Final Cut

The Final Cut - Dein Tod ist erst der Anfang

Hráč so smrťou

Sci-Fi / Thriller

USA / Kanada / Německo, 2004, 91 min

Final Cut je takový nenápadný filmeček, také je celkem jednoduchý, přímočarý, předvídatelný. Alespoň tedy pro mne zprvu byl. Někdo může považovat tato konstatování jako negativa, ale já je protentokrát za ně nepovažuji, neboť za oním vším se skrývá znepokojivé poselství, které je umocnováno těmito aspekty. Poselství o naprosté ztrátě intimity, o nechtěném sebeobnažování se, o zlu, o odpuštění, o tom jak si naše imaginace dokáže přibarvit (doslova) některé životní okamžiky, aniž bychom to tušili, o subjektivním prožívání, o sebeklamu .... Takže se vlastně dá říci, že Final Cut není vůbec "jednoduchý", nýbrž propracovaně navrstvený a zhuštěný eleborát zajímavého děje a myšlenek. Problém nastává ve chvíli, kdy si člověk uvědomí, že tohle všechno jaksi rychle vyšumělo bez nevelkého emocionálního vkladu. Protože Final Cut je až přespříliš odtažitý, lehce a rychle plynoucí, takže diváku nedá šanci se s ním ztotožnit natolik, aby něco zásadního pocítil, ono je to dosti akademické (stejně jako můj komentář). Možná to byl záměr, v mém případě to však snížilo hodnocení ze **** na *** 1/2 a to se mi stává opravdu málokdy.(27.5.2005)

Nápad se "vzpomínkovým implantátem" je velice zajímavý a přijde mi i poměrně originální. Navíc je tento nápad i skvěle rozvinut, zápletka je dobře napsaná. Důležité je také, že zajímavý příběh podpořil výborným hereckým výkonem Robin Williams. V takových rolích ho mám rozhodně raději než v taškařicích typu Flubber. Jeho umírněný výkon je naprosto přesvědčivý. Poslední věc, kterou mohu připsat k dobru je výborná hudba Briana Tylera.(8.8.2005)

Vynikající Robin Williams v zajímavém sci-fi, které má velký potenciál a Omar Naim jej malinko zabíjí.(23.1.2005)

Thriller s velkým potenciálem (výborný scénárista by z tohohle námětu vytvořil podstatně originálnější příběh). Takhle to dopadlo jen mírně nadprůměrně. A není to zdaleka vina herců (Williams byl opravdu výborný) a řekl bych že ani režie nebyla úplně špatná. Ten příběh sám o sobě nemá tu zajímavost a gradaci, kterou nadprůměrné scénáře potřebují.(6.4.2005)

Výborný a dobře zpracovaný námět má jen jednu slabinu, ale bohužel z těch největších - scénář. Potenciál, který téma poskytuje, zůstal naprosto nevyužitý, několik pořádně nerozvinutých nápadů, plytký příběh bez pořádné zápletky a najednou nicneříkající konec, který prázdnotu scénáře jenom umocnil. Pořád jsem čekala, že se něco stane ale nic nepřišlo. Zase jedna promarněná šance na výborné inteligentní sci-fi, taková škoda!(1.9.2007)