Hranice života

Hranice života

Stay

Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 2005, 99 min

Námet je to pekný, efektne - elegantné strihy či krásny vizuál - vycibrené, no pri podobne ladenej téme mávam občas pocit, že sa s príbehom dali robiť omnoho väčšie zázraky, aj keď poctivé úmysly režiséra o interpretáciu doteraz málo prelúskaných psychických zákonitostí, sa určite cenia. Celkom nadpriemerná záležitosť s príjemnými hereckými výkonmi trojice Watts-McGregor-Gosling.(9.8.2010)

Neskutečně podmanivá jízda, jejíž vrchol přímo nabádá k vášnivému zkoumání jednotlivých scén. Mozaikovitá hříčka, která dává smysl, ale potřebuje hutnou dávku pozornosti a důvtipu. Jeden z nejzajímavějších filmařských počinů tohoto roku(22.5.2006)

Interesantní šílenost, k níž těžko hledám klíč. Marně pátrám po smyslech a významech, ale to pátrání mě (nejen audiovizuálně) baví.(20.3.2006)

Brain-mush, ktorému ubližuje najviac samotné, "doslovné" rozuzlenie v závere (SPOILER: veľmi podobné, ako mal svojho času jeden podpriemerný teenagerský thriller- horor s Elizou Dushku). Film o situácii, ktoré viaceré vierovyznania opisujú rôzne a pritom sa v niektorých črtách zhodne stretávajú. Vhodné farebné tónovanie obrazu a hypnotická, tlmene nevtieravá hudba so zaujímavými montážným viazaním sekvencií. Osobne ešte raz škoda toho záveru, ktorý síce na poli logiky spája predchádzajúce "divnosti", ale zároveň mi ničí aj ich predtým fungujúcu atmosféru iracionálna, ktoré možno srdcom pochopiť iba vlastným prežitím, a nie voyuerským sledovaním. 70%(7.3.2006)

Nebýt toho divného konce, tak bych možná skončil na pěti hvězdičkách. Marc Forster si mě získal už svým silným debutem Ples příšer a svoji režijní kvalitu dokázal i v následujícím film Hledání Země Nezemě s Johnny Deppem. A teď, když jsem zjistil, že režíruje novou Bondovku (Quantum of Solace), jsem musel dokoukat jeho kompletní filmografii. Stay je film, kde je kladen důraz na formu a obsah zůstává pozadu. Obvykle dávám přednost zajímavým příběhům než jejich formální stránce. Stay mě přesvědčil svým moderním ztvárněním, protože takový střih by si nikdo dříve nedovolil a ve škole by nás za to Eva Bobková vyhodila od zkoušek. Poslední dobou herce Ryana Goslinga vídám častěji a začíná se dostávat do mého žebříčku výborných herců.(1.7.2008)

• - Jméno Letham (postava Henry Lethama, hraje ho Ryan Gosling) je anagram na Hamleta, který je ve filmu zmiňován vícekrát. (imro)

• - Filmári pracovali okrem New Yorku aj v kanadskom meste Winnipeg. (MikaelSVK)

• - Spoiler: Ve filmu hrají některé vedlejší role stejní herci, přičemž se jim různě mění vousy nebo účesy. John Tormey se objevuje jako stěhovák a správce domu, Mark Margolis jako spolucestující z metra a vedoucí knihkupectví, Michael Gaston jako šerif a člen ochranky, nebo Sterling K. Brown jako psychiatr a student herectví. (ohinek)