Karlík a továrna na čokoládu

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie a továreň na čokoládu

Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie, 2005, 106 min

Karlík a továrna na čokoládu je jedna z knih Roalda Dahla, která na mě nijak moc nezapůsobila. Příběh mi připadal nudný, ba až přímočarý bez jediného překvapení, ale to co s ním dokázal Tim Burton je zázrak. Film i chudém Karlíkovi, který se svojí rodinou žije v rozpadlém domku je dokonalý jak po vizuální stránce, se kterou si mistr Burton opravdu pohrál, tak i v samotné příběhové linii. Příjemně mě překvapilo, že film obsahuje i větší množství odkazů na jiná filmová díla (například scéna, ve které drží Willy Wonka nůžky nám připomíná Střihorukého Edwarda). Byl jsem fascinován, jak se dokáže snímek věrně držet knižní předlohy, a přitom se od ní na tolik vzdalovat. Do filmu přibyla například postava otce Willyho Wonky, který byl zubař a zakazoval svému synovi cokoli by mu mohlo pokazit jeho zuby, mladý Willy z něj měl strach a myslel si, že jej otec nemá rád... Když už jsme u majitele čokoládovny, rád bych se zmínil o tom, že Johnnyho Deppa bych si jako jeho ztvárnitele nedokázal představit ani v těch nejtemnějších snech, a přitom to je právě on, kdo dodává příběhu tu pravou sílu. Johnny Depp je skvělý herec a postava Williho Wonky mu opravdu sedí, a navíc je přesně taková, jakou ji popisoval Roald Dahl. Karlík a továrna na čokoládu mě dokázal překvapit svou pohádkovou opravdovostí, přesvědčivými černobílými charaktery, ale hlavně díky mistrovské režii, která z tohoto snímku dělá nezapomenutelný film.(8.1.2006)

Tahle Burtonovka se mi moc nelíbila, také je dost atypická. Burtonův styl je ponurý, což tenhle film není. Smekám ale před Deppem, který vystřihl podivína jedna radost. I když čokoládu miluju, provedení továrny na čokoládu bylo až moc na efekt, na tenhle film až moc nereálné. Štvaly mne také písničky těch pidimužíků....(11.10.2007)

Znáte to, jak to obvykle dopadá, když vás někdo do filmu hecuje a půlka filmového národa se nebaví o ničem jiném než o úžasném Burtonovi?! To se pak v člověku všechno šprajcne a z představy, že by měl patřit do jednoho šiku s těmi oblouzněnými, naskakuje vyrážka. Takhle jsem to měla já, šla jsem do Karlíka s lehkým despektem (i když recept na nadšení to samozřejmě automaticky není) a s povytaženými drápky čekala na fiasko. To se ale nekonalo, protože jsem byla z filmu ještě vykulenější než miloučký, ušatý Karlík a jeho řízek děda z továrny. Asi nejvíc mě překvapilo, že film je strašně vtipný. Hlášky stařečků v posteli, cukrátko pro rockery, atak veverek, zkrátka cynik Wonka i Burton si mě získali a už v "tom" jedu taky, ach jo.(8.4.2006)

Konečně po dlouhé době film, z kterého fantazie tvůrců tryská plným proudem! Připadal jsem si zase jako desetileté děcko, nevěřícně zíral s otevřenou pusou a smál se z plných plic. Pro všechny milovníky čokolády, Tima Burtona, Johnnyho Deppa a lehce šílených komedií povinnost. Škoda cokoliv dodávat, určitě to bude jeden z nejlepších snímků roku 2005.(25.8.2005)

Tima Burtona jsem nikdy moc nemusel, ale jeho filmy mě obvykle nadprůměrně pobaví. KARLÍK je groteskní vizuální atmosférická žranice prošpikovaná příjemně černým humorem ("VŠECHNO JE TU JEDLÉ, I JÁ. ŘÍKÁ SE TOMU KANIBALISMUS, DĚTI.") a několika vtipnými popkulturními odkazy (2001, Umpa-lumpové imitující různé hudební skupiny), včetně minimálně jedné autocitace (Johnny Depp s nůžkami). Dětští herci jsou výborní a Depp si přidal do své sbírky neodolatelných excentrických postaviček další povedený přírůstek. Postrádal jsem jen trochu víc akce a že se tu při vší té ohromné výpravě a tricích toho moc nezničilo. A ta hudebně-taneční čísla mě taky moc nebrala.(14.12.2005)