Finty Dicka a Jane

Fun with Dick and Jane

Finty Dicka a Jane

Komedie / Krimi

USA, 2005, 87 min

Existují dva druhy komedií. V prvním se tvůrci nevkusně snaží nacpat do filmu co největší množství gagů a nezajímá je jejich kvalita, jež bývá u takových filmů silně proměnlivá. Příkladem za všechny je například série Scary Movie nebo většina "teen" komedií. Můžeme ale narazit i na komedie, které jsou pojaty seriózněji. Počítejte s nižším počtem gagů, ale jejich kvality jsou většinou na vyšší úrovni a málokdy sklouzávají až k trapnosti či fekálnímu humoru, který je nyní mezi mládeží tak oblíbený. Finty Dicka a Jane patří právě do té druhé skupiny. Příběh není otrokem všemožných vtípků, ale naopak samotné gagy se podřizují právě příběhu, nejsou do filmu vsunuty jen pro to, že by to bylo vtipné, ale spíše vyplývají ze situací, kterými hrdinové procházejí. Nestane se vám tedy, že se v příběhu o manželském páru zlodějů objeví něco, co by samotným příběhem nemělo nic společného. Nikdo zde na nikoho nečůrá, nekrká a vtipy nejsou omezeny jen na padání postav na všemožné způsoby. Příběh není nudný, dokáže zaujmout, takže mi ani nevadilo, že na nás tvůrci nepouštějí všmožné vtípky každou půlminutu. Film se naopak v pár okamžicích naladí na vážnější strunu, aby nás ale hned nato zase rozesmál. Co se týká obsazení, Jim Carrey a Téa Leoni prakticky neslezou z plátna. Jim Carrey zde už moc nepředvádí svou zběsilou mimiku a pojal svojí roli serózněji. Což neznamená, že se nedočkáme jeho typických grimas nebo až groteskních pohybů. Naopak, stačí si vzpomenut na přepadení obchodu, kdy se mu zasekne pistole v kapse. Téa Leoni také podává uspokojivý výkon a je Jimovi solidním spoluhráčem. Dále bych ještě zmínil Aleca Baldwina, který si, jak už je u něho zvykem, střihl menší roli, ve které se příliš nenadře. Díkybohu, protože je tak nevýrazný, že by žádný film sám neutáhl. Pokud se tedy chcete pobavit u vkusné a nenáročné komedie s kvalitním scénářem a hereckými výkony hlavních protagonistů, nebudete určitě zklamáni.(10.7.2006)

Jim Carrey dokáže i ze scénáře na kterém by pohořel kdejaký komik udělat alespoň podívanou při které se pobavíte a ani ne moc ponudíte. I když na jeho Masku nebo Ace Ventura to zábavně rozhodně nemá, spíše se to podobá i tak trošku zápletkou zkrachovance Bruce Allmighty, ale i tak je to jeden z jeho horších filmů, které jsem doposud viděl ( a jsou to snad od roku … všechny). Je to docela dobrá podívaná do kolektivu, protože i když vám ujde jedna scénka, tak vám to rozhodně chybět nebude. (( ::(6.11.2006)

Jak nemám ráda pitvoření Jima Carreyho, tak tady mi vůbec nevadil a občas mě vážně dost pobavil, Téa Leoni s ním bez problémů drží krok. Scénář není kdovíjak originální, ale spousta situací je hodně vtipná a hlavně na mě za každým rohem nečíhá trapnost. Prostě příjemná zábavná oddechovka.(31.8.2007)

• tron

„Hovor mi Jack.“ – „Podobne.“ Dnešným mladým sa ťažko vysvetľuje, že boli doby, kedy bol Jim Carrey boh. Jeho filmy boli kasovými trhákmi na celom svete (MASKA, BLBÝ A BLBŠÍ, ACE VENTURA 1 - 2, BATMAN NAVŽDY), pretože nasadil brutálnu komiku, akú proste nikto iný v Hollywoode nebol schopný ponúknuť. OPRAVÁROM v roku 1996 prišiel zlom – na jednej strane získal rekordný honorár 20.000 000 dolárov za film, ale zároveň sa začal zosúvať z divákovej priazne. O čo úžasnejší bol v dramatických rolách (TRUMAN SHOW, MUŽ NA MESIACI, MAJESTIC, VEČNÝ SVIT NEPOŠKVRNENEJ MYSLE), o to smutnejší bol pohľad na jeho čoraz kŕčovitejšie návraty k situačnej komike, z nich zďaleka najlepším bol vyložene priemerný BRUCE, VŠEMOHÚCI (prípadne šialený GRINCH). FINTY DICKA A JANE nakrútil režisér výbornej sci-fi paródie GALAXY QUEST, napísal ich Judd Apatow a Carrey okrem titulnej úlohy vzal i produkciu (s Brianom Grazerom, dvorným partnerom Rona Howarda – APOLLO 13). Ich film sa bohužiaľ naťahuje ako sopeľ. Mala to byť satira? Heist movie? Ak to druhé, ťažko znechutenému divákovi vysvetlíte, prečo k prvému prepadu dôjde tak neskoro. Scenár je slabý a dialógy také priemerné, aká priemerná vždy bola Téa Leoniová. Jim začína byť v scénach á la „opitá bábka“ trápny.(19.5.2009)

Příjemné, vtipné a pohodové, navíc normálně nemám ráda Jima Carreyho v komediích, ale tady mi vůbec nevadil a až na jednu scénu byl vcelku normální, žádná druhá pitvořící se maska nebo zvířecí detektiv. 70%(29.12.2008)

• - Film měl původně režírovat Barry Sonnenfeld a v roli Jane se měla objevit Cameron Diaz, se kterou si Carrey zahrál již v Masce (r. Chuck Russell, 1994). Studio Paramount zaplatilo Sony 100 000 za přerušení natáčení na celý týden, aby mohl Jim Carrey vystupovat na reklamních akcích k jejich snímku Řada nešťastných příhod (r. Brad Silberling, 2004). (imro)

• - Snímek je remake stejnojmenné komedie z roku 1977, ve které si hlavní postavy zahráli George Segal a Jane Fonda. Svůj několikasekundový filmový debut si tu střihl slavný americký moderátor Jay Leno. Ztvárnil jednoho z tesařů a objeví se přesně ve 3.minutě a 45. sekundě filmu. (imro)

• - V scénke, kde sa Dick (Jim Carrey) snaží vytlačiť novú kópiu formuláru a ukrýva sa v strešných trámoch, pri pokuse dostať sa dole spadne. Pád bol reálny a herec dopadol tvrdo na podlahu. (misterz)