Velký útěk

(TV film)
  • Česko Velký útěk: Nevyprávěný příběh (více)

Slavný Stalag Luft III byl speciálním vězeňským táborem vybudovaným na hranici Německa a Polska. Během druhé světové války zadržoval 10,000 spojeneckých letců všech národností a byl navržen tak, aby se z něj nedalo uprchnout. Pro spojenecké válečné zajatce však byl útěk povinností. Fascinující a dojemný dokument vypráví příběh o statečných a vynalézavých mužích, kteří zorganizovali historický velký útěk a za vykonání své povinnosti zaplatili tragickou cenu. Když se předcházející pokusy o útěk ukázaly jako neúspěšné, byla nejtvrdším trestem pro znovu zajaté vězně obvykle samotka. Tentokrát to však bylo jiné. Když se Hitler o smělém pokusu o útěk dozvěděl, rozzuřil se natolik, že nařídil chladnokrevnou vraždu padesáti uprchlíků. Komentář čte Derek Jacobi. (oficiální text distributora)

Lucas87

Vynikající hraný dokument, který popisuje útěk ze Stalagu u Zaganu (dnešní Polsko). Ve filmu Velký útěk nemůžeme vidět výpověď gestápaka co vykonal rozkaz k popravě neozbrojeného důstojníka. ()

Ještěřák

77 uprchlých a z toho 50 zastřeleno "na útěku", 24 deportováno zpět do tábora, 3 úspěšně uprchnuvší. Tohle kolo bohužel náckové vyhráli. Anyway, zdálo se mi, že Clarke (režisér) se až příliš rochní ve smrti, nespravedlnosti, svědomí, žalu ap. melancholických sračkách na úkor oslavování chytrosti a štěstíčka oněch tří hrdinů, což mohlo býti SKUTEČNĚ ZAJÍMAVÉ - nebo jsem kus prospal? ()

SeanLSD

Skôr pietny film než plnohodnotný dokument. Neznižujúc hodnotu činu ani pamiatku postihnutých, dielo je to podľa mňa ťažko nezvládnuté informačne, formálne aj esteticky, z vedeckého, umeleckého aj pocitového hľadiska. ()