Svěrací kazajka

The Jacket

Zvieracia kazajka

Fantasy / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA / Německo, 2005, 99 min

Minimalistické, hypnotické, logické... Takřka geniální. Keira je úchvatná(19.8.2008)

„Tak vás asi zasa radšej strčíme do tmy.“ Ak máte radi „time travel“... majte ich radi aj naďalej. Ale ZVIERACIA KAZAJKA s najlepšími spomedzi nich (od trilógie NÁVRAT DO BUDÚCNOSTI cez 12 OPÍC až po novšie kúsky ako DOM PRI JAZERE) zasa až toľko toho spoločného nemá. Avangardný filmový experiment svojského režiséra (v civile maliara) a excentrických hercov (Brody, Knightleyová, Kristofferson). Snímke nemožno uprieť zvláštnu atmosféru a čudné nápady (SPOILER hrdinu 3 minúty po úvodných titulkoch do hlavy strelí dieťa SPOILER). No to ešte automaticky neznamená ktovieaký plus. Mňa snímka takmer vôbec neoslovila, ale minimálne za jedno pozretie stojí. Resumé: experiment pre menšiny. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/152937/Zvieracia-kazajka-60.html(5.12.2005)

"kolik máme času?" U Svěrací kazajky bych tolik nepřemýšlel nad děrami v logice, který film s cestováním v čase je nemá. To, o co jde, je myslím shrnuto v citované větě. Je život dost dlouhý, aby s ním bylo možno nakládat lehkovážně? Kromě obsahu je film velmi dobře vybroušený vizuálně, Brody hraje sympaticky a Keira sice není moje oblíbenkyně, ale životní ztroskotankyně jí docela sedla. Docela mě překvapil i budoucí Bond Craig. Jinak je to samozřejmě trocu míchanice Londonova Tuláka po hvězdách s 12 opicemi, ale vzdor celkem syrové atmosféře se mi líbí takový ten mírný optimismus a naděje, kterými se od sobě podobných filmů liší.(25.6.2006)

Komorní snímek s inteligentním scénářem, skvostným střihem, dobrými herci a závěrem, který pečlivě budovanou strukturu značně kazí. Cokoli jiného by v závěru sedlo lépe než to co tvůrci nakonec použili. Dokonce i vyznění do ztracena by se mi tam líbilo podstatně více. Ve značně nevyrovnaných hereckých výkonech Adriana Brodyho stojí tato role, spolu s rolí z Krvavého léta, na samém vrcholu jeho slibně se rozvíjející kariéry. Škoda, že si tyto výtečné výkony kazí tím co předvádí třeba ve Vesnici. Velmi příjemné filmové překvapení.(4.2.2007)

"Hodnější" a přehlednější variace na 12 opic. Hlavní předností snímku je Adrien Brody, kterému člověk opravdu věří cokoliv. Velmi dobří jsou i Kris Kristofferson a Jennifer Jason Leigh, jen Keiře jsem její utrápenou hrdinku nesežral. Škoda, že tvůrci rezignovali na nějaký hlubší a silnější závěr, mohl to být nezapomenutelný film...(25.7.2005)