Soumrak mrtvých

• slovenský

Súmrak mŕtvych

Akční / Komedie / Horor

Velká Británie / Francie / USA, 2004, 99 min

Tak jo, já jsem přese všechno docela citlivá osoba a leccos se mě snadno dotkne, takže když se sama dívám na děsivé filmy, tak se velmi rychle velmi vyděsím a potom se bojím chodit na záchod nebo po bytě a tak. Tuhle situaci v nejhorších případech řeším tak, že na chvíli přeruším daný děsivý film a pouštím si vtipná videa nebo epizody sitcomů typu Červený trpaslík, u kterých se zvesela chechtám, dokud se mi srdeční tep nevrátí zase do normálu. Má to jednu nevýhodu, a totiž to, že sledování jednoho filmu mi tak i s nutnými odbočkami zabere celou noc. A přesně v tomto momentu přichází fenomenální výhoda Soumraku mrtvých, který je už defaultně vybaven vtipnými scénkami pro klid mého srdce. Věčná škoda, že i tady (stejně jako v pozdějším Hot Fuzz) přijde moment, kdy zapomenou na žánrové vymezení a začnou si hrát na drama s "opravdovými" emocemi a celé to odsýpající zařízení se zpomalí. Což je věčná škoda, protože začátek je vybudovaný skvěle. Opakování situací, využití pohybu kamery a střihu, vizuální, zvukové i dialogové gagy, to všechno se s příchodem ho hospody zploští a zredukuje prakticky na nulu. Přijde mi, že to trpí syndromem scénáře odevzdávaného k určitému dead linu (hehe, řekla jsem dead), protože takhle to obvykle vypadá, že si člověk přijde s námětem, ten hýčká jako malé děcko, první půlhodinu až hodinu opracovává tak dlouho, až je z toho mistrovské dílo, a potom oh lala musí nějak sfouknout vyústění a konec, aby to mělo konec, a ten konec je jen jakýmsi hrubým náčrtem, který už nikdo příliš neopracovával. Proto tam doslova stojí postavy v kruhu a mluví na sebe. Věčná škoda.(31.5.2015)

Soumrak mrtvých je originální paskvil, který si užijete tím spíš, pokud máte hodně nakoukáno v hororech. Film si hraje s žánrovými předpoklady, snaží se je parodovat, avšak servíruje i to předvídatelné, akorát patřičně opepřené specifickým britským humorem (viz Spaced). Ač mě osobně to ze židle nezvedá, nebál bych se hlásat o "objektivních" kvalitách tohohle osvěžujícího žánrového cross-overu. Snad jen konec malinko vyčpěl... 7/10(24.10.2012)

Zombíci se trmácejí Londýnem a největší looser (teda, druhý největší…) jim tváří v tvář nachází své hrdinské já. Po letech jsem dal téhle fanouškovsky oblíbené komedii ještě jednu šanci a nelituji - alespoň jsem si ty 3* konečně potvrdil. Začíná to dobře a docela svěže a i když to není úplně k popukání, vtípky tak nějak vycházejí. Jenže odchod z Peteova domu znamená náhlou ztrátu dechu a zbývající dvě třetiny filmu jsou, co se zábavnosti týče, vyloženým průměrem. I tak ale relativně vyvedená buddy komedie/ hororová sranda/ zombícká parodie, s hrstkou dnes již kultovních gagů.(26.12.2010)

Najprv som mal moznost vidiet komediu JEDNOTKU PRILIS RYCHLEHO NASAZENI (2007) od tych istych tvorcov taktiez so Simonom Peggom a uz vtedy som sa v kine nasmial, takze ocakavania som mal prinajmensom podobne aj pri tejto komedii a tie sa naplnili. Je tu ten klasicky britsky humor, ktory mi aj tentokrat sadol a ani mi nevadilo, ze som sa nemusel smiat tak, ze by som sa musel valat po zemi :-) Kazdou minutou prihorievalo, zombikov tu bolo stale viac a taktiez aj viac krvi, ale stale je tu ten cierny humor, napriklad pri umierani nenavideneho Shaunovho nevlastneho otca sa Shaunovi zrazu pustili slzy do oci a pacili sa mi aj narazky na USVIT MRTVYCH (2004) alebo OD SOUMRAKU DO USVITU (1996)... 08.09.2009 ____ Simon Pegg - (Shaun) +++ Kate Ashfield - (Liza) +++ Nick Frost - (Ed) +++ Lucy Davis - (Dianne) +++ Dylan Moran - (David) +++ Nicola Cunnigham - (Mary) +++ Peter Serafinowicz - (Pete) +++ Bill Nighy - (Philip) +++ Martin Freeman - (Declan) +++ Hudba: Dan Mudford, Pete Woodhead +++(8.9.2009)

Romantická komedie... Se zombíky! Sice je to odprostředka v pomalejším a méně vtipném tempu, jenže to předtím je natolik plný skvělých scének a povedených citací, že nelze než se výborně bavit. Partička kolem britcomu Spaced se prostě nezapřela ani v celovečerním podání. Celkově slabší momenty vyváží závěrečná studie o tom jak vlastně takový zombík po vyřešení problému končívá... Chudáček malá.(22.11.2004)

• - Scéna, kde Shaun (Simon Pegg) jde zkratkou přes ploty, je podobná jako v Jednotce příliš rychlého nasazení (2007) s tím rozdílem, že tam je přeskočí zkušeně bez problému, zatímco tady hned u prvního nešikovně spadne. Mimochodem, místo natáčení a ploty jsou v obou scénách úplně stejné. (AntiasKing)

• - Krom některých hlavních postav jsou do konce filmu vidět jako zombie všichni, kdo se ve filmu byť jen na okamžik mihli. (Tereza666)

• - Shaunovo příjmení je Riley. Můžeme ho vidět napsané na jednom plakátu. (Stocki)