Dům duchů

The House of the Spirits

Dom duchov

Drama / Romantický

Portugalsko / Německo / Dánsko / USA, 1993, 140 min

Vynikající filmové zpracování románu Isabel Allende, dcery bývalého chilského prezidenta. Hodně mi to připomnělo roky po válce u nás, kdy samozvané revoluční bandy šly po známých osobnostech jenom proto, že měly třeba německé jméno (jako Bauer, Müller, Neumann a pod.), ikdyž byli Češi ( zjišťováním se nezdržovali). V lepším případě šli do vězení. Ale to jenom na okraj. Ve filmu hraje 5 světových hvězd a nevím, o kom bych řekla, že byl lepší. Všichni na 1*. Psychologický film - úžasný zážitek.(21.11.2008)

Politická telenovela.(10.1.2011)

Dům duchů je celkem velké překvapení. Dobří herci, povedený děj a celkem slušný hudební doprovod. Jen málo k pěti.(7.2.2009)

Ty herecké výkony povznášejí film na vyšší úroveň. Možná byl až příliš drastický přechod z dob fraků k armádním jeepům. IRONS, STREEPOVÁ a CLOSEOVÁ, tak na tohle skvěle sehrané trio jen tak nezapomenu. Jenom český dabing trošku kazil dojem.(15.6.2005)

„Kedysi som ťa nenávidela... chcela som sa pomstiť. Teraz to ale postupne vyprcháva. Začínam si uvedomovať, že medzi jednotlivými udalosťami sú súvislosti. Pýtam sa sama seba, či mám dôvod prispievať do toho bludného kruhu vrážd, pomsty, nenávisti. Nevidím k tomu ale žiadny dôvod.“ Pôsobivá adaptácia slávneho románu zo žánru „magický realizmus“, ktorý je taký originálny, že film nemohol s takým režisérom a hercami (Jeremy Irons bol presne taký tvrdý Trueba, ako som si ho predstavoval pri čítaní) dopadnúť zle. Kniha svojrázne miešala dokopy krvavé scény (nad scénou, v ktorej dievčatko sleduje pitvu svojej staršej sestry, už 3 roky premýšľam) s poetickými, až nadprirodzenými. Odohrávala sa naprieč desaťročiami a mala, prehnane povedané, toľko isto postáv. Všetko sa to miesilo s úmrtiami, znásilneniami, vraždami i snovými zážitkami, z ktorých zostával rozum stáť (ústredná hrdinka od detstva vie hýbať predmetmi bez toho, aby sa ich dotkla a v obrovskom dome sa motajú priesvitní duchovia). Skrátka látka, ktorá sa nedá „len tak“ sfilmovať. Tvorcovia to však dokázali, čo musel byť tvrdý oriešok. Jediné, čo ma mrzí, je absencia záhadného tvora, ktorý bol v románe líčený ako kombinácia obrovského psa, menšieho dinosaura a koňa. Je to komplikovaný a dlhý film, pomerne náročný na pozornosť a nedá sa pozerať trikrát do roka. Ale to nie je mínus.(28.5.2011)