Má své klady, ale... Co se mi líbilo? Že ta strašlivá barevnost a přeplácanost posledních Batmanových filmů zmizela a že to byl převážně zábavný film (ta akčnější část, přestože bitky jsou nerozpoznatelný). Ale Gotham jsem nepoznal. Tohle město byl jen obyčejnej špinavej zapadákov, pár nalepených špatností proslulých čtvrti jako Bronx, Soho či Zábrdovice. Ale atmosféra zločinem prolezlýho nenapravitelnýho města mu chyběla. Prostě jenom další špinavá díra. Postava pana Q Luciuse Foxe (vynálezce) stejně jako Rachel (přítelkyně z dětství) mi přišla naprosto zbytečná a hloupá. A prvních 40 minut je tak neuvěřitelně trapných, až jsem málem zavíral oči. Možná kdyby tam lidi (lidi? loutky!) neříkali takový hloupý žvásty, tak možná. Ale Nolan si přesto z originálního Bruceova příběhu vzal víc, jak Burton. Kromě několika detailů, jako že Thomas Wayne byl doktor fyziky a ne přes lidi atp. se docela věrně držel původní předlohy. Až tedy na tu jeho výchovu kdesi na Dálném Východě a že Bruce byl filantrop, přestože playboy. Z herců se mi klasicky nejvíc zamlouval Michael Caine. K zápletce. No, nepotěšila mě. Taková jakási nijaká, mlhavá. Hlavní záporáci se střídali jako na běžícím pásu až to skončilo u toho nejhoršího možnýho. A ani důvod ohrožení Gothamu mě nijak moc nepřesvědčil. No a přenesení děje do dnešních dní mi vadilo ze všeho nejvíc. To je jakoby Indiana Jones bojoval s komančama a ne s Náckama. Hodně to tím ztratilo na atmosféře.(22.9.2006)

Takhle to mělo být. Konečně se našel někdo, kdo napravil Burtonova ostudná zaváhání (o Schumacherově zpackaném "uzavření" série ani nemluvě). Tohle je pravý Batman, černý rytíř pod maskou, s pláštěm visícím na zádech a s těžko zvladatelnou záští v srdci. Málokdo mohl být lepší Bruce Wayne než Christian Bale. Hrdina Equillibria dokázal ještě vylepšit svůj herecký výraz a kdykoli je na rozpacích nebo ho chytá vztek, běhal mi téměř mráz po zádech. Ale hlavním hrdinou je tu Christopher Nolan a tým scénáristů, kteří dokázali stvořit přesně takovou atmosféru, kterou by měl první díl komiksové série mít. Nadupaných 90% a finální pomrknutí s příslibem netušených věcí..(10.7.2005)

U čtyř hvězdiček jsem zůstal vlastně jenom kvůli první, dejme tomu třetině, kdy se s "budoucím Batmanem" jenom tak seznamujeme a on nastupuje na svou cestu. Díky hercům (Bale, Neeson), kteří nepřehrávají, je to dobré. Pak začíná ta část, která mě u superhrdinských filmů baví nejvíc. "Přerod." Pak to začalo. Ani humor nebyl špatný. Na konci jsem téměř vrněl blahem. Jen jedna zásadní připomínka - nejlepší herec jako představitel Batmana je pro mě Michael Keaton - zatím pořád...(19.8.2005)

Batman je mrtev, ať žije Batman! Hořká pachuť, jež zůstala na patrech po paskvilu, jež předchozí batmanovskou sérii (ano, toto je začátek nové série) doslova skopnul ze schodů až do kanálu je pryč. Konečně! Největší chybou, kterou by mohl divák u Batman začíná udělat je srovnávání. Ne tak srovnávání se zmíněnou hrůzostrašnou parodií sebe sama, ale srovnávání s povedenějšími díly předchozí série, tedy s díly v režii Tima Burtona. Burton vdechl Gothamu specifickou atmosféru a udělal z něj město, které jako by ani neznalo den, zatímco Gotham současnosti je přeci jen světlejší a barevnější. Nicméně stejně prohnilý. (A sakra, už srovnávám... :-) ) Takže, mohu zodpovědně říci, že Christopher Nolan nasadil laťku vysoko, dost vysoko na to, aby stačila na 5 hvězdiček, nicméně ne tak vysoko, aby tam nezbyl žádný prostor pro její přeskočení. Je to tak, i na tomto filmu se dají najít chybičky. Ne, já o nich psát nebudu. Mě totiž velmi, ale opravdu velmi potěšilo, že při vyslovení jména Batman se mi opět asociuje výraz "komiksový hrdina" a ne "sračka v elasťákách" (a jsme zpátky u srovnávání...) No nic, prostě Batman začíná je super a myslím, že většina Bat-fanoušků si jej užije či užila víc než dobře. Howgh.(17.3.2009)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. A první z rodu Batmanů, který ode mne dostane zasloužených 5 hvězd - za propracovaný scénář a za perfektní atmosféru. Trailery: http://www.csfd.cz/film/136224-batman-zacina-batman-begins/videa/(18.9.2009)