Maďarský umělecký hudební film o významném hudebním skladateli minulého století Ferenci Erkelovi. Ukazuje nám jeho boj za národní hudbu, úzce spjatý s bojem lidu proti národnostnímu a sociálnímu útlaku. Opěrnými dramatickými pilíři tohoto filmu jsou obsáhlé výňatky ze tří Erkelových nejvýznačnějších oper "Marie Báthoryová", "Lászlo Hunyádi" a "Bánk bán" předváděné nejlepšími soudobými pěvci maďarské státní opery v Budapešti. Přesvědčivě zachycuje film i zrod maďarské národní hymny, jejíž nápěv složil na slova básníka Kölcseye rovněž F. Erkel. Hlavní význam filmu Probuzená píseň", jehož děj je místy méně přehledný a poněkud rozvláčný, tkví v tom, že nás seznamuje s díly význačného maďarského národního skladatele, jehož opery nebyly na našich jevištích doposud nikdy uvedeny. Film získal na VII. MFF v Karlových Varech v roce 1952 cenu za hudební film. (FILMOVÝ PŘEHLED 19 / 1953) (oficiální text distributora)

ripo

Životopisné hudební filmy jsou dnes důležitou složkou všech pokrokových kinematografií. Ze sovětských filmů „Bouře v opeře", „Hudba života" a „Skladatel Glinka", přes „Varšavskou premiéru" a „Chopinovo mládí" z produkce polské k maďarským filmům „Paní Déryová" a „Probuzená píseň" vyvstává před námi souvislá galerie hudebníků, kteří spojili svou tvůrčí práci se životem svého lidu, kteří se proto stali věčně živými jako lid sám. Maďarský hudební film „Probuzená píseň" nás seznamuje se životem a dílem národního skladatele Ference Erkela, současníka Lisztova, jehož sláva a světový věhlas neprávem zatlačily tohoto nadaného hudebníka do pozadí. — Ferenc Erkel se narodil v roce 1810, letos uplynulo od jeho smrti šedesát let (15. II. 1893). Od roku 1838 byl dirigentem v Národním divadle v Budapešti, kde byla jeho první opera „Báthory Maria" provedena v roce 1840 s velkým úspěchem. Nejčastěji se však dodnes objevuje na maďarském operním repertoáru jeho dílo „Hunyadi Lászlo", složené v roce 1844. Z dalších jeho prací jsou významné: maďarská národní hymna (1845), opera „Bánk bán" (1861), „Dózsa Gyorgy" (1886), „Brankovycz" (1874) a „Král Štěpán" (1874). Erkel byl zakladatelem a dirigentem Maďarské filharmonie a profesorem na Národní akademii — Film „Probuzená píseň" nás důkladně seznamuje s krásnými národními motivy Erkelových oper a tak rozšiřuje naše hudební vzdělání. Filmový přehled 19/1953 ()