Zabiji Nixona

Assassination of Richard Nixon, The

Zabijem Nixona!

Drama / Historický / Životopisný

USA / Mexiko, 2004, 95 min

Sean Penn tradičně hodně dobrý, ale jinak mě tahle sonda do života jednoho chlapíka, co se rozhodl spáchat atentát na prezidenta USA, celkem nudila. Jako nadšenec do americký politiky ale oceňuju, že na nás Nixon zírá ze všech stěn a z každé televizní obrazovky. V řadě jiných politicky zaměřených filmů politici téměř vůbec nejsou, ale tady jsem skutečně měla pocit, že Tricky Dick (jak Nixonovi historici přezdívají) provázel každý okamžik života Sama Bickea.(1.9.2007)

• GigaPudding

Sean Penn a Niels Mueller se ze všech sil snaží donutit diváka, aby úplně jako soucítil se Samem Bickem a snaží se o to tak urputně, že je to vlastně jedinou náplní filmu a paradoxně ve výsledku to funguje spíš silně proti hlavnímu hrdinovi. Sam Bicke je totiž člověk, co má v hlavě velmi "uvědomělé" ideály o rovnosti, svornosti a bratrství, ale jen předstírá, že pro ně doopravdy něco dělá. Fakt mě netěšilo být tlačena do sympatizování s někým, kdo se jen schovává za nějakou falešnou morálku, aby tím obhájil vlastní neschopnost a neochotu se vůbec snažit něco změnit nebo dělat pořádně s tím, že vinu svaloval na prakticky kohokoli okolo místo toho, aby se koukl co vlastně dělá sám. Prostě poselství tohoto filmu o největším loserovi v dějinách USA mě úplně minulo a přišlo mi to až cynické, že by divák měl soucítit s takovým budižkničemu snad jen kvůli jeho falešným ideálům, které ho jako asi měly ospravedlnit v jeho finálním poškozování úplně nevinných lidí. Ono se nedá ani moc řešit jak kdo co zahrál a jak to bylo natočené, protože o to ani tak nejde vzhledem k tomu, že celá energie filmu je nacpaná právě jen v té okaté snaze udělat tady z toho člověka nějakého mučedníka nebo bojovníka za správný ideál, což mi přijde úplně hrozné. Takže dáme dvě hvězdičky, jednu za to, že to nebylo technicky a plynulostí děje nějak příšerné a druhou za to, že pohled na takovéhohle člověka byl přinejmenším zajímavý a pro někoho možná i inspirativní, ale ne v tom smyslu, že by člověk měl přijmout jeho falešnou morálku, ale že by se měl snažit něco dělat, aby nedopadl jako tady tenhleten, pro kterého je v rámci své pokřivené a falešné morálky málem důležitejší vlastní uhozenej knírek než jestli je jeho rodina s dětma dobře zajištěná.(4.7.2011)

Absolutně úžasně ztvárněná role psychicky rozkládajícího se Samuela (kterému v životě nic nevychází a tak se své problémy rozhodne vyřešit atentátem) věrohodným Seanem Pennem... - 4. 12. 2009 - 80%(5.12.2009)

Ani výkon Seana Penna nemohl vytáhnout výš příběh politováníhodného pomatence, kterému by slušela spíše ústavné léčba.(22.8.2010)

Jmenuji se Sam a chci být skvělý obchodník, mít skvělý americký život, rodinu. Vopravdu, věřte mi. Teď, teď už konečně se sebou něco udělám. Nechci se za sebe do nekonečna omlouvat, přestanu kurvit život sobě i mým nejbližším, chci zpátky svoji ženu a děti. Všechno dělám kvůli nim, kdyby ode mě neodešli, ...chci být jen dobrý manžel a otec. Určitě bych jim, teď už doopravdy, dokázal, že si mě můžou vážit. Dejte mi ještě šanci, fakt, zase poslední. Kdybyste nelhali a neházeli mi klacky pod nohy, určitě bych byl schopnej i dodržet slovo. Ale když celej svět je takovej prolhanej a proti mě. Vždyť už skoro nic nemám, nedokázal jsem zajistit rodinu ani sebe. No a co, že jsem neschopnej, můžete za to vy všichni. Já už se nebudu dál plazit, nestrpím další lži, další přehlížení. Klidně mi nenabízejte další šance, co jsem chtěl už stejně nemám. Ale za to přece já nemůžu, vždyť všechno dělám dobře. Kdyby...kdyby,... jsem prosťáček, ale tohle všechno vám nedaruju. Já vám všem ještě ukážu, mě nevymažete ze svejch hlav jako vzpomínku na nějakou hnusnou nemoc. Mě NE. O mě ještě uslyšíte!!! ...Jestli teda zas něco neskurvím.... .... Sean Penn již prosťáčka Sama, i když hodného, čistého a nezákeřného, v jednom filmu ukázkově vysekl. Tentokrát nám jej kamera, jejíž styl a polohy se efektně mění i podle nálad snímaného Seana, přináší v úžasné herecké exhibici, z jejíž reálnosti až běhá mráz po zádech.(20.10.2005)

• - Během prodlouženého novoročního víkendu (30.12. – 2. 1. 2005) vydělal snímek v pěti kinech 37 547 dolarů. Po dvou měsících byl celkový výdělek 697 759 dolarů. (imro)

• - Snímek původně vznikal jako čistá fikce, ale scénáristé při hledání dobových materiálů našli příběh velmi podobný tomu, který zamýšleli zfilmovat. Nakonec se jej rozhodli zakomponovat do scénáře. Skutečný pokus o atentát, když Samuel Bicke chtěl unést letadlo a vletět s ním do Bílého domu, se odehrál 22. 2. 1974. (imro)

• - Film Zabiji Nixona získal nominaci americké Společnosti politických filmů ve velmi výmluvné kategorii – Demokracie. Další nominace se objevila na Golder Trailer Awards, kde soutěžila v kategorii Nejlepší komentář v traileru. (imro)