Libertin

Libertine, The

Libertin

Drama / Historický

Velká Británie, 2004, 114 min

Následující věty jsem napsal někam do nějaké diskuze, a už se mi nechtělo psát nic jiného, tak omluvte, že je to takový výlev... Předem říkám, že Libertine je dobrý film... Na mě to počáteční tvrzení "budete mě nenávidět" působilo podobně jako trailer a vůbec všechny oficiální informace o bouráni tabu co se před filmem šířily... taková hra s divákem, který je vystaven určitému očekávání o tom jak je ten Libertine zhýralý, jak bude "zasunovat" apod. Přijal jsem to ne jen jako chytrou taktiku distributora přilákat víc lidí, ale jako promítnutí snahy samotného Libertina do reálného světa. On se snažil aby si všichni mysleli, ze takový je. To se od něj očekávalo! Jenže ve chvíli, kdy ho někdo poznal blíž (jako ta herečka, co ji hraje Samantha Morton, a i divák sedící na filmu v kině!!!), zjistil, že takový vůbec neníze se přetvařuje. Nemyslím že by byl tak zhýralý. Naopak, (alespoň ten filmový Rochester) jako by vyčníval nad svými společníky.jako by vyčníval nad svou dobou. Možná je naučil vidět hřích , ale možná vstoupil do už rozjetého vlaku.ať tak či tak, celou dobu si uvědomuje jaká svinstva páchájenže má strach, je to slabochnedokáže se odhalit jako člověk, který je úplně jiný.nedokáže vystoupit z řadyjeho závěrečný, naturalisticky dlouhý skon není jen fyzický, ale i psychický. Ten člověk si uvědomuje jak ho ta přetvářka ničí. Rozkládá ho to zevnitř, což se symbolicky projeví na povrchu. Abych to shrnul, vtip Libertina je právě v tom, že neukáže ty prasárny co Libertine dělá, protože on je nechce dělat – všem to však tvrdí. Dřív neý ho člověk pozná, slyší o něm. A ve chvíli kdy ho pozná, zjistí, že to všechno byla jen velká slova zakrývající skutečnost diametrálně odlišnou.(14.5.2006)

tradicne skvely depp, silna atmosfera, film, ktory vas nenecha chladnymi(14.7.2006)

• Madison

Z Johnnyho sa nám teda pekný kurevník vykľul. :-) "Pokefovať" pár ženských počas dvoj-hodinovej snímky však nie je základom filmového umenia.(6.10.2008)

John Wilmot byl určitě ve svý době hodně kontroverzní osoba, ale tenhle film to myslim moc dobře nevystihl, sprostých slov a sexuálních narážek se tu najde dostatek, ale příběh nám v podstatě nic čim se Wilmot vychloubá neukáže. Je tu opravdu jen málo prvků, které odkzují na jeho bouřlivý život, snad jediný trošku větší pozdvižení způsobí Wilmot svojí hrou pro krále, ale stejně jsem se s přibývajícím časem nezbavil dojmu, že mě to začíná nudit, pak sice režisér s účelem zrychlit film přeskočí nějaký události v ději, jenže tim zapříčiní spoustu otázek, které nejsou do konce vysvětleny a hlavně to dost zamotá a divák pak přesně neví co se vlastně stalo, tohle všechno nemůže zachránit ani zase vynikající Johnny Depp. Ten odvedl maximum, ale Dunmore z postavy Wilmota a jeho životního příběhu určitě nedostal všechno co se dalo(7.5.2006)

Cival: "Typický příklad velkohubého filmu, který povaluje v ústech tvrdá slova a kontroverzní témata, aniž by sám byl jakkoliv dráždivý, překvapivý nebo nedej bože šokující. Ohromná nuda beránčí povahy, zajímavá maximálně počasím.."(23.9.2010)