Indiana Jones a Království křišťálové lebky

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky

Dobrodružný / Akční

USA, 2008, 122 min

Přestože se Indiana Jones ve třetím díle napil elixíru života, Harison Ford viditelně zestárnul. Od pohledu dědek. Ale svými kousky udivuje jako zamlada. Čtvrtý díl jedné z nejpopulárnějších filmových ság není vůbec pozadu za předchozími, přestože od natočení prvního dílu uplynulo již 27 let. Indy se posunul do padesátých let, kdy řádila studená válka a Amíci viděli komunistu všude možně. Pořád dobrá akce, přitažlivá scenerie, jen mi vadily ty digitální efekty, holt už to není poctivá filmařina. Ale svých pět hvězd nedávám z nostalgie. Indy je pořád dobrej a to se cení!(10.5.2009)

No tak musi se uznat, ze ty leta od posledniho dilu nejsou nijak vyrazne znat, ale kvalit predchozich dilu to dosahuje jen misty. Nicmene i tak to mezi dnesnima Lovcema pokladu a podobne nema v tomhle zanru konkurenci. Jinak celej film je zajimavej, docela sviznej a spousta akce, ale precejen kolikrat ta akce nedokaze plne strhnout, za coz asi muze hudba, ktera krome hlavni pisnicky neni nic moc. No a pribeh filmu je hodne slusnej, az na to, ze ho clovek musi brat s velkym nadhledem a prehlizet obcas do oci bijici nelogicnosti a misty uz fakt prehnany sceny a hlavne se musi nejak prekousnout celkem blby zakonceni v dzungli. Co se tyce hercu, Harrison samozrejme vypada stare a misty zacina pripominat spis Conneryho, ale porad je to ten starej dobrej Indy, kterej pro akci nebo hlasku nejde daleko. A kdyz uz je akce skutecne vo hubu, tak pomuze Shia, kterej sice ze zacatku trochu otravne machruje, ale nakonec je fakt dobrej. No a co se tyce Cate, hraje slusne, ale prizvuk je samozrejme trapackej. Jinak jeste se zminim o spickovejch tricich a hodne dobry kamere. Jasnejch 5*, ale uplne bez vyhrad to neni.(26.5.2008)

Solidní dobrodružná podívaná, čechraná podobně jako Iron Man hlavně povrchními průpovídkami. Nevadí mi jízda na sci-fi z 50. let, ani divoké finále - zvolené stylizaci ale ty digitální orgie z druhé poloviny moc nesvědčí. V jistém směru promakaný film, bohužel přišel o svého největšího tahouna. Dědka Jonese by zválcoval kde kdo.(20.5.2008)

„Vy ste učiteľ?“ – „Na polovičný úväzok.“ Tak a je to tu. Nemotorne švárny Henry Jones junior sa vrátil. Ale ťažko sa o INDIANA JONES A KRÁĽOVSTVE KRIŠTÁĽOVEJ LEBKY baviť s niekým, kto nevie, čo je to v úvode za sklad, kto sú tí páni na zarámovaných fotkách v Indyho dome a prečo chodí Mutt oblečený tak, ako chodí. Je to veľkolepý nostalgický návrat, ktorému moc, ktorou Spielberg a Lucas disponujú, umožnila stať sa nezáväzne kryštalickým hollywoodskym mega-dobrodružstvom, ktoré robí z múmií, ktoré sa vracajú, nudnú amatérsku špinavú handru. Scenár Davida Koeppa (SPIDER-MAN, ÚKRYT, JURSKÝ PARK) je naprataný hravými nápadmi (had, opice, Tarzan) a ak k tomu prirátame machrov formátu Ray Winstone či John Hurt (nepriamo sa stretli v austrálskom westerne PROPOSITION) a Jim Broadbent... Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/179729/Indiana-Jones-a-Kralovstvo-kristalovej-lebky-100.html(11.1.2009)

„I Like Ike“ Mohu-li si ve svém věku (který považuji za nízký, aniž bych si cokoliv namlouval) dovolit něco takového napsat, čtvrtý Indy pro mne byl milou vzpomínkou na dětství. Jonese jsem měl vždycky radši než Hvězdné války, Království křišťálové lebky mi připomnělo o kolik radši. Dost dobře nevím, čemu přesně tuto resuscitaci víry v kvalitní, ničím neředěnou zábavu přisuzovat, pravdou je, že nastala až několik hodin po projekci a že mi nyní nezbývá, než ukojit svůj filmový chtíč a v nejbližších dnech si vyhradit třikrát dvě hodiny času. ___ Úvod je strhující, pozornost diváků, již mírně ochablá dlouhou reklamní předehrou, náhle zbystří přispěním řízné rockenrollové muziky a špičkově zrežírované, na každý pád bezstarostné jízdy. Stejné tempo, stejný nadhled a stejná nostalgická jiskra je filmu vlastní po celý čas. Čas – ten zpropadený hajzlík tentokrát utíkal pekelně rychle a nebýt mírného útlumu na konci druhé třetiny (Jones kontra lebka), nejspíš mi ze tváře nezmizí přiblblý úsměv, který převzal vedení nad mým mimickým svalstvem někdy kolem druhé minuty. ___ Steven Spielberg je jako z mrtvých vstanuvší táta, který všem těm méně (Tomb Raider, Lovci pokladů) i více (Mumie, Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže) schopným Indyho pohrobkům uděluje lekce slušného vychování. Nekárá, pouze dává jasně najevo, kdo je tady šéfem. A věřím, že se přitom i s celou svou filmovou rodinou (na ní je kladen větší důraz než kdy dříve) parádně vyblbnul. Sice už v tom z jistých (zištných) důvodů není tolik spontaneity, přesto jeden ze světlých bodů mé budoucnosti tvoří vyhlídka DVD, díky němuž si vychutnám všechny skryté vtípky, narážky na jiné filmy a další lahůdky. Co si již nevychutnám a pro co doporučuji zajít minimálně (!) jednou do kina, je slovy nepopsatelná VELKOLEPOST. Pouze empirickou metodou také doceníte většinu slovních vtipů, vtipných tónem jejich vyřčení a výrazem pronášejícího – cokoliv si myslíte o herectví Harrisona Forda, tyhle výrazy on umí. (Či vám snad přijde sama o sobě vtipná hláška „Rusáci“?) ___ Nový Jones je po devatenácti letech čekání tady a je to bomba, kterou zase pár let nic nepřekoná (pokud ano, budu jedině rád). Jsem nesmírně nadšen, nikoliv pod vlivem nadšení všeobecného, jaksi nesubjektivně-neobjektivního, ale prostě nadšen z prvotřídní, každou vteřinu profesionální a ani na okamžik blbé zábavy. K pěti hvězdičkám jsem dospěl po zralé úvaze a znepokojujícím zjištění, kolik výrazně horších „jenom zábavných“ snímků jsem hodnotil stejně. Málokdo si je v tomto směru zaslouží tolik jako ti dva (ne)dospělí filmoví spratci. Apendix: Nevíte, kde se dá sehnat pravá jonesovská fedora? Jen pro ten pocit. 90% Zajímavé komentáře: Adrian, Marius, Lateef, Cervenak, M.a.t.t., Vitason, Kryton, Triple H, Weirdman, Ulrich, SeanLSD, SG-1, rudeboy(26.5.2008)