Svěrací kazajka

The Jacket

Zvieracia kazajka

Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo, 2005, 99 min

podle vyprávění od známých jsem měla smíšený pocity..jestli se mám kouknout nebo ne... někdo to vychvaloval na vynikající sci-fi horor.. a někdo na podpůměrný fantasy nesmysl... ale nakonec jsem se odhodlala.. a nelitovala jsem... je to dost zajímavej příběh... s fantasy cestováním do budoucnosti a zpět... na horor bych to neklasifikovala.. ale thriller s dost napětím...(2.4.2009)

Dlouho jsem se zdráhal pustit si tenhle film s podivným názvem Svěrací kazajka. Čekal jsem pořádný psycho, kde Adrien Brody bude pořád křičet, že už nechce, aby ho poutali do kazajky. O to víc jsem byl překvapen po shlédnutí s jakým citem, kouzlem a výbornou atmosférou se tenhle film nese. Do toho výborná hudba a excelentní herci v hlavních rolích. Konečně film u kterého jsem zapnul mozek a přemýšlel nad závěrečným rozuzlením. Film se mi líbil a hlavně mě moc bavil.(22.6.2007)

Krásné herecké obsazení, krásný a velmi zajímavý námět, zpracování a hlavně herecké výkony, krásná třešnička na dortu v podobě Kelly Lynch ..(21.5.2008)

Keby mi niekto povedal skrátený dej filmu takto "Adrien Brody za pomoci zvieracej kazajky cestuje cez márnický box do budúcnosti, aby si zatrtkal" určite by som si ho nepozrel. Téma cestovania v čase tu už bola veľakrát a dopadlo to takto 1. dobrodružno-komerčným úspechom (back to the future) 2. mysticky kultovo (Donnie Darko), alebo 3. komicko-dobrodružne Návštevníci a zotrvačno trápne Návštevníci: Cesta do Ameriky. Aj keď Jacket má proporcie 2jky, spadá do jedničky. To je v mnohých prípadoch škoda, lebo sa s nej ľahko stať kult, lebo pracuje správne a má na to všetky predpoklady. Klaustrofobickú kameru, s ktorej mi neraz začalo dráždiť slzné kanáliky (od nepríjemnosti, nie od dojatia), bezchybnú prácu zo strihom a herectvo Pianistu. Škoda, že sa viac nevenovalo alternatívnym realitám, zdokumentové obšírnejšími dialógmi a škoda, že sa neupustilo od klišovitého love story, kde pri nesprávnom čase mohol Brody dostať basu za pedofíliu. Aspoň že film nič nevnucuje, takže to vytiahol na lepší priemer. Nebyť (spoiler)happyendu(koniec spoilera) bola by aj štvrtá. PS: kazajka aspoň ukazuje pravdu o veku (cháp starobu) Craig Daniela (vrásky ako môj dedo) a dokazuje, že značná časť rozpočtu Jamesa Bonda sa vyhodí na prekrývací make-up a krémy proti vráskam :)(9.4.2010)

• gudaulin

Svěrací kazajka je film, na kterém je nutné ocenit zajímavý námět i herecké obsazení, nicméně výsledné provedení mě zklamalo, zvlášť v kontrastu s velmi slušným ohodnocením snímku na CSFD. Mé očekávání bylo bohužel větší než zhlédnutý výsledek. Děj mi přišel příliš chaotický, což bylo dáno jednak scénářem, jednak režií, a objevovaly se v něm logické nedostatky. Přitom atmosféru se mu v některým momentech určitě nedalo upřít. V několika případech mi vadil i šílený střih. Celkový dojem: 45 %.(20.1.2009)