"Já mám výcvik." " Výcvik neznamená nic. Nejdůležitější je odhodlání, odhodlání zasáhnout." A tak Batman zasahuje v plné síle. Jelikož jsem nejprve viděla Temného rytíře a nekonečně se do něj zamilovala, bála jsem se na Batman začíná vůbec kouknout..aby mi nepokazil chuť. Po prvních 15 minutách jsem ale věděla, že mě čeká něco mimořádného..Batman je zkrátka filmový zážitek se vším všudy. "Nejde o to, jaký jsem pod tím, ale moje činy vypovídají o mně..."(30.10.2010)

Resuscitace Temného rytíře proběhla ve velkém stylu. Nolan kašle na vše, co bylo předtím, Schumacherovi se vysmívá přímo do tváře a sám zrealističťuje jednoho z nejosobnějších hrdinů komiksu. První polovina působí svěže, novátorsky a psychologicky drásavě, druhá pak rozehrává tradiční navlékání do kostýmu a první trable v nové roli ochránce pořádku. Nolan nespoléhá na trikový ohňostroj a velice pevně lpí na co nejpreciznějším zasazení ve skutečném prostředí. Investice do hmatatelných kulis se vyplácí o to víc, čím lepší herci v nich hrají. Bale nemá jako Batman absolutně chybu a osobně ho považuji za nejlepšího a nejskutečnějšího představitele téhle role, Cillian Murphy v další roli naprostého magora okouzlí každého a i ta Katie Holmes se dá s opakovaným shlédnutím vzít na milost. Škoda jen, že Nolan není přesvědčivý v akčních scénách. I když si myslím, že zcela záměrně, mixuje souboje do nepřehledného guláše, protože třeba taková scéna na ledu je ve své podstatě dokonalá filmařská práce, stejně jako celý film.(18.6.2006)

Další špičkový Nolan. Pečlivá propracovanost námětu a postav. Velmi smysluplný (režie) a vytvořený zážitek (emoce v kině), který nadchne tím, že je divák ponořen do naprosto dokonalého světa a v obleku (atmosféra), kdy nestíhám hltat nejmenší detaily velkolepé režie a akce, kdy dostávám pocit, že stříbrné plátno každou chvíli prostě shoří. Nolan dodává do kinematografie novou příchuť' a dokáže nahlédnout do lidského nitra. Nolan je režisér s ideálním příkladem spojnice mezi mainstreamovou a uměleckou kinematografii.(22.7.2012)

Vyprávění o zrození legendy začíná Nolan celkem dost zeširoka. Právě první část filmu, v které se autoři zabývají výcvikem Bruce Waynea mi přišla poněkud zdlouhavá. Navíc Wayneova motivace pro to, aby "zkoumal" svět podsvětí a dostal se do vězení mi trochu uniká. Zajímavé naopak byly retrospektivy z dětství. Vrcholem ovšem jsou části, kdy se Wayne postupně proměňuje v Batmana a hlavně když pak coby Batman předvede co umí. Na filmu zaujme na komiks nezvyklá (a pro někoho možná až nepatřičná) snaha o realističnost. Podle mého názoru čistě komiksový Gotham Tima Burtona vypadal zajímavěji. V novém Batmanovi velmi potěší herci, Christian Bale svůj talent prokázal již mnohokrát a jeho ztvárnění netopýřího hrdiny se mi líbilo ze všech předchozích představitelů nejvíc. Herecké obsazení je ovšem velmi "vychytané" i ve vedlejších rolích: malý prostor získávají Ken Watanabe a Rutger Hauer naopak velmi potěšili Michael Caine nebo Gary Oldman. Překvapující a potěšující bylo i množství "hlášek" a humorných narážek v druhé části filmu. Co se akčních scén týče, měl jsem značný problém orientovat se v kontaktních soubojích - jsou natočeny poněkud nepřehledně, naopak strhující je honička za "tankem". Poslední slovo patří hudbě: Poprvé spojili své síly dlouholetí přátelé a výrazné osobnosti filmové hudby James Newton Howard a Hans Zimmer - výsledek jejich práce je ovšem značně průměrný. Daleko více je slyšet Zimmer než Howard a je to ten klasický Zimmer - hřmotný, hlasitý, v některých scénách příjemně rytmický, ale bez jediného výraznějšího motivu. Kde jsou skvělé motivy Elfmana nebo i Goldenthala! Když se objevila Batmanova silueta Elfmanův motiv mi hodně chyběl (anebo i nějaký nový originální).(12.8.2005)

Christopher Nolan se absolutně neohlížel ne předešlý Batmany a natočil ho po svým, v podstatě překopal celej děj a nechal jenom ty nejdůležitější časti příběhu a někdy i ty pozměnil, to hlavně začátek, kterej si udělal absolutně po svým a mnohem víc přiblížil život Bruce Waynea před tim něž se stal Batmanem a průběh jak se stal Batmanem, v minulých dílech bylo jen opravdu to nejnutnější z jeho dětství a i díky tomu si s tim Nolan mohl dělat co chtěl a musim říct, že to neni špatná myšlenka a má to rozhodně hlavu a patu, jen se to občas moc nesrovnává s prvním Batmanem, ale to neni nijak zvlášť podstatný, protože to stejně natočil úplně jinak než Tim Burton a ostatní, jen tomu trošku chybí ta skvělá temná atmosfér Gotham city, která byla v jedničce, ale tim nechci říct, že to má špatnou atmosféru jen jsem si zvyhnul na jiný Gotham city, ale zase na druhou stranu je tady všechno mnohem víc modernější a Nolan do toho vložil lepší a svižnější akci, i když je občas trošku nepřehledná, ale jinak velice dobře natočená a hlavně pozměnil Batmobil, tady je to fakt krutej tank a líbil se mi mnohem víc než ta plechovka předtim a taky ho hned Nolan využil a natočil několik pěknejch akcí, který by určitě s tou kraksnou batmobilem nenatočil. V akci hodně vynikal Christian Bale, kterej se v akčních scénách překonával a určitě to byl jedna z nejlepších voleb herce na Batmana co mohl Nolan udělat, ale že by byl nejlepší Batman, to si zase nemyslim i když to velmi dobře zahrál, v akci se rozhodně taky neztratí a charisma má taky, tak prostě mi nepřipadalo že by ostatní představitele nějak zvlášť převyšoval, spíš jen vynikal díky skvěle propracovanýmu příběhu. Jediná chyba filmu je, že nemá typickýho záporáka, tady se sice objeví několik, ale žádnej neni moc výraznej a i když se za něj vydává Liam Neeson, tak je tam tak málo, že to ani nestojí za řeč a finální bitka mi taky nepřipadala moc monumentální na zakončení tak dobrýho filmu, ale to jsou asi všechny výtky co k tomu mam a jinak jsem maximálně spokojenej a už se jen těšim na další díl(14.7.2005)