Už tady nežijeme

USA / Kanada, 2004, 101 min

John Curran

Larry Gross

Maryse Alberti

(Ne)závislé vzťahovky nie sú moc moja šálka kávy, ale toto sa veru podarilo. Excelentný herecký štvoruhoľník na čele s Laurou Dern, výborná nevtieravá muzika a hlavne skutočné emócie, ktoré tak veľmi chýbali podobnému (ale strojovo chadnému) Closer. 90% P.S. Mattyho definícia nezávislého filmu pobavila :)(21.11.2007)

Zdal sa vám NA DOTYK príliš chladný (a vo finále príliš neuveriteľný)? Tak pre vás je tu tento film. Citlivá, vzrušujúca, mrazivo-úsmevne skutočná komorná konverzačka. Samozrejme, dosť záleží na tom, v akom stave sa divák nechádza (vek, "vzťahové" skúsenosti, pohľad na manželstvo...), ale tak či tak je tento film vynikajúci. O čom hovorí aj fakt, že pri jeho pozeraní som si občas spomenul na skvelú ĽADOVÚ BÚRKU...(21.11.2007)

Ačkoliv snímek Už tady nežijeme poměrně důvěrně zachycuje manželskou krizi a pohrává si s psychologickým prokreslením postav, nijak do hloubky se nenoří... resp. mě se příliš nedařilo prožívat utrpení ani slast těchto "přátel", což mohlo být způsobeno hned několika činiteli: jednak nejsem vdaná a nemám závazky (a tudíž mám stále iluze o manželství, i když se pomalinku bortí), jednak nežiju na americkém venkově (a tím pádem mi uniká - očividně ubíjející - úděl ženy v domácnosti, která nemusí pracovat) a jednak jsem nedávno shlédla The Last Kiss, který se mi pod kůži dostal podstatně hlouběji (takže to jde). Bezpochyby se Johnu Curranovi podařilo vykreslit tíživou atmosféru a krizi středního věku, nicméně snímek na mě působil odtažitě a jediná emoce, která ve mě zůstala, byl pocit nechutenství, jinak jsem s nikým nesoucítila, protože mi nic nebylo nabídnuto, mohla jsem jen pozorovat... Nějak mi unikali niterní pochody všech zúčastněných, kteří dojeli na osudovou křižovatku, a retrospektivní vize, které se tu a tam vyskytly, to nezachránily. Takže výborný námět, ale jeho propracování by potřebovalo vybrousit. 3 a půl *. Po druhém zhlédnutí: Musím hodnocení zaokrouhlit nahoru, protože jednak jsem měla silné nutkání se na to podívat znova, jednak jsem toužila proniknout do postavy Terry, kterou ztvárnila Laura Dern - přestože patří mezi mé oblíbené herečky, zde na mě zpočátku působila poněkud křečovitě až přehnaně. Když jsem se na to však podívala znova, můj pohled se změnil: to, co předvedla ona, bylo vlastně tím nejlepším výkonem z celé čtyřky. Ze snímku We Don´t Live Here Anymore vyzařuje "něco", co na mě na jednu stranu působí až nepříjemným dojdem, který jsem zprvu považovala za velké mínus, ale na stranu druhou to bylo právě "to", co mi nedalo pokoj, a tak jsem se tam vyloženě musela vydat znova. A ani druhá pouť jistě nebyla tou poslední... We Don´t Live Here Anymore je vlastně takové divadlo... divadlo na filmovém plátně, divadlo v životě.(12.6.2008)

Zbytočný film. Vôbec sa naň ani nepodobá, pripomína javisko, vo všetkom je to cítiť. Sledovať ho sa dá prirovnať k prázdnemu zízaniu na stojatú vodu. Napriek tomu to nie je veľká nuda. Len je to také tlmené a ohromne monotónne. Do konca ma v strehu udržal len môj milý, Mark Ruffalo. Spolu s Naomi Watts fakt pekné výkony, na druhú dvojku si nespomeniem, ani keby ste ma rezali. Zrejme hladinu nerozbúrili.....Na to ale zdá sa nemal nik povolenie, hmm..... Jedine záver nie je celkom zbytočný. Veľmi príjemný ťah.(1.9.2008)

Pro mě to bylo spíš drama, ne celistvě, ale každého jednotlivce. Přesně tak jsem pojímala tento film. Každý z nich procházel nějakou osobní krizí a dalo by se říct, že si nevěděli rady sami se sebou. V každém jsem se trochu našla. Ano, tohle jsou dramata, které mám ráda, ukazují zrcadlově nás za tou obrazovkou, či monitorem. ve své duševní a psychické nahotě. Život nám někdy uštědřuje hodně velké kopance, na kterých, když už k tomu dojde, bychom měli vyrůst, ale ne vždy se to daří. "Čas od času se dráhy našich životů řítí dolů a je jen na nás vyhmátnout ten správný bod obratu. Životní pády v sobě skrývají cenné informace pro další léta".(1.7.2016)