Karlík a továrna na čokoládu

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie a továreň na čokoládu

Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie, 2005, 106 min

„Ale ja nechcem mať z dcéry čučoriedku!“ – „Veď z nej nechajte narobiť kompót...“ Fantázii sa medze nekladú alebo znova nastal čas, aby sa stretli rozprávkári Tim Burton a Johnny Depp, dvaja muži, ktorí boli po väčšinu svojho života chlapcami. Vodopády čokolády, burácajúce muzikálové vystúpenia (založia vo vás iskru), Umpa-Lumpovia (Deep Roy!), zubár (Christopher Lee), mama (Helena Bonham Carterová) a ponaučenie o sile rodiny. Zopár ústupkov voči knižnej predlohe (škriatkovia získali hororový nádych, deti nesprevádza jediný dospelý) bolo k veci a Johnny Depp je ako "pán Bonbón" fenomenálny. Nechcem sa rúhať, ale mňa osobne to bavilo oveľa viac, ako (inak pekná a kratučká) Dahlova knižná predloha (vyšla aj v slovenčine s reklamou na Orion priamo na obale!!). Kino Považan 2005(24.10.2005)

Neznám starší verzi a neznám ani Dahlovu knihu. A jak to vidím já, znát Burtonovu verzi je vším, co člověk v otázce továren na čokoládu potřebuje ke štěstí:) Vizuální i vypravěčský styl vyšponovaný na nejzazší míru únosnosti, barevný až kýčovitý nápor na smysly, příšerné postavičky dětí (není divu, že se Willymu tak hnusí;)) a zcela a naprosto brutální kompozice Dannyho Elfmana na čele s texty písní a tanečními kreacemi umpalumpů. Plus samozřejmě kýbl vtipů navrch...space odyssey a cvičené veverky ať mluví za všechny. 90% a výborný český dabing a dílo překladatelské v ceně výrobku. Bravo. PS: Jak to ta Helena Bonham Carterová dělá, že čím hůř má vypadat, tím víc jí to sekne?:)(23.12.2006)

Tak poprvé jsem si vychutnala Burtona v kině a odměnou mi byla skvělá pohádkovo - fantasy jízda, která vám nedá chvíli vydechnout, kdy se neuvěřitelně bavíte, smějete a zas máte slzy v očích, obdivujete ty neuvěřitelné nápady, barevnost, dokonalého Johnny Deppa, výborné děti v rolích vítězů Wonkovy soutěže o zlaté kupony a všechny ostatní herce, Elfmanovu hudbu a samotný kouzelný příběh Roalda Dahla. Potěšil i velmi dobře zvládnutý dabing.(7.9.2005)

• KarelR

Burtona jsem nikdy moc nemusel (snad kromě Batmanů), ale tohle je vrchol. Debilní děti, debilní, debilně zpívající skřítci, debilní stylizace. Klidně mě kamenujte, neustoupím.(24.2.2007)

Trio Burton - Elfman - Depp dělá z tohoto snímku neotřelou typicky "burtonovsky" ujetou podívanou. Je to rodinný film, u kterého se ale směje spíše dospělá část publika, jelikož to Tim pojal... Prostě po svém. Jeden šílený nápad stíhá druhý, totální stylizace, k tomu Depp se svou kreací Wonky kdesi na pomezí Michaela Jacksona a Marylina Mansona a to vše doprovázeno naprosto ulítlou hudební složkou Danny Elfmana. Děj tu v zásadě není, je to spíše road-movie po pohádkové továrně kde krom Deppa, který na sebe strhává celou pozornost stojí za zmínku snad již jen Christopher Lee. Ostatní mají téměř nulový prostor a o to více potěší, že všechny dětské party jsou zvládnuté v pohodě a neotravují. To celé semtam "oslazené" bonbónkem typy geniální parodie na Vesmírnou odysseu. ♫ Hodnocení písničkového OST: 4/5(19.8.2005)

• - Ponuku na rolu dedka Joa dostali od štúdia aj Gregory Peck a Peter Ustinov, avšak odpovede sa predstavitelia Warner Bros. nedočkali, pretože obaja herci zomreli. (Raccoon.city)

• - Do úlohy Willyho Wonku bol pre Liccy Dahl voľbou číslo jedna Dustin Hoffman. (Raccoon.city)

• - Jednu chvíli to vypadalo, že film bude režírovat Martin Scorsese. (Kulmon)