poster

Život je zázrak

 • Srbsko a Černá Hora

  Život je čudo

 • Francie

  La vie est un miracle!

  (Francie)
 • Itálie

  La vita è un miracolo

  (Itálie)
 • SK název

  Život je čudo

 • SK název

  Život je zázrak

 • EN název

  Life Is a Miracle

 • EN název

  Hungry Heart

Komedie / Drama / Romantický / Válečný / Hudební

Srbsko a Černá Hora / Francie / Itálie, 2004, 155 min

Komentáře uživatelů k filmu (165)

 • Sarkastic
  ***

  Podobně jako u Arizona Dreamu jsem měl zezačátku velké problémy naladit se na stejnou vlnu, na jaké byli Kusturicovi trhlí hrdinové. Zvláště humor bych označil za velmi, velmi specifický. Občas jsem se i zasmál, avšak tahle jízda na mě byla přecejenom moc šílená a chvílemi mi nedocházelo, o co režisérovi vlastně jde. Ale stejně jako u mnou výše uvedeného Kusturicova filmu se mi znovu moc zamlouvala hudba, která pěkně dokreslovala tuto divokou krajinu obydlenou až bizardními postavičkami různé národnosti a víry. Hodnotím ani ne lepším, ani ne slabším, prostě čistým průměrem. Jadranka: „Svět je jeviště a my jsme jen herci, kteří přichází a odchází...velmi slavný člověk na „Š“.“ - Manažer: „A nebyl to Schuster?“ - Jadranka: „Kdepak.“ - Manažer: „Nevím, né.“ - Jadranka: „Shakespeare!“ - Manažer: „Nesleduju anglickou ligu.“ (pozn. Bernard Schuster, německý fotbalový trenér)(25.6.2010)

 • LiVentura
  ***

  Kusturicovi "komedie", na to musí mít člověk minimálně chuť, je to dobrý humor a vytříbený smysl pro ironii, leč mne tento autor mnoho nenadchl. Balkánský problém je složitý, složitější, než v odlehčených pohledech, ale stále vřící a aktuální na mnoha místech a myslím, že je spíše nutnost prostoru pro zmapování celistvého problému a mentality lidu, než odlehčovat něco, čemu mnohý jiný Evropan stále ještě dobře nerozumí a měl by porozumět!!!!!!!(1.1.2010)

 • Payushka
  *****

  Zivouci, smyslna a az telesna variace na klasicky pribeh o Romeovi a Julii, kteri by chteli byt spolu, ale "rodina" jim to nedovoli. Kusturica zde namichal natolik radostny koktejl, ze at uz pribeh Luky a Sabahy skonci jakkoli, neodejdete smutni nebo deprivovani. Dokaze v nestesti najit stesti, absurditu v kazdodennim zivote...a rozhodne nejde o neco "divneho". Zajimave, jak vetsina lidi povazuje Zivot je zazrak za "divny", ale tupou americkou romantiku za "normalni". Pritom kolikrat zustane On s Ni a jsou naveky stastni? Kolikrat je svet ruzovoucky, zlo je potrestano a kazdy dostane, co si zaslouzi? Zivot neni vzdy prijemny. Ale Kusturica vi, ze je to porad zazrak.(10.11.2009)

 • Legas
  *****

  Pokud jste viděli předchozí Kusturicův film Černá kočka, bílý kocour, rychle se v Život je zázrak zorientujete. Pokud jste byli z Černé kočky nadšeni, budete i tentokrát. Kusturica opět maluje nádherné obrázky, pokud se postavy chovají značně potrhle, činí tak i zvířátka (a že jich je tu hodně) a vážné věci se berou poněkud s nadhledem a zvesela - opět v rytmu No Smoking Orchestra.(16.11.2006)

 • francis
  *****

  To nejlepší z Emira Kusturicy v jediném filmu. A funguje to. A drží to pohromadě. Čudo?(24.11.2006)

 • meave
  ****

  Skutočná tragikomédia. Miestami som nevedela, či mám plakať, či sa smiať. Po zmätočnom začiatku, v ktorom som sa absolútne stratila, nasledovalo postupné vyjasňovanie jednotlivých postáv. Opätovné použitie scén, ktoré sú akoby vystrihnuté s Čiernej mačky, len autá sa zmenili na vlaky, isto neboli potrebné a aj počet postáv by som občas zredukovala – hlavne pre jasnejšiu orientáciu, ktorú už i tak bežnému konzumentovi zťažuje množstvo "zvieracích" alegórií. Hudbe a poetickej farebnosti však nevytýkam nič. Kusturicove postavy žijú vždy na emočných hranách a všetky ich prežívania sú plnotučné ako práve nadojené mlieko. Jeho schopnosť vniesť do vojnového vrenia dostatok korenia, robí z vojny iba jedno z ďalších životných období. To radí jeho z jeho tvorbu z vojnového prostredia do inej kategórie vojnových filmov.(14.11.2005)

 • swamp
  ****

  Mé první setkání s Kusturicou..to jsem tehdy ještě netušil, jakých šíleností je tento chlapík schopen. :D(26.6.2005)

 • Tomco
  ****

  tak kto by nespoznal nenapodobitelny rukopis emira kusturicu. skvela praca s hudbou, impozantne narabanie s hercami, improvizaciou, vyborne zakomponovanie desiatok zvierat a vyborny pribeh..ten je opat na desat sposobov poprepletany, nechyba kusturicovsky humor, patalie postav..no proste 155 minutova stopaz ubehne ako voda.. milujem tohto cloveka.fakt(31.5.2007)

