Úsvit mrtvých

• Francie

L'armée des morts

Úsvit mŕtvych

Horor / Thriller / Akční

USA / Kanada / Japonsko / Francie, 2004, 101 min (Director's cut: 110 min)

Nikdy bych nevěřila, že se mi tak moc bude líbit film o zombíkách. Velmi příjemná sestava různých typů a charakterů "normálních" lidí, děj, co má spád a napětí, pro odlehčení pár vtipných scén, velmi zajímavý konec, prostě moc příjemný film, který bych bez problémů dala ještě několikrát. Spolu s 28 dní poté dva nejlepší zombie-filmy, jaké znám.(19.6.2006)

Čakal som viac. Strach tu nefunguje vôbec, scény sú maximálne predvídateľné, tempo značne pomalé a nudné. Čo naopak funguje sú humorné vsuvky, akčné pasáže majú tiež šťavu, len je ich málo. Obyčajný film na jedno pozretie a to veľké nadšenie z neho jednoducho nechápem. P.S.: Postavy sa konajú často blbo (aj keď ťažko to dávať za mínus, lebo ľudia sú jednoducho blbí, veď sú schopní sa aj navzájom pošliapať, keď ide o život).(12.4.2011)

Rozhodne to neni takova pecka, jak to podle hodnoceni vypada, ale taky to neni spatnej film nebo zmrsenej remake. Hlavni problem filmu je delka. Zacatek vypada fakt dobre, objevujou se prvni nemrtvi a vsude vladne panika. Jenze pak se hrstka prezivsich presune do obchodaku a tady se nudi, takze kecaj o vsem moznym a do toho je sem tam nejakej utok zombika. Problem je, ze jsem se nudil s nima. Reziser se asi snazil o vetsi prokresleni postav, takze se behem dlouheho pobytu v obchodaku o nich dozvime nekolik veci, asi proto, abysme si je vic oblibily. Problem je, ze me tohle absolutne nezajima. Na podobny filmy se nedivam proto, abych premejslel nad osudama jednotlivejch postav, ale abych se bud bal a nebo aspon videl nejaky krvavy jatka. A neozivi to ani par zajimavejch napadu a vtipku. Nastesti pak se dej trochu rozjede a prezivsi se rozhodnou opustit obchodak a pak zacne slusna rezba. Taky mi nesedli samotni zombici, ted nemyslim triky, ty byly dostatecne krvavy, ale jde mi o ty sprintery. Jeste pochopim, kdyz nekdo bude pajdat rychlejc a nekdo pomalejc, ale aby vsichni behali rychlejc nez za ziva, to byl dost kokotskej napad. A Zeme mrtvych se mi libila vic. Timhle filmem me Zack Snyder neoslnil, tak jako ostatni a natoz aby me vystrasil, ale presto je jeho nejnovejsi 300 jednim z mejch nejocekavanejsich filmu.(5.9.2006)

Doporučuji všem Snyderův debut! Skutečná podívaná přes akční prvek k děsivému hororu. Pokud chci nejlepší zombie horor dám si REC, když starší klasiku tak NOC OŽIVLÝCH MRTVOL a pokud 100% akční "new žánr zombie-nakažených" - jedině ÚSVIT MRTVÝCH.(23.6.2012)

No já bych ještě tak pochopil nějaké ty adorace nezkušených a nekritických pubertálních fanoušků >zombíckého< subžánru, ale když vidím zde tu na ČSFD to zatmnění živých... ;-) . . . U téhleté taškařice se prostě nemůžete bát, nemůžete se bát něčeho, čemu se zároveň i smějete. Takovou snůšku laciných klišé, nevěrohodného (jakože asi pro to pseudonapětí) chování postav a nelogičností v ději bych tedy zrovna u této produkce nečekal. Nevím, co má být na téhle zombí slátanině >sci-fi< (tvrzení distributora) a kde se vzalo to zařazení do žánru >drama< (?), vím ale jedno: já potřebuji, aby mě >horror< při sledování přiměl se BÁT! A toho se v tomto případě nelze ani obávat! Jinak ovšem efekty jsou efektní, kamera svižná (lokomátohám se motají kola ;-) - leč scénář klopýtá až k vskutku >vtipnému< závěru bez konce - a navíc - prohlédnete-li si na dvd bonusy - zjistíte, že ta cca půlhodina věnovaná "ztracené pásce" a "zvláštnímu vysílání" má větší pointu a vtip než celý film. Tenhle film je prostě poněkud jednoduchá a průměrná zábava, ideální pro prostodušší fanoušky všech v popisu filmu jmenovaných žánrů... - - - P.S. Motto: "Když v pekle není místo, mrtví (asi scénkáristi se svými rejžizéry) začnou chodit po zemi." Tolik v česku mrtvý Universal... - - - P.P.S. Tak budiž jim tato těžká... :-))) - - - P.P.P.S. Aspoň jedna hloupost(?) závěrem: Když vše dopadlo jak dopadlo, kdo vlastně našel tu videokazetu? Nebo že by (ne)mrtví zase umřeli a stali se pak živými? ;-P(27.5.2006)

• - Jednoruké a beznohé zombie jsou kaskadéři, kterým skutečně chybí končetiny. (Chrustyn)

• - Kamiony B. P. Trucking se objevily kromě remaku také v původním filmu. (imro)

• - Spoiler: Počet zabitých ve filmu je 131. (Zdroj: moviebodycounts.com)