Nastala chyba při přehrávání videa.
 • pan Hnědý
  ****

  Další špičkový Nolan. Pečlivá propracovanost námětu a postav. Velmi smysluplný (režie) a vytvořený zážitek (emoce v kině), který nadchne tím, že je divák ponořen do naprosto dokonalého světa a v obleku (atmosféra), kdy nestíhám hltat nejmenší detaily velkolepé režie a akce, kdy dostávám pocit, že stříbrné plátno každou chvíli prostě shoří. Nolan dodává do kinematografie novou příchuť' a dokáže nahlédnout do lidského nitra. Nolan je režisér s ideálním příkladem spojnice mezi mainstreamovou a uměleckou kinematografii.(22.7.2012)

 • kiddo
  *****

  Nolan vzal předchozí čtyři filmy, vybral z nich to dobré, zasadil to do svého pojetí Gotham City a stvořil něco úžasného. Evidentně došel k názoru, že to bylo jen takové dílko nanečisto a je načase přikročit k finální verzi. V jeho podání Batman začíná působí jako jedna obrovská korektura, která má konečně předložit toho požadovaného a konečného Batmana. Svému pojetí Gotham City Nolan podřídil dokonce i dějové souznění s předchozími filmy, změnou vraha Wayneových rodičů počínaje a výměnou dárce Bat-reflektoru konče. Vrátil se k pojetí Gothamu z perspektivy temných malých uliček, ovšem místo stylizované atmosféry noir typické pro Burtona na vás dýchne nebývalé realično a pocit, že teď byste se do těch ulic opravdu báli vylézt. A co je zvláštní, syrová a realistická atmosféra je mnohem nosnější než ta Burtonova. Teď to všechno působí až nepochopitelně skutečně, vzhledem k tomu, o čem vlastně příběh je. I když se přejde na likvidaci záporáků, drží se Nolan svého, a to, čeho docílil Burton svým pohádkovým a fantastickým pojetím, dosáhl ideou nebývalé realističnosti. Záporáci tu nejsou šílenci, kterým jde o moc, ale mají své důvody, s kterými lze polemizovat a i se s nimi trochu ztotožnit. Gotham navíc už není ono nevinné město terorizované šílenými zločinci, ale je nám tu podáváno spíš jako moderní Sodoma, kterou je třeba zlikvidovat. Na rozdíl od dob dřívějších jsme i tu a tam překvapeni zvraty v ději, jelikož nám již není od začátku naservírován plán záporáků na stříbrném podnosu. Ale především: konečně se někdo pustil do rozplétání Bruceovy minulosti a jeho motivací, což má na konci za výsledek, že konečně chápeme, proč je nějaký chlápek ochoten se převlékat za netopýra. Všechno je vysvětleno dokonale logicky a skvěle to souzní s chováním Batmana, jak jej známe z předchozích filmů. Batmanovi patří celý film (halejuja!) a poprvé z něj jde opravdu strach. Bruce Wayne je také poprvé naplno podán jako floutek a bezohledný požitkář (třebaže je to jen maska). Christian Bale je nepochybně nejlepší dosavadní Batman a hudba se mi zdá ještě zajímavější než dříve. Prozatím se jedná o nejlepšího Batmana, který má ovšem oproti takovému Spider-Manovi nespornou výhodu právě v ne tak dobrých předchozích dílech, které mu stačily vytvořit nosné zázemí. Přece jenom, příběh o zrodu hrdiny s sebou nese i jistý dojem neucelenosti, jelikož se někdy až moc věnuje psychickému zázemí a málokdy dojde na akci, záporáky a temnou stranu superhrdiny. Takže teď máme čtyři epizody o boji hrdiny s monstry a jeden grandiózní příběh stojící vysoko nad nimi, o tom, jak na to došlo.(29.8.2005)

 • CheGuevara
  ***

  Pod celkovým efektním, rozhodně líbivým a cool nánosem se bohužel skrývá klasický film ze staré školy, u kterého je zajímavější sledovat tu nádhernou hereckou garnituru, než celkový děj filmu. Jinak bych velice rád vyzdvihnul skoro až geniální hudbu, jenž tvoří polovinou skvělé atmosféry. Toť názor Batmanovského a komixového neználka.(3.10.2006)

