Bokovka

Bokovka

Sideways

Komedie / Drama / Romantický / Road movie

USA, 2004, 122 min

Scénář: Alexander Payne, Jim Taylor .. Lehce tragikomický a nezávisle působící film o krizi středního věku. O rozcestí, které se ke každému nezadržitelně blíží a je třeba si vybrat, je li to možné, tu správnou cestu, protože pokud zvolíte špatně, už nemusí být možnost návratu k volbě dalšího životního směru. Alexander Payne si dal na scénáři hodně záležet a vytvořil milý, pohodový, vtipný a vínem provoněný kousek, který opět i sám zrežíroval! Představí nám dva přátele, nastávajícího manžela a jeho kamaráda a jejich společné týdenní loučení se svobodou. Postavy jsou výborně vykreslené, herecky přesně obsazené a navrch výtečně zahrané. Jejich dobrodružství pojal jako poutavou road movie do míst Californie jakou jí z filmů moc neznám, ale jaká se mi velmi zamlouvá! Krásné, širé vinice, zralé víno i ženy a s tím spojené ochutnávky.. Celé je to jako krásný pohárek přetékající krásou a bolestí. Pro mě osobně velice příjemná podívaná a navíc v podstatě otevřený závěr! Ťuk, ťuk ... 90%.(28.4.2005)

Rozpočet $16miliónov Tržby Celosvetovo $109,706,931(26.2.2009)

• dobytek

Takovej malej, milej film. Bohužel naprosto o ničem. Víno nepiju a rozlišim od sebe akorát červený a bílý, takže mě fakt nebralo, když postavy půlku filmu akorát ochutnávaj víno a kecaj o tom, jakou má to víno barvu a jestli voní nebo smrdí. Označení komedie je dost mimo. Já jsem se zasmál poprvé asi 15 minut před koncem a podruhý, když jsem tady zjistil, že v tom hrál Adolf Hitler. Ale vůbec jsem si ho ve filmu nevšim. Asi hrál hosta na svatbě a ztratil se v tom davu lidí. Jinak když jsem tady zahlídnul v komentáři od Civala něco o přirození, tak jsem si už skoro začal myslel, že taky jednou napsal komentář k věci. Chtěl jsem mu dát v první chvíli za pravdu, protože jsem si hned taky pomyslel cosi o píčách a kokotech. Ale on to s tim přirozenim myslel evidentně nějak jinak...(3.1.2014)

In vino veritas! (...in vagina penis... - dodávali jsme za mlada... ;o) . . . Ne bobule, ale bokovka! Ano, to je to pravdivý víno! . . . Rozkošný filmek, jak víno polosladké s lehkým buketem suché hořkosti a prosvětlený kalifornským sluncem (...byť na konec i trošku zapršelo ale bláta z toho deštíku zas až tak moc nebylo...) o věcech lidských jak provinilými věcmi jsou... Tak tak, i starší pánové mají právo na svoje pozdní sběry a Mr. A.P. dokázal na to téma natočit vlídně jizlivý film s naučením, že ta láska nakonec i kdesi z boku přichází, nenecháte-li ji s hloupým čelem projít bokem. A nakonec i to slavné a na víbůhjakou marnou největší událost šetřené Chateau Cheval Blanc ročník 1961 je jen víno, že... No, ty dvě hodiny obsáhnuvší jeden týden ze života dvou kumpánů na přelomu mladého věku utečou se svěžestí mladého vína a tak jen doufám, že krásná, citlivá a moudrá Maya nakonec tomu >outloňovi< Milesovi otevřela... A jestli neumřeli, koštují spolu dodnes... :-) - - - - - (Poprvé viděno kdysi v dobách vybočených /na dvd s původní zvukovou stopou a titulky a originálním formátem obrazu/, hodnocení 20.9.2011 provinile až po repete 3747., komentář zde v dobrém ranním rozmaru lehce ovíněný - však bez kocoviny - jako dvěstědevadesátýprvní - 20.9.2011)(20.9.2011)

Příjemné nádherné dílko s jednou neodpustitelnou chybou.... Depka nedepka, situace nesituace... Prostě pít archivní víno z plastového kelímku ve Fastfoodu a ke všemu ročník 1961 je v mých očích tak na 5 let nepodmíněně s nejtvrdší ostrahou a na Sibiři!!!!(6.6.2005)

• Sandra Oh

• - Při golfové scéně zaskočil za Milese (Paul Giamatti) autor knižní předlohy Rex Pickett, který tvrdil, že Giamatti má ubohou golfovou formu. (imro)

• - Sandra Oh se kvůli roli naučila jezdit na motorce. (imro)

• - Víno, které herci ve filme pijí, je z větší části nealkoholické. I když se tak vyhli problémům s opilostí, museli ho před kamerou vypít tolik, že se jim nakonec dostavily zdravotní problémy. (imro)