Dějiny násilí

A History of Violence

História násilia

Krimi / Thriller / Drama / Mysteriózní

USA / Německo, 2005, 96 min

Doslova až brutálna komornosť tak v príbehu ako i v jeho formálnom prevedení, sústredená a pevná réžia. Veľmi slušný záver, ktorý ale u mňa fungoval lepšie ako samostatný celok, než jeho naviazanie na celkový príbeh.(11.10.2005)

,,Měl jsem menší problém s pokojskou, ale už je to v cajku.....“. Od počáteční sekvence čekáte krev, postupem děje máte strach, že dojde k setkání spokojených a šťastných s nespokojenými a zlými. Napětí v tomto směru opravdu nechybí. Ke všemu je nejasná situace kolem Toma. Překvapivé řešení situací je pro Cronenberga samozřejmostí. Nejsem jeho absolutním vyznavačem, ale každý jeho film rád zhlédnu. Jeho drsný (uchylácký) pohled je jedinečný a jiný. A přitom chce jenom říct, že minulost může být nebezpečná a vypořádat se sní může stát litry krve. A že nejdůležitější je vědět, že máte budoucnost! P.S. Viggo Mortensen si mně nijak nezískal, ale určitě se na tento snímek podívejte. Dávám sice jenom tři, ale ... .(21.8.2006)

Dost obehraný příběh podaný takovou trochu brutálnější formou. Když Viggo Mortensen někoho střelí do hlavy, vždy následuje detailní záběr na to jak je rozmašírovaná. Popřípadě rozmlácenej nos či dupání na krk (to pak všichni začnou hezky realisticky bublat). Z předchozích mých vět by se dalo usoudit, že je tento film pouze o násilí, ale to zase ne. Velkou důležitost tam má i rodina hlavního hrdiny a jejich proměňující se rodinná situace. Skvěle zahrané opravdu v tohmle filmu není herec, který by hrál hůře než ostatní. A skvěle zrežírované. Akorát bych chtěl vidět nějaké scény s Joeyho minulostí, protože vidět Viggo Mortensena jako magora co vybodává lidem oči rezavym drátem je lákavé.(12.11.2005)

Až po druhém zhlédnutí jsem dal i tu čtvrtou hvězdu. Až potom mi došlo, že Cronenberg má pod čepicí mnohem víc, než jsem zprvu myslel. Navíc Viggo skutečně koncertuje.(11.12.2009)

Skvely namet, ktory keby vo filmovej podobe nebol doplneny o kopu zbytocnych scen (postelove akrobacie a dalsie skvosty z ktorych sa mi pri pozerani amickych filmov robi zle), a vydal sa menej komercnou cestou, mohol byt fantastickym filmom. Takto je to len slusny thriler, s Cronenbergovskymi "detailami". 7/10(15.2.2007)

• - V úvodní scéně má na sobě mladší z lupičů triko s nápisem Night Owl. Staršího lupiče hraje Stephen McHattie (Leland), který si později ve filmu Strážci - Watchman (2009) zahrál Hollise Masona, známého také jako "Nite Owl". (Eterninox)

• - William Hurt natočil svojí roli za úctihodných pět dní, ve filmu se objeví jen v jedné scéně a přesto byl nominován na Oscara za vedlejší roli. (Karlos80)

• - Po natočení erotické scény na starém dřevěném schodišti byli Maria Bello a Viggo Mortensen nuceni navštívit lékaře. (Olík)