Hranice života

Stay

Hranice života

Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 2005, 99 min

Dokonale psychadelické, vizuálně lehce destruktivní a specificky ohromně zajímavé. Postupem děje jsem byla tímto mixem jakoby omámena a přestala vnímat jeho jistou slabost, co se týče samotného příběhu a jeho rozvíjení. Ten pro mě neměl žádné vrcholové, šokující či podobné momenty. Spíše jakoby lehce a snově plynul kupředu. Opojena tímto filmovým lsd jsem přestala vnímat fakty, jako, že nerozumím, co se vlastně děje a proč. Začal mě ovíjet svými představami a iluzemi a já se pod jejich vlivem začala rozplývat. Závěr byl perfektní tečkou za tímto rozpolceným filmem, který jsem, stejně jako jeho konec, ne zcela úplně pochopila. A právě to, se mi na některých, podobně laděných snímcích líbí. Ryan Gosling opět dokonalý a spolu s Ewanem skvěle zapadli do "schizoidní" dvojky:)(9.4.2011)

Pořádná psychárna - to si říkáte v průběhu celého filmu a myslíte na to, jestli to náhodou není nový Lynch.... Při spoustě výborných režijních "vychytávek" a složitosti děje jsem si říkal, že mi případné nepochopení ani nebude vadit. Tady v tomhle případě by mě "forma" byla schopna uspokojit i bez "obsahu".... Na konci to ale celé do sebe zacvakne a vám se při probíhajících titulcích začnou vracet před chvílí viděné scény z jiného pohledu a dochází vám, jak to celé bylo vynikající (tedy některým z nás :) .....(19.3.2006)

Marc Forster se rozhodl divákům zamotat hlavy a povedlo se mu to dokonale. Jednotlivé záběry se prolínají jedna radost (jen jestli toho "uměleckého" ztvárnění nebylo až příliš?), osudy postav se zamotávají řádně a děj se zašmodrchává tak dokonale, že ve finále zbyde jen jeden velký uzel, který v závěru dostává smysl. Dalo by se říct, že je to "perfektní psychárna", ze které dýchal Lynch, a v tomhle směru jsou Hranice života dokonalým dílem. Jen jsem pořád nevěděla, jestli se mi to vlastně líbilo nebo ne. Po druhém zhlédnutí musím říct, že ano. A věřím, že po dalším zhlédnutí bude ten zpočátku neidentifikovatelný pocit dostávat výraznějších a hlubších rysů. No a tohle mám na filmech ráda... Jo a Ryan Goslling je prostě perfektní.(31.5.2009)

Interesantní šílenost, k níž těžko hledám klíč. Marně pátrám po smyslech a významech, ale to pátrání mě (nejen audiovizuálně) baví.(20.3.2006)

Snímek, který v první řadě zaujme skvělou vizuální stránkou a hned po té silnou dějovou premisou. Postupně se z toho stává velmi dobrá lynchovina, kde naprosto netušíte na čem jste, kdo je kdo, apod. Velmi dobré obsazení celkovému dojmu silně napomáhá. Jenže Stay má narozdíl od filmů Davida Lynche jasnou pointu... A tou to bohužel jde celé do háje. Naštěstí není doslovná, ale nenechává moc prostoru pro vlastní názor. Nemůžu se zbavit pocitu, že bez závěrečné scény by byl snímek sice nepochopitelným, ovšem krásným zážitkem oplývající jistým kouzlem. Takto zůstává jen Forsterova exhibice a ve své podstatě podraz na diváka... Přesto díky hercům, kameře a střihu stojí rozhodně za pozornost.(9.4.2006)