Indiana Jones a Království křišťálové lebky

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky

Dobrodružný / Akční

USA, 2008, 122 min

„I Like Ike“ Mohu-li si ve svém věku (který považuji za nízký, aniž bych si cokoliv namlouval) dovolit něco takového napsat, čtvrtý Indy pro mne byl milou vzpomínkou na dětství. Jonese jsem měl vždycky radši než Hvězdné války, Království křišťálové lebky mi připomnělo o kolik radši. Dost dobře nevím, čemu přesně tuto resuscitaci víry v kvalitní, ničím neředěnou zábavu přisuzovat, pravdou je, že nastala až několik hodin po projekci a že mi nyní nezbývá, než ukojit svůj filmový chtíč a v nejbližších dnech si vyhradit třikrát dvě hodiny času. ___ Úvod je strhující, pozornost diváků, již mírně ochablá dlouhou reklamní předehrou, náhle zbystří přispěním řízné rockenrollové muziky a špičkově zrežírované, na každý pád bezstarostné jízdy. Stejné tempo, stejný nadhled a stejná nostalgická jiskra je filmu vlastní po celý čas. Čas – ten zpropadený hajzlík tentokrát utíkal pekelně rychle a nebýt mírného útlumu na konci druhé třetiny (Jones kontra lebka), nejspíš mi ze tváře nezmizí přiblblý úsměv, který převzal vedení nad mým mimickým svalstvem někdy kolem druhé minuty. ___ Steven Spielberg je jako z mrtvých vstanuvší táta, který všem těm méně (Tomb Raider, Lovci pokladů) i více (Mumie, Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže) schopným Indyho pohrobkům uděluje lekce slušného vychování. Nekárá, pouze dává jasně najevo, kdo je tady šéfem. A věřím, že se přitom i s celou svou filmovou rodinou (na ní je kladen větší důraz než kdy dříve) parádně vyblbnul. Sice už v tom z jistých (zištných) důvodů není tolik spontaneity, přesto jeden ze světlých bodů mé budoucnosti tvoří vyhlídka DVD, díky němuž si vychutnám všechny skryté vtípky, narážky na jiné filmy a další lahůdky. Co si již nevychutnám a pro co doporučuji zajít minimálně (!) jednou do kina, je slovy nepopsatelná VELKOLEPOST. Pouze empirickou metodou také doceníte většinu slovních vtipů, vtipných tónem jejich vyřčení a výrazem pronášejícího – cokoliv si myslíte o herectví Harrisona Forda, tyhle výrazy on umí. (Či vám snad přijde sama o sobě vtipná hláška „Rusáci“?) ___ Nový Jones je po devatenácti letech čekání tady a je to bomba, kterou zase pár let nic nepřekoná (pokud ano, budu jedině rád). Jsem nesmírně nadšen, nikoliv pod vlivem nadšení všeobecného, jaksi nesubjektivně-neobjektivního, ale prostě nadšen z prvotřídní, každou vteřinu profesionální a ani na okamžik blbé zábavy. K pěti hvězdičkám jsem dospěl po zralé úvaze a znepokojujícím zjištění, kolik výrazně horších „jenom zábavných“ snímků jsem hodnotil stejně. Málokdo si je v tomto směru zaslouží tolik jako ti dva (ne)dospělí filmoví spratci. Apendix: Nevíte, kde se dá sehnat pravá jonesovská fedora? Jen pro ten pocit. 90% Zajímavé komentáře: Adrian, Marius, Lateef, Cervenak, M.a.t.t., Vitason, Kryton, Triple H, Weirdman, Ulrich, SeanLSD, SG-1, rudeboy(26.5.2008)

