Dům duchů

The House of the Spirits

Dom duchov

Drama / Romantický

Portugalsko / Německo / Dánsko / USA, 1993, 140 min

Knihu jsem zatím nečetla, údajně je mnohem lepší než její filmová verze, ale mně se tohle nevšední drama se spoustou vynikajících herců hodně zamlouvalo. 85%(13.1.2009)

Namám rád typové označovania filmov, ako "epopeja" alebo "freska" ..... Šípil som i v tomto prípade niečo nekalé. Široký dobový záber skôr poškodil tempu rozprávania, nakoľko sa v niektorých miestach venoval i nepodstatným veciam, ktoré nemali na dej filmu vplyv ( hľadanie hlavy ). Filmu by som vytkol i formálne chyby - "nestarnúci" Segundo, ktorý sa vizuálom nezmenil ani za cca 30 rokov, prečnievajúce pruhy obrazovky mimo masku televízora .... Najviac ma však dojalo, že vzhľadom na to, že to bolo aj v americkej koprodukcii, tak sa tvorcovia neštítili dať na dobové transparenty názvy ako CONSERVATIVE PARTY alebo PEOPLE PARTY - a to i napriek jasnému faktu, že sa dej celého filmu odohráva v juhomarickej krajine .(9.1.2004)

Velmi působivé drama (i když přehnaně dlouhé) s jako vždy vynikajícím Jeremy Ironsem, Glenn Close, Merryl Streep a jako vždy krásnou Winonou Ryder. Dokonce ani tehdy ještě nevadil Antonio Banderas. Zimmerova hudba je minimálně stejně tak zajímavá jako film sám a dodává filmu neopakovatelnou atmosféru, která přidává 20% k dobru.(28.7.2002)

• Aidan

Jeremy Irons je sice výtečný herec a chilská příroda krásná, ale nic z toho v mých očích Dům duchů nezachrání před nálepkou nevydařeného velkofilmu. Román je na plátno převeden příliš epizodicky, čas tu ubíhá příliš skokově a rychle a výsledek připomíná spíš líbivou ilustraci ke knize (již jsem nečetl). Snad ze všeho nejvíc mi však dojem kazila zjednodušující politická a náboženská schémata, v nichž se příběh odehrává. Konzervativci jsou diváku předkládáni co zlosynové, zatímco třímači rudých standard co lidumilové, zastánci nutného pokroku a obhájci chudých. Na můj vkus trochu příliš černobílé vidění světa. Jakkoliv moc se může život v Jižní Americe lišit od našeho, i tam je cesta do pekel dlážděna dobrými úmysly revolucionářů. A co říci na vágní esoterické duchovno reprezentované jasnozřivou hrdinkou Clarou? Bylo takové laskavé, nenáročné, smířlivé... a vlastně docela bezobsažné.(8.10.2008)

Něco tomuto filmu chybí. Duchů je tu poskrovnu a schopnost hlavní hrdinky v jejich viděnípůsobí spíš okrajově až zbytečně než, aby byla hlavní náplní filmu a měla velký vliv na hrdiny. Hlavní postavy stvárněné Jeremy Ironsem a Meryl Streep jsou zahrané perfektně. Glenn Close zdárně sekunduje a mladičká Winona Ryder s Antoniem Banderasem jsou spíše takový malý bonus. Na konci mě film přišel nečím mimo. Duchové nakonci působili směšně a nevyužitě. Polarita názorů a osobnosti hlavního hrdiny se změnila v jednu velkou kapitulaci. Snímek je to zajímavý, ale nedotažený.(4.6.2006)

• - Meryl Streep hraje ve svých 44 letech 18ti letou dceru. (Aknah)

• - Isabel Allende (narozena 1942) je jednou z nejčtenějších latinskoamerických autorek. (cheyene)

• - Na filmovém festivalu Havana (Kuba) si film vysloužil cenu Nejlepší španělsky mluvený film roku 1993. (Terva)