Indiana Jones a Království křišťálové lebky

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky

Dobrodružný / Akční

USA, 2008, 122 min

8/10 je maximum, ktoré tomu z nostalgie dám, objektívne je to tak 7/10 a ľudia, s ktorými láska k Indymu až tak neplieska o dvere, môžu spokojne (a oprávnene) ísť aj nižšie. Ten film má viacero problémov. Hlavným je výrazná strata tempa v polovici. Tá polhodina vysvetľovačiek je proste vražedne dlhá a mne osobne zobrala vietor z plachiet tak veľmi, že následná "jungle chase" ma začala baviť až niekedy pri mravcoch, teda ku koncu. Druhým problémom je, že záver je naozaj "cez hranu". Do istého okamihu som to bral, objasnenie "poslania bohov" ma nadchlo, ale potom nastalo blízke stretnutie a hoci som s ním rátal, predsa som to "nekúpil". No a potom sú tu zbytočnosti typu Raya Winstona či súboja na cintoríne. S Fordom problém nemám, ani s digitálnymi efektami (sú parádne), na svišťoch a opiciach som sa smial. Viem, že druhé zhliadnutie bude omnoho príjemnejšie, nedostatky hodím cez plece a užijem si to, čo je na tom filme zábavné. A je toho dosť. Na záver si však neodpustím tak trochu vyčítavú otázku: Na tento scenár S+L+F čakali toľko rokov? Zavrhnutí Sons of Darkness od Jeffreyho Boama z polovice 90. rokov boli omnoho zábavnejší, svižnejší a "jonesovskejší". Tak, kedy je tá tretia Múmia? ;-)(22.5.2008)

Čtvrtý a rozhodně nejslabší. Ale vydělá, to je jasné. Je totiž snad opravdu pro všechny. Z Jonese se bohužel stal pošetilý, přemoudřelý a zapomnětlivý stařík (ehm, ve trojce mu Marion nechyběla?). A to mi moc zábavné nepřijde. A Spielberg? Slušné řemeslo, ale kromě několika scén režijně žádná palba, ty tuny odkazů na minulé díly a kočičkovsko-pejskovské míchání všeho se vším mi přišlo hrozně prázdné a bez zacílení. Fordova fyzička ujde, jeho Indiana je ve věku conneryovského Seniora, ale jeho "poučování mladší generace" nemá tentokrát zdaleka takovou grácii a šibalství jako ve Výpravě. Líbilo se mi další rozpracování motivu "ztráty těsně před cílem", respektive "dobrovolné odmítnutí vyššího poznání" a prakticky všechny akční scény první poloviny. P.S. Spielberg jakoby si někde o sobě přečetl, že je jeho hlavním tématem rodina a tak to do IJ4 cpe vrchem spodem, ač to vůbec není třeba. Vyznívá to dost debilně.(22.5.2008)

No tak musi se uznat, ze ty leta od posledniho dilu nejsou nijak vyrazne znat, ale kvalit predchozich dilu to dosahuje jen misty. Nicmene i tak to mezi dnesnima Lovcema pokladu a podobne nema v tomhle zanru konkurenci. Jinak celej film je zajimavej, docela sviznej a spousta akce, ale precejen kolikrat ta akce nedokaze plne strhnout, za coz asi muze hudba, ktera krome hlavni pisnicky neni nic moc. No a pribeh filmu je hodne slusnej, az na to, ze ho clovek musi brat s velkym nadhledem a prehlizet obcas do oci bijici nelogicnosti a misty uz fakt prehnany sceny a hlavne se musi nejak prekousnout celkem blby zakonceni v dzungli. Co se tyce hercu, Harrison samozrejme vypada stare a misty zacina pripominat spis Conneryho, ale porad je to ten starej dobrej Indy, kterej pro akci nebo hlasku nejde daleko. A kdyz uz je akce skutecne vo hubu, tak pomuze Shia, kterej sice ze zacatku trochu otravne machruje, ale nakonec je fakt dobrej. No a co se tyce Cate, hraje slusne, ale prizvuk je samozrejme trapackej. Jinak jeste se zminim o spickovejch tricich a hodne dobry kamere. Jasnejch 5*, ale uplne bez vyhrad to neni.(26.5.2008)

• - Různé revize scénáře zcela naplnily 2 krabice uložené na ranči Skywalker Ranch. (Xavi6)

• - Na natáčení Spielberg moc nešetřil, rozpočet spolykal 185 milionů dolarů a film vydělal celosvětově mamutích 786 milionů. (Rodriguez)

• - Poté, co na hřbitově Indy (Harrison Ford)  foukne šipku do Indiána, měl by Indián mít v ústech tupý konec, ne špičku. (GreatestFan)