poster

Zabiji Nixona

 • USA

  Assassination of Richard Nixon, The

 • Slovensko

  Zabijem Nixona!

Drama / Historický / Životopisný

USA / Mexiko, 2004, 95 min

 • Falko
  ***

  Film som videl v Nemecku pod nazvom Atentat na Richarda Nixona, ocakaval som teda nejaku pripravu na atentat a namiesto toho som videl smuny zivotny osud cloveka podla skutocnosti, ktoremu sa zruinoval zivot, opusta ho manzelka, v praci sa mu nedari a tak sa rozhodne urobit nieco, co urobit nemal. Herecky vykon Seana Penna je opät vhodny na Oscara, N. Watts som takmer nespoznal. 60%(18.10.2007)

 • mat.ilda
  ***

  Přesto, že se příběh odehrává v Americe 70. let, může hodně připomínat naši současnou existenci a nutit k zamyšlení, kolik vlastní důstojnosti musíme obětovat na oltář perspektivy stálého zaměstnání a pod jakým tlakem vlastně žijeme, takže zpočátku se můžeme s nebohým Samem i ztotožnit, až po rebelantský postoj, že my se systémem jen tak převálcovat nedáme. Jakmile však Sam ztrácí lidské zábrany, končí veškerá sranda, sledujeme nešťastníka řítícího se do záhuby, do které však strhává i nevinné oběti své revolty proti státu a hlavně všudypřítomnému Nixonovi, jenž se v jeho šílené mysli stává bodem, na kterém vykoná svou pomstu...Výborný Sean Penn, bez kterého by se snímek ztrácel v řadách slabšího průměru.(23.11.2009)

 • Falcor
  ****

  Jmenuji se Sam a chci být skvělý obchodník, mít skvělý americký život, rodinu. Vopravdu, věřte mi. Teď, teď už konečně se sebou něco udělám. Nechci se za sebe do nekonečna omlouvat, přestanu kurvit život sobě i mým nejbližším, chci zpátky svoji ženu a děti. Všechno dělám kvůli nim, kdyby ode mě neodešli, ...chci být jen dobrý manžel a otec. Určitě bych jim, teď už doopravdy, dokázal, že si mě můžou vážit. Dejte mi ještě šanci, fakt, zase poslední. Kdybyste nelhali a neházeli mi klacky pod nohy, určitě bych byl schopnej i dodržet slovo. Ale když celej svět je takovej prolhanej a proti mě. Vždyť už skoro nic nemám, nedokázal jsem zajistit rodinu ani sebe. No a co, že jsem neschopnej, můžete za to vy všichni. Já už se nebudu dál plazit, nestrpím další lži, další přehlížení. Klidně mi nenabízejte další šance, co jsem chtěl už stejně nemám. Ale za to přece já nemůžu, vždyť všechno dělám dobře. Kdyby...kdyby,... jsem prosťáček, ale tohle všechno vám nedaruju. Já vám všem ještě ukážu, mě nevymažete ze svejch hlav jako vzpomínku na nějakou hnusnou nemoc. Mě NE. O mě ještě uslyšíte!!! ...Jestli teda zas něco neskurvím.... .... Sean Penn již prosťáčka Sama, i když hodného, čistého a nezákeřného, v jednom filmu ukázkově vysekl. Tentokrát nám jej kamera, jejíž styl a polohy se efektně mění i podle nálad snímaného Seana, přináší v úžasné herecké exhibici, z jejíž reálnosti až běhá mráz po zádech.(20.10.2005)

 • gudaulin
  ***

  Nemůžu se zbavit dojmu, že film, kde v hlavní roli vystupuje na americké poměry radikální levičák a nesmlouvavý bouřlivák Sean Penn, měl být v první řadě jednou z reakcí na 11. září a pojednávat o kořenech terorismu, ale především to mělo být drama o konci amerického snu a o kritice systému. To se ale evidentně nedaří, protože hlavní hrdina je sympatický jako úplavice a lví podíl na jeho činech má jeho sebestřednost, uspěchanost a neschopnost empatie. Není to příběh individuální vzpoury proti nespravedlivým poměrům, ale příběh fatálního osobního selhání. Tohle měla být tragikomedie o nekonformním jedinci uprostřed až příliš konformního prostředí a film v první půli funguje tam, kde brnká právě na tuhle strunu, viz ponižující chování ze strany samolibého šéfa nebo zoufalá strana hrdiny příběhu přizpůsobit se firemním pravidlům. Jenže příběh se záhy odklání někam ke zkratu a napřaženému revolveru. Sean Penn odehrává svůj standard, to znamená v jeho případě pozoruhodnou studii jedince na hraně. Celkový dojem: 65 %.(23.10.2010)

 • Renton
  *****

  Scénář: Niels Mueller, Kevin Kennedy .. Kruté životní drama, nelehké jak sám život. Samuel J. Bicke je neschopný looser, smolař zkrátka nicotné zrnko v písku. Rozpadlo se mu manželství, pracuje, ale nechápe a nesouhlasí s tamními principy a neustále sní o vlastním malém naplnění pověstného amerického snu. Jenže přes všechnu snahu stále nic nepřichází a pod mediální masáží ze skandálu Watergate se v psychickém vypětí rozhodne pro velký čin. ___ Musím pochválit dotaženou snahu scénáristy a režiséra Nielse Muellera. Příběh inspirovaný skutečnou událostí je zpracován opravdu zajímavě a při jeho sledování jsem si jen a jen liboval. Obrovskou zásluhu na tom má silné herecké obsazení v jehož čele září po všech stránkách bezchybný Sean Penn. Díky němu je dvouletý pohled na životní trauma a psychologický úpadek hlavní postavy celistvý, poctivý a reálný. S mnoha jeho duševními monology se, bohužel, dá stále více než jen souhlasit...(8.4.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace