Kung-fu mela

Kung fu

Kung Fu Hustle

Kung-fu mela

Akční / Komedie / Fantasy / Krimi

Hong Kong / Čína, 2004, 95 min (SE: 99 min)

Je to dosť dobrá akčná bláznivá komédia od Stephena Chowa. Má celkom dobrý príbeh o bezvýznamnom podvodníkovi, ktorý sa spolu so svojim priateľom snaží stať súčasťou obávaného gangu, aby si konečne získal rešpekt a cesty ho privedú až do na prvý pohľad úplne obyčajnej štvrte. Tu sa kvôli nemu musia obyvatelia postaviť celému gangu a tak sú viacerí z nich nútení odhaliť tajomstvo, že sú prvotriednymi majstrami bojových umení, no gang ich len tak nenechá a najíma si len tých najlepších. A podvodník si uvedomí svoju chybu a tak to chce celé napraviť. Spracovanie sa mi páči, ale k úplnému ideálu tomu ešte trochu chýba. Asi hlavným výraznejším problémom mi príde celková nevyrovnanosť, kvôli čomu sa tu nájde aj viacero skôr priemernejších častí a navyše cítiť, že film chce byť až príliš poctou kung-fu filmom tohto typu, kvôli čomu nechýba tých niekoľko nevyhnutných klišé, ktoré mi ale sem moc nesedeli a tak som mal často pocit, že tvorcovia sa kvôli tomu zbytočne obmedzujú a niektoré prvky by sa dali lepšie využiť, keby na tom až tak netrvali. Ale nad to sa dá celkom povzniesť, aj tak prakticky už od začiatku cítiť, že sa jedná o výnimočnú žánrovku, nájde sa tu plno nezabudnuteľných scén, aj na pomery samotného Stephena Chowa mi to prišlo trochu netradičné a tak som bol celý čas zvedavý, s čím ešte tvorcovia prídu, pričom tých dobrých nápadov a momentov je tu skutočne nespočet. A tak väčšinu času ma to dosť bavilo. Po stránke humoru som dosť spokojný, je ho tu plno a viacero scén, ako naháňačka, hádzanie nožov alebo vyberanie si protivníka sa mi veľmi páčilo. Ale tentoraz treba spomenúť aj akciu, keďže súbojov je tu dosť a síce kvôli inému typu žánru samozrejme nemôžu konkurovať plnohodnotným bojovým filmom, ale aj tak mi viaceré prišli dosť vydarené. Poteší hlavne finále alebo prvé súboje majstrov s gangstrami. Herecké obsadenie je na tom dobre, výborný Stephen Chow, ktorý tu hrá svoj štandard, plno zaujímavých vedľajších postáv, hlavne pani domáca, ale aj jej manžel, legenda Wah Yuen a viacero známych tvárí známych aj z predchádzajúcej režisérovej tvorby. A bavili ma aj záporáci. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, Stephen Chow mi dlhodobo sedí, ale tentoraz to aj na jeho pomery pôsobí až prekvapivo vysokorozpočtovo, takže to má výbornú vizuálnu stránku, kulisy a dokonca aj plno efektov, aj keď to už by som skôr označil za zápor, síce boli pomerne kvalitné, miestami ich už bolo až príliš moc a napríklad taký súboj s hudobníkmi ma už kvôli tomu ani moc nebavil. Takže síce som v priebehu pomerne často pociťoval, že z niekorých prvkov sa dalo získať aj viac, ale aj tak je Kung Fu hustle výrazne nadpriemerná komédia, ktorá ma baví aj po viacerých pozretiach. 77%(24.7.2014)

Šílená komedie plná fórů různé kvality, šílených vizuálních nápadů, tun (překvapivě) kvalitních triků, překrásné výpravy a spousty energie. Shaolin Soccer jsem zatím neviděl a nemůžu tedy srovnávat, ale takhle jsem si hong-kongskou komedii opravdu nepředstavoval! :o) Moc fajn!(8.8.2005)

Vyberte ty nejlepší momenty z Matrixů, Kill Billa, Divoké bandy, Občana Kanea, Osvícení, Kmotra, Magnólie, Hrdiny a zkuste si je představit jako epizodu Monty Pythonova Létajícího cirkusu za 20 milionů dolarů. Teď to umocněte na druhou a máte přibližnou představu o Kung-Fu Mele. Pět hvězdiček je nepochybně moc, jenže já tak zbožňuju tyhle lunatický věci... . 90% Zajímavé komentáře: tombac, honza-tesa, Hopper, pabelito(22.1.2006)

Překvapivě slabší než Fotbalista, přitom bych řekl že možnost, jak zparodovat staré kung-fu filmy, je téměř nekonečná. Bohužel se Stephen Chow malinko vyčerpal předchozím filmem a hodně dobrou scénkou tak zůstává jen chvíle kdy si Sing vybírá protivníka k boji v Prasečí uličce. Hodně dlouhou chvíli se navíc zdá, že tentokrát ani Stephen Chow nehraje hlavní roli. 50%(23.6.2015)

Průměrná komedie, ale skvělá akční podívaná, až na ty triky. Tento film hlavně zůstal nevyužit. Např. sekerníci. Kdyby to natočil Tarantino a bralo se to vážně, byla by to teprve pořádná mela. Takhle jen průměr.(10.6.2005)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 20. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - V USA měl snímek premiéru v roce 2005 na filmovém festivalu Sundance. (Terva)

• - V roce 2005 získal snímek na filmovém festivalu v Hong Kongu šest cen. (Nejlepší kamera, nejlepší herec ve vedlejší roli, nejlepší zvukové efekty, nejlepší vizuální efekty, nejlepší choreografie a nejlepší střih). (Terva)