Christopher Nolan uchopil sérii o netopýřím muži po svém a nutno říci, že se mi jeho zpracování líbí více než Burtonovo. Především jsem rád, že se soustředí na samotný vznik a život Batmana. Atmosféra, kterou Nolan vytvořil je vynikající, především Crane a jeho strašák je slušné psycho. Gotham sice není tolik temný jako za Burtona, ale zase je o dost realističtější. Christian Bale mě dostává čím dál tím víc a na postavu Batmana se hodí skvěle (tím nechci říci, že se mi Michael Keaton nelíbil). Příjemné je obsazení Michaela Caina do role Batmanova sluhy. Další hvězdní herci jako Oldman, Freeman, Neeson či Katie Holmes také nezklamali. Nechci porovnávat Nolanovu a Burtonovu verzi (přijde mi, že společný mají jen námět :)), ale Nolanovu budu mít navždy mnohem radši. Jak napsal uživatel Torision:"strhující návrat Batmana", myslím, že to hovoří za vše.......Gordon: "Nikdy jsem ti nepoděkoval", Batman: "A nikdy nebudeš muset ".(2.8.2008)

Nolan vzal předchozí čtyři filmy, vybral z nich to dobré, zasadil to do svého pojetí Gotham City a stvořil něco úžasného. Evidentně došel k názoru, že to bylo jen takové dílko nanečisto a je načase přikročit k finální verzi. V jeho podání Batman začíná působí jako jedna obrovská korektura, která má konečně předložit toho požadovaného a konečného Batmana. Svému pojetí Gotham City Nolan podřídil dokonce i dějové souznění s předchozími filmy, změnou vraha Wayneových rodičů počínaje a výměnou dárce Bat-reflektoru konče. Vrátil se k pojetí Gothamu z perspektivy temných malých uliček, ovšem místo stylizované atmosféry noir typické pro Burtona na vás dýchne nebývalé realično a pocit, že teď byste se do těch ulic opravdu báli vylézt. A co je zvláštní, syrová a realistická atmosféra je mnohem nosnější než ta Burtonova. Teď to všechno působí až nepochopitelně skutečně, vzhledem k tomu, o čem vlastně příběh je. I když se přejde na likvidaci záporáků, drží se Nolan svého, a to, čeho docílil Burton svým pohádkovým a fantastickým pojetím, dosáhl ideou nebývalé realističnosti. Záporáci tu nejsou šílenci, kterým jde o moc, ale mají své důvody, s kterými lze polemizovat a i se s nimi trochu ztotožnit. Gotham navíc už není ono nevinné město terorizované šílenými zločinci, ale je nám tu podáváno spíš jako moderní Sodoma, kterou je třeba zlikvidovat. Na rozdíl od dob dřívějších jsme i tu a tam překvapeni zvraty v ději, jelikož nám již není od začátku naservírován plán záporáků na stříbrném podnosu. Ale především: konečně se někdo pustil do rozplétání Bruceovy minulosti a jeho motivací, což má na konci za výsledek, že konečně chápeme, proč je nějaký chlápek ochoten se převlékat za netopýra. Všechno je vysvětleno dokonale logicky a skvěle to souzní s chováním Batmana, jak jej známe z předchozích filmů. Batmanovi patří celý film (halejuja!) a poprvé z něj jde opravdu strach. Bruce Wayne je také poprvé naplno podán jako floutek a bezohledný požitkář (třebaže je to jen maska). Christian Bale je nepochybně nejlepší dosavadní Batman a hudba se mi zdá ještě zajímavější než dříve. Prozatím se jedná o nejlepšího Batmana, který má ovšem oproti takovému Spider-Manovi nespornou výhodu právě v ne tak dobrých předchozích dílech, které mu stačily vytvořit nosné zázemí. Přece jenom, příběh o zrodu hrdiny s sebou nese i jistý dojem neucelenosti, jelikož se někdy až moc věnuje psychickému zázemí a málokdy dojde na akci, záporáky a temnou stranu superhrdiny. Takže teď máme čtyři epizody o boji hrdiny s monstry a jeden grandiózní příběh stojící vysoko nad nimi, o tom, jak na to došlo.(29.8.2005)

Kdepak, rozhodně nechci zpochybňovat kvality původního BATMANA (1989), to bych si nedovolil. Tak snad jen, že BATMAN ZAČÍNÁ je prostě úplně jiný film. Teď už dobře víme PROČ, ale taky se důkladně dozvíme JAK? Tvůrce Blade a Dark City Gavid S. Goyer naservíroval neprůstřelný scénář, pečlivě jištěný zručnou režii Christophera Nolana a plejádou schopných herců. Christian Bale nemohl zklamat, ale potěší i věrný sluha Michale Caine, strašák Cillian Murphy nebo velice stylová inkarnace Rutgera Hauera. Zůstávám na pěti a druhé shlédnutí je doufám potvrdí.(9.1.2008)

