Francouzova milenka

• slovenský

Francúzova milenka

Drama / Romantický

Velká Británie, 1981, 127 min

Klasický milostný trojúhelník v historickém hávu, to už tu bylo nesčetněkrát. Ale díky vědomí, že všichni tuto linii "pouze hrají" může paradoxně působit mnohem přesvědčivěji. Tento efekt se povedl výborně, ale bohužel nebyl hlavním smyslem filmu. Tím je ona paralela se skutečností, která však oproti té filmové těžce zaostává. Škoda, že skutečnost nebyla pojata jako pointa, takhle výsledný dojem spíš ruší.(25.11.2006)

• mandes

rozpočet : ? tržby americke : $26,890,068(12.2.2007)

Hlavná línia nezávisle plynúca od tej vedľajšej, ktorá by mi neprekážala v tom prípade, že by som si k tomuto filmu ešte pred vzhliadnutím nenapísala v hlave svoj vlastný scenár :-) Takto prišlo na rad sklamanie, pretože som sa v prvom rade tešila na sladkú romantiku ovešanú lepkavými slovíčkami a okorenenú sentimentálnou hudbou. Viktoriánske Anglicko mi v istom smere imponuje - zakázaná vášnivá láska, pokrivené ľudské charaktery opantané strachom z ,,vyššej moci" či prísne dodržiavanie pravidiel... ale tá režisérska dvojhra ma teda neokúzlila. Keď sa raz ponorím do jedného obdobia utkaného zo svojských tendencií, nerada skáčem do druhého zmodernizovaného chaotického sveta...(10.12.2008)

Zpracovat Fowlesovu knihu tak, že se natáčí filmová adaptace stejnojmenné Fowlesovy knihy, je velmi originální a docela dobře to vystihuje i styl, jakým je kniha napsána, protože Fowles dělal i v knize "srovnávací odskoky" z viktoriánské Anglie do moderní doby. Ke krásným záběrům přírody a ponurých uliček v Lime, Exeteru a Londýně, pěkné výpravě a kostýmům si přidejte skvělé herecké výkony Meryl Streepové a Jeremyho Ironse a čeká vás jedinečný filmový zážitek.(1.11.2007)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $26,890,068Tržby Celosvetovo $-(7.5.2009)