Karlík a továrna na čokoládu

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie a továreň na čokoládu

Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie, 2005, 106 min

Tam, kde se plní všechna sladká přání, tam, kde parta malých stvoření zpěvem glosuje vaše nevydařené loompárny, tam, kde je slovo rodina takovým malým zaříkadlem.. Tam na vás čeká jeden kouzelně tajemný mistr cukrátek, kterému budete připadat divní, ať se budete snažit jakkoli. Jenže ta návštěva za to stojí. Tak buďte rádi, že žádný kupón hledat nemusíte a pojďte se po tom vodopádu svézt taky.(26.12.2007)

Tento film expresivně vyjadřuje, proč se směji muzikálům a filmům pro děti. A zároveň také velmi jasně značí milník, kdy se mi naposledy líbilo něco z dílny Tima Burtona.(18.6.2010)

Znáte to, jak to obvykle dopadá, když vás někdo do filmu hecuje a půlka filmového národa se nebaví o ničem jiném než o úžasném Burtonovi?! To se pak v člověku všechno šprajcne a z představy, že by měl patřit do jednoho šiku s těmi oblouzněnými, naskakuje vyrážka. Takhle jsem to měla já, šla jsem do Karlíka s lehkým despektem (i když recept na nadšení to samozřejmě automaticky není) a s povytaženými drápky čekala na fiasko. To se ale nekonalo, protože jsem byla z filmu ještě vykulenější než miloučký, ušatý Karlík a jeho řízek děda z továrny. Asi nejvíc mě překvapilo, že film je strašně vtipný. Hlášky stařečků v posteli, cukrátko pro rockery, atak veverek, zkrátka cynik Wonka i Burton si mě získali a už v "tom" jedu taky, ach jo.(8.4.2006)

Dalsi vynikajici film od Burtona. Prislo mi, ze narozdil od Burtonovych ostatnich filmu je tenhle urcen jen pro pobaveni a nema cenu v nem hledat nejaky hlubsi smysl, i kdyz tu jsou nastinene nejake veci jako dulezitost rodiny a ze zlobivy deti budou potrestany. Samotny herci jsou vybrany perfektne, hlavne Karlikova rodinka, kluk Gdoule, Oompa Loompove v dokonalejch obleckach a vynikajici Johnny Depp, kterej vypada jako neco mezi Amelii, Draculou a pedofilem a ma skvely hlasky. Film je predevsim komedie, ale najdeme tu i nejaky ten drsnejsi humor a temnejsi pasaze jak je u Burtona zvykem, i kdyz toho tam neni tolik, protoze to je precejen podle detske knizky. Hodne se mi libila hudba a hlavne pisnicky Oompa Loompu ty fakt nemeli chybu. Ale i ostatni slozky jsou vyborny, kamera, triky, spousta vynikajicich scen, kdy se bud smejete nebo zirate co za uchylnost to Burton vymyslel, proste me nenapada co filmu vytknout. Mozna snad jen to, ze od zacatku do konce nam Burton predklada, jak je Karlik strasne hodnej a nevinnej, misty mi lez na nervy. Cekal jsem, ze mi bude vadit dabing, ale kupodivu me to nijak zvlast nestvalo, i kdyz v originale to musi bejt samozrejme lepsi. Tak po shlednuti originalni verze musim rict, ze jak jsem cekal, byla lepsi, ale tohle je jeden z mala pripadu, kdy i dabing je v porovnani s originalem na velmi slusne urovni. Proste dalsi z Burtonovo vynikajicich filmu.(9.9.2005)

Tima Burtona jsem nikdy moc nemusel, ale jeho filmy mě obvykle nadprůměrně pobaví. KARLÍK je groteskní vizuální atmosférická žranice prošpikovaná příjemně černým humorem ("VŠECHNO JE TU JEDLÉ, I JÁ. ŘÍKÁ SE TOMU KANIBALISMUS, DĚTI.") a několika vtipnými popkulturními odkazy (2001, Umpa-lumpové imitující různé hudební skupiny), včetně minimálně jedné autocitace (Johnny Depp s nůžkami). Dětští herci jsou výborní a Depp si přidal do své sbírky neodolatelných excentrických postaviček další povedený přírůstek. Postrádal jsem jen trochu víc akce a že se tu při vší té ohromné výpravě a tricích toho moc nezničilo. A ta hudebně-taneční čísla mě taky moc nebrala.(14.12.2005)

• - Do úlohy Willyho Wonku bol pre Liccy Dahl voľbou číslo jedna Dustin Hoffman. (Raccoon.city)

• - AnnaSophia Robb prezradila, že od žuvania žuvačiek chytala kŕče do čeľustí. (Raccoon.city)

• - Až do svojej smrti nedovolil R. Dahl ďalšie sfilmovanie svojej knihy, nakoľko bol nespokojný s prvou verziou Willy Wonka a továreň na čokoládu (1971). Až 6 rokov od smrti autora jeho manželka Felicity Dahl predala práva na tento film. (Raccoon.city)