Rebel bez příčiny

Rebel bez príčiny

Drama / Romantický

USA, 1955, 111 min

• genetique

Podobne nadhodnotený film som dávno nevidel. Ani by mi tak nevadil časový sklz, ktorý prekonal, tu nešlo o efekty, ale o príbeh. Ten má niečo sledovať, zaujať, no tu neznamenal pre mňa takmer nič. Príbeh mi doslova trhal oči a uši. Dialógy ako zo stredoveku, naivita v top ten (dva dni po smrti priateľa vyzná smútiace dievča lásku inému; Platón si nevšimne, že mu vybrali z pištole závobník, ktorý sám robí 1/2 váhy atď). Čo bolo vlastne na filme rebelské?! To, že niekto súperí v jednej scéne o česť za to, že mu povedali zbabelec?! Možno v starovékých tradíciách. Alebo že sa opije? Veď je to smiešne. Jediné, čo som si z neho odniesol bolo to, že som zistil, že James Dean sa bohovo podobá na Jamesa Franca a že slovenský dabing v mojich očiach znova klesol. 45%.(29.7.2007)

• Mi Nü-Chai

Nuda bez konce. Ba ne, zas tak hrozné to nebylo, ale příčinu rozdává film vrchovatě, zato rebelství se krotce až stydlivě drží v mezích značně úzkorprsého zákona. Dean mi jako nějaký zvláštní herecký zázrak nepřijde (jako sexsymbol už vůbec, slizoun) a Natalie Wood je dokonalý nomen omen.(20.5.2014)

Po americku dramatická a akční studie problémů dospívání, puberty a postpuberty. Scénář trpí několika drobnými nelogičnostmi a trošku mi na něm vadí i jistá schematičnost, když si jeho autor vybral několik typů chybujících rodičů a důsledně jejich chyby dovedl k důsledkům u svých dětí. James Dean je ale skvělý, děj má napětí a překvapivé zvraty, moc hezky se na to kouká.(20.12.2009)

Tak jako jsem při filmu Na východ od ráje klečela Deanovi u nohou, tak s politováním konstatuji, že tady na mě vše působilo křečovitě a příliš uměle. Já jsem tomu nevěřila a ať jsem se snažila, jak chtěla, tak jsem byla emocionálně chladná i v těch nejsmutnějších momentech. Nedivím se scénáristovi, že měl výhrady k dialogům a byl tím roztrpčený, já byla také. Ono je to veskrze smutné spíš v tom ohledu, že všichni tři hlavní protagonisté zemřeli tragickou smrtí velmi mladí a Dean byl prvním z nich.(26.9.2015)

Mise splnena. Môžem si odfajknúť ďalší podstatný filmový rest a čo je dôležité, chvalabohu bolo to pozerateľné aj pre laického chlapca z hôr.. a ešte ako krásne! James Dean má stajl. Normálne som dostal chuť ukradnúť v dedine dve staré "embéčky" a pozvať ho na jump do našej priehrady..(5.1.2009)