• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Hudební

Austrálie / USA, 2006, 108 min

No tak ja teda nevim, za co tahle prasarna dostala oskara. Na druhou stranu, videl jsem i horsi animace. Film je nejdriv asi pul hodky vcelku nudnej, nastesti pak na scenu vlitnou maly machrujici tucnaci, ktery film ozivi a pak uz je to aspon trosku vtipny. Navic to je asi prvni film, co je pojatej jako muzikal, ale jen zhruba 60 minut. Pak je to spis takovy dobrodruznejsi, kdy jdou za "vetrelcema", coz sou jedny z nejlepsich scen, jako treba prijezd lodi a podobne. Ono celkove se animace docela povedla, akorat misty ze zacatku to bylo jeste naky odflakly. No a na zaver tam tvurci narvali zivy herce a najednou meli tucnaky vsichni radi, to uz bylo krapet moc. Taky ma film pekne prestrelenou stopaz. Celej film v podstate zachranuje ta vtipna particka malejch tucnaku a hlavne hudebni cisla, protoze vetsina pisnicek je chytlava. Ale jinak to je kravina.(5.10.2007)

Po zhlédnutí tohoto filmu vám zpívající tučňáci budou připadat jako ta nejnormálnější věc pod sluncem. Jedním slovem je to „úlet“. Začátek je přitom docela nevinný – davové muzikálové číslo jako z nějaké Disneyovky. Pěkně nazpívané, obstojně naanimované. První trhliny se objeví v okamžiky, kdy se začne klubat něco jako děj. Tučňáci jsou od sebe vizuálně dost těžko odlišitelní, nepohybuji se ani vtipně ani realisticky, tudíž není snadné vytvořit si k nim jakýkoliv citový vztah. Přičemž dvouhodinové sledování nesympatických, přesněji pro vás nezajímavých, herců se jeví jako činnost marnotratná již po třiceti minutách a teď si zkuste místo herců představit tučňáky. Série horkou jehlou sešitých příhod rádoby vtipných zvířat je náplní celé první poloviny filmu. Capartům možná stačí, když se něco barevného (pravda, zde spíše černobílého) neustále hýbe slušnou rychlostí, také dospělým však doporučuji vyčkat do konce, teprve pak přichází ten nejremkovější žvejk (viz. Burgesův Mechanický pomeranč). V závěru se pojetí příběhu nečekaně radikálním způsobem mění. V jednu chvíli to připomíná existenciální psychologické drama o bytí a nebytí na tomto světě, pak Vesmírnou odyseu a kdyby skutečně došlo na naznačované apokalyptické finále, nejspíš by mě to vůbec nepřekvapilo. Snaha Happy Feet komentovat globální problémy světa není na zbytek filmu naroubována tak násilně jako v Za plotem (kde šlo vyloženě o to, aby to celé nevyznělo úplně do prázdna). Dalo by se říci, že snaha něco nám sdělit je vlastní celému filmu, ten se však zpočátku tváří jako infantilnost natolik přiblblá, že jistým nepatrným náznakům bude sotva někdo věnovat pozornost. Ať to je a mělo být jakkoli, Happy Feet pro mě zůstane zážitkem neuchopitelným, nepochopitelným a pokud jsem po jeho skončení zůstal několik minut sedět v němém úžasu, sám nedokážu říct, zda-li to bylo nadšením či posttraumatickým šokem. Jak jsem napsal - je to úlet, jen těžko říct, pro koho vlastně. 60% Zajímavé komentáře: klerik, Silence, Jordan(26.4.2007)

• Dan9K

Scéna v zoo je za čtyři, ale zbytek je snad to nejtrapnější, nejdebilnější a nejotravnější, co filmový pás poznal..(27.12.2009)

• Foox

Skvělé nápady nebo scény střídá demence, těžko říct jestli záměrná nebo ne. Ve výsledku hodně nevyrovnaná slátanina.(16.1.2012)

• kleopatra

Což o to, dobré to je, ale blbě by se z toho mohlo udělat.(4.9.2008)

• - Snímek získal nominace na Zlatý globus v kategoriích Nejlepší animovaný film a Nejlepší původní píseň za The Song of the Heart. (imro)

• - Na tělo tučňáka Brumly, bylo animátorsky umístěno 6 milionů peříček. Díky tomu vypadá přesvědčivě i v detailních záběrech. (Pumiiix)

• - Brittany MurphyNicole KidmanHugh Jackman nazpívali své party sami. (imro)