Úsvit mrtvých

• Francie

L'armée des morts

Úsvit mŕtvych

Horor / Thriller / Akční

USA / Kanada / Japonsko / Francie, 2004, 101 min (Director's cut: 110 min)

Nikdy bych nevěřila, že se mi tak moc bude líbit film o zombíkách. Velmi příjemná sestava různých typů a charakterů "normálních" lidí, děj, co má spád a napětí, pro odlehčení pár vtipných scén, velmi zajímavý konec, prostě moc příjemný film, který bych bez problémů dala ještě několikrát. Spolu s 28 dní poté dva nejlepší zombie-filmy, jaké znám.(19.6.2006)

Velmi rychlý rozjezd je určitě vítaný, film je od počátku akčně laděný, nevyplňuje prostor podřadnou stopáží o zbytečném vysvětlování a jde rovnou k věci. Ač se Úsvit mrtvých primárně snaží o kompletní přetvoření béčkového filmu do kvalitního áčkového mainstreamu, své kořeny nezapře. Výsledkem je nesmírně zábavný, krvavý koktejl s řadou skutečně originálních a invenčních nápadů i chytlavé a dobře natočené akce. Určitá hravost trochu ubírá na atmosféře, ale ono to nakonec zas tak nevadí, důležitější je, že film se úspěšně vymezuje oproti zbytku zombie filmů, přináší to, co je na béčkové produkci zábavné, ale přitom nijak neponižuje diváckou inteligenci. 8/10(19.9.2013)

„Človeku záleží na každej sekunde... ak vie, že môže byť posledná.“ Mám rád zombíčiny klasika žánru Georgea A. Romera, ale nedá sa svietiť – „nový“ ÚSVIT MŔTVYCH je po technickej stránke (výprava, dekorácie, strih, počítačové efekty, poctivé ručné masky, strih zvukových efektov, kamera) špičkové remeslo debutujúceho (!!!) klipára Zacka Snydera. To by však zrejme nestačilo. „Nový“ ÚSVIT MŔTVYCH je však (i vďaka výborným hereckým výkonom Sarah Polleyovej, Jakea Webera či Vinga Rhamesa ako „nasratého negra s brokovnicou“) zároveň šokujúco hlboký ľudský film, v ktorom síce nechýbajú ľudské hlavy, odpílené motorovou pílou, ale kde zároveň ide o to, kto čo povie, kto sa ako správa a kto sa ako tvári (česť povinným žánrovým klišé figúrkam - slizký gauner s kľúčikmi od motorového člna). Strhujúci akčný horor, ktorý vás zamrazí nádherne dravým prológom, desivo naturalistickými úvodnými titulkami (podmaľovanými Johnnym Cashom) a to sa prosím pekne nebavíme ani o úvodnej štvrťhodine! Bravo. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/149249/Usvit-mrtvych-2004-100.html Kino Považan 2004(6.12.2004)

Pro mě osobně zatím nejlepší "zombie horror", jaký jsem viděl. Jednak se jedná o perfektní Romerův remake z roku 1978. Jednak je to neskutečná akční pecka, začátek filmu je jeden z největších "nástřelů", jaký jsem kdy ve filmu viděl. Film je vyrovnaný naprosto ve všech aspektech tradičního "zombies tématu", kromě toho, že zombie utíkají a jsou rychlé. Jednotlivé postavy, děj, napětí, gore, dinamika filmu, hudba, střih, celkový "retro vzhled" ... prostě vše na jedničku. Film překonává i řadu pozdějších "zombies" filmů. Je to opravdová pecka, která mne po druhém shlédnutí na konci filmu neuvěřitelně překvapila závěrem s digitální kamerou, kterou si hlavní postavy nahrávají svůj příjezd na ostrov. Naprostá třešnička na dotru mezi titulky a zřejmě základní inspirace pro španělský REC ... (Jo a mimochodem, všimli jste si Toma Saviniho ve zprávách v televizi jako šéfa "likvidačních jednotek"? Příjemné mistrovo cameo ...).(13.4.2008)

Můj první pořádný zombie thriller na filmovém plátně. Kulhánkovy knížky a Resident Evil se nepočítají:) A ta podívaná stála za každou korunu na kterou mě ten lístek přišel. Temnota a tíseň, naivní figurky, tytéž chyby jaké jsme už tolikrát viděli, archetypální postavy, prostě klasa. I když si pořád myslím že správný zombák nemá běhat jako vítr:)(15.6.2005)

• Ving Rhames

• - Protože se chtěl režisér Zack Snyder vyvarovat nadměrného používání digitálních efektů, najal si maskéra Davida LeRoye Andersona, jenž k filmu vytvořil celkem tři typy masek, které odpovídají třem fázím rozkladu. První stádium charakterizuje mnoho čerstvé krve a otevřené rány, při druhém se na těle tvoří mokvavá ložiska, pleť získává modrou a zelenou barvu a kůže začíná odpadávat. Ve třetí stádium už kůže není a z odpadávajících kusů masa vystupuje kostra. Poslední stádium bylo podle maskéra jedno z nejtěžších, které kdy za celou svou kariéru vytvořil. (Yoshitsune)

• - Po filmu Pach krve (2003) se jedná o druhou spolupráci Kevina Zegerse a Lindy Booth. (SeBig)

• - Jeden z obchodů s oblečením se jmenuje Gaylen Ross – podle herečky, která ztvárnila Fran v originálním filmu. (imro)