Království křišťálové lebky je až příliš vybledlá vzpomínka na ty báječná dobrodružství doktora Jonese. Starý dobrý Indy se sice vrátil, ale společně s několika zbytečnými postavami a s dobrodružstvím, které je na rozdíl od hledání svatého grálu, archy úmluvy nebo kultu bohyně Kálí jenom nezáživnou báchorkou. Snad je to tím evropským kulturním prostředím, ale zápletka o záhadné kultuře v Jižní Americe nemůže nikdy konkurovat mystickému významu bohyni Kálí či dokonce svatému grálu (o arše ani nemluvě). Aspoň že Ford potažmo Indy je stále neumírající jistotou, jak ve vodách svého žánru, ale i jako ten nejbáječnější hrdina stříbrného plátna. Snad to byli ti Rusové, Jonesovská rodinka nebo jsem byl jenom až příliš unavený, ale takovým způsobem na Indyho vzpomínat rozhodně nechci. PS: Samozřejmě, že ve vodách dobrodružných filmů již několik let nemá Indy soupeře, ale v rámci své série je již poněkud vyšeptalý, a proto tíhnu k ostřejšímu hodnocení.(22.5.2008)

Po půl hodině jsem se přistihl, jak moc se těším, až ten film uvidím podruhé a budu si moct všímat různých drobných detailů. Byl jsem nadšený z toho, jak se tu mísí styl filmů z padesátých a osmdesátých let s některými prvky současné kinematografie. A líbil se mi i vývoj postavy Indiana Jonese, jeho schopnost přiznat si své stáří i držet krok s mladšími soupěři a spoluhráči. ___________________ Obávám se ale, že existuje poměrně úzká skupina diváků, kteří ocení na posledním díle, že je zároveň jiný i stejný než díly předchozí. Mladší publikum nemá Jonese tak zažitého a starší publikum si původní díly příliš zbožnilo. Pocit určité "vyvolenosti", že s radostí přijímám staré prvky a oceňuji nové, mi kalí právě vědomí, že se víc lidí nebaví se mnou stejným způsobem. _____________________ A pár vzkazů:____ 1) Neexistuje žádný "čistý Indy", to je iluze. Každý díl Jonese je VÝRAZNĚ jiný. Proto mají různí lidé rádi různé díly více či méně. _____________ 2) Indy vychází a kopíruje vývoj pulpových magazínů. Takže, když v 50. letech vládla pulpu sci-fi, tak Jones MUSÍ být sci-fi. Navíc, vztah mezi mytologiemi, mystikou, paranormalitou a sci-fi je velmi těsný v celých dějinách fantastiky.(20.5.2008)

Čtvrtý a rozhodně nejslabší. Ale vydělá, to je jasné. Je totiž snad opravdu pro všechny. Z Jonese se bohužel stal pošetilý, přemoudřelý a zapomnětlivý stařík (ehm, ve trojce mu Marion nechyběla?). A to mi moc zábavné nepřijde. A Spielberg? Slušné řemeslo, ale kromě několika scén režijně žádná palba, ty tuny odkazů na minulé díly a kočičkovsko-pejskovské míchání všeho se vším mi přišlo hrozně prázdné a bez zacílení. Fordova fyzička ujde, jeho Indiana je ve věku conneryovského Seniora, ale jeho "poučování mladší generace" nemá tentokrát zdaleka takovou grácii a šibalství jako ve Výpravě. Líbilo se mi další rozpracování motivu "ztráty těsně před cílem", respektive "dobrovolné odmítnutí vyššího poznání" a prakticky všechny akční scény první poloviny. P.S. Spielberg jakoby si někde o sobě přečetl, že je jeho hlavním tématem rodina a tak to do IJ4 cpe vrchem spodem, ač to vůbec není třeba. Vyznívá to dost debilně.(22.5.2008)

"What are you, like 80" aj na tejto hláške sa zasmialo publikum, zložené s freekov, startrekárov a anime fanúšikov na comics-salone 2008. Silných potlesku -dostaných scén bolo ako maku, no mňa viac ale nakonci filmu šokovalo, že nový Indy urobil to čo mali agenti v Aktoch X. Celý film by sa dal zhrnúť takto: dobrodružstvo-pátranie-dobrodružstvo-aliens. Spielberg stavil na rýchle výstupy na krabice a behanie. Celkom sa mu to podarilo a film som si celkom užil, no ešte by som musel vypiť viac piva aby som uveril aj tomu koncu.(15.9.2008)