Soumrak mrtvých

• slovenský

Súmrak mŕtvych

Akční / Komedie / Horor

Velká Británie / Francie / USA, 2004, 99 min

Velmi britská odpověď na americké zombíkárny se sympatickými losery v hlavních rolích mě dostala hlavně svým odzbrojujícím humorem, díky kterému lze odpustit i to, že vlastně nejde o žádnou bombu. 70%(14.9.2010)

Tak jo, já jsem přese všechno docela citlivá osoba a leccos se mě snadno dotkne, takže když se sama dívám na děsivé filmy, tak se velmi rychle velmi vyděsím a potom se bojím chodit na záchod nebo po bytě a tak. Tuhle situaci v nejhorších případech řeším tak, že na chvíli přeruším daný děsivý film a pouštím si vtipná videa nebo epizody sitcomů typu Červený trpaslík, u kterých se zvesela chechtám, dokud se mi srdeční tep nevrátí zase do normálu. Má to jednu nevýhodu, a totiž to, že sledování jednoho filmu mi tak i s nutnými odbočkami zabere celou noc. A přesně v tomto momentu přichází fenomenální výhoda Soumraku mrtvých, který je už defaultně vybaven vtipnými scénkami pro klid mého srdce. Věčná škoda, že i tady (stejně jako v pozdějším Hot Fuzz) přijde moment, kdy zapomenou na žánrové vymezení a začnou si hrát na drama s "opravdovými" emocemi a celé to odsýpající zařízení se zpomalí. Což je věčná škoda, protože začátek je vybudovaný skvěle. Opakování situací, využití pohybu kamery a střihu, vizuální, zvukové i dialogové gagy, to všechno se s příchodem ho hospody zploští a zredukuje prakticky na nulu. Přijde mi, že to trpí syndromem scénáře odevzdávaného k určitému dead linu (hehe, řekla jsem dead), protože takhle to obvykle vypadá, že si člověk přijde s námětem, ten hýčká jako malé děcko, první půlhodinu až hodinu opracovává tak dlouho, až je z toho mistrovské dílo, a potom oh lala musí nějak sfouknout vyústění a konec, aby to mělo konec, a ten konec je jen jakýmsi hrubým náčrtem, který už nikdo příliš neopracovával. Proto tam doslova stojí postavy v kruhu a mluví na sebe. Věčná škoda.(31.5.2015)

V celku slušná úchylárna.(15.12.2007)

Britové poslali nemtrvé na Londýnské předměstí a postavili proti nim suchý anglický humor křížený s tím nejčernějším. Jednoduchá zápletka, v níž je důraz kladen spíše na postavy, se ve druhé půli „zvrtne“ v ukázkovou zombie vybíjenou, v níž jsou připraveny efektní i efektivní způsoby jejich likvidace, takže krvavé cákance, prostřelené hlavy či probodnutá těla po chvíli přestanete počítat. Je až k neuvěření, že po celých devadesát minut si film dokázal udržet ten správný komediální nadhled a i když občas kvalita vtipu klesne k bodu trapnosti, vždy se najde spousta světlejších momentů, jenž dovedou upřímně rozesmát. Jen závěrečné rozuzlení celé situace je možná až příliš „na efekt“, ale ani to nedokáže ubrat na celkové pohodě a stylovosti, která filmu vládne. Když se pak v úplném závěru objeví obojky a řetězy, sklaplo mi.(1.10.2005)

Mě tohle prostě nikdy velkolepě nedostalo. Nepřišel jsem tomu na chut' - asi bych taky potřeboval dostat gramofonovou deskou po hlavě. Některé scénky byly geniální a měli výborné nápady, ale těch horších je tu více. Ukamenujte mě, ale mě se více líbil Zombieland.(11.8.2012)

• - Scéna, kde Shaun (Simon Pegg) jde zkratkou přes ploty, je podobná jako v Jednotce příliš rychlého nasazení (2007) s tím rozdílem, že tam je přeskočí zkušeně bez problému, zatímco tady hned u prvního nešikovně spadne. Mimochodem, místo natáčení a ploty jsou v obou scénách úplně stejné. (AntiasKing)

• - Peterův Renault na začátku filmu v některých záběrech má a v některých nemá firemní logo na přední kapotě, i když se mezitím nehnul z místa. (Stejšn)

• - První film z tzv. "The Blood and Ice Cream Trilogy". Simon Pegg a Edgar Wright společně napsali scénáře k filmům Soumrak mrtvých (2004), Jednotka příliš rychlého nasazení (2007) a trilogii chtějí dokončit filmem The World's End, prozatím plánovaný na rok 2010. (Stocki)