Francouzova milenka

• slovenský

Francúzova milenka

Drama / Romantický

Velká Británie, 1981, 127 min

Hodně nápadité prolínání natáčeného filmu a lásky mezi hlavními protagonisty na začátku 80. let. Streepová nezklame a Irons si užívá svoji první velkou roli.(1.9.2006)

* * * * * ATMOSFÉRA * * * * * Prvé zábery, príprava na filmovú scénu, geniálna hudba, kompozične dokonale vystr/i/hnuté. Sára čoby synonymum výnimočnosti, výnimočnosti znásobenej nepochopením okolia, v dobe, ktorá nepriala tým akokoľvek iným, osobitým. A že vlastne nezáleží na dobe. Viktoriánsky originálne hľadanie ženskej nezávislosti. Rafinovaný záver, dve rozhodnutia, dve tváre, dva konce, päť hviezdičiek. * * * * * ATMOSFÉRA * * * * *(1.2.2009)

• mandes

rozpočet : ? tržby americke : $26,890,068(12.2.2007)

Oscar 5 nominací: Herečka HR - Meryl Streep, Výprava, Kostýmy, Střih, Scénář - A(19.3.2004)

Hlavná línia nezávisle plynúca od tej vedľajšej, ktorá by mi neprekážala v tom prípade, že by som si k tomuto filmu ešte pred vzhliadnutím nenapísala v hlave svoj vlastný scenár :-) Takto prišlo na rad sklamanie, pretože som sa v prvom rade tešila na sladkú romantiku ovešanú lepkavými slovíčkami a okorenenú sentimentálnou hudbou. Viktoriánske Anglicko mi v istom smere imponuje - zakázaná vášnivá láska, pokrivené ľudské charaktery opantané strachom z ,,vyššej moci" či prísne dodržiavanie pravidiel... ale tá režisérska dvojhra ma teda neokúzlila. Keď sa raz ponorím do jedného obdobia utkaného zo svojských tendencií, nerada skáčem do druhého zmodernizovaného chaotického sveta...(10.12.2008)