Bokovka

Sideways

Bokovka

Komedie / Drama / Romantický / Road movie

USA, 2004, 122 min

Nádherné, poklidné, silné ..(30.5.2008)

Paul Giamatti mi není příliš sympatický a Thomas Haden Church už vůbec. Přesto jsem tímto snímkem, v němž oni dva svými rozdílnými charaktery tvoří základ, byla potěšena. Hezky vystavěný příběh, úsměvné scény, naučné a jistě hodnotné rozmluvy o víně a pohledné ženské protějšky. Virginia Madsen velmi hezká a přirozená a zajímavá Sandra Oh, kterou budu mít stejně pořád zapamatovanou jako komickou a dobrotivou učitelku z Deníku princezny.(15.3.2011)

Stále jsem přemýšlel, proč tomuhle filmu mám dát pět, až jsem přišel na to, že nevím, proč bych to dělat neměl :-) Bokovka byla pro mě takovou "generálnkou" na Ženu ve vodě, abych zjistil, ve které roli za poslední dobu Paul Giamatti nejvíc exceluje a zjistil jsem, že je to pravda. Všechny "nezávisláky" mají v podstatě podobnou stavbu. Hrdinové (lidé) v životní krizi. Nebo na životní křižovatce. Neschopni se přizpůsobit. Nebo smířit. Teď moc nejde o to čemu (s čím.) Tady navíc hraje důležitou roli víno. Což je dobře. Pokud na sebe zkrátka a dobře můžete aplikovat něco z toho, co se hrdinům na plátnmě děje, má vás takovýto snímek dokonale v kleštích...(23.8.2006)

Tragikomédia o kríze "stredného veku". Na pozadí príbehu dvoch priateľov v stredných rokoch (35 a viac- ktorí odchádzajú na týždňovú dovolenku užiť si "mužskú slobodu" predtým, ako jeden z nich sa po návrate bude ženiť), režisér veľmi citlivo zachytáva ono obdobie, kedy človek začína cítiť, že mladosť a najlepšie roky sú už možno preč, ale pritom ešte staroba a dôchodok sú ďaleko. Je to obdobie možných prvých bilancovaní toho, čo sme zatiaľ dokázali resp. vytvorili, ale na druhej strane aj toho, čo sme prepásli. Obdobie, kedy začíname intenzívnejšie pocitovať onen melancholický, s vekom stále sa zrýchľujúci tok života, kedy naväzovanie nových vzťahov už nie je otázkou mladej bujarosti, ale naozajstnej potreby nájsť niekoho, s ktorým by nám mohlo byť dobre až do staroby. Hodnotenie tohto filmu je značne závislé od toho, nakoľko sa ako divák k danej vekovej hranici blížite. Čím ste bližšie, tak tým viac budete v postavách poznávať sami seba (mňa osobne pri niektorých scénach až zamrazilo, ako mi boli povedomé s mojich skúseností). Kvalita filmu stojí na výbornom scenári, plného vydarených (ba priam až brilantných) dialógov, prirodzených hereckých výkonov, kde herci neprezentujú seba, ale plne slúžia svojím vystupovaním charakterizácii postáv. V neposlednej rade atmosféru skvelo dopĺňa aj pohodičkový soundtrack, plný jemnej a podmanivo náladovej hudby.(21.1.2005)

Jednoduchý príbeh bez dramatických zvratov, výborne zahratý a s príjemným jazzovým podmazom. Nič viac nič menej. 8/10(4.3.2006)