Indiana Jones a Království křišťálové lebky

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky

Dobrodružný / Akční

USA, 2008, 122 min

V rámci civilizovanosti bych sem zřejmě měla umístit varování ohledně spoilerů, ale ježto jsem nejspíš poslední osoba na této i jiných planetách, která to viděla, přijde mi to jaksi zbytečné. Stejně jako rozumování typu "je to Indy, není to Indy..." no, měla jsem filosofii jenom dva semestry, takže tuto závažnou otázku těžko vyřeším. V dobách Indyho prvního dobrodružství jsem byla ještě na houbách a dlouho se mi dařilo se příběhům archeologa v kloubouku vyhýbat, o kteréžto panenství mě připravila až před pár lety Poslední křížová výprava. Dodnes jsem neviděla celou sérii a nijak mi to žíly nerve, i když po Lebce mi to za ně pravda trochu tahá. Nerada bych polemizovala o tom, nakolik relativní neznalost ovlivňuje celkový postoj k filmu, ale když se tak dívám na ostatní komentáře, vychází mi z toho, že nejspíš pozitivně. Protože já jsem nešla po dvaceti letech na rande se svou první láskou, já jsem se nechala sbalit v podstatě cizím chlapem a - promiňte, strážcové mravnosti - zatraceně moc si to užila a v přiblblosti spokojeného úsměvu se opovažuji soutěžit s uživatelkou Galadriel. Tenhle chlápek vám věnuje celé svoje kouzlo a přitom se nevnucuje, takže odolat by bylo zatraceně těžký a proč to vlastně dělat? Protože se zabrousilo do sci-fi rajónu a to nejen do Area 51, studená válka hoří hrdinům za patami a šlape jim na ně bolševické komando, namísto toho, aby se v předválečné pulpovské tradici pátralo po biblických artefaktech a bojovalo s nácky? Nikdo z nás už není tím, kým jsme byli v Indyho začátcích, tak proč se dohadovat a nevěřit - paradoxně podobně jako profesor Henry Jones jr., který má po setkání se silami Archy, Chrámu a Grálu problém uvěřit v původ a moc průzračných lebek? Není totiž vůbec těžký nechat se očarovat a zase jednou být nedospělý a být paf z pozemského Hana Sola s jeho obří... představivostí. A kdyby se Sean Connery uvolil přilepšit si pár pětkama k důchodu a objevit se na scéně tělesněji než na fotce, byla by moje spokojenost už víc než maximální, ale žádat víc než maximální spokojenost by bylo tak jako tak rouhání. Pokud má někdo s Lebkou problémy, nechť si je vyřeší - tak jako tak na pětku stejně půjdete všichni, tak o co tu jde? Já už se těším, až si čtyřku dám znovu. A znovu. A znovu. A... nevíte někdo, proč tady ještě kecám, místo abych si šla užívat se svou novou láskou? P.S. Indy a Marion mi neuvěřitelně připomínali moje rodiče, takže to byl další bod navíc.(26.4.2011)

Na nového Indyho sem se těšil ale po shlédnutí mě přepadla myšlenka, že tento díl vůbec nemusel vzniknout a je tak trochu zbytečný. Kvalitou nejhorší díl celé série, který těží hlavně z charisma Harrisona Forda a obrovským plusem filmu je Shia LaBeouf. Ten snad ani neumí zahrát špatně a poznámky hollywoodských režisérů o druhém Tomu Hanksovi jsou skutečně na místě. Co mi ale na Indym nejvíc vadilo byly naprosto nereálné scény a při honičče lesem to už opravdu bylo moc a z akčního filmu se pomalinku stávala trapná komedie. Film udělá podle mě radost hlavně skalním fanouškům. U ostatních jde o lehce nadprůměrný akční film s dobrými herci u kterého se napoprvé dobře pobaví. 75%(5.6.2008)

