Svěrací kazajka

The Jacket

Zvieracia kazajka

Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo, 2005, 99 min

Režisér se soustřeďoval na jednotlivé detaily, ovšem celek se mu tak dokonale poskládat nepovedlo. Technicky je film brilantní. Syrovost je z obrazu přímo cítit (tónování a filtry) a sentimentu tu skutečně příliš neuvidíme. Ovšem několik rozehraných témat ve výsledku nezapadne tak úplně dohromady a divák se neubrání pocitu, že čekal možná něco víc. Éterická a velmi tlumená hudba působí překvapivě silně a dotváří už tak velmi stísněnou atmosféru plnou strachu a samoty.(10.12.2005)

Ponurá nuda s dobrými herci. Vadil mi tam špatně vykreslený vztah Adriena Brodyho s Keirou Knightley. V jedný chvíli ho vyfuckuje z baráku a po střihu už mu všechno věří a ochotně s ním spolupracuje a spí. Podivné, není-liž pravda?(18.7.2010)

Svojím výsledným pôsobením v intenciách kvality mi to silno pripomenulo The Machinist. Slušný rozjazd, dobré herecké výkony, zaujímavá zápletka - v rámci ktorej funguje vnútorná logika príbehu bez výrazných logických dier, ale žiaľ slabý záver, ktorý podlieha konvenciám hollywoodského mainstreamu a to na úkor orginality smerom k "bezproblémovému uhladeniu" a čo je ešte horšie - ide proti samotným princípom predtým vystavaného "vesmíru", v ktorom sa hlavný hrdina pohybuje. 3,5*(30.5.2005)

Opravdu fascinující film o muži, který cestuje v čase z prostor blázince, aby pomohl ženě, kterou potkal ještě jako malou v jejím soukromém životě. Výborné herecké výkony dávají filmu zajímavou atmosféru a mimo to bych vyzdvihl Daniela Craiga, který blázna hraje opravdu velmi dobře. Příběh obsahující řadu zvratů, které Vám vnutí přemýšlet o filmu Vás nenechá ani chvíli v klidu. Mimo to jsou efekty nanejvýš zajímavé a stojí za pozornost, nepřehnané přesto pěkné. Film sice trpí klasickým americkým happyendem, ale na to si začíná člověk pomalu zvykat a zrovna když začnete duu Brody-Knightley fandit tak ho nakonec i uvítáte. Mimochodem byl film natáčen ve Skotsku a Kanadě a v pěkné, zasněžené krajině je to více než poznat.(23.8.2006)

„Tak vás asi zasa radšej strčíme do tmy.“ Ak máte radi „time travel“... majte ich radi aj naďalej. Ale ZVIERACIA KAZAJKA s najlepšími spomedzi nich (od trilógie NÁVRAT DO BUDÚCNOSTI cez 12 OPÍC až po novšie kúsky ako DOM PRI JAZERE) zasa až toľko toho spoločného nemá. Avangardný filmový experiment svojského režiséra (v civile maliara) a excentrických hercov (Brody, Knightleyová, Kristofferson). Snímke nemožno uprieť zvláštnu atmosféru a čudné nápady (SPOILER hrdinu 3 minúty po úvodných titulkoch do hlavy strelí dieťa SPOILER). No to ešte automaticky neznamená ktovieaký plus. Mňa snímka takmer vôbec neoslovila, ale minimálne za jedno pozretie stojí. Resumé: experiment pre menšiny. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/152937/Zvieracia-kazajka-60.html(5.12.2005)