Rebel bez příčiny

• slovenský

Rebel bez príčiny

Drama / Romantický

USA, 1955, 111 min

Ne ne ne, tenhle film už rozhodně nahlodal zub času. Od scénáře přes režii vzbuzuje mírný úsměv ( není trapný, jen místy úsměvný ), stejně tak "rebelství" Jamese Deana nějak nefunguje. V lektorském úvodu nám bylo řečeno, že Brando o tomto filmu řekl, že to je "příčina bez rebela". Měl pravdu.(23.7.2005)

Mise splnena. Môžem si odfajknúť ďalší podstatný filmový rest a čo je dôležité, chvalabohu bolo to pozerateľné aj pre laického chlapca z hôr.. a ešte ako krásne! James Dean má stajl. Normálne som dostal chuť ukradnúť v dedine dve staré "embéčky" a pozvať ho na jump do našej priehrady..(5.1.2009)

• Mi Nü-Chai

Nuda bez konce. Ba ne, zas tak hrozné to nebylo, ale příčinu rozdává film vrchovatě, zato rebelství se krotce až stydlivě drží v mezích značně úzkorprsého zákona. Dean mi jako nějaký zvláštní herecký zázrak nepřijde (jako sexsymbol už vůbec, slizoun) a Natalie Wood je dokonalý nomen omen.(20.5.2014)

Snímek o generaci mladých lidí, kteří mají dáno do vínku rebelovat proti světu, dospělým i svým vrstevníkům. Zde pochopíte, kdo to byl James Dean a co musel znamenat pro tehdejší mladé lidi. Neuvěřitelné charisma. Film sám je však trochu nadhodnocen. Na rebelský mi přijde až příliš svázaný.(18.6.2009)

Společenská sonda? Varování rodičům? Kasovní trhák pro mládež? Nejspíše tak ukázka toho, co hollywoodští producenti té doby byli ochotni připustit jako "rebela". Od začátku i v dalším průběhu prvoplánově didaktický romantický příběh s trapně přeexponovaným líčením "problematiky", to vše ve skanzenu přechodné epochy 50. let v USA. Přesto jsem nakonec tomuto průměrnému filmu uvěřil. Zvláštní, jak hluboký pohled se tu podařil skrz tak plytké brýle. Snad díky přesvědčivé hře archetypů a bolavých zánětů. Navíc jako příběh jednoho dne to nebylo špatné, hlavní hrdina byl pojat skvěle a Dean je opravdu úžasný. Na rebela jsem ovšem celou dobu čekal marně, kdežto údajně chybějící příčina je podána na lopatě hned v úvodu. Obávám se, že bez předběžného naladění na to, že jde o "kultovní film", bych se poctivě nudil.(30.5.2011)

• - Byl natočen také alternativní konec filmu, ve kterém Plato (Sal Mineo) padá z věže planetária. (FilmFan24)

• - Scéna, ve které si Judy a Jim dělají z Plata srandu kvůli tomu, že má jednu ponožku modrou a druhou červenou, nebyla původně ve scénáři. Představitel Plata Sal Mineo si jen ráno nevšiml, že má každou ponožku jinou. (candy_daze)

• - Frank Mazzola, který si zahrál Crunche, byl skutečně členem pouličního gangu a učil Jamese Deana používat vystřelovací nůž. (FilmFan24)