Bokovka

Sideways

Bokovka

Komedie / Drama / Romantický / Road movie

USA, 2004, 122 min

Jednoduchý príbeh bez dramatických zvratov, výborne zahratý a s príjemným jazzovým podmazom. Nič viac nič menej. 8/10(4.3.2006)

Obyčejní lidé, obyčejný svět, obyčejný život – to vše třeba i v americkém filmu. Ne příliš často, ale když už, tak to stojí za to. Miles a Jack jsou dokonale průměrnými Američany splývajícími s libovolně velkým davem. Během následujících sedmi dní se vydávají na cestu po kalifornských vinných „sklípcích“. Bude se pít prvotřídní víno, budou se balit holky (odpovídajícího věku – tj. od třiceti nahoru) a prostě se bude žít. Den za dnem sledujeme životní tápání čerstvých čtyřicátníků, kteří mají dost možná ty nejlepší chvíle před sebou. A možná taky ne. Bokovka Alexandra Paynea je filmem malým, nezávislým a skvělým. Je o životě, a jakožto takový srozumitelný skutečně všem, nejen americkým vinařům. Na první pohled vás možná zarazí nevýrazný zevnějšek, který ve skutečnosti překypuje barvou i chutí, jde jen o to, nepolykat hned, ale teprve po "převálení" na patře. Nejsou tu žádní velcí hrdinové, jen jeden méně a jeden více obtloustlý chlápek se svými ctnostmi i nectnostmi, se svými depresemi i drobnými radostmi. Bokovka je hlavně a vlastně jenom o životě, jehož permanentní hořkost výjimečně rozčeří příjemná sladkost. Všechno plyne tak, jak to je, a když to odplyne, bude vám smutno. 85% P.S.: Pokud máte rádi vína, přidejte si k mé abstinentské pětaosmdesátce dalších pět procent. Zajímavé komentáře: kleopatra, pshimi, Falcor, numi, Desperado, realist(14.2.2006)

|| Scenár: Alexander Payne, Jim Taylor / Predloha: Sideways by Rex Pickett | Hudba: Rolfe Kent | Produkcia: Michael London | Distribúcia: Fox Searchlight | Rozpočet: 16 miliónov $ | Tržby: 109,502,303 $ || Nenápadný film, ktorý na prvý pohľad nemá čo ponúknuť. Ale ako aj vidieť na pomeru rozpočtu a tržby, vo flaške sa skrýva zamatovo vyzrelé vínko za cenu čuča :) Aby som bol úprimný, film ma úplne odrovnal v sekvenciách "odbornej" konverzácie o víne, až mi slza kvapla. Druhá pólka, kde sa už viac riešia vzťahy a vulgárny humor, mi plnohodnotný zážitok trochu ukrátila, no aj tak je Sideways sladkým Pinotom na zvláštne príležitosti, pretože je úplne iný, než všetko naokolo. 85% | Blu-ray, THX, HU DTS |(15.6.2013)

Film co čapne za srdíčko a už nepustí. Opravdu nádherný příběh. Toulání se kalifornskými vinicemi zvýší chuť na víno o 100% . Když jsem tak koukal na ty dva chlapy, jak projížděli těmi vinicemi, řešili své povahy, koštovali víno, bavili se, smáli se, vztekali se, hádali se a balili holky, zjistil jsem, jak neobyčejně krásný je bejt obyčejnej chlap. Bokovku všem rád doporučím jako mou srdcovku.(21.6.2007)

• dobytek

Takovej malej, milej film. Bohužel naprosto o ničem. Víno nepiju a rozlišim od sebe akorát červený a bílý, takže mě fakt nebralo, když postavy půlku filmu akorát ochutnávaj víno a kecaj o tom, jakou má to víno barvu a jestli voní nebo smrdí. Označení komedie je dost mimo. Já jsem se zasmál poprvé asi 15 minut před koncem a podruhý, když jsem tady zjistil, že v tom hrál Adolf Hitler. Ale vůbec jsem si ho ve filmu nevšim. Asi hrál hosta na svatbě a ztratil se v tom davu lidí. Jinak když jsem tady zahlídnul v komentáři od Civala něco o přirození, tak jsem si už skoro začal myslel, že taky jednou napsal komentář k věci. Chtěl jsem mu dát v první chvíli za pravdu, protože jsem si hned taky pomyslel cosi o píčách a kokotech. Ale on to s tim přirozenim myslel evidentně nějak jinak...(3.1.2014)