Batman je mrtev, ať žije Batman! Hořká pachuť, jež zůstala na patrech po paskvilu, jež předchozí batmanovskou sérii (ano, toto je začátek nové série) doslova skopnul ze schodů až do kanálu je pryč. Konečně! Největší chybou, kterou by mohl divák u Batman začíná udělat je srovnávání. Ne tak srovnávání se zmíněnou hrůzostrašnou parodií sebe sama, ale srovnávání s povedenějšími díly předchozí série, tedy s díly v režii Tima Burtona. Burton vdechl Gothamu specifickou atmosféru a udělal z něj město, které jako by ani neznalo den, zatímco Gotham současnosti je přeci jen světlejší a barevnější. Nicméně stejně prohnilý. (A sakra, už srovnávám... :-) ) Takže, mohu zodpovědně říci, že Christopher Nolan nasadil laťku vysoko, dost vysoko na to, aby stačila na 5 hvězdiček, nicméně ne tak vysoko, aby tam nezbyl žádný prostor pro její přeskočení. Je to tak, i na tomto filmu se dají najít chybičky. Ne, já o nich psát nebudu. Mě totiž velmi, ale opravdu velmi potěšilo, že při vyslovení jména Batman se mi opět asociuje výraz "komiksový hrdina" a ne "sračka v elasťákách" (a jsme zpátky u srovnávání...) No nic, prostě Batman začíná je super a myslím, že většina Bat-fanoušků si jej užije či užila víc než dobře. Howgh.(17.3.2009)

Žiadne gotické budovy, točivé zábery na titulky novín, vtipy a pozitívne emócie, digitálne eye-candy efekty alebo chytľavý soundtrack. BATMAN BEGINS nie je žiadne rozprávkové fantasy. Je to INSOMNIA s Batmanom - ponurá dráma o reálnom človekovi, pôsobiacom v kulisách reálne vyzerajúceho sveta. Čo robí film unikátnym, je váha hlavnej i ostatných postáv a ich zakomponovanie do dramaticky hutného, emocionálne angažujúceho a inteligentne vyrozprávaného príbehu. Všetko vo filme je fyzicky hmatateľné, psychológia postáv premakaná a charakteristika Brucea Waynea je doslova pitvou rozvoja jeho osobnosti, objasnením dôvodov, prečo sa stal tým, kým sa stal. Christian Bale čoby skutočný charakterový herec redefinuje kult mena svojej postavy. Jeho Batman nie je žiadny vzorový hrdina, je mimoriadne naštvaný a rád si užíva povrchných nerestí, ktoré mu poskytuje jeho bohatstvo. Bombastické herecké obsadenie NIE JE samoúčelné a film posúva do dimenzie veľkolepej oslavy komiksového žánru. Akcia je skvelá, hoci nie až tak ako v Spider-Manovi. Ale vadí to niekomu? Je mi trápne nedať 5*, no ako večnému idealistovi mi v druhej, komiksovými pravidlami riadenej polovici, chýbalo viacej zápletkovej inovácie. Prvá polovica je za 6*.(24.6.2005)

