Případ Mahowny

• slovenský

Prípad Mahowny

Krimi / Thriller / Drama

Kanada / Velká Británie, 2003, 104 min

Z příjmení Mahowny můžeme vytvořit anagram „how many“, od kterého vede rovná cesta k odpovědi „více než deset milionů dolarů“. Ano, tolik peněz zpronevěřil ze „své“ banky Brian Molony , jenž posloužil scénáristům coby hlavní zdroj inspirace. V podání Philipa Seymoura Hoffmana (výtečného, jak jinak) to není žádný elegantní podfukář v dokonale padnoucím obleku, s „chyť mě, když to dokážeš“ úsměvem na tváři. Dan Mahowny je chudák, asociální looser posedlý hazardem. Nehraje pro peníze, hraje, aby hrál. Vždy hraje až do posledního dolaru. Nikdy nevyhraje. Jeho počínání se může jevit iracionálním, ale copak je na závislosti něco racionálního? Zkuste ji zkrotit. Nesmírně napínavý snímek na pomezí psychologického dramatu, jízlivé komedie a thrilleru mě, ač směřuje k cíli, jež od začátku znáte, dokázal po celou dobu držet v šachu (čili v nevědomosti, k čemu dojde v příští minutě). Neustálé opakování téhož cyklu (zpronevěra, cesta do Filadelfie, kasino) nezevšední díky výborně napsaným větám a sympatickým hercům. John Hurt si vychutnává roli rozkošně zkaženého šéfa kasina. Minnie Driver sice působí vedle Hoffmana jako malá šedá myška vedle (lasagněmi) dobře krmeného oranžového kocoura, ale snažila se. Snažili se všichni a dali vzniknout nenápadnému snímku, jenž umí o to víc překvapit. Apendix: orámování filmu záběrem na Niagárské vodopády bylo skvělým tahem. 80% Zajímavé komentáře: ladko, Petrushka5(25.8.2009)

Chladný film, u kterého se vám může zdát, že se toho tak moc neděje, přitom se toho děje až moc. Život jistého Dana Mahownyho se každou další sázkou řítí do propasti, i když on sám je přesvědčen o tom, že nemá problém gamblerský, ale problém finanční. Tedy problém toho jak dokáže z pozice bankéře čerpat peníze z cizích úvěrových účtů a ty prohrávat v kasinu. Studenou atmosféru filmu podtrhuje výborná hudba, a zapomenout nesmím na výborného P.S. Hoffmana v hl. roli(který se pro tyhle role snad narodil), Minnie Driverovou v roli Mahownyho přítelkyně nebo Johna Hurta, vychutnávajícího si svoji vedlejší roličku šéfa kasina.(21.4.2008)

Gamblerský příběh bankovního úředníka Dana Mahownyho, který v kasinech točil miliony a přitom jezdil ve staré káře a chodil v ošuntělých oblecích. Ten kontrast mezi jeho skutečným životem a tím, kam před ním utíkal, je markantní a hlavně díky výkonu Philipa Seymoura Hoffmana uvěřitelně zobrazený. Jenom v té bance mu to procházelo až příliš snadno, vždycky z toho nějak podivně vyklouzl. Možná v 80. letech to tak chodilo, to nemůžu posoudit, dnešní audit se jen tak ošálit nenechá. Dokonce se mi v roli hodně tolerantní přítelkyně líbila i Minnie Driver, což nebývá zvykem. Zůstanu tak u slabších čtyř hvězd.(14.3.2014)

Hoffman je buh. Tenhle pan, ktery se vysvihnul diky vedlejsim rolim vselijakych podivnych existenci (namatkou uchylak, hudebni kritik-narkoman, homosexual) je Pan herec. Posledni dobou si ho nemuzu vynachvalit a co film to exkluzivita v jeho podani. Ale zpet k filmu - musim rict ze film me pekne zamotal hlavu, protoze kdyz jsem videl Hofmana a vsechny ty dobove ucesy auta myslel jsem si ze se jedna minimalne o 15 let stary film, jak jsem byl nesmirne prekvapen z toho ze koukam na film z roku 2003. Kazdopadne neni potreba zde pretrasat dej, kdo ma tohdle chlapika rad urcite se nudit nebude.(13.3.2008)

Dávám lehce nadsazených pět hvězd, protože jsem naprosto okouzlený výkonem P.S.Hoffmana. Už dlouho patří mezi mých nejoblíbenějších top 5, ale pokaždé mě dostane znova. A pokud má ještě výborného přihrávače, jako je v tomto případě Minnie Driver, vše navíc podpořeno kvalitiním příběhem, výsledek nemůže být jiný než strhující. Jo, a taky v tom asi hraje maličkou roli fakt, že jsem si s gamblingem svýho času taky trochu zavdával.(14.3.2008)

• - Případ Mahowny je inspirován životním osudem Briana Molonyho, úředníka, který ze "své" banky zpronevěřil více než 10 milionů dolarů během pouhých 18-ti měsíců. Jeho příběh byl v roce 1987 novinářem Garym Rossem přetaven do knížního bestselleru pod názvem "Stung". (Matty)