Che Guevara: Partyzánská válka

(Francie)

Guerrilla

Drama / Historický / Životopisný

Španělsko / Francie / USA, 2008, 131 min

Druhá část už mě bohužel tolik nenadchla. Záběry bolívijské džungle jsou pěkné (styl snímání krajiny bez hudby se mi líbí), ale dvě hodiny jsou pro ně trochu moc. Che se svými spolubojovníky chodí od chatrče ke chatrči, sbírá potraviny, lékařské zásoby a skoro nemluví. Z první části jsem si odnesl revolucionářské zapálení, rozšíření povědomí a takové sblížení s postavou. Z druhé nic, škoda. Nevím jak je to hodně historicky věrné, ale určitě to šlo natočit trošku zajímavěji, aby to člověka vtáhlo. Možná nastínit víc politické pozadí nebo zahrnout ještě něco mimo Bolívii a nenatahovat s ní celý film. Poslední scény jsou povedené, ale jinak je to stále dokola a pomalu nejzajímavější moment je, když si Che sundá čapku. Hodně mě mrzelo, že jsem se vlastně nedozvěděl něco méně známého (těšil jsem se na Havanu po revoluci nebo Kongo).(8.4.2009)

Pokračovanie filmu o jednom z najvplyvnejších mužov revolúcie Che Guevarovi nie je veľmi odlišné od svojho predchodcu. Jediné čo sa tu výraznejšie zmení je prostredie v ktorom sa príbeh odohráva. Kuba sa zmení na Bolíviu. A tiež to že zatiaľ čo prvý diel popisoval Che Guevarove začiatky, tak tento popisuje jeho koniec. Existuje veľa ľudí, ktorým sa viacej páčia začiatky a tiež existujú ľudia, ktorým sa viacej páčia konce. V tomto prípade sa radím k tým druhým ľudom. Prvou časťou som nebol veľmi nadšený, hlavne preto, lebo som nedokázal pristúpiť na fakt že hlavným hrdinom je vlastne kolektív revolucionárov a nie nejaká konkrétna postava aj keď Guevara ich všetkých spája. V druhej časti som sa o to ani nepokúšal a len som si vychutnával neskutočne skvelo prepracovanú a natočenú vizuálnu a technickú stránku celého filmu. Síce sa nejedná o film, ktorý by som vyslovene zbožňoval ale obidva diely ako celok tvoria rozhodne zaujímavé dielo, ktoré doslova dýcha Soderberghovím štýlom. Ak ho máte radi. Nemôžete byť sklamaný. Ak ho radi nemáte, tak vám tam jednoducho bude niečo chýbať. Inak sa jedná o nadpriemerný film, ktorý rozhodne fanúšikov Che Guevaru nadchne.(3.9.2010)

• F.man

Tak Soderberghův Che mě nakonec nepřesvědčil. A přitom po první Revoluci měl našlápnuto docela dobře a já se vážně těšil. Guerilla má zásadní problém v tom, že jí průměrný divák nemá jak a za co uchopit. Není tu nějaký nějaký styčný moment, žádný zárodek příběhu, narace skáče ve stovkách dnů... Snad pokud jste fandou bolíviské revoluce, ale obyčejnému diváku pobíhání několika chlápků po různých místech místní džungle toho moc neřekne. Ne že by Soderbergh neměl pro záběr oko, to ne - když už k něčemu dojde dívá se na to dobře. Ale právě že se tady toho moc neděje. Guevara tady ani není nějakou zásadní postavou - z jeho "po-kubánské" části života moc faktů použito není. Tím pádem se ze snímku stává tradiční "film", což v případě absence provázanosti jednotlivých scén je ještě horší... To survive here, to win... you have to live as if you've already died.(4.9.2009)

Druhý díl Soderberghova životopisu o jednom z nejznámějšícg revulocionářů - Che Guevarovi. Po úspěšné revoluci na Kubě se Che vydává, aby to samé udělal v Bolívii. Zde ale narazí na tuhý odpor bolívijské vlády a armády. První díl byl skvělý, u tohoto jsem se ale hodně často nudil. Pochodování v džungli, samé klábosení o tom, že jedině Che a jeho partyzáni jsou schopni nastolit pořádek, sem tam nějaká přestřelka a potom zase nudné kecání. Opravdu jsem čekal víc. O to větší je zklamání, že film měl dvě hodiny a až posledních asi třicet minut bylo záživných. Kdyby se celý film odehrával v takovém tempu, jako na konci, neřeknu ani slovo. Benicio zopakoval dobrý výkon z první části, ale to bohužel nestačí. Chtěl jsem dát dokonce 2*, ale přikloním se ke 3* za těch pár dobrých okamžiků.(5.9.2010)

"Castro obeduje v hoteli a ty sedíš tu..." Che sa po úspechu na Kube Pokúša o to isté v Bolívii, ale tam to akosi nejde. Ľudia sú nedôverčivý, práve získavaniu ich podpory sa venuje časť filmu a bolívijská armáda ide po partizánoch tvrdo a nekompromisne a k tomu všetkému majú problém s jedlom, strelivom i zbraňami. V obidvoch dieloch oceňujem použitú španielčinu, ktorá dodáva filmu autenticitu. Film je o niečo slabší ako prvý diel, ale nie o moc. Pre pár slabších momentov nemá zmysel film odpisovať. Samotný záver je asi to najlepšie, čo film ponúka. Smrť Che-ho je zaujímavo natočená, dosť podobne išiel k zemi aj Leon v Bessonovom filme. Jediná vec mi počas filmu nešla do hlavy... Prečo Che nepožiadal Castra o pomoc? Minimálne by nemali problém s jedlom a zbraňami. S ľuďmi je to horšie. Dôveru si nekúpiš za kus chleba...Slabšie štyri. 70%.(26.8.2012)

• - Steven Soderbergh si přál, aby měl druhý díl jiný styl vyprávění a atmosféru než díl první, aby se divák necítil rozdělením filmu podveden. Toto oddělení stylů vyústilo i v to, že každý z dílů má jiný formát obrazu. (cariada)

• - Děj filmu se odehrává převážně v letech 1966-1967. (Karlos80)

• - Che Guevarovo tělo bylo slavnostně převezeno na Kubu 13. července 1997. (Petulka88)