 • bassator
  ***

  Film mi začal něco říkat až od druhé hodiny kdy se i něco začalo dít, do té doby mi to připadlo spíše jako taková parodie na Balkán... - 16. 1. 2012 - 60%(16.1.2012)

 • klerik
  ****

  Dobrých 90%... Nebyť dlhého komediálneho úvodu, poviem, že je to dokonalý film... Romantika+dráma... Na konci som šiel do kolien...(18.12.2005)

 • sharky
  *****

  88% neuvěřitelně laskavý a milý film, plný radosti ze života a piřtom se odehrává v nejtěžších dobách války. Kustrurica dokonale provázal obraz s hudbou, naplnil plátno spoustou živých bizardních postaviček, navrch přidal pár zvířátek, včetně jedné nešťastnou láskou utrápené oslice, která nakonec sehraje stěžejní roli v dokonalé závěrečné pointě. život je zázrak je od prvního do posledního záběru skvěle vygradovaný koktejl těch nejryzejších filmových přísad, kterému lze jen těžko něco vytknout, jen škoda, že u nás není k vidění celá nesestříhaná verze.(29.1.2008)

 • InJo
  ****

  Romeo a Julie a`la Kusturica. Velmi příjemné, ke konci dojemné a povznášející. Velká škoda první hodiny, která je (humpolácky řečeno) o ničem a jejíž 'zbytečnost' vyznívá v kontrastu s povedenou druhou půlí o to víc. 70 %(29.12.2008)

 • Slarque
  ***

  Život je zázrak, ale tenhle film žádný zázrak není. Emir Kusturica si prostě nasadil laťku moc vysoko a tenhle film je dobrý, ale zase ne tak dobrý, jak jsem od něho čekal. Řada scén je přitom vyloženě kouzelných a hudba je parádní celou dobu, ale vážně jsem měl dojem, že snad každý z předchozích režisérových filmů se mi líbil víc.(14.5.2009)

 • sochoking
  *

  Kusturica si kľudne mohol odpustiť tie debilné pesničky a aj tú pitomú Jadranku, ktorá mi s tým jej spevom pila krv neuveriteľne ! Je to len dˇalší film o buranoch, ale slabučkého odvaru a navyše s politickou témou, takže kedˇ tam padol prvý delobuch, k nasraniu sa už moc nechýbalo! Môj záver : veľmi slabé, kurevsky dlhé, mega nudné a brutálne otravné !!!(23.12.2010)

 • Vavča
  *****

  Velmi dojemný film, tuším druhý Kusturicův snímek, co jsem viděl. Zapsal se mi silně do paměti, pokaždé mě to dostane, tragické, komické, osudové momenty, jak to umí jen Kusturicu, za typického hudebního doprovodu. Silný příběh, postavy, vynikající herecké výkony. Svérazný mix dramatu, romantiky, komedie. Piroteskní? Možná, ale rozhodně originální, dechberoucí, hřejivé. Film, který z paměti nevymizí, ačkoliv mnoho lidí asi nevydýchá změny tempa, typickou uhozenost režiséra a jeho výrazových prostředků. Pro mě zůstává Život je čudo, tím nejlepším Kusturicovým snímkem.(25.10.2011)

 • rawen
  ****

  trošku mě odrazoval zprvu zajímavý a zábavný, posléze nudný a protáhlý šaškoidní úvod, pak to ale rostlo a film mě postupně dostával - i závěr byl fajn - takže dohromady suma sumárum asi tak 80% ... oceňuju hlavně nápaditý příběh a hudbu - 7/10(4.3.2006)

 • bouncer
  *****

  Další kouzelný film Emira Kusturici. Neexistuje snad lepší příklad tragikomedie, nádhera.(12.11.2006)

 • Richie666
  ****

  Podivný styl (hlavně prvních 45 minut), který mi dlouho trvalo akceptovat, vzápětí plně zachraňuje Natasa Solak. Jakási živočišnost příběhu spolu s celým následujícím pojetím filmu se mně nakonec dostala pod kůži natolik, že si jej budu dlouho pamatovat.(6.6.2008)

 • Terva
  *****

  Málo kdy mně neamerický film tak zaujme, pobaví a potěší.(14.1.2012)

 • Iggy
  *****

  Bosenskosrbská verze Romea a Julie doplněná Kusturicovou oblíbenou hudbou, bláznivými karnevalovými scénami a fotbalem. To vše v nádherně barevných a poeticky komponovaných záběrech. Pro mě osobně je tohle nejmagičtější Kusturicův film. Zvláštní, že několik komentářů od uživatelů s vysokým počtem bodů tu remcá cosi o absurditě jugoslávské války, zatímco všichni ostatní správně píší o tom, že Život je zázrak je úplně o něčem jiném…. Film není o jugoslávské občanské válce, jen se odehrává na jejím pozadí. Kusturica tu podle mě vůbec nemluví o absurditě tohoto konfliktu (ani jedna postava proti válce nic nenamítá), naopak ho před námi uzavírá, protože ho nikdy nemůžeme pochopit. Odsuzuje pouze hyenismus válečných pašeráků a hodně nešetrně zesměšňuje zahraniční novináře, kteří jsou ve filmu úplně mimo mísu (např. když se zpravodajka ptá Srba Miloše, jestli byl připraven položit život za svobodu Bosny).(25.9.2008)