Indiana Jones a Království křišťálové lebky

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky

Dobrodružný / Akční

USA, 2008, 122 min

Steven got lost in his own museum. Vrať se ke hrobům, Indy. Pár zmatených postřehů, spoileroidní obsah: Nečetla jsem ani jedinou recenzi a těšila se jako malé dítě na překvapení, které....vyletělo z atomové parodie na předměstí v době babyboomu. Onen intelektuální odér archeologa-vědce-dobrodruha se rozplynul jako atomový hřib a vystřídal ho jakýsi roswellský crossover stylů, žánrů a vycizelovaného scifi pojetí, jehož komplexnost a promyšlenost nepochybně ocení ve svých ročníkových pracích filmoví teoretici. Já jsem si po dvaceti minutách uvědomila, že můj Indy patří do oné zlaté doby třicátých let, kdy jeho zájem o archeologii a o vědění byl jaksi... skutečný, kdy neopouštěl staré ruiny a sochy bez povšimnutí, kdy bádal, hledal, vtipkoval a jezdil na koni a na velbloudech:) Trilogii Indyho jsem viděla teprve před pár měsíci, takže mě těžko považovat za nostalgického stýstala, ale on v království lebky jakoby ztratil tu svou "giddy as a schoolboy" náturu, jeho hledání a luštění indicií připomíná Lovce pokladů a komentovanou šipkovanou. Já z toho neviním Forda. Vrásky má vyryté mělce, kabát ušitý z charismatu nesvlékl, na rozdíl od některých přicmrndávačů (profesor!!!) nepřehrává. Ani Cate Blanchett bych za naplnění záporácké škatulky ruské paranormální vědkyně (ne, vážně mi nepřipadá, že by Království bylo adorací vědění, když postava je za svou paranormální žízeň ztrestána a navíc vědění je tu redukováno na paranormální pavědy a několik ojedinělých scének, aby se neřeklo ) nehanila, ale komunisté byli jako prázdné láhve od vodky. Nepotřebuji, aby citovali Lenina a projevovali kolektivismus na každém kroku, ale narvat někoho typově blízkého do sovětského munduru mi nestačí. A k mimozemské anabázi se raději nebudu vyjadřovat, tihle nezelení mužíčci bez vlastností jsou jak z jiného filmu. Na rozdíl od E.T. a Close Encouters nefungují ani na bází očekávání, ani na bázi sblížení, ani jako plnohodnotné postavy, ani jako symboly. A jestli z něčeho viním Spielberga, pak nikoli ze špatného řemesla-jedině z toho, že přijal nabídku natočit tak špatný, nevtipný scénář, že nechal mou milovanou postavu běhat ve světě, který je dokonale stylový, plný odkazů a poct braku, ale vhodný leda pro nějakou pseudobondovku nebo Xfiles. Nefunguje pro mě dramatická linie, fosforeskující lebka ani mnohé jednotlivé scény jako opakování situace sjíždění vodopádů, svatba zkroceného dobrodruha, výslech tajných služeb aj. Nepřijet tam princ na černé motorce Shia jako mix mezi Brandem a Deanem, který exceloval v každé scéně včetně tarzanie s primáty, šla bych ještě níž, než protrpěných 55%. Fenomén známý jako entSHIAment. P.S.Zasmála jsem se čtyřikrát- Shiovi s hadem, rvačce , Shiovi s Indym na hřbitově a opičkám. Pár povedených sekvencí situačního humoru, ale hlášky, jiskrné dialogy, kam jen se poděly? :)(22.5.2008)

Popravdě je to nejslabší díl a chyběl mi tam ten humor z předchozích dílů (tedy ne že by tam nebyl, ale mně nesedl), ale pořád je to starý dobrý Indy, navíc okořeněný špetkou závanu mládí v podobě Shia LaBeoufa a já říkám, že je to důstojné a stejně hodnotné pokračování.(23.5.2008)

Očakával som pravdaže od filmu OMNOHO viac!!! Tie dve hodiny sa však vydržať dali a to stretnutie po tolkých rokoch s Indianom Jonesom bolo celkom príjemné, len som očakával zábavu a aj kvalitu podobnú pôvodnej trilógii. Príliš prehnaná a predigitalizovaná akcia (hlavne súboje v pralese) celkový dojem veľmi kazí a nepresvedčivý scenár tomu len napomáha. U Spielberga si však už do budúcna budem dávať veľký pozor, týmto filmom mi dokázal, že už viac pre mna nie je zárukou TOP kvality.(31.3.2011)

Solidní dobrodružná podívaná, čechraná podobně jako Iron Man hlavně povrchními průpovídkami. Nevadí mi jízda na sci-fi z 50. let, ani divoké finále - zvolené stylizaci ale ty digitální orgie z druhé poloviny moc nesvědčí. V jistém směru promakaný film, bohužel přišel o svého největšího tahouna. Dědka Jonese by zválcoval kde kdo.(20.5.2008)

Nehvězdičkuju z nostalgie nebo kvůli velkým jménům, nový Indy pro mě prostě bylo čiré dvouhodinové filmové potěšení, plné vtipu a odvázané akce, které se nebere příliš vážně (jako ostatně nikdy, jak jsem si tenhle týden po x-té potvrdil). Opravdu oceňuji, že čtvrtý díl netrpí přehnanou pietností, ale dravě se rozpíná k dosud neprobádaným žánrům. Indy žije, tak proč tady proboha tolik lidí nostalgicky brečí na jeho hrobě?(22.5.2008)