Rozpočet$150milionovTržby USA $206,852,432Tržby Celosvetovo $374,800,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $11,470,789Tržby za predaj DVD v USA $167,000,000 //počet predaných kusov 6,800,000║ __ " Prvá hodinka filmu je dokonalá dráma ale už v tej ďalšej sa to zvrhne na akčnú jazdu, čo mierne uberie na výbornom príbehu ale aj tak sme svedkami jednej z najvydarenejších comicsových adaptácií. " Hlavnými strojcami úspechu a vzkriesenia sú scenárista David S. Goyer a režisér Christopher Nolan - začali pekne od začiatku a v príbehu opisujú úplný zrod Temného Rytiera Batmana. A podarilo sa im to priam skvostne, málo kto čakal od comicsového hrdinu, pred tým takmer čisto "popcornového" prerod v príbeh do takmer reálnej roviny bez nejakých neúnosných fantasy postáv ako bolo zvykom v predošlých Batmanovkách. Postavy ako Ras Al Ghula, Scareface - Jonathana Crane a mafiána Falconeho sú len obyčajný ľudia využívajúci svoju vodcovskú moc nad podsvetím, žiadne zdeformované tváre ako Joker, Pingui, TwoFace, ... . Čo, ho radí skôr do dramatickejšieho poňatia ako skôr do nejakej akčnej bezduchej mlátanice. Herecké obsadenie - v prvom rade spomeniem čo raz známejšieho herca ako je Christian Bale (Batman/Bruce Wayne) v ňom sa črtá veľká herecká budúcnosť , predviedol do postavy Netopiéreho muža maximálnu dramatickosť a vnútornú temnotu a ten hrubý hlas keď je navlečený v netopierom obleku je proste "mrazivý" temný, z neho sa stal hlavný ťahúň tohto hrdinského dramatu a okolo neho sa zišlo obrovské plénum hercov, ktoré len doladilo film do maximálnej dokonalosti. Takže ďalšími významnými úlohami sa tu zaskveli herci ako Morgan Freeman ako Lucius Fox hrá zas zo svojou fantastickou charizmou aj keď moc miesta vo filme nedostáva, jeho každý výstup je fakt skvostný, Michael Caine ako sluha Alfred starajúci sa o rany a neduhy dobitého Bruca, jediný priamy Batmanov pomocník v boji proti zločincom je v podaní herca Garyho Oldmana ako komisára Gordona, Liam Neeson ako vodca Ligy tieňov nepôsobí zrovna démonicky ale skôr ako človek čo už nevidí pred sebou iné priaznivejšie možnosti a tak všetko rieši zo stojickým pokojom, vnútorného démona tu predvádza jednoznačne Cillian Murphy ako Scarecrow , Tom Wilkinson to všetko ladí ako z partesu na malú škodu je len postava Kena Watanabeho ako Ras Al Ghula , použitá len v malom priestore filmu a Katie Holmes je také pekné pozadie, aj keď herecky najmenej výrazná ale zas dojem až tak moc nekazí. Hudba je od skladateľov, ktorý sa dajú označiť ako absolútna špička vo svojom obore, presnejšie sú to Hans Zimmer a James Newton Howard, melódia po celý film je dosť temná a hlavná téma Batman Begins sa už teraz používa pri strhujúcich traileroch v akčných pasážach filmov práve uvádzaných do kín. /videl v kine 3x: 95%/(18.11.2007)

Doufám, že tohle byl opravdu jen začátek a v Temném rytíři to na nás Nolan všechno rozbalí. Místy jsem měl přeci jen dojem, že si teprve osahává půdu vysokorozpočtové podívané. Slibně zní i fakt, že v druhém díle nebude paní Cruiseová, jediný to omyl v absolutně špičkovém obsazení. Těším se ohromně! P.S. červen 2013: Na plný počet bodů se to u mě asi nikdy nevyšplhá, ale stejně mám tenhle díl s každým zhlédnutím radši. Což je vlastně typický rys prakticky všech Nolanových filmů.(16.7.2008)

• - Jedná se o první film, kdy Liam Neeson hraje zápornou postavu. Do té doby jsme ho mohli vídat spíše jako starostlivého otce či mentora, což byla součást jeho postavy i v tomto filmu. (Timak)

• - Na otázku: "Jaké to je, řídit Tumbler?" odpověděl Christian Bale: "Je to tak hlasité, asi jako když vám Ozzy Osbourne křičí do ucha." (cihlenka)

• - Na kostýme Batmana (Christian Bale) pracovala návrhárka Lindy Hemming a jej tím. Jeho základ tvoril neoprén, ktorý bol postupne spájaný latexom. Kostým mal kódové označenie "Cape Town". (Greenpeacak)