Karlík a továrna na čokoládu

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie a továreň na čokoládu

Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie, 2005, 106 min

Dívat se na filmy Tima Burtona pro mě znamená navštěvovat domov v alternativním světě. Každý z nich je jako útulný dům s krbem a rodinou archetypálních motivů, postav i postupů, které "dělají" Burtonovu charakteristickou poetiku. Karlík představuje dílo absolutně ponořené do precizní vizuality a typické plasticity fantaskního světa bizarního čokoládového mága Willy Wonky. Neuvěřitelná exploze barev i zvuků je zvládnutá s absolutní bravurou a krom dynamické jízdy po čokoládové řece zbývá jako vždy místo i pro vykreslení postav. Pravda, střední pasáž je snad až moc fixovaná na obraz, ale marná sláva – ohňostroj invence a parádních melodií Danny Elfmanna jsou natolik strhující, že člověk odpustí. Vrcholem je bezesporu parodická citace Kubrickovy Vesmírné odyseje a také to zvláštní napětí mezi laskavě pohádkovým humorem a tušeným ostřím černého humoru, bez kterého si Tima už nelze představit... Jenže Karlík po tom všem vychází neobyčejně harmonicky a všechny domnělé ostré hrany jsou obroušené překrásným finále. Ozdobou Burtonova lahůdkářství je rozhodně Johnny Depp, jehož Wonka balancuje kdesi mezi křehkostí Ichaboda Cranea (Sleepy Hollow) a excentričností kapitána Jacka Sparrowa. Jeho duet s Freddie Higmorem vychází podobně jako v Zemi nezemi nádherně i navzdory mnohem omezenějšímu prostoru. Karlík a továrna na čokoládu možná není po obsahové stránce až tak vzrušující, přesto jeho vizuální stránka, humor, kouzlo a šarm vytvářejí další perlu z dílny podivína Tima.(21.1.2006)

Psychedelie na entou. Tento film expresivně vyjadřuje, proč se směju muzikálům a filmům pro děti. Myslela jsem si, že původní film se nemůže Timovi vůbec rovnat, ale nakonec jsem jím byla rovněž překvapena. Tím pádem ho všem zájemcům vřele doporučuji. http://www.csfd.cz/film/27148-pan-wonka-a-jeho-cokoladovna/(18.6.2010)

Výborný, vtipný, ironický Johnny Depp. KARLÍK A TOVÁRNA NA ČOKOLÁDU - fantastické, originální, neokoukané a právě možná ke koukání se znovu a znovu. Tim Burton na svém celoživotním díle pracuje moc hezky.(24.1.2008)

již úvodní titulky nenechají nikoho na pochybách, že bude následovat něco vyjímečného! příběh o karlíkovi, který nebyl ani silnější, ani chytřejší než ostatní a přesto se od ostatních lišil. třeba tím, že bydlel v ,,krásným" domě s malebnou zahrádkou. T.B. je génius! jeho nádherné obrazy jsou k mání celý film a,, svým" pohledem nám zobrazuje všechno a všechny. TA FANTASTICKÁ ,,SKROMNÁ" TOVÁRNA ! a J.DEEP? co myslíte? to by bylo na dlouhé povídání. proto raději vezměte za ruce své děti, pohodlně se usaďte a nechte na sebe působit štěstí, chytrost, lásku ..... to vše zabalené do geniálního obalu!(20.11.2005)

Tim Burton dokázal vykouzlit parádní film s výchovným podtextem, Johnny Depp sehrál další ze svých okouzlujících bizarních rolí. Karlík a továrna na čokoládu si bezpochyby najde své místo ve Vašich srdcích díky skvělému vizuálnímu zpracování, maličkatým Oompa Loompům(masově naklonovaný Deep Roy), vycvičeným veverkám a především vypravěčskému stylu. Freddie Highmore svůj talent ukázal už ve Finding Neverland a zde ho jenom potvrdil. Film své kouzlo neztratí ani lehce klišovitým závěrem, suveréním způsobem útočí na Vaše city a nedá tak na sebe zapomenout. 150 miliónů dolarů(rozpočet)/475 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(26.10.2006)