Akční / Dobrodružný / Fantasy / Thriller

USA, 2004, 109 min

• mandes

rozpočet : $65 million tržby celosvetovo : $128,905,366(22.1.2007)

Jednotka bola prvá, dvojka bola Torova. Trojka je tretia a nikoho. Goyer iba remeselne, bez náznaku osobitého režijného dotyku zrežíroval rutinný scenár, často si otrocky vypomáhajúci s otrepanými motívmi a klišé. Videoklipové akčné sekvencie sú možno trochu umelé, ale vďaka hyper-dynamickému soundtracku a hlavne hláškovaniu Hannibala Kinga držia film pevne nad vodou. Jessica je sexy, ale hrá dvanáste husle. Celkovo zábavnejšia blbina, než som čakal po okolitých reakciách. V rámci žánru na 3* určite.(9.2.2005)

• Adrian

Blade v svojej koncepcie trilógie je príkladom toho, kedy narastajúce číslo za názvom je v nepriamej úmere s výslednou kvalitou. Jednotka Blade bola výborným akčným filmom so všetkými potrebnými ingredienciami - od zaujímavého viacžánrového mixu, cez super hlášky a skvelé formálne prevedenie. Dvojka viac-menej rezignovala na príbeh, ale o to viacej vsadila na akčno-trikové orgie, hyperkinetickú dynamiku a pritlačila na gore, ktoré sa podarili a bolo teda aspoň na "čo pozerať". Blade: Trinity je ale nezvládnutym projektom takmer na všetkých frontoch (výnimkou je slušne nadupaná pesničková časť soundtracku). Vo výsledku nie je ani hyper-akčnou jazdou (sotva tri-štyri akčné scény, navyše najlepšia sekvencia tohto zamerania je hneď na začiatku, ostatné za ňou zaostávajú o niekoľko tried) ani hlbšou sondou do mytológie Blade vesmíru (charakteristika postáv, logičnosť ako i zasadenie deja v kontexte zomknutia celej trilógie, nevýrazný záporak - to všetko celý čas iba kĺže po povrchu bez výrazneho hlbšieho zárezu). Práve táto absencia celkového, dejového prekreslenia zamrzí o to viac, keď si uvedomíme, že scenárista všetkých troch dielov sa tentokrát posadil aj na režisérsku stoličku. Na Goyera toho tak boli asi veľa a odhrýzol si oveľa väčšie sústo ako je schopný zvládnuť. Jeho réžia robí totiž celý film značne do seba uzavretým (takmer 90% filmu sa skladá iba z amerických záberov až veľkých detailov) a roztriešteným (často chaotický strih a jeho zlá rytmika počas akcie). Navyše hudobné podfarbenie (aj keď dobré) je miestami veľmi zle naviazané na obraz (pátosová hudba v nevydarenom kontraste rýchlej akcie ako aj opačne - dravý rap v spomaľujúcich záberoch). Tým si od diváka udržuje chladný odstup, čoho výsledokm bola v mojom prípade narastajúca nuda a otrávenie, ktorá pretrvávala aj v akčných sekvenciách a naberala na intenzite každou ubehnutou minútou filmu.1,5*(4.1.2005)

• Niktorius

Příšerná, po všech stránkách nezvládnutá blbost, zašlápávající do země celý bladeovský kult. Ne že bych považoval předchozí díly za výkvěty kinematografie, ale vzhledem ke svým ambicím příjemně překvapily. A ačkoliv měla trojka největší potenciál a vlastně také mířila nejvýš, byla vystřela z příliš slabého luku a příliš nezkušeným střelcem. Sbohem, Blade.(8.10.2007)

• Xmilden

David S. Goyer je dobrý scénarista, ale velice mizerný režisér. Třetí díl Bladea již kulhá na obě nohy a svým starším bratříčkům se dívá na záda z notné dálky. Akce je zde prakticky pořád, ale diváka nebýt přítomnosti Ryana Reynoldse a jeho hlášek, již nic nechrání před nudou. Naprosto zbytečný díl, který nemusel ani vznikat. Přídomek horor bych bral notně s rezervou, protože film na mě působí spíše jako videoklip na MTV. Dominic Purcell je naprosto k uzoufání hrozný. Wesley Snipes nicméně vytvořil jednu z nejznámějších komiksových postav. 40%(5.9.2010)