Na dotek

Na dotyk

Romantický / Drama

USA / Velká Británie, 2004, 104 min

Mike Nichols

Patrick Marber (scénář, divadelní hra)

Divadelní umění (čisté herectví) si tady podává ruku s filmovým. Velice dobrý film s vynikajícími hereckými výkony, na kterých stojí od začátku do konce. Nechce se mi mezi nimi vyzdvihnout jen jeden, ale přece jenom - poprvé jsem si tady všiml Cliva Owena. Velice mile mě překvapila i Julie Roberts, kterou jinak nemám rád. Closer disponuje nepříliš originálním příběhem, jenž je však (díky Nicholsově režii) tak silný, že vám to vůbec nevadí. 80%(31.8.2006)

Brrr.. jednoduše zvláštní film na hollywoodské poměry! Na jednu stranu vtipné repliky, ale na tu druhou vulgární dialogy, vyhrocená slovní agresivita a především chladné milenecké vztahy. Odcizenost a odlidštěnost hlavní čtveřice navíc podtrhují interiéry, sice z nich sálá přepych a komfort, ale ty studené barvy jsou takřka depresivní. Vedle příjemné hudby a jisté Nicholsovy režie je třeba především vyzdvihnout výkony Owena, Robertsové, Portmanové a Lawa (toho bych díky jeho slabosti na ulici nechtěl potkat), na nichž vše stojí i padá zároveň!(12.12.2005)

Konverzační a psychologická lahůdka o nepříjemných tématech a pravdě... Pátrat? Šťourat? Rozdýchat? Nerozdýchat? Co je milovat a co je vlastnit? A co a jak dál? Mike Nichols šibalsky nedal odpověď ani rozhřešení... tenhle snímek určitě všichni "váhaví střelci" a nerozhodní včetně notorických depkařů odsoudí jako "kacířské dílo"... A Owenův výrok o rozpoložení a depkách J.Roberts a to, jak jej skvěle flákl přes celou obrazovku, chcete-li na plnou hubu... To mě dostalo... Jojo, cesta do vlastního já.... kam se leckdy hrabou horory... :-)(23.5.2005)

Anti-romance o zřejmě nejzoufalejším druhu lidí: o těch, kteří se nejsou schopni vyrovnat s nejistotou a milovat bez výhrad. Ke konci už mi z toho přívalu vykonstruovaného cynismu a skepse bylo na zvracení.(5.8.2010)

|| Scenár: Patrick Marber | Hudba: Suzana Peric | Distribúcia: Columbia Pictures | Rozpočet: 27 miliónov $ | Tržby: 115,505,027 $ | Ocenenia: Oscar: 2 nominácie (Vedlajšie role: Clive Owen, Natalie Portman) || Umelecky vymazlená, depresívna divadelná hra premietnutá na plátno. Herecké esá tomu dodávajú pocit exkluzívnosti, ale v skutočnosti je to podľa môjho názoru len obyčajný milostný kvadrant medzi artovými kulisami. 65% | FullHD, THX, EN DTS |(10.1.2015)