Svěrací kazajka

The Jacket

Zvieracia kazajka

Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo, 2005, 99 min

„Tak vás asi zasa radšej strčíme do tmy.“ Ak máte radi „time travel“... majte ich radi aj naďalej. Ale ZVIERACIA KAZAJKA s najlepšími spomedzi nich (od trilógie NÁVRAT DO BUDÚCNOSTI cez 12 OPÍC až po novšie kúsky ako DOM PRI JAZERE) zasa až toľko toho spoločného nemá. Avangardný filmový experiment svojského režiséra (v civile maliara) a excentrických hercov (Brody, Knightleyová, Kristofferson). Snímke nemožno uprieť zvláštnu atmosféru a čudné nápady (SPOILER hrdinu 3 minúty po úvodných titulkoch do hlavy strelí dieťa SPOILER). No to ešte automaticky neznamená ktovieaký plus. Mňa snímka takmer vôbec neoslovila, ale minimálne za jedno pozretie stojí. Resumé: experiment pre menšiny. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/152937/Zvieracia-kazajka-60.html(5.12.2005)

Dle mého skromného mínění je to nejlepší film "na dané téma" od doby Dvanácti opic (nepočítáme-li Donnie Darka:-)). A závěr rozhodně není mainstreamové uhlazení či popření toho předchozího! Závěr je totiž ukazuje, že smrt je jako uklidňující dávka sedativ...těšíte se na to, co přijde. A v tomto případě může přijít cokoliv. Film o "druhých šancích a hypotetické budocoucnosti" se bude líbt všem, které potěšil závěr 25. hodiny(je tu někdo takový?). Adrian Brody rulezzz, od mlčenlivého vojáka v Thin Red Line to dotáhl na chlapíka, který mluví jak beze slov, tak se dokáže opřít do jediného citloslovce tak, že aparatura nestíhá! John Maybury rulezzz as well! (90%)P.S. Osudový dotek je po vizuální stránce nudně simplistní(28.6.2005)

Bohužel, k Svěrací kazajce musím být trochu přísný. Jde o zábavný, v jistém smyslu bezproblémový film, který ovšem ztrácí kredit kvůli originalitě (respektive neoriginalitě) zápletky. Cestování časem samotné by nevadilo, to je téma, které se snad ani vyčerpat nedá, škoda ale, že v tomto ohledu nejenom nepřinesl film nic nového, navíc narozdíl od většiny kolegů na logiku této problematiky nerezignoval hodně, ale rovnou úplně. Nikdo se nám tedy nesnaží vysvětlit, proč a jak vůbec cestuje Jack právě do roku 2007, jak je to s časoprostorovým přesunem jeho těla apod. Na druhou stranu, pokud nad tím nebudete více hloubat, pravděpodobně vám to příliš vadit nebude. Výborný výkon Brodyho vyvažuje nemastná (ač pěkná) Keira. Daniel Craig zbytečně připomíná postavu Brada Pitta z nejmenovaného filmu pana Gilliama. V kazajce Johna Mayburyho vám tedy možná bude docela příjemně, ale zážitek kalibru cestování časem raději nečekejte. 60%(23.11.2006)

podle vyprávění od známých jsem měla smíšený pocity..jestli se mám kouknout nebo ne... někdo to vychvaloval na vynikající sci-fi horor.. a někdo na podpůměrný fantasy nesmysl... ale nakonec jsem se odhodlala.. a nelitovala jsem... je to dost zajímavej příběh... s fantasy cestováním do budoucnosti a zpět... na horor bych to neklasifikovala.. ale thriller s dost napětím...(2.4.2009)

Příjemná podívaná na Adriana Brodyho, který se naučí opouštět své tělo, aby se vyhnul bolesti a utrpení způsobených svěrací kazajkou. I když to přímo nabádá k Tulákovi po hvězdách Jacka Londona, zde hrdina spíše cestuje do časů budoucích, než by se navracel do svých minulých životů. // Možná jsem od toho čekala víc, ale nemůžu říct, že by mě film zklamal. Vlastně bych to hodnotila jako zajímavé překvapení... ale musím přiznat, že kdyby to nebyl Adrien Brody, tak **** nedávám.(13.1.2008)