Bokovka

Bokovka

Sideways

Komedie / Drama / Romantický / Road movie

USA, 2004, 122 min

Vcelku příjemný filmeček, postavený především na skvělých hercích a zajímavém scénáři. Škoda nevyváženého tempa, které je obzvláště ze začátku značně ubíjející, nepomáhá ani prolínačkový střih a občas značně nevhodně zvolená hudba (Dal bych přednost spíše nějaké Powellovštině, než nijakému jazzíku). Takové normální 4 hvězdičky, o Schmidtovi se mi líbilo mnohem MNOHEM víc.(14.1.2008)

Komorně (ale hodně působivě) zpracoval Alexandr Payne svůj opravdu skvělý scénář. Filmů o krizi středního věku už bylo hodně, ale tenhle má svoje ... jak to říct - "kouzlo" ? .... Ty chvíle, kdy se jen prolínají záběry a to pouze v doprovodu hudby, jsou určitě nejpůsobivější a herecký výkon Paula Giamattiho (který doslova "táhne" celý film) je nezapomenutelný. 90%.(21.2.2005)

S tímhle filmem se to má stejně jako s vínem. Ne chlastat ho z krabičáku jako bezdomovci před Kauflandem, ale popíjet třeba Richebourg ročník ´61 v příjemném prostředí, s lehkými tóny jazzíku v pozadí a se sympatickou dámou naproti u stolu. Označení "komedie" je zavádějící, tohle není film, který by vzbuzoval salvy smíchu od začátku do konce, ale moc příjemně plynoucí zábava s vyšperkovanými dialogy a báječnými herci. Přesně moje krevní skupina. Oscar za scenář je tisíckrát zasloužený a co se týče Giamattiho, tomu se říká ´životní role´.(9.1.2008)

Skvělá lidská (ne lidová) komedie, která opravdu působí jako ze života. Hlavní dva hrdinové jsou tak opravdoví, že se jim člověk nejen směje, ale s nimi i cítí. Velmi příjemně strávené dvě hodiny utečou jako voda.(27.4.2005)

Příjemné a inteligentní.(8.9.2005)

• Sandra Oh

• - Snímek získal množství nominacií a cen včetně oscarových nominací v kategoriích jako Nejlepší adaptovaný scénář a Nejlepší film roku. Na Zlatých glóbech tvůrcům unikly dvě sošky za scénář a Nejlepší komedii. (imro)

• - 12-milionový snímek vydělal za první víkend (22. - 24. 10. 2004) promítání 207 042 dolarů jen ve čtyřech kinech. Protože ho provázely velmi pozitivní ohlasy, počet kin, ve kterých byla Bokovka uváděna narůstal, a i díky mnohým získaným oceněním měla po třech měsících na kontě slušných 30 milionů. (imro)

• - Herec George Clooney se snažil získat úlohu Jacka (Thomas Haden Church), ale režisér nechtěl do snímku takovou velkou hvězdu. (imro)