Tak tohle se mi libilo hodne, ale jako nejlepsi film s Batmanem mi to neprislo. Nolan to vzal uplne jinak, coz je v nekterejch pripadech moc dobre, ale nekdy to je spis minus. Je fajn, ze tu je konecne jak to vlastne bylo nez se Bruce stal Batmanem, ale bohuzel to je moc dlouho a Batman se tu obevi az po hodine a pul, coz je skoda, protoze narozdil od ostatnich mi druha cast prisla daleko lepsi nez prvni. A i kdyz to je ze zacatku zajimavy, tak sem postupne akorat cekal kdy uz tam konecne pride Batman. Co je velke plus, jsou jednotlive postavy, ktere jsou dobre prokreslene a neni to jen hodnej-zlej. Herci hrajou taky velmi dobre, jen Liam spis vypadal jako pravnik nez sef nindzu a Cain je nejlepsi Alfred, ale na druhou stranu pochybuju, ze by zvlad nekoho zmlatit a probihat ohnem. Co se tyce Christiana Balea, ten je skutecne roli od role lepsi, ale jako nejlepsi Batman mi neprisel. Kazdej z Batmanu mel neco do sebe, takze tezko rict kterej byl lepsi. Clooney byl elegantni, Keaton byl proste cool a byl hlavne prvni a Bale je spis jako frajirek. Novej oblek vypadal taky dobre (jeste ze nepouzily ten od Schumachera), takovejch tech Batmanovo vychytavek tu moc neni a auto taky moc pekny neni, to puvodni bylo daleko lepsi. Hodne tu chybel nejakej komiksovej zaporak (chlapek s pytlem nic moc a ani Neeson proste nepusobi jako padouch), v druhym dilu bude nastesti mozna Joker. Bitky mi prisly semtam neprehledny (ruka, noha, kus tela a divak jen hada kdo je kdo) a soundtrack taky moh bejt lepsi. Skoda, ze to Nolan udelal tak moc realny (tim nemyslim vysvetleni Batmanovo vychytavek, to bylo fajn), kuli tomu snimek ztraci atmosferu a takovou tu komiksovost a temnost jakou meli dily od Burtona, ale neznamena to, ze by atmosfera byla spatna, hlavne od chvile, kdy zacne Batman "pracovat", atmosfera hodne potemni. Na 5* to urcite bude, protoze to je daleko lepsi nez Batman a Robin (coz nedalo moc prace), ale puvodni Batmani od Burtona zustavaj neprekonany, uvidime co nam Nolan (?) predvede v druhym dile. Ale musim uznat, ze tenhle dil ma nejlepsi pribeh.(14.7.2005)

Takhle to mělo být. Konečně se našel někdo, kdo napravil Burtonova ostudná zaváhání (o Schumacherově zpackaném "uzavření" série ani nemluvě). Tohle je pravý Batman, černý rytíř pod maskou, s pláštěm visícím na zádech a s těžko zvladatelnou záští v srdci. Málokdo mohl být lepší Bruce Wayne než Christian Bale. Hrdina Equillibria dokázal ještě vylepšit svůj herecký výraz a kdykoli je na rozpacích nebo ho chytá vztek, běhal mi téměř mráz po zádech. Ale hlavním hrdinou je tu Christopher Nolan a tým scénáristů, kteří dokázali stvořit přesně takovou atmosféru, kterou by měl první díl komiksové série mít. Nadupaných 90% a finální pomrknutí s příslibem netušených věcí..(10.7.2005)

U čtyř hvězdiček jsem zůstal vlastně jenom kvůli první, dejme tomu třetině, kdy se s "budoucím Batmanem" jenom tak seznamujeme a on nastupuje na svou cestu. Díky hercům (Bale, Neeson), kteří nepřehrávají, je to dobré. Pak začíná ta část, která mě u superhrdinských filmů baví nejvíc. "Přerod." Pak to začalo. Ani humor nebyl špatný. Na konci jsem téměř vrněl blahem. Jen jedna zásadní připomínka - nejlepší herec jako představitel Batmana je pro mě Michael Keaton - zatím pořád...(19.8.2005)

• - Experti z radov realiťákov vypočítali orientačnú sumu rodinného sídla Bruca Waynea (Christian Bale). Keby sme pripustili, že Gotham City je zrkadlom New York City a cena by teda reflektovala skutočné ceny nehnuteľností v „Big Apple“, dom s 11 spálňami, siedmimi kúpeľňami, bazénom a v neposlednom rade obrovskou podzemnou jaskyňou by mal na trhu hodnotu približne 12 miliónov eur. (kacer4)

• - Lana Wachowski a Andy Wachowski měli v plánu natočit a napsat nový film o Batmanovi na základě předchozího zpracování Franka Millera "Batman: Year One". Byli však odmítnuti a místo toho napsali Matrix Reloaded (2003) a Matrix Revolutions (2003). (cihlenka)

• - Ve scéně v závěru filmu, kdy v autě Alfred (Michael Caine) dává Bruceovi (Christian Bale) noviny, je vidět, že ručička tachometru je na nule. (Pepy)