Zabiji Nixona

Assassination of Richard Nixon, The

Zabijem Nixona!

Drama / Historický / Životopisný

USA / Mexiko, 2004, 95 min

Neschopný, věčně nespokojený a do života naprosto nepoužitelný Samuel, obyčejné „zrnko písku, na pláži zvané Amerika“ se svým přáním „Vše co chci je malý kousek amerického snu.“ Ale „slib snu“ nepřichází a on selhává ve všech směrech, jako otec, manžel, prodavač (nepomohou ani knihy Dala Carnegiho), začínající obchodník a hlavně jako člověk. Pod tlakem neúspěchu se rozhodne udělat „opravdovou změnu“. Tradičně výborný S.Penn v roli nesnesitelného a mnohdy nechutně úlisného ztroskotance. Atmosféru doby podtrhuje všudypřítomné televizní zpravodajství.(16.10.2005)

Další film, ve kterém Sean Penn opět ukazuje svůj herecký talent a umění vcítit se do své role. Atentát tu hraje pouze malou roli, protože po celý film sledujeme hlavně duševní vývoj jednoho nepříliš úspěšného občana, který se se svým životem rozhodne udělat poslední, radikální krok. Ač chvílemi nudné, v celkovém kontextu mrazivé a uhrančivé. Stejně jako závěr.(5.2.2009)

Jmenuji se Sam a chci být skvělý obchodník, mít skvělý americký život, rodinu. Vopravdu, věřte mi. Teď, teď už konečně se sebou něco udělám. Nechci se za sebe do nekonečna omlouvat, přestanu kurvit život sobě i mým nejbližším, chci zpátky svoji ženu a děti. Všechno dělám kvůli nim, kdyby ode mě neodešli, ...chci být jen dobrý manžel a otec. Určitě bych jim, teď už doopravdy, dokázal, že si mě můžou vážit. Dejte mi ještě šanci, fakt, zase poslední. Kdybyste nelhali a neházeli mi klacky pod nohy, určitě bych byl schopnej i dodržet slovo. Ale když celej svět je takovej prolhanej a proti mě. Vždyť už skoro nic nemám, nedokázal jsem zajistit rodinu ani sebe. No a co, že jsem neschopnej, můžete za to vy všichni. Já už se nebudu dál plazit, nestrpím další lži, další přehlížení. Klidně mi nenabízejte další šance, co jsem chtěl už stejně nemám. Ale za to přece já nemůžu, vždyť všechno dělám dobře. Kdyby...kdyby,... jsem prosťáček, ale tohle všechno vám nedaruju. Já vám všem ještě ukážu, mě nevymažete ze svejch hlav jako vzpomínku na nějakou hnusnou nemoc. Mě NE. O mě ještě uslyšíte!!! ...Jestli teda zas něco neskurvím.... .... Sean Penn již prosťáčka Sama, i když hodného, čistého a nezákeřného, v jednom filmu ukázkově vysekl. Tentokrát nám jej kamera, jejíž styl a polohy se efektně mění i podle nálad snímaného Seana, přináší v úžasné herecké exhibici, z jejíž reálnosti až běhá mráz po zádech.(20.10.2005)

Byla jsem s hodnocením na vážkách, ale Sean Penn mě přiměl dát hvězdu navíc. Byl opět výborný a hrál s nepřehlédnutelným soucítěním s osudem své postavy. To, jak se ovládal ať už v práci, na kterou neměl žaludek ani talent, nebo na úřadech, kde poníženě žádal s předstíranou žoviálností cezenou skrze zuby, a jak se naopak neovládal, když pomyslná kapka přetekla, na mě hodně zapůsobilo. Neviděla jsem ho jako neschopného vandráka, byl to spíš nešťastník, jak tam tak seděl hypnotizován tváří svého "šamana" na televizní obrazovce a jeho řeči konfrontoval se svým osudem...........(17.3.2006)

Čistě Pennův film. Svého poctivého a 95% stopáže sympatického losera zvládnul opravdu výborně. Toho sympaťáka berte s rezervou, jelikož se Samem Bickem byste asi nekamarádili, ale spíše s ním soucítili. Dobová atmosféra je vykreslena dobře. Jediná potenciální chyba tedy spočívá v nevyváženosti, jelikož první polovina je určitě lepší, než ta druhá.(9.1.2007)

• - Snímek původně vznikal jako čistá fikce, ale scénáristé při hledání dobových materiálů našli příběh velmi podobný tomu, který zamýšleli zfilmovat. Nakonec se jej rozhodli zakomponovat do scénáře. Skutečný pokus o atentát, když Samuel Bicke chtěl unést letadlo a vletět s ním do Bílého domu, se odehrál 22. 2. 1974. (imro)

• - Na konci filmu se objevují skutečné dobové záběry televizních stanic CBS a NBC. (imro)

• - Režisér Niels Mueller snímkem debutoval na filmovém plátně. Doteď měl za sebou jen režii TV seriálu Green Scott, ve kterém začínal Tobey Maguire. (imro)