Vetřelec vs. Predátor

AVP: Alien Vs. Predator

Votrelec vs. Predátor

Akční / Sci-Fi / Thriller / Dobrodružný

USA / Německo / Česko / Velká Británie, 2004, 87 min (Director's cut: 109 min)

Je to dosť dobrý akčný sci-fi film, ktorý je prvým spoločným projektom týchto dvoch vesmírnych zabijakov. Má výborný príbeh o skupine odborníkov, ktorí prijmú úlohu preskúmať zvláštnu pyramídu nachádzajúcu sa na Antarktíde hlboko pod zemským povrchom, čo by mohlo predstavovať jeden z najväčších objavov histórie. Lenže na mieste zisťujú, že slúži na boj dvoch mimozemských rás a tak musia bojovať o svoje prežitie. So spracovaním som dosť spokojný, už úvodné predstavenie niekoľkých vedcov a následná príprava na misiu pôsobí v rámci žánru veľmi dobrým dojmom a po príchode na miesto sa to očakávane ešte vylepší. Síce sa tu nájde pár výrazných nezmyslov a z viacerých prvkov mám horší, prípadne rozporuplný pocit, napríklad pravidelná premenlivosť pyramídy alebo zachovanie sa posledného predátora voči ženskej hrdinke, ale našťastie tých kladov je tu plno, prvá polovica filmu si v rámci možností udržuje tú správnu tajomnosť, nájde sa tu viacero skvelých situácií a celkovo si to drží ideálnu dynamiku, takže o nude sa tu vôbec hovoriť nedá. Takže slušná žánrová zábava od začiatku až do konca. Akcie je tu pomerne dosť a páči sa mi. Je výborne natočená, takže kamera a strih sú úplne ideálne, chválim dobre zvolené prostredie jej odohrávania a nechýba viacero výborných situácií, prípadne momentov. Ale predsa len sa z nej dalo získať aj viac, chcelo by to drsnejšie prevedenie, obetí tu tiež nie je až tak moc, no hlavne mi miestami prišla až moc preakčnelá, obzvlášť finále alebo niekoľko stretov s votrelcami, čo sa k nim vôbec nehodí, ale aj tak u mňa z akcie prevláda výrazne nadpriemerný pocit. A najviac sa mi páčia strety ľudí s predátormi, prípadne súboj predátora s votrelcom. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, tvorí ho len pár postáv, ale zloženie tejto skupiny vedcov a žoldnierov mi pre potreby filmu príde úplne ideálne. Chválim hlavné duo, k tomu Lance Henriksen a Colin Salmon, ktorých vždy rád vidím, tu nemám problém. Čo sa týka samotných mimozemšťanov, obe rasy tu majú svoje slabiny, či už občasná preakčnelosť votrelcov, alebo slabší vzhľad a miestami zvláštne zachovanie sa predátorov, ale aj tak sú obe rasy stále skvelé. Réžia a technická stránka sú celkom slušné, skvelá vizuálna stránka, prostredie a oceňujem aj to seriózne prevedenie, len by to chcelo aj nejakú atmosféru, pretože takto ten boj o život nepôsobí moc napínavo. Mám rád obe pôvodné série a hlavne Predátora, ale ani s týmto spojením nemám väčší problém. Je to už síce iné, modernejšie, takže to viac stojí na akcii, než na atmosfére, ale aj tak mi tento film sadol a navyše sa dá pozerávať aj opakovane. 80%(8.8.2007)

Akční scény (např. bitky Alien vs. Predator...) jsou ucházející, místy hodně dobrý! Ostatní omáčka je nuda a navíc leckdy i scenáristicky hodně podprůměrná. Mínusem je i fakt, že prostě nikdo nemůže fandit vetřelcům, to fakt ne. Sorry. 50%(18.9.2004)

• Brouk

Ach jo.... co s tím? Film skončil.. a co se stalo? Nic... jen prázdno.. Chtěl jsem tomuhehle filmu dát šanci neboť jsem před mnoha a mnoha lety Vetřelce prožíval a prožívám a Predátor patřil taky k mým oblíbeným.... Ač upozorněn na úskalí filmu a tudíž varován, nečekal jsem takovou scénáristickou stupiditu... A přitom !!! Kdyby byl možná jiný režisér (jóóó starý dobrý Ridley by mi tam pasoval :-)... kdyby byl jiný scénář... kdyby byl větší rozpočet.... Ale na "kdyby" se nehraje,že? Škoda. Mohl to být dobrý sci-fi horor No, ale zase z druhé strany.. mou tohu po hororu teď v plné míře přínáší současná česká kocourkovská politická scéna, tak aspoň, že se u DVD na rozdíl od TV či novin tak nebojím....(12.2.2005)

• Cival

Z hyperúspěšného letního crossoveru se vyklubala nepopsatelná blbina bez chuti a bez zápachu. Tragická story, nulová atmosféra, mizerná akce... jedna hvězda za triky.(1.11.2004)

„Je to vôbec prvá pyramída, aká bola kedy postavená, v dobách, kedy bola Antarktída ešte obývaná.“ ČOŽE?!? Ak sa pokladáte za fanúšika oboch filmových netvorov, zostanete asi zarazení - vzhľadom na to, ako sa Paul W.S. Anderson (HORIZONT UDALOSTI) chvastal, že nikoho správnejšieho štúdio Fox nemohlo na réžiu tohto kedysi očakávaného AvP crossoveru vybrať. Budete rozčarovaní nezmyslami (prečo sa kopija, hodená neviditeľným Predátorom, zviditeľnila až po zasiahnutí obete, hoci ju neviditeľný Predátor už dávno nedrží?), trápnosťami (ozbrojenie s láskavou pomocou Predátora) a faktom, že Predátori sú dobráci do morku kosti a Votrelci pudové chovné zvieratá, ktoré sa rozondia na litre nechutnej kaše len čo do nich trocha silnejšie kopnete (!!!!!). Akcie nie je veľa, ale je kvalitne zvládnutá (tvorcovia prekvapivo pred blbými počítačovými trikmi uprednostnili poctivé masky a animatronické modely). Plus vďaka ponurej výprave má celý film pôsobivú atmosféru. Tomuto fanúšikmi (medzi ktorých sa počítam) nenávideného filmu som mnohé odpustil. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/171066/Votrelec-vs-Predator-80.html(12.4.2005)