poster

Dějiny násilí

 • USA

  A History of Violence

 • Německo

  A History of Violence

 • Slovensko

  História násilia

Krimi / Thriller / Drama / Mysteriózní

USA / Německo, 2005, 96 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Matty
  ****

  Zvláštní film. Velice úsporně zrežírované psychologické drama, které vás téměř devadesát minut navnaďuje na naprosto úžasnou pointu, která se nakonec nekoná, což je vlastně dobře, neboť by zbytečně odváděla pozornost od hlavního tématu – jak člověka, potažmo společnost mění násilí? Není pravda, že hlavní příběh se začíná odvíjet od oné zásadní události v bistru, začíná se odvíjet od prvních minut. Právě asymetrie Tomova poklidného života před „událostí“ a po „události“ je na filmu nejvíce fascinující. Nemění se však jenom Tom – hlavní aktér, ale i jeho rodina. Dějiny násilí jsou promyšlenou studií násilnické mysli, přičemž je lze vnímat dvojím odlišným způsobem – metaforicky a racionalisticky. Cronenbergh režíruje skutečně neuvěřitelně střídmě, scény brutálního násilí a explicitního sexu si šetří jen pro ty nejzásadnější momenty, aby vše zapadalo do jeho tak jednoduše, tak složitě strukturované mozaiky. Vrcholnou scénou filmu je posledních zhruba 5 minut, kdy nikdo neřekne ani slovo, ale my přímo cítíme, co kdo zrovna prožívá, čím prochází. Skvělé jsou pak také herecké výkony – hlavně vedlejších herců, kteří jistí místy nejistého Mortensena. Maria Bello předvádí emočně podobně vypjatý výkon jako Naomi Watts v 21 gramech, Ed Harris svým děsivým charismatem prostoupil celý film (i když se celkem objevuje asi jenom deset minut) a role Williama Hurta je natolik malá a natolik dobře napsaná, že si jej určitě zapamatujete nejlépe. Jak jsem napsal, je to zvláštní film, nebude vyhovovat každému, ale pokud dokážete ocenit díla, kde nabitá brokovnice nemusí nutně symbolizovat nabitou brokovnici a pokud jste Dějiny ještě neviděli, máte se nač těšit. 85% Zajímavé komentáře: Marius, k212, Nick Tow, d-fens. Othello(10.11.2006)

 • mandes
  ****

  rozpočet : $32 million tržby celosvetovo : $58,486,946(10.12.2006)

 • xxmartinxx
  ****

  Až po druhém zhlédnutí jsem dal i tu čtvrtou hvězdu. Až potom mi došlo, že Cronenberg má pod čepicí mnohem víc, než jsem zprvu myslel. Navíc Viggo skutečně koncertuje.(11.12.2009)

 • Marius
  ***

  Vo výsledku na mňa HoV pôsobí ako televízny film robený pre veľké plátno.Je príbehom o vyrovnávaní sa s vlastnou minulosťou a pokuse utiecť pred ňou. Hlavného hrdinu však táto minulosť na najnepravdepodobnejšom mieste dobehne a začne rúcať jeho šťastný rodinný život v malom americkom sedlákove. Kinema.sk vyhlásila History of violence za najlepší film roku 2005, čo je určite nielen pre mňa veľkým prekvapením. HoV totiž nie je nijak výnimočným ani prelomovým filmom. Považujem ho za mierne nadpriemerný film. Námet je isto zaujímavý, je však pretavený do pomerne nezaujímavého scenára s dialógmi na úrovni televíznych filmov. „Zázračné“ akcie Toma (resp Joeyho) na svoju záchranu resp. záchranu svojej rodiny sú z kategórie vysokej mágie a v reáli by dopadli úplne inak. Postup deja je veľmi ľahko predvídateľný, film obsahuje niekoľko nedotiahnutých bočných línií, ktorých dovysvetlenie by filmu aj vzhľadom ku krátkej stopáži len prospelo. Pokiaľ ide o hercov, tak Vigo tu podáva na seba veľmi slušný výkon, tradične skvelý Ed Harris sa mihne len na pár minút a Maria Bello je tu na okrasu. 6/10(25.1.2006)

 • Isherwood
  ****

  Cronenberg zajímavě mixuje všechny možné styly, z nichž nejvíce zaujme ten „westernový“. Civilně jednoduchý příběh se sune dopředu díky síle hereckých výkonů a vzájemnému proplétání scén, které i přes svou žánrovou rozdílnost fungují vedle sebe více než dobře. Manželský sex posunutý na hranici odvázaného soft porna zvedne puritánským divákům minimálně obočí a detailní kamera při průstřelech hlavy nenechá na pokoji ani toho nejotrlejšího. I když je pravda, že mělkost scénáře ve druhé polovině by chtělo zamaskovat rychlejším tempem, je nakonec vše vynahrazeno mistrovským závěrem, v němž Cronenberg jasně dokazuje, že si stejně diváka obtočí kolem prstu, i když nechce.(17.12.2005)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace