Úsvit mrtvých

• Francie

L'Armée des morts

Úsvit mŕtvych

Horor / Thriller / Akční

USA / Kanada / Japonsko / Francie, 2004, 101 min (Director's cut: 110 min)

Veľmi sympatický guláš krvi, strachu a humoru. Je to iba popcorn, ale tak skvelo a inteligentne prevedený, že ho nejde než doporučiť všetkými zdvihnutými palcami.(11.6.2004)

Tenhle vývoj zombie hororu se mi vůbec nelíbí. Pokud si však z cesty odstraním veškeré překážky a přestanu se zabývat nepodstatnými otázkami, musím uznat, že je Úsvit mrtvých docela dobrý snímek. Klasické hororové schéma je zde posunuto kupředu do mnohem modernějšího světa, kde se nehraje na budování atmosféry, neboť na něco jako je strach prostě není čas. Každé zaváhání může hrdiny stát život a podle toho se také chovají. Přestože není možné brát tento snímek jako poctu zombie subžánru, můžeme k němu přistupovat jako k dílu fanoušků, i když se tak na první pohled netváří. To co se mi tu však líbilo nejvíce nejsou inovátorské postupy a neotřelé nápady - i když zrovna rychlost nemrtvých není nijak originální - ale zejména kvalitní režie a na horor velice dobrý scénář. Psychologické postupy v hlavách jednotlivých postav zde naprosto sedí k daným situacím a navíc skvěle pasují do celkového kontextu snímku. Tvůrci s jednotlivými postavami pracují jako s figurkami na šachovnici, dělají si s nimi co chtějí a pokud je třeba, jsou připraveni některé z nich obětovat. Nečiní tak ale příliš okatě, právě naopak. 80% [TOP 19/14 90%](25.6.2006)

Úsvitu mrtvých (společně s 28 Days Later) můžeme poděkovat za renesanci mrtvého zombie subžánru. Děkujeme! Horror movie of the year(17.11.2007)

Jako akční survival vynikající, ale jako remake Romerovy klasiky to zabíjí skoro všechno, co bylo na originálu dobré a zajímavé.(26.6.2004)

Soundtrack Tyler Bates: 1. Have A Nice Day 2. The Man Comes Around 3. Don't Worry, Be Happy 4. All By Myself 5. Right Time Of The Night 6. You Light Up My Life 7. Down With The Sickness 8. What The World Needs Now Is Love 9. The Hangman's Song 10. All Out Of Love(14.5.2011)

• Ving Rhames