Úsvit mrtvých

• Francie

L'armée des morts

Úsvit mŕtvych

Horor / Thriller / Akční

USA / Kanada / Japonsko / Francie, 2004, 101 min (Director's cut: 110 min)

Pro mě osobně zatím nejlepší "zombie horror", jaký jsem viděl. Jednak se jedná o perfektní Romerův remake z roku 1978. Jednak je to neskutečná akční pecka, začátek filmu je jeden z největších "nástřelů", jaký jsem kdy ve filmu viděl. Film je vyrovnaný naprosto ve všech aspektech tradičního "zombies tématu", kromě toho, že zombie utíkají a jsou rychlé. Jednotlivé postavy, děj, napětí, gore, dinamika filmu, hudba, střih, celkový "retro vzhled" ... prostě vše na jedničku. Film překonává i řadu pozdějších "zombies" filmů. Je to opravdová pecka, která mne po druhém shlédnutí na konci filmu neuvěřitelně překvapila závěrem s digitální kamerou, kterou si hlavní postavy nahrávají svůj příjezd na ostrov. Naprostá třešnička na dotru mezi titulky a zřejmě základní inspirace pro španělský REC ... (Jo a mimochodem, všimli jste si Toma Saviniho ve zprávách v televizi jako šéfa "likvidačních jednotek"? Příjemné mistrovo cameo ...).(13.4.2008)

Nikdy bych nevěřila, že se mi tak moc bude líbit film o zombíkách. Velmi příjemná sestava různých typů a charakterů "normálních" lidí, děj, co má spád a napětí, pro odlehčení pár vtipných scén, velmi zajímavý konec, prostě moc příjemný film, který bych bez problémů dala ještě několikrát. Spolu s 28 dní poté dva nejlepší zombie-filmy, jaké znám.(19.6.2006)

Můj první pořádný zombie thriller na filmovém plátně. Kulhánkovy knížky a Resident Evil se nepočítají:) A ta podívaná stála za každou korunu na kterou mě ten lístek přišel. Temnota a tíseň, naivní figurky, tytéž chyby jaké jsme už tolikrát viděli, archetypální postavy, prostě klasa. I když si pořád myslím že správný zombák nemá běhat jako vítr:)(15.6.2005)

Nejvíc cool zombie-gorefest posledního desetiletí. Jen velice zřídka se snoubí takový režisérský cit se správnou dávkou fanouškovského zanícení. A to jde ke všemu o debut! George A. Romero musí mít radost.(16.4.2004)

Pocta jak má být a k tomu jeden z mála horrorových remaků, který má smysl, má co nabídnout a nepaběrkuje pouze na slavném předchůdci. A bylo celkem stylové zajít si na to do multiplexu v rámci obchodního domu... PS: Napodruhé už mi nevadili ani ti zombie sprinteři, kteří by pokořili snad i světový rekord na stovce.(20.6.2004)

• - I když je jasné, že tam venku existují, ve filmu se slovo zombie neobjeví. (imro)

• - Během premiérového víkendu (19. – 31. 3. 2004) se nemrtvým gurmánům podařilo vydělat 26,7 mil. dolarů, což je na 26-milionovou produkci velmi slušné. (imro)

• - Odulou ženu hrál ve skutečnosti kaskadér Ermes Blarasin, který ztvárňuje zombie-klauna ve filmu Země mrtvých (2005). (FincherD.)