 • Faidra
  *****

  Nemiluji komiksové adaptace. Miluji vznášení se ve výškách, noc a muže, kteří v sobě nosí příslib létání i tajemné tmy. Všechny tyto lásky mě pravidelně dostávají do průšvihů. Batman, který v sobě zahrnuje každou z nich, mě bezmála dostal do průšvihu jen jednou, když jsem po Batmanovi a Robinovi chvíli přemýšlela o brutální vraždě Joela Schumachera. Když se tedy dostanu do rozpoložení, kdy si spolu s Bonnií Tyler zpívám "I need a hero," vyšlu své pomyslné SOS na netopýřích křídlech k měsíčnímu přijímači a vím, že nezůstane neoslyšeno. Ten, který na mé zavolání odpověděl před třemi lety prostřednictvím Christophera Nolana, si mě získal jako naposledy ten se signaturou Tima Burtona a nic na tom nezměnilo to, že kde byla pohádka, tam je dusná téměř realita, kde se tyčily neogotické stavby, tam je ocel a sklo, kde byla atmosféra zvláštního snu, je akce jako řemen bez dírek, zato s psychologickou přezkou a ověšená arzenálem těch nejlepších. Díky Michaelu Cainovi jsem ráda, že jsem potomkem lidí stejně jako on a i kdyby mě nutil učit se pravidla moštárny nazpaměť, ráda ho poslechnu, Ken Watanabe doufejme není posledním samurajem gentlemanského herectví, s Cillianem Murphym si kdykoli dám na Plutu snídani, oběd i večeři, a s touhle společností, ktrou si jeho postava dala na svůj pomyslný Schindlerův antiseznam, není Liamovi Neesovi vskutku zatěžko rozpoutat hvězdné války. A Christian Bale na mě nemusí zkoušet jen dokonalé triky, protože mu okamžitě uvěřím i ty naprosto nedokonalé. Vím, ke komu budu směřovat své myšlenky, až mi nebude stačit procházení jeskyněmi s ozvěnou pištění jejich okřídlených obyvatel. Každá žena miluje své rytíře, jakkoli jsou temní. P.S. Tome, prosím tě, buď chlap a postarej se, aby Katie zůstala na mateřské ještě hodně dlouho.(25.9.2008)

 • monolog
  ***

  Má své klady, ale... Co se mi líbilo? Že ta strašlivá barevnost a přeplácanost posledních Batmanových filmů zmizela a že to byl převážně zábavný film (ta akčnější část, přestože bitky jsou nerozpoznatelný). Ale Gotham jsem nepoznal. Tohle město byl jen obyčejnej špinavej zapadákov, pár nalepených špatností proslulých čtvrti jako Bronx, Soho či Zábrdovice. Ale atmosféra zločinem prolezlýho nenapravitelnýho města mu chyběla. Prostě jenom další špinavá díra. Postava pana Q Luciuse Foxe (vynálezce) stejně jako Rachel (přítelkyně z dětství) mi přišla naprosto zbytečná a hloupá. A prvních 40 minut je tak neuvěřitelně trapných, až jsem málem zavíral oči. Možná kdyby tam lidi (lidi? loutky!) neříkali takový hloupý žvásty, tak možná. Ale Nolan si přesto z originálního Bruceova příběhu vzal víc, jak Burton. Kromě několika detailů, jako že Thomas Wayne byl doktor fyziky a ne přes lidi atp. se docela věrně držel původní předlohy. Až tedy na tu jeho výchovu kdesi na Dálném Východě a že Bruce byl filantrop, přestože playboy. Z herců se mi klasicky nejvíc zamlouval Michael Caine. K zápletce. No, nepotěšila mě. Taková jakási nijaká, mlhavá. Hlavní záporáci se střídali jako na běžícím pásu až to skončilo u toho nejhoršího možnýho. A ani důvod ohrožení Gothamu mě nijak moc nepřesvědčil. No a přenesení děje do dnešních dní mi vadilo ze všeho nejvíc. To je jakoby Indiana Jones bojoval s komančama a ne s Náckama. Hodně to tím ztratilo na atmosféře.(22.9.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace