Final Cut

The Final Cut - Dein Tod ist erst der Anfang

Hráč so smrťou

Sci-Fi / Thriller

USA / Kanada / Německo, 2004, 91 min

Perfektní námět na film, to se musí uznat. Rozhodně se nad Final Cut musí každý alespoň na chvilku zamyslet. Třeba, kdybych já měl/a v sobě takový implantát, bál/a bych se toho, že někdo po mé smrti uvidí všechno, co jsem kdy kde prováděl/a, nebo se nemám opravdu za co stydět a jsem hrdý/á na svůj život, tak, jak jej prožívám? A vůbec vědomí té malé nezjistitelné věci, kterou nosí klient EYE company v hlavě, musí být paralyzující. Stále uvažovat nad důsledky svých činů, a v tomto případě ne kvůli sobě, ale kvůli někomu jinému? Jak omezující a nalinkovaný by musel takový život být. Ale stejně by si spousta lidí řeklo, že život mají jen jeden, tak co by se strachovali toho jak je někdo uvidí až budou po smrti, stejně už by to mělo být každému jedno. Každý by si měl žít svůj život po svém a s co největším nasazením. Život je přece tak krásný. Nevíte, co vás potká, co bude druhý den, nikdy se vlastně úplně neznáte a sami sebe můžete kolikrát ještě hodně překvapit, a to samé platí o vašem okolí. Báječný film k zamyšlení o životě, vzpomínkách a vlivu událostí v minulosti na současný život a také třeba o tom, jak zajímavá by musela být práce "střihače" prožitých lidských životů.(26.6.2009)

Nemohu než potvrdit to, co už tu bylo zmíněmo mnohokrát, námět sám je jak víno, zůstal však trochu nevyužit, na člověka padá spousta otázek, které jsou často nastíněny jen tak bokem, jako by o ně tvůrci ani neměli zájem. Při trochu lepším rozvedení ve scénáři mohl vzniknout obdobně dokonalý film jako třeba Gattaca. I tak však zůstává film v rovině velmi slušného nadprůměru, čemuž pomáhá i slušná hudba a velmi nápaditá kamera a výborné zobrazení práce se "střihy". Rozhodně stojí za vidění.(17.10.2005)

Blízká budoucnost, kde se dětem implantují Zoe. Kamery implantované přímo do mozku, které skrz oči nahrávají celý lidský život. Když pak člověk zemře, jeho implantát dají příbuzní střihači, který upraví jeho vzpomínky a poskládá je tak, aby mohli být promítany jako film. Toto promítání nahrazující pohřby je nazváno Vzpomínání. Zoe nahrává vše, včetně sexu s jinou ženou nežli je manželka, znásilnění, zabití, zneužívání... Úkol střihače je jasný, udělat z osoby svatouška. Film sleduje střihače Alana (Robin Williams), který získá zakázku na vytvoření Vzpomínání právníka korporace Eye vyrábějící Zoe. Alan je nejlepší střihač, který se dokáže (částečně) vyrovnat s temnou stránkou některých životů. Skrz nahrávky Zoe Alan poznává mnohé lidí, které v životě neviděl, ale přesto je zná více nežli dobře. Na záznamu Zoe advokáta nalezne starého známého. Chlapce ze své minulosti o kterém si myslel, že zemřel při společných hrátkách v jednom rozpadlém domě. Zoe advokáta společnosti Eye je však hledána mnohými odpůrci tohoto implantátu... Toto je krátké nastínění děje Final cut, neboli Posledního střihu. Celý film stojí na Robinu Williamsovi, který předvádí skvělý výkon a přesvědčuje lidi, kteří ho odcuzovali. Režie Omara Naima je slušná. Příjemná kamera a celková stylizace je moc hezká a lehce futuristická. Celkově jde o nadprůměrný lehce temný thriller z prostředí blízké budoucnosti.(25.4.2005)

Thriller s velkým potenciálem (výborný scénárista by z tohohle námětu vytvořil podstatně originálnější příběh). Takhle to dopadlo jen mírně nadprůměrně. A není to zdaleka vina herců (Williams byl opravdu výborný) a řekl bych že ani režie nebyla úplně špatná. Ten příběh sám o sobě nemá tu zajímavost a gradaci, kterou nadprůměrné scénáře potřebují.(6.4.2005)

Námět sám o sobě není špatný, ale není nějak dotažený do konce... Výkon R. Williamse výborný, ale to na celý film někdy nestačí...(7.10.2005)