Na dotek

Na dotyk

Romantický / Drama

USA / Velká Británie, 2004, 104 min

Mike Nichols

Patrick Marber (scénář, divadelní hra)

Velmi civilní romantika, okořeněná poměrně svižnými dialogy a několika nehorázně vtipnými scénami (Lawův a Owenův erotický pokec hraje prim). Divadelnost je občas cítit, a některé repliky působí občas silně koženě, herci ovšem odvádí skvělé výkony a ve výsledku jsou ty 104 minuty velmi příjemně strávené 104 minuty. Dojem kazí jen časové skoky, uvidíme, co na podruhé :)(15.3.2007)

Rozpočet $27miliónovTržby USA $33,987,757Tržby Celosvetovo $115,505,027(15.1.2009)

Telenovela pre náročnejších. Provokatívna, bezočivá, slizká, umne nakrútená (vzhľadom k interiérovým možnostiam) a hlavne fantasticky zahraná. Láska, faloš, intrigy, pomsta. V poslednej tretine už je toho ale trochu moc - pomohla by dávka nadhľadu, vlastná De Palmovi. V jeho rukách by to mohla byť fajnšmekerská delikatesa.(23.3.2005)

Kdyby na Zemi jednou přistáli mimozemšťané a zeptali se mě, jaké nejsložitější věci jsme my, lidé, vytvořili, odpověděl bych kvantovou fyziku, matematiku a… lidské vztahy. Tenhle film je toho důkazem. Ještě před jeho zhlédnutím jsem si mnohokrát říkal, proč se na nás valí ty špatné snímky, kdy je nám vše servírováno (někdy přímo nacpáno) pod nos a kdy ti lidé nepůsobí reálně… Ale Closer je jiný. Divák často neví, jaká doba uplynula mezi scénami (dozvídáme se to jaksi mimochodem), nejsou zde žádné jednoduché pohnutky hlavních postav a hlavně, ty postavy se nepohybují jako šachové figurky na předem zmapované šachovnici! Kolikrát jsem byl překvapený, kolikrát jsem doslova žasl, kolik geniality se v tomto (na pohled skromném) snímku objevuje. Jméno Mike Nichols mi něco připomnělo, a jakmile jsem se podíval do jeho režisérského profilu, byl jsem doma. Vždyť on už podobný film natočil, akorát s jiným ansámblem - ano, mluvím o klasice The Graduate. A pevně věřím, že co byl právě Absolvent pro generaci let 60. a 70., to bude Closer pro naši generaci. Lépe jsem si svůj 2900. film ani nemohl vybrat. 100 %.(30.5.2011)

• Le_Chuck

Jediné pozitívum (okrem hercov utrhnutých z reťaze a fuckujúcich) je Damien Rice. Inač sa plne odkazujem na Adriana. Psí čumák je proti tomu žeravý uhlík. 50%(13.7.2006)

• - Clive Owen a Natalie Portman dostali Zlaté Glóby za vedlejší role. (imro)

• - Všetky štyri hlavné postavy sa spoločne ocitli v jednej miestnosti iba raz. Na Anninej (Julia Roberts) výstave fotografií. (U_S_O)

• - Trailer obsahuje několik drobností, které se ve filmu vůbec neobjevily. (hellstruck)