Na dotek

Na dotyk

Romantický / Drama

USA / Velká Británie, 2004, 104 min

Mike Nichols

Patrick Marber (scénář, divadelní hra)

Tyhle vztahový drama teda moc rád nemam, neustále každej každýho podvádí, každej s každým šuká, pořád se ty dvojice mění, až člověk skoro neví, kdo tim šukáním nakonec podved koho. Celkem nuda, i když se tomu zajímavost natočení ubrat nedá a Natalie Portman je prostě Natalie Portman.(29.6.2008)

Po delší době se opět objevuje snímek, který neoslňuje monumentální výpravou, ale "pouze" výtečně napsaným scénářem s brilantními dialogy a skvělými hereckými výkony. Komorní psychologický film Mikea Nicholse zpracovává téma vztahů, v nichž si jsou lidé schopni ubližovat a stále dokola dělat stejné chyby a tím se ubíjet a připravovat o štěstí. Na dotek je film natolik realistický, že každý, kdo už nějaké to zklamání v lásce zažil, dokáže možná i jednání hlavních hrdinů, jejichž cesty se vzájemně propojují, pochopit. Herecké obsazení je vynikající a kromě průměrné Julie Roberts podávají herci bravurní výkony.(15.1.2005)

Co je v životě důležitější? Říkat a vyžadovat pravdu nebo se nechat unášet na křídlech sladké nevědomosti. Upřímnost, však nemusí být vždy tím nejhorším. Zvláštní studie mezilidských vztahů utvořená čtveřicí různorodých lidí a hlavně jejich city. Útočící na naše slabé stránky a hlavně na to, co se tak usilovně snažíme potlačit. Na první pohled se film může jevit jako chladný a vykalkulovaný odehrávající se ve světe, kde si všichni ubližují a lidské city jsou jen prázdná slova, neboť o co v tomto světě opravdu jde je sex. Ale na ten druhý jsem v něm našel jistý akt porozumění, proč se postavy k sobě tak chovají a co od sebe očekávají.(19.9.2008)

Konverzační a psychologická lahůdka o nepříjemných tématech a pravdě... Pátrat? Šťourat? Rozdýchat? Nerozdýchat? Co je milovat a co je vlastnit? A co a jak dál? Mike Nichols šibalsky nedal odpověď ani rozhřešení... tenhle snímek určitě všichni "váhaví střelci" a nerozhodní včetně notorických depkařů odsoudí jako "kacířské dílo"... A Owenův výrok o rozpoložení a depkách J.Roberts a to, jak jej skvěle flákl přes celou obrazovku, chcete-li na plnou hubu... To mě dostalo... Jojo, cesta do vlastního já.... kam se leckdy hrabou horory... :-)(23.5.2005)

Láska je kurva a sex jej pasák. Príbeh dvoch dvojíc, ktoré si vymenia svoje polovičky nezaprie svoj divadelný pôvod. Ide o komorný konverzačný film s fenomenálnymi hereckými výkonmi všetkých zúčastnených. Jeho divadelnosť však pôsobí vražedne na jeho dynamiku a väčšina "deja" sa odohráva vo výborných dialógoch. Po technickej stránke sa film drží hesla menej je viac a to samozrejme kvitujem, lebo vidoklipové strihy by v tomto asi pôsobili rušivo. Hviezdami filmu sú rozhodne Natalie Portmann a Clive Owen, ktorí svoje postavy odohrali s bravúrou skúsených hercov. Zatiaľ som nevidel Letca ale Natalie by som už toho plešouna želal, lebo som ju ešte zle hrať nevidel a tu je skrátka na zožratie. Najväčší problém Closer vidím v tom, že nerieši, len popisuje. Poznanie z prvej vety tohto komentára mám už niekedy od strednej školy a to, že vo svojich citoch sa prestaneme vyznať akonáhle nám skríži cestu niekto zaujímavejší viem tiež. Od tohto filmu som čakal, že sa mi pokúsi odpovedať na to, prečo je to tak , bohužiaľ som odpoveď nedostal. 9/10(14.3.2005)