Libertin

Libertine, The

Libertin

Drama / Historický

Velká Británie, 2004, 114 min

Následující věty jsem napsal někam do nějaké diskuze, a už se mi nechtělo psát nic jiného, tak omluvte, že je to takový výlev... Předem říkám, že Libertine je dobrý film... Na mě to počáteční tvrzení "budete mě nenávidět" působilo podobně jako trailer a vůbec všechny oficiální informace o bouráni tabu co se před filmem šířily... taková hra s divákem, který je vystaven určitému očekávání o tom jak je ten Libertine zhýralý, jak bude "zasunovat" apod. Přijal jsem to ne jen jako chytrou taktiku distributora přilákat víc lidí, ale jako promítnutí snahy samotného Libertina do reálného světa. On se snažil aby si všichni mysleli, ze takový je. To se od něj očekávalo! Jenže ve chvíli, kdy ho někdo poznal blíž (jako ta herečka, co ji hraje Samantha Morton, a i divák sedící na filmu v kině!!!), zjistil, že takový vůbec neníze se přetvařuje. Nemyslím že by byl tak zhýralý. Naopak, (alespoň ten filmový Rochester) jako by vyčníval nad svými společníky.jako by vyčníval nad svou dobou. Možná je naučil vidět hřích , ale možná vstoupil do už rozjetého vlaku.ať tak či tak, celou dobu si uvědomuje jaká svinstva páchájenže má strach, je to slabochnedokáže se odhalit jako člověk, který je úplně jiný.nedokáže vystoupit z řadyjeho závěrečný, naturalisticky dlouhý skon není jen fyzický, ale i psychický. Ten člověk si uvědomuje jak ho ta přetvářka ničí. Rozkládá ho to zevnitř, což se symbolicky projeví na povrchu. Abych to shrnul, vtip Libertina je právě v tom, že neukáže ty prasárny co Libertine dělá, protože on je nechce dělat – všem to však tvrdí. Dřív neý ho člověk pozná, slyší o něm. A ve chvíli kdy ho pozná, zjistí, že to všechno byla jen velká slova zakrývající skutečnost diametrálně odlišnou.(14.5.2006)

• Smok

Laurence Dunmore si asi povedal, že keď už má v živote natočiť len jediný film, tak to bude poprdeli historická drámička so šokujúcim námetom, že si diváci normálne na zadky posadajú. Škoda len, že rozpočet a scenáristu si zohnal od fachu lacných pornofilmov, lebo inak si jeho predstavu o živote v Englande v 17. storočí neviem vysvetliť. Keby si niekto v tom čase dovolil spraviť stotinu tých vecí, čo som videl, tak Johna Wilmonta cirkev nielenže sfleku upáli, ale ešte aj dá jeho popol vystreliť do vesmíru. Nadávky a zobrazovanie erotiky mi samozrejme nevadí, len nesmie ísť o samoúčelnú dekadenciu s cieľom šokovať a byť zaujímavý za každú cenu. To ja rád nemám.(2.4.2010)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $4,835,065Tržby Celosvetovo $10,852,064║ Príbeh mimo mňa, strašne ma to nudilo. /40%/(18.7.2007)

• gudaulin

Johny Depp a snímky, ve kterých účinkuje, pro mě tvoří svým způsobem sázku na jistotu, buď se mi líbí moc nebo přinejmenším neurazí, ale Libertin je první případ, kdy převažují negativní pocity. Není to přitom v Johnym Deppovi, ten odvádí svůj standard, ale ostatní složky filmu nefungují tak, jak bych si představoval. Ať už se ve mě filmaři snaží vzbudit jakékoli emoce, dokonale mě míjí a jediný pocit, který jsem si posléze odnášel, byla nuda a dojem přetažené stopáže. Zdá se mi, že ten snímek si na drama spíš hraje a je to celé nějak umělé a navíc bez jiskry. Samantha Morton nemá např. zdaleka takové charisma, jaké v podobné roli předvedla Claire Danes. Dokonce i v situaci, kdy se Johny Depp pod tíhou své nemoci divákovi prakticky rozpadá před očima, necítil jsem nějakou lítost nebo odpor - vůbec nic. Nemám nejmenší důvod se k Libertinovi vracet, jedno setkání mi bohatě stačilo. Film předstírá, že obsahuje pikantní události, živočišné vášně a bohémské hrdiny, ale na všechno si jen tak hraje. Celkový dojem: 45 %.(9.5.2010)

Johnny Depp je král podivínu a rolí Johna Wilmota si do své sbírky přidal další svérázný kousek. Už v prologu nám "hrdina" vysvětlí co je zač a o čem film bude ale v pozdějších fázích jsem začal zjišťovat, že tak horké to zase nebude. John Wilmot sice nechodí pro ostřejší výrazy daleko a řekne to co se mu zrovna honí hlavou ale i tak je film docela mírný a chvílemi by se klidně dalo říci, že se jedná o klasickou romanci. Ale díky Deppovi jsem se celé dvě hodiny docela slušně bavil.(22.6.2008)