• Německo

L.A. Crash

Rasisti

Drama / Krimi

USA / Německo, 2004, 112 min (Director's cut: 115 min)

Páni, když jsem tenhle film viděla .. tak nějakej oscarovej humbuk byl ještě dalekou budoucností .. hřeje mě na srdci, že se ale stal, tenhle film si jej opravdu zaslouží a patří k malé skupince těch, kteří si to u mě zaslouží právem a neberu je jako oscarovou přeceňovanost, nádhera. Pro mě absolutně dokonalé dílo, dokonalá práce režiséra, nevidím u tohodle snímku jednu jedinnou chybu, od hudby, herců, střihu, kamery, .... až po plakát! :)(13.6.2006)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Na rozdíl od Haggisova pozdějšího hitu Tři dny ke svobodě mi Crash přišel sice zajímavý, ale poněkud překomplikovaný a násilně spojený příběh střetu lidí různých ras v L.A. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=dEQ_ftkpb18(4.12.2011)

Som znechutený z toho, že to Angovej nejednoznačnej SKROTENEJ HORE do nemalej miery na odovzdávaní Oscarov 2004 natrel limonádový, nevierohodne vylúhovaný Haggisov /anti/rasistický CRASH (nemýliť s Cronenbergom). Na strane druhej, celé je to tak zaujímavo herecky obsadené (Cheadle, Dillon, Fichtner, Fraser, Howard, Phillippe), tak pekne vizuálne nakrútené a má to toľko silných scén (horiace auto, nepriestrelná vesta), že by odo mňa bolo alibistické dať menej, ako 80%, pretože napriek primitívnemu scenáru to proste nie je zlé. Hoci za falošnosť a miestami dosť neznesiteľnú naivitu by som najradšej udelil 40%.(19.10.2005)

jak má člověk začít hodnotit film, z kterého má tak smíšené pocity.. a ví, že to co viděl, má zakořeněný v sobě?? hodně lidí dává na první dojem, na své předsudky.. a ví, že je to špatné.. ale všechno je to dobou,.. společností... většinou či menšinou?? rasismus je v každém z nás.. ale né každý ho umí ovládat.. né každý chápe, že všichni nejsou stejný.. že by jsme je neměli házet do jednoho pytle..a připomínat jim: "Vy jste se tu nenarodili! Vy jste přistěhovalci!"..ruku na srdce, někteří přistěhovalci si tu zaslouží žít víc než někteří z NÁS! tento film, Vás alespoň na chvíli dovede k takovému myšlení.. a možná i změní, i kdyby jen malinko, pohled na tuto problematiku :)(18.5.2009)

Filmu strašně ubližuje tak obrovskej počet lidí v kombinaci s malým prostorem, který každý v příběhu dostane. Naštěstí celým filmem protýká téma rasismu, xenofobie, úcty k člověku a lidskému životu vůbec, který dělá z filmu velmi koukatelnou záležitost. Z obrovské porce náhod a propojovaných osudů jednotlivých hrdinů občas z ničeho nic vystřelí neuvěřitelně silná scéna, při té s holčičkou moje srdce nadskočilo až do krku.Celkově si však myslím, že geniální myšlenka se utopila v nadbytečnosti.(21.10.2007)

• - Film byl věnován veliké přítelkyni Paula Haggise herečce Anitě W. Addison. (sator)

• - V čase 1:10:28 lze v bočním okénku Lincolnu zahlédnout kameramana. (imagoo)

• - ,,Tady máš 40 dolarů a kup všem Chopsui,'' řiká hlavní hrdina po propuštění vězňů z dodávky. Chopsui je čínský pokrm, který byl populární v letech 1970-1990 mezi čískými přistěhovalci žijícimi v USA. " Chop " je smíšený . " Sui " je všechno. Většinu pokrmu tvoří zelenina. (alexlewis)