Karlík a továrna na čokoládu

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

Charlie a továreň na čokoládu

Fantasy / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA / Velká Británie, 2005, 106 min

Kam se na tento film hrabe originál. Samozřejmě drzost nemá obdoby a to je možná jeden z hlavních rozdílů mezi přespříliš přeslazeným originálem. Johnny Depp samozřejmě tomu všemu dodává na geniálnosti. Ačkoliv to se dalo čekat. Hraje si s divákem, jako myš s kočkou a podporováno fantastickým hudebním podtextem Dannyho Elfmana vše vypadá na klasickou Burtonovku a taky tomu tak je. Nevím jak je to možná, ale právě Tim Burton tu atmosféru má jedinečnou a geniální. Tak jako má David Lynch punc deprese a nechápavosti. Tim Burton má copyright na zvláštnost a temnotu podporovanou špetkou legrace zamíchanou v kotli plném síly postav, které jsou napsané naprosto bravůrně, praštěně a chytlavě. Tento film, ale je přecijenom trochu více dětský a pro děti než, aby se v něm objevilo více mystičnosti a duchařství, ale na druhou stranu to vůbec nevadí. Beztak je toto film, který se mu opět a naprosto dokonale vydařil. Takže je to vlastně jedno. --- Všechno v téhle místnosti je k jídlu. Dokonce i já jsem k jídlu, ale tomu se říká kanibalismus a většina společností to odsuzuje.(19.10.2007)

Fandil jsem Anně SophiiRobb :-((2.1.2009)

Oscar 1 nominace: Kostýmy(4.9.2007)

Neznám starší verzi a neznám ani Dahlovu knihu. A jak to vidím já, znát Burtonovu verzi je vším, co člověk v otázce továren na čokoládu potřebuje ke štěstí:) Vizuální i vypravěčský styl vyšponovaný na nejzazší míru únosnosti, barevný až kýčovitý nápor na smysly, příšerné postavičky dětí (není divu, že se Willymu tak hnusí;)) a zcela a naprosto brutální kompozice Dannyho Elfmana na čele s texty písní a tanečními kreacemi umpalumpů. Plus samozřejmě kýbl vtipů navrch...space odyssey a cvičené veverky ať mluví za všechny. 90% a výborný český dabing a dílo překladatelské v ceně výrobku. Bravo. PS: Jak to ta Helena Bonham Carterová dělá, že čím hůř má vypadat, tím víc jí to sekne?:)(23.12.2006)

Pravděpodobně neburtonovštější Burton od Střihorukého Edwarda a fanouškův neskonalý obdiv, který nemá daleko do nehraného orgazmu. Příběh je dětsky jednoduchý (a také edukativní), ale kvůli desítkám velkých i zcela přehlédnutelných vizuálních vychytávek, vtípků a krásně bizarnímu herectví strhne i "dospěláky." Je to evidentně vypiplaný film, točený od srdce (přiznám se, že když jsem se o projektu dozvěděl, zdálo se mi, že nemůže být blbějšího tématu) a to si v době pásových výrob cením. Kromě tradičně skvělého herectví Johnnyho Deppa potěší odstíněné charaktery dětí, kde má skoro každé, kromě dojemně zahraného Karlíka (Freddie Highmore rulezzz), nějakou úchylku a nebo tik v obličeji. Po pravdě řečeno, Továrna na čokoládu potvrzuje mou dávnou domněnku, že děti jsou malá zlá monstra...Zamrzí jedině skutečnost, že v ČR budou všechny (!) z 24 kopií nadabovány. Jsem tedy zvědav, čím v dabingu nahradí angličtinu se silným německým akcentem u mého osobního favorita - dusseldorfského jedlíka čokolády (snad ne ruským) - dále perličky typu "Best kind of prize is a surprise" a nebo popěvky oompa loompanů. Pro mě jakožto dospělého je film za 6*, jako dítě bych z té bizarnosti asi dostal psotník!:) P:S. Btw je Továrna na čokoládu dosud nejlepší filmová pocta 2001: Vesmírná odyssea. Stanley Kubrick se jistě v nebi (nebo kde je) řeže smíchem!:-). P.P.S.2: Nejlepší hláška (thanx to IMDb): "Everything here is eatable. I'm eatable, but that my children is called cannibalism and it is frowned upon in most societies."(21.7.2005)

• - Herec Johnny Depp prezradil, že sa pri stvárnení Willyho Wonku inšpiroval predstavou "zhuleného" Georga Busha. (skrecok1581)

• - Kniha "Charlie a továreň na čokoládu" má pokračovanie "Charlie a veľký sklený výťah", z ktorej Tim Burton použil časť na konci filmu. R. Dáhl začal písať aj tretiu knihu, ale napísal len jednu kapitolu, nakoľko zomrel na leukémiu. (Raccoon.city)

• - V televizním sále továrny byl vysílán snímek 2001: Vesmírná odysea (1968), zároveň zazní i úvodní znělka tohoto filmu. (phoebess)