Na dotek

Na dotyk

Romantický / Drama

USA / Velká Británie, 2004, 104 min

Mike Nichols

Patrick Marber (scénář, divadelní hra)

Komorní milostná psychologická dramata bývají hodně o emocích, hodně o pocitech a jen málokdy jsou skutečně „o něčem“. Na dotek spadá přesně do této kategorie, avšak s jednou výjimkou – má smysluplnou pointu. Také má velmi divadelní a velmi působivé dialogy, které by pronášené horšími herci vyzněly nechtěně přepjatě. Být přitom horším hercem než Clive Owen nebo Jude Law není tak těžké. Julia Roberts sice svou nevýrazností neoslňuje, ale dobrý výsledný dojem z ženské části osazenstva obhajuje Natalie Portman, chovající se a hrající korespondentně s věkem své postavy. Celý film, celý příběh působí zevně chutně, hutně a lákavě. Bohužel jen zevně. Pod skořápkou není nic! Prázdno! Vybíleno! Žádné city, žádné motivace, žádné charaktery. Nichols si byl moc dobře vědom, co a o čem chce natočit. A taky to natočil. Budete se cítit odcizeně, jako cizinci šmírující životy čtyř úplně neznámých lidí. Jenže čtyři výše zmínění jsou profláknutými celebritami a scénář není natolik realistický, aby vzbuzoval dojem dokumentu. Celé to není špatná myšlenka, jenže její vinou utrpí nejvíc právě divák. Divadelní, odosobněná režie je přímo synonymem nudy. Místy mi navíc unikaly časté časové skoky, kdy jsem teprve po několika minutách a z dialogů postav vytušil, že někdo zapomněl (úmyslně) přidat titulek "o čtyři měsíce později". Podobně necitlivý a surový film lze tedy vnímat jen v oné myšlenkové rovině. A o čem vypovídá? Překvapivě o odcizenosti dnešního moderního světa. Ale nouze není ani o skvělé scény: Larryho a Danielův „rozhovor“ na chatu a následující vtipné seznámení v Akváriu nebo hádka „na plnou hubu“ mezi Annou a Larrym. Takže co s tím? Je a zároveň není škoda takto zkazit něco zdánlivě dokonalého. Film o slově „cizinec“ by těžko někdo natočil lépe, přesto mě mrzí, že tím „někým“ nebyl třeba neznámý íránský režisér, místo osvědčeného Nicholse se zástupem prvotřídních herců v závěsu. Největší přínos Doteku tudíž spatřuji ve výstupu Natalie Portmanové u tyče. To za ty dvě hodiny – oproti zbytku filmu – opravdu stálo. 60% Zajímavé komentáře: Brouk, k212, numi, lachim, JayKey, padmé(4.1.2006)

Brrr.. jednoduše zvláštní film na hollywoodské poměry! Na jednu stranu vtipné repliky, ale na tu druhou vulgární dialogy, vyhrocená slovní agresivita a především chladné milenecké vztahy. Odcizenost a odlidštěnost hlavní čtveřice navíc podtrhují interiéry, sice z nich sálá přepych a komfort, ale ty studené barvy jsou takřka depresivní. Vedle příjemné hudby a jisté Nicholsovy režie je třeba především vyzdvihnout výkony Owena, Robertsové, Portmanové a Lawa (toho bych díky jeho slabosti na ulici nechtěl potkat), na nichž vše stojí i padá zároveň!(12.12.2005)

Podle "nepříjemných" témat posledních tří počinů Mikea Nicholse (mého oblíbence) to vypadá, že neprochází zrovna nejlehčím obdobím :) ... Všechny se ale vyznačují charakteristickým režijním přístupem a pečlivým výběrem scénáře. Když přičtu skvělé výkony hlavních představitelů, pak musel vzniknout film, který možná není pro každého, ale na mě zapůsobil v maximální možné míře. A já byl při závěrečné skladbě v rozpoložení, které by chtěl u diváka vyvolat asi každý tvůrce.... Jen tak dál pane Nichols a máte mě na svědomí :)(11.2.2005)

Film na mňa od začiatku zapôsobil krásnymi, zaujímavými a hlavne dlhými dialógmi, kde každé slovko je precízne vybrané a to nehovorím o hádkach a flirtovaní. Štyri osoby. Celý film nieje o ničom inom, iba o vzťahoch medzi nimi. Natalie je neskutočne dráždivá a sexi, Clive drzý a slizký. Títo dvaja sa mi lúbili najviac, navyše Owen má bohovsky nádherný hlas a spôsob reči. Prekvapilo ma však, ako obrovské časové rozpätia režisér spracoval bez toho, aby použil v titulkoch info o čase a ako ľahko sa v tom divák (ja) zorientoval. 85%.(9.8.2006)

Láska je kurva a sex jej pasák. Príbeh dvoch dvojíc, ktoré si vymenia svoje polovičky nezaprie svoj divadelný pôvod. Ide o komorný konverzačný film s fenomenálnymi hereckými výkonmi všetkých zúčastnených. Jeho divadelnosť však pôsobí vražedne na jeho dynamiku a väčšina "deja" sa odohráva vo výborných dialógoch. Po technickej stránke sa film drží hesla menej je viac a to samozrejme kvitujem, lebo vidoklipové strihy by v tomto asi pôsobili rušivo. Hviezdami filmu sú rozhodne Natalie Portmann a Clive Owen, ktorí svoje postavy odohrali s bravúrou skúsených hercov. Zatiaľ som nevidel Letca ale Natalie by som už toho plešouna želal, lebo som ju ešte zle hrať nevidel a tu je skrátka na zožratie. Najväčší problém Closer vidím v tom, že nerieši, len popisuje. Poznanie z prvej vety tohto komentára mám už niekedy od strednej školy a to, že vo svojich citoch sa prestaneme vyznať akonáhle nám skríži cestu niekto zaujímavejší viem tiež. Od tohto filmu som čakal, že sa mi pokúsi odpovedať na to, prečo je to tak , bohužiaľ som odpoveď nedostal. 9/10(14.3.2005)

• Jude Law