Dům duchů

The House of the Spirits

Dom duchov

Drama / Romantický

Portugalsko / Německo / Dánsko / USA, 1993, 140 min

Je zajímavé, že mě film nadchl, ale od té doby jsem si ho už nikdy nepustila a ani po tom netoužím.(19.5.2014)

Knižní tři generace rodiny Truebů jsou tu zredukované na dvě, ale zřejmě ku prospěchu věci. Jako čtenáři mi samozřejmě některé zajímavé dějové linky z knihy chyběly, Clařina schopnost a další věci se zase zdají zbytečně osekané nebo trestuhodně nevyužité. Ve výsledku a s odstupem ale povedená adaptace.(1.5.2011)

Meryl Streep, Glenn Close, Jeremy Irons, Winona Ryder a Antonio Banderas. Pokud by někdo s takovouhle sestavou chtěl natočit film dnes, tak odhaduju, že minimálně 100 milionů by padlo na platby hercům… :-) Ale teď k filmu. Pěkně vykresleno. To je první, co mě ve spojitosti s tímto napadne. Opravdu pěkně vykresleny osudy tří generací. Sice mi k páté hvězdě ještě něco chybělo (přišlo mi, že skvělá Winona Ryder měla zde méně prostoru) ale i přesto můžu tento film doporučit. Jak říkám, hlavně kvůli výkonům Ryder, Streep a Close. A ani ten Irons a Banderas vlastně nebyli špatní… :-)(27.8.2009)

Bála jsem se délky filmu, ale film je natolik sugestivní a strhující, že mi ani tak dlouhý nepřišel. Byla jsem vtažená do příběhu hned od první minuty a ještě dlouho po shlédnutí jsem na něj musela myslet. Příběh je moc zajímavý a vyplatí se ho sledovat pozorně, ale je i velmi zvláštní, co se celkového pojetí týká. Knihu jsem bohužel nečetla. Budu to muset napravit. Herecké obsazení je opravdu hvězdné, co jméno, to hvězda.(13.12.2012)

Hodně zajímavý film s prvky mysticismu a duchařiny. Ta je tam bohužel jen v nepatrné míře. Jinak se celý snímek věnuje rodinnému klanu Truebů a postupným změnám ve vládnoucích stranách. Těžko stravitelné a pro některé velice nudné. Já ale hodnotím především herecké výkony, které byly na špičkové úrovni. Především Jeremy Irons předvedl naprosto nekompromisní výkon. Celkově je to tak na 3½ *, ale nakonec jsem se přiklonil k vyššímu hodnocení. Mohu doporučit, ale na několikeré zhlédnutí to není. 70%(9.11.2010)

• - Rozdíl mezi děním v románu a dějem ve filmu je obrovský. Pár kritiků dokonce napadlo myšlenku, že to vůbec není román Isabel Allende. (Terva)

• - Isabel Allende (narozena 1942) je jednou z nejčtenějších latinskoamerických autorek. (cheyene)

• - Clary Del Valle v mladším věku ztvárnila dcera Meryl Streep Grace Gummer. V titulcích pak byla uvedena jako Jane Gray. (Streeper)