Finty Dicka a Jane

Finty Dicka a Jane

Komedie / Krimi

USA, 2005, 87 min

• tron

„Hovor mi Jack.“ – „Podobne.“ Dnešným mladým sa ťažko vysvetľuje, že boli doby, kedy bol Jim Carrey boh. Jeho filmy boli kasovými trhákmi na celom svete (MASKA, BLBÝ A BLBŠÍ, ACE VENTURA 1 - 2, BATMAN NAVŽDY), pretože nasadil brutálnu komiku, akú proste nikto iný v Hollywoode nebol schopný ponúknuť. OPRAVÁROM v roku 1996 prišiel zlom – na jednej strane získal rekordný honorár 20.000 000 dolárov za film, ale zároveň sa začal zosúvať z divákovej priazne. O čo úžasnejší bol v dramatických rolách (TRUMAN SHOW, MUŽ NA MESIACI, MAJESTIC, VEČNÝ SVIT NEPOŠKVRNENEJ MYSLE), o to smutnejší bol pohľad na jeho čoraz kŕčovitejšie návraty k situačnej komike, z nich zďaleka najlepším bol vyložene priemerný BRUCE, VŠEMOHÚCI (prípadne šialený GRINCH). FINTY DICKA A JANE nakrútil režisér výbornej sci-fi paródie GALAXY QUEST, napísal ich Judd Apatow a Carrey okrem titulnej úlohy vzal i produkciu (s Brianom Grazerom, dvorným partnerom Rona Howarda – APOLLO 13). Ich film sa bohužiaľ naťahuje ako sopeľ. Mala to byť satira? Heist movie? Ak to druhé, ťažko znechutenému divákovi vysvetlíte, prečo k prvému prepadu dôjde tak neskoro. Scenár je slabý a dialógy také priemerné, aká priemerná vždy bola Téa Leoniová. Jim začína byť v scénach á la „opitá bábka“ trápny.(19.5.2009)

Jak nemám ráda pitvoření Jima Carreyho, tak tady mi vůbec nevadil a občas mě vážně dost pobavil, Téa Leoni s ním bez problémů drží krok. Scénář není kdovíjak originální, ale spousta situací je hodně vtipná a hlavně na mě za každým rohem nečíhá trapnost. Prostě příjemná zábavná oddechovka.(31.8.2007)

Velice povedená komedie o páru, který se rozhodne, že v době finanční krize začne krást. Některé jejich zlodějny jsou vážně vtipné. A Carrey děla po dlouhé době kreace na které jsme u něj byly zvyklý.(5.8.2007)

Nebavil jsem se. Vyumělkované, hlavní hrdina nebyl pro mě ani zábavný, ani k politování, ani k zanadávání si.(15.5.2011)

Docela příjemná komedie s umírněným Jimem Carreyem, který se xichtí tak akorát. Víc mě bavila první půle filmu (Dickův vzestup a pád) než hra na Bonnie a Clyda.(30.5.2008)

• - Pro porovnání, původní snímek z roku 1977 stál 3 miliony, což je zhruba deset procent honoráře Jima Carreyho za remake. (imro)

• - Ve filmu se objevil ve vedlejší roli (prodavač první benzínky, kterou Dick chtěl vyloupit) Jason Marsden, u nás známý především jako Rich ze sitcomu Krok za krokem. (masw)

• - Vo filme zamestnanci Globodyne stratili svoje dôchodkové účty, pretože ich investovali do akcií spoločnosti. To sa skutočne stalo štyri roky pred natočením filmu v Enrone. (misterz)