Christopher Nolan se rozhodl na Batmana podívat z jiné stránky, než ostatní tvůrci. Gotham nám ukazuje jako veliké a bohaté město, nechal zmizet původní temnost snímku a rozhodl se pro akčnější nářez ve stylu Spider-Mana... Nový díl Batmana ve mě vyvolává pocit melancholie. Vzpomínám si, jak jsem proklínal Joela Schumachera za to, že se mu podařilo netopýřího muže pohřbít. Bylo mi jasné, že po takovém propadáků již Batman žádné nové dobrodružství neprožije... Naštěstí jsem se však mýlil a na stříbrná plátna zavítal zcela nový přírůstek do netopýří rodiny. Warneři pustili k režii do té doby nepříliš slavného režiséra Nolana, kterému se navzdory všem pochybnostem podařilo vykouzlit nejlepší díl celé série. Vysvětlení Batmanova původu a soustředění se na psychologii jednotlivých postav je krok sice odvážný, ale zato velice povedený. Pod nepříliš originálním názvem se tak skrývá temný film, který hravě překonává všechny své předchůdce. Bale se do hlavní role hodí naprosto perfektně a předvádí excelentní herecký výkon, kterým zastínil i herectví Michaela Cainea a Morgana Freemana. Přečsto však dostává - i přesto že je hlavní postavou - trestuhodně málo prostoru pro svůj jedinečný herecký um. Pochvalu si zaslouží i scénáristé (Nolan, Goyer), tvůrci kostýmů – Batman si oblékl nový oblek – a architekti (Batmobil sice vypadá poněkud směšně, ale zase opravdověji než ten předchozí). Tomu všemu sekunduje skvělý hudební doprovod. Pokud ještě váháte o tom, zda si na tento skvostný snímek zajít, radím vám ... pokud se Vám líbili předchozí tři díly (snímek Batman a Robin samozřejmě nepočítám), tak jděte! Litovat nebudete.(19.11.2005)

Komiksová depka, aneb jak pohřbít Burtonovo divadýlko snadno a rychle. Škoda jen málo charismatických záporáků. 9/10(28.7.2008)

„Seržant Gordon je váš priateľ?“ – „Nemôžem si dovoliť priateľov.“ Úchvatný reštart netopierej ságy, ktorá sa už po Joelovi Schumacherovi nemala kam pohnúť a ak predsa, nie vítaným smerom. Bombastický rozpočet umožnil režisérovi MEMENTA (!) byť síce stokrát civilnejší, ako bol Burton vo svojich prvých dvoch filmoch (nevraviac o šialenom Joelovi). Ale zároveň nezabudne jasne ukázať, kam všetky tie peniaze išli – len afektovane nevrážajú do očí pri prvej príležitosti, ale boli skôr použité na nenápadné vylepšenie výpravy či bojových scén. Pritom maska ústredného zlosyna je obyčajné hnusné staré vrece na zemiaky (!), čo asi najlepšie dokazuje, že Nolan vysoký rozpočet šikovne použil len tam, kde bolo treba. Snímka má temnú atmosféru a ľudskosť do chladných technických hračičiek vnášajú profesionáli typu Michael Caine či Morgan Freeman a ich džentlmenské úsmevy. Určite poteší i silné Zlo (diabolsky krehký Cillian Murphy), na rozdiel od predchádzajúcich batmanoviek je ale (napriek nesympatickému Baleovi) tentokrát zaujímavo psychologicky prepracovanou postavou i samotný Batman. Film mohol byť smiešny (výcvik v horách?!) a trápne premýšľajúci. Nakoniec ale všetky vety typu „takúto moc si nekúpiš, to je moc strachu“ fungujú na jednotku a nútia diváka, ktorému svet nie je ľahostajný, rozmýšľať o systéme, policajnom zbore, politike či korupcii. Nolanovi nečakane vyšlo i „porealističnenie“ veľmi nerealistických komiksových prvkov (batmobil nevyzerá, ako tank, JE to tank). A potom už len „drobnosti“: od výborného Liama Neesona cez nečakané zvraty po kvalitné hlášky („Nezabijem vás, ale ani vás nezachránim.“). Viac na mojom ex-blogu. Kino Považan 2005(8.10.2005)

Resuscitace Temného rytíře proběhla ve velkém stylu. Nolan kašle na vše, co bylo předtím, Schumacherovi se vysmívá přímo do tváře a sám zrealističťuje jednoho z nejosobnějších hrdinů komiksu. První polovina působí svěže, novátorsky a psychologicky drásavě, druhá pak rozehrává tradiční navlékání do kostýmu a první trable v nové roli ochránce pořádku. Nolan nespoléhá na trikový ohňostroj a velice pevně lpí na co nejpreciznějším zasazení ve skutečném prostředí. Investice do hmatatelných kulis se vyplácí o to víc, čím lepší herci v nich hrají. Bale nemá jako Batman absolutně chybu a osobně ho považuji za nejlepšího a nejskutečnějšího představitele téhle role, Cillian Murphy v další roli naprostého magora okouzlí každého a i ta Katie Holmes se dá s opakovaným shlédnutím vzít na milost. Škoda jen, že Nolan není přesvědčivý v akčních scénách. I když si myslím, že zcela záměrně, mixuje souboje do nepřehledného guláše, protože třeba taková scéna na ledu je ve své podstatě dokonalá filmařská práce, stejně jako celý film.(18.6.2006)

"Já mám výcvik." " Výcvik neznamená nic. Nejdůležitější je odhodlání, odhodlání zasáhnout." A tak Batman zasahuje v plné síle. Jelikož jsem nejprve viděla Temného rytíře a nekonečně se do něj zamilovala, bála jsem se na Batman začíná vůbec kouknout..aby mi nepokazil chuť. Po prvních 15 minutách jsem ale věděla, že mě čeká něco mimořádného..Batman je zkrátka filmový zážitek se vším všudy. "Nejde o to, jaký jsem pod tím, ale moje činy vypovídají o mně..."(30.10.2010)