Indiana Jones se vrátil a pravděpodobně už to všichni dávno víte. Pro mě se však vrátil starý Jones v provedením, na které jsem nečekal tak dlouho. Trvalo to 19náct let než byl vybrán scénář, herci a všechno to zapadlo, tak jak jsi George Lucas a Steven Spielberg přáli a film se dostal do kin. Pro mě je to nepochopitelné, že právě tento scénář, vybraný mezi desítkami byl to pravé pro všechny zúčastněné. Přesto má svoje přednosti i slabiny, které ale vždycky zachraňuje jeden muž. Indiana Jones. Je to jako droga dívat se na jeho eskapády ať mají jakýkoliv smysl nebo účel, prostě to diváka baví a on je pro něj tím skutečným hrdinou. Přesně takhle to bylo, ale už není. Indy zůstal tím sympatickým profesorem, který všechno nevyřeší s grácií a elegancí, ale stal se z něj taky částečně James Bond a terminátor v jednom (Arnold promine). Vždy jsem doufal a věřil v Indyho jako v profesora, co chrání památky a je obyčejný chlap, kterého by šlo potkat. Tento snímek mi to pokazil, protože se z něj stalo něco víc, stala se z něj ikona, která je symbolická a nesmrtelná zároveň. Celý film je zábavný, rychle utíká, všechno je nádherně stylizované s pomocí nejmodernějších triků, které si hrají na špinavé a staré triky, ale už to není ono. To "pravé" Indyho dobrodružství má větší hloubku, kterou tento díl postrádá. Smutně na mě působila až okatá snaha rozesmát za každou cenu, která se střídala s neuvěřitelným počtem "vzpomínek a narážek" na minulé díly. Některé byly skvělé, jiné smutné... Osobně mi nejvíce překáželi dva momenty filmu a to dvě eskapády Mutta, který si jednou vzpomene na Tarzana a podruhé na Tři mušketýry a člověk si řekne, jak tohle může myslet Steven Spielberg vážně. Po režisérské stránce je to nádhera a celkovému stylu filmu nelze nic vytknout, možná až na pár zdlouhavých scén jako začátek filmu. Steven Spielberg natočil přesně takový film jaký chtěl a přesně tak jak chtěl. Bohužel, pro mě je tento díl pouze moderní variací na staré téma, kterému do opravdovosti a legendárnosti chybí celkem dost, ale vynahrazuje to zábavností a tempem.(21.6.2008)

8/10 je maximum, ktoré tomu z nostalgie dám, objektívne je to tak 7/10 a ľudia, s ktorými láska k Indymu až tak neplieska o dvere, môžu spokojne (a oprávnene) ísť aj nižšie. Ten film má viacero problémov. Hlavným je výrazná strata tempa v polovici. Tá polhodina vysvetľovačiek je proste vražedne dlhá a mne osobne zobrala vietor z plachiet tak veľmi, že následná "jungle chase" ma začala baviť až niekedy pri mravcoch, teda ku koncu. Druhým problémom je, že záver je naozaj "cez hranu". Do istého okamihu som to bral, objasnenie "poslania bohov" ma nadchlo, ale potom nastalo blízke stretnutie a hoci som s ním rátal, predsa som to "nekúpil". No a potom sú tu zbytočnosti typu Raya Winstona či súboja na cintoríne. S Fordom problém nemám, ani s digitálnymi efektami (sú parádne), na svišťoch a opiciach som sa smial. Viem, že druhé zhliadnutie bude omnoho príjemnejšie, nedostatky hodím cez plece a užijem si to, čo je na tom filme zábavné. A je toho dosť. Na záver si však neodpustím tak trochu vyčítavú otázku: Na tento scenár S+L+F čakali toľko rokov? Zavrhnutí Sons of Darkness od Jeffreyho Boama z polovice 90. rokov boli omnoho zábavnejší, svižnejší a "jonesovskejší". Tak, kedy je tá tretia Múmia? ;-)(22.5.2008)

Asi jako pro mnoho jedinců byl i pro mě Indiana Jones jeden z nejočekávanějíšch snímků letošního roku. I z toho důvodu jsem měl obavy jak se Spielbergovi podaří vzkřísit sérii po téměř 20 letech. Výsledek není špatný, několikrát jsem se opravdu od srdce zasmál (např. při průjezdu džunglí :-)), ale zkrátka kvalitativně to na předchozí tři díly nemá. Harrison Ford je i přes pokročilý věk stále ten starý Indiana Jones a rozhodně nezklamal. Výborný tah bylo obsazení Shiai LaBeoufa, který opět (pokolikáté už?) potvrdil, že se jedná o jednoho z nejtalentovanějších herců současnosti. Mé jediné zklamání mi přichystal konec, který srazil mé výsledné hodnocení na čtyři hvězdičky..........(16.6.2008)

• - Poté, co na hřbitově Indy (Harrison Ford)  foukne šipku do Indiána, měl by Indián mít v ústech tupý konec, ne špičku. (GreatestFan)

• - V sekvenci ze skladiště v Oblasti 51 lze mezi artefakty, které jsou rozsypány na podlaze po rozbití několika beden, zahlédnout i mytickou Mojžíšovu hůl. Její přesná replika byla zhotovena podle hole, s níž vystupoval Charlton Heston jako představitel Mojžíše v okázalém velkofilmu Desatero přikázání z roku 1956. (Lavran)

• - Marně budete hledat v titulcích mezi aktéry Seana Conneryho, přesto si v nejnovějším Indianu Jonesovi zahrál, a to když vzpomíná Indy na svého otce (Sena Conneryho) a je záběr kamerou právě na fotku Jonese staršího... (DruidKarel)