Generálmajor Sidor A. Kovpak, velitel partyzánských oddílů, dvojnásobný hrdina Sovětského svazu, se narodil 7. června 1887 ve vsi Kotelno u Poltavy v chudé rolnické rodině. Bojoval jako voják v první světové válce. Za občanské války založil na Ukrajině partyzánský oddíl, který působil v týlu německých okupantů. Později se stal příslušníkem proslulé 25. Čapajevské divize na Východním frontu proti Kolčakovi a na Jižním frontu proti Děnikinovi a Wrangelovi. Po válce sloužil až do roku 1926 v Dněpropetrovské oblasti. Po napadení SSSR zorganizoval na Ukrajině Putivlský partyzánský oddíl a byl zvolen velitelem spojených partyzánských sil Sumské oblasti. V letech 1942 – 43 oddíly partyzánů pod jeho velením prošly přes 10 tisíc kilometrů týlem nepřítele a zničily 39 německých posádek v oblasti Gomelu, Pinska, Volyně a Rovenska, Žitomirska a Kijevska. 18. května 1942 mu za plnění úkolů v týlu nepřítele byla udělena Zlatá hvězda Hrdiny SSSR. V roce 1943 se jeho oddíl s blížící se frontou přesunul do Karpat. V dubnu toho roku byl S. A. Kovpak povýšen do hodnosti geněral-majora. Za úspěšné působení jeho oddílů v Karpatech mu byla 4. ledna 1944 udělena druhá Zlatá Hvězda Hrdiny SSSR a z jeho oddílů byla vytvořena 1. ukrajinská partyzánská divize S. A. Kovpaka. Po válce byl členem Nejvyššího soudu Ukrajinské SSSR a od roku 1947 náměstkem předsedy Prezidia Nejvyššího sovětu Ukrajiny. Zemřel 11. prosince 1967 v Kyjevě. (oficiální text distributora)

Volodimir2

Som rád, že som prvým komentátorom tohto výnimočného vojenského takmer dokumentu. Duma o Kovpakovi je skutočný príbeh o jednom z mnohých veliteľov partizánskych oddielov Sidorovi Artemovičovi Kovpakovi. Ten v období po prepadnutí Sovietskeho zväzu nemeckou armádou, v období ktoré sa vyznačovalo panikou, túžbou ľudí sa niekde ukryť, uniknúť istej smrti sa Kovpak s 12 ľuďmi ukryl v lesoch Ukrajiny a vytvoril základňu pre vznik partizánskeho oddielu. Seriál nám ukazuje jeho osudy v období 2. svetovej vojny. 1. diel Duma o Kovpakovi: Nabat z roku 1973 nám približuje vznik tohto partizánskeho oddielu, ktorý sa rozrástol do veľkého bojového zoskupenia 1. Ukrajinskej partizánskej divízie pod vedením Kovpaka. 2. diel Duma o Kovpakovi: Búrka z roku 1975, hovorí o operácii pod mestom Sarny, ktorá bola v histórii 2. svetovej vojne pomenovaná ako operácia Sarnanský kríž, ktorej cieľom bolo zablokovať železničné trate na okraji Kyjeva a obsadiť dôležité mosty k preprave vojsk Wehrmachtu. 3. diel o dvoch častiach Duma o Kovpakovi: Karpaty, Karpaty z roku 1976. Táto operácia bola naplánovaná priamo Stalinom a mala odbremeniť Červenú armádu. Tu sa dostali partizáni do ťažkej situácie, partizánska divízia bola rozprášená, Kovpak bol ranený a letecký transportovaný do Moskvy, komisár Rudnev padol (existujú špekulácie, že ho nechal zabiť Kovpak). Partizáni sa v malých skupinkách museli prebíjať z obkľúčenia. A práve za túto operáciu bol Kovpak povýšený na generálmajora. No a posledným 4. dielom je Duma o Kovpakovi: Od Bