Karlík a továrna na čokoládu

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie a továreň na čokoládu

Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie, 2005, 106 min

Tim Burton dokázal vykouzlit parádní film s výchovným podtextem, Johnny Depp sehrál další ze svých okouzlujících bizarních rolí. Karlík a továrna na čokoládu si bezpochyby najde své místo ve Vašich srdcích díky skvělému vizuálnímu zpracování, maličkatým Oompa Loompům(masově naklonovaný Deep Roy), vycvičeným veverkám a především vypravěčskému stylu. Freddie Highmore svůj talent ukázal už ve Finding Neverland a zde ho jenom potvrdil. Film své kouzlo neztratí ani lehce klišovitým závěrem, suveréním způsobem útočí na Vaše city a nedá tak na sebe zapomenout. 150 miliónů dolarů(rozpočet)/475 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(26.10.2006)

Rozpočet $150miliónovTržby USA $206,459,076Tržby Celosvetovo $474,968,763║ Uletené to je a dosť ale skutočné čaro príbehu príde až samým záverom, ostatok je na vážkach znesiteľnosti a zábavnosti, takže len priemer. /videl v kine: 55%/(4.9.2005)

Dalsi vynikajici film od Burtona. Prislo mi, ze narozdil od Burtonovych ostatnich filmu je tenhle urcen jen pro pobaveni a nema cenu v nem hledat nejaky hlubsi smysl, i kdyz tu jsou nastinene nejake veci jako dulezitost rodiny a ze zlobivy deti budou potrestany. Samotny herci jsou vybrany perfektne, hlavne Karlikova rodinka, kluk Gdoule, Oompa Loompove v dokonalejch obleckach a vynikajici Johnny Depp, kterej vypada jako neco mezi Amelii, Draculou a pedofilem a ma skvely hlasky. Film je predevsim komedie, ale najdeme tu i nejaky ten drsnejsi humor a temnejsi pasaze jak je u Burtona zvykem, i kdyz toho tam neni tolik, protoze to je precejen podle detske knizky. Hodne se mi libila hudba a hlavne pisnicky Oompa Loompu ty fakt nemeli chybu. Ale i ostatni slozky jsou vyborny, kamera, triky, spousta vynikajicich scen, kdy se bud smejete nebo zirate co za uchylnost to Burton vymyslel, proste me nenapada co filmu vytknout. Mozna snad jen to, ze od zacatku do konce nam Burton predklada, jak je Karlik strasne hodnej a nevinnej, misty mi lez na nervy. Cekal jsem, ze mi bude vadit dabing, ale kupodivu me to nijak zvlast nestvalo, i kdyz v originale to musi bejt samozrejme lepsi. Tak po shlednuti originalni verze musim rict, ze jak jsem cekal, byla lepsi, ale tohle je jeden z mala pripadu, kdy i dabing je v porovnani s originalem na velmi slusne urovni. Proste dalsi z Burtonovo vynikajicich filmu.(9.9.2005)

• mandes

rozpočet : $150 million tržby celosvetovo : $474,968,763(21.12.2006)

Tima Burtona jsem nikdy moc nemusel, ale jeho filmy mě obvykle nadprůměrně pobaví. KARLÍK je groteskní vizuální atmosférická žranice prošpikovaná příjemně černým humorem ("VŠECHNO JE TU JEDLÉ, I JÁ. ŘÍKÁ SE TOMU KANIBALISMUS, DĚTI.") a několika vtipnými popkulturními odkazy (2001, Umpa-lumpové imitující různé hudební skupiny), včetně minimálně jedné autocitace (Johnny Depp s nůžkami). Dětští herci jsou výborní a Depp si přidal do své sbírky neodolatelných excentrických postaviček další povedený přírůstek. Postrádal jsem jen trochu víc akce a že se tu při vší té ohromné výpravě a tricích toho moc nezničilo. A ta hudebně-taneční čísla mě taky moc nebrala.(14.12.2005)