Zabiji Nixona

Assassination of Richard Nixon, The

Zabijem Nixona!

Drama / Historický / Životopisný

USA / Mexiko, 2004, 95 min

Na první pohled by se mohlo zdát, že Sam Bicke je jen prosťáček, který chtěl zabít Nixona. Pravda ovšem je, že Sam chtěl pouze jediné - žít svůj americký sen, aniž by se musel ponižovat v práci či okrádat zákazníky. Jenže to mu trochu nevyšlo - v práci dal výpověď s tím, že založí vlastní firmu, ale banka mu odmítla půjčit. A aby toho nebylo ještě málo, jeho žena se s ním už definitivně rozešla. Proto Sam zaměří svou pozornost na Nixona, který je v televizi téměř nepřetržitě a lže národu do očí. A něco v něm mu řekne, že tento člověk by měl přestat lhát a jedinou metodou, jak toho docílit, bude zabít ho. ________ Jedna věc je jasná - tohle je one man show Seana Penna, který si roli Sama vystřihl opravdu přesvědčivě a právě díky němu tento film mírně nadhodnocuju (protože místy se snímek dost táhne). Z ostatních mě potěšila účast Naomi (s černými vlasy jí to sluší, ale blond je blond :-)) a Dona. Jinak tohle řadím určitě k tomu lepšímu, co zatím ČT 2 V rámci filmového léta nabídla. Slušných 80 %.(16.8.2010)

Ani výkon Seana Penna nemohl vytáhnout výš příběh politováníhodného pomatence, kterému by slušela spíše ústavné léčba.(22.8.2010)

Snímek Zabiji Nixona je morální obhajobou člověka, který svůj neúspěch při plnění svého "amerického snu" psychicky neunesl. Tohle lidské drama tak stojí a padá s výkonem Seana Penna, ale to už tak v psychologických profilech bývá. A že je scénář nudný a nezajímavý? Kdyby měl Sam Bick život zajímavý a plný úžasných zážitků, tak by asi neudělal to, co nakonec udělal. Prostě filmy jako je tenhle jsou úplně o něčem jiném než o napětí a strhujícím ději. Jsou o hercích a režisérech. A v tomto případě dokázal jak Sean Penn, tak Niels Mueller, že jsou mistry ve svém oboru. Tři a půl. [červenec 2006](7.7.2006)

tak ja neviem . . . sean penn je skvelý herec, ale to predsa každý dobre vie, lenže tento film, akokoľvek mal ambície vyvolať nejaké tie otázky a musím priznať, že nebol zlý po stránke technickej, predsa len ma nijak neoslovil, neviem, kde nastala chyba(26.1.2006)

Velice uvěřitelný a velice smutný film. Především díky dokonalému Seanu Pennovi a díky tomu, že nešvary kritizované v Americe sedmdesátých let jsou po čertech aktuální i dnes. Bohužel. Příběh Samuela Bicka (který se ve skutečnosti jmenoval Byck) se odvíjí pomalu, ale protože je v něm stále co sledovat, nenudí. Nemám příliš v lásce snímky s antihrdiny v hlavní roli. Jenže tohohle prodavače nábytku mi bylo doopravdy líto. Tedy až do nevyhnutelných patnácti závěrečných minut. Sice byly fantasticky natočené i zahrané, ale první výstřel všechny sympatie pohřbil.(24.7.2011)

• - Sean Penn byl zapojený do přípravy projektu 6 let, než se podařilo získat finance potřebné na natáčení. (imro)

• - Režisér Niels Mueller snímkem debutoval na filmovém plátně. Doteď měl za sebou jen režii TV seriálu Green Scott, ve kterém začínal Tobey Maguire. (imro)

• - Na konci filmu se objevují skutečné dobové záběry televizních stanic CBS a NBC. (imro)