Svěrací kazajka

The Jacket

Zvieracia kazajka

Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo, 2005, 99 min

Minimalistické, hypnotické, logické... Takřka geniální. Keira je úchvatná(19.8.2008)

Tak a opät sa mi dostal pod ruky film o cestovani v case, ktore mam tak rad a pod produkciou su podpisani aj George Clooney a Steven Soderbergh. Co by ste robili, ak by ste sa dostali az do takej buducnosti, pricom zistite, ze uz ste pred par rokmi zomreli? Adrien Brody sa bude snazit nielen zistit, kto ho zabil, ale pokusi sa zmenit aj osudy niektorych ludi. Ak sa vam zda, ze som vela z deja prezradil, tak ani zdaleka to tak nie je, pretoze do 40 minut od zaciatku filmu v tom budete mat aj tak chaos a potom bude dej filmu stale viac a viac jasnejsi. Okrem Brodyho si tu zahrala aj sympaticka Keira Knightley ale takeho Daniela Craiga som takmer ani nespoznal. John Maybury je neznamy anglicky reziser, ktory natocil asi len jeden znamy pozitivne hodnoteny snimok na CSFD z roku 1998 LASKA PROKLETA, kde si zahrali Derek Jacobi, Daniel Craig alebo Tilda Swinton, inac ostatne jeho filmy su nezname... _______ Adrien Brody - (Jack Starks) +++ Keira Knightley - (Jackie Price) +++ Kris Kristofferson - (Dr. Thomas Becker) +++ Jennifer Jason Leigh - (Dr. Beth Lorenson) +++ Kelly Lynch - (Jean Price) +++ Brad Renfro - (Cudzinec) +++ Daniel Craig - (Rudy Mackenzie) +++ Laura Marano - (Malá Jackie) +++(12.3.2010)

Adrien Brody ! To by byla odpověď na otázku, co na mě nejvíc zapůsobilo. Ten kluk má úžasně našlápnuto a není taky divu: Krvavé léto, Loutka, Pianista, teď Svěrací kazajka ..... jeho talent narůstá geometrickou řadou a je to tak příjemné vidět zas jednou někoho, koho na vrchol nedostal krásný xichtík a namakaná postava. Ve filmu, který by mohl stát v jedné řadě s 12 opicemi, Donnie Darkem, Mechanikem....... , hraje pacienta, který je díky (díky?) drastické léčebně metodě schopen "vzpomínat na budoucnost", vyhodnocovat a zařídit se. To, co uděláme a jak to uděláme dnes, ovlivní zítřek a to nejen nám, ale i jiným. Mysleme na to.(2.9.2005)

Dle mého skromného mínění je to nejlepší film "na dané téma" od doby Dvanácti opic (nepočítáme-li Donnie Darka:-)). A závěr rozhodně není mainstreamové uhlazení či popření toho předchozího! Závěr je totiž ukazuje, že smrt je jako uklidňující dávka sedativ...těšíte se na to, co přijde. A v tomto případě může přijít cokoliv. Film o "druhých šancích a hypotetické budocoucnosti" se bude líbt všem, které potěšil závěr 25. hodiny(je tu někdo takový?). Adrian Brody rulezzz, od mlčenlivého vojáka v Thin Red Line to dotáhl na chlapíka, který mluví jak beze slov, tak se dokáže opřít do jediného citloslovce tak, že aparatura nestíhá! John Maybury rulezzz as well! (90%)P.S. Osudový dotek je po vizuální stránce nudně simplistní(28.6.2005)

Buď mé schopnosti, skládat si jednotlivé dějové střípky, dosáhly během sledování Svěrací kazajky maximální hranice a nebo je děj filmu v zásadě triviální, přičemž je ovšem vždy chytře zahalený do určitého otazníku. Jako celek ve mě Svěrací kazajka ani omylem, narozdíl od některých žánrových kolegů (12 opic, Osudový dotek), nenechala nějaký výraznější dojem. Postpuné rozuzlení mi přislo celkem průměrné a i když samotný konec se dá vyložit mnoha způsoby, vzhledem k poměrné jednoduchosti zbytku dost pochybuji, že by těch několik vášnivých teorií mělo šanci a spíše se přikláním k jednoduššímu výsledku. Pro mě osobně "pouze" slušný nadprůměr, ale možná jsem to jenom nedocenil...(13.11.2005)

• - Anne Lambton mala pôvodne hrať postavu sestry Hardingovej. Počas natáčania však dostala pankreatitídu a nebola schopná pokračovať v natáčaní. (misterz)

• - Scény s vyšilujícím Brodym uzavřeném v boxu byly opravdové. Herec požádal režiséra, ať ho nechá zavřeného i mimo natáčení, aby se mohl lépe sžít s charakterem. (hot_spot)

• - Podľa režiséra Johna Mayburyho mala byť milostná scéna medzi Jackom (Adrien Brody) a Jackie (Keira Knightley) pôvodne dlhšia, ale musela byť zostrihaná, pretože sa americkému testovaciemu publiku nepáčila pasáž, ktorá zahŕňala nahotu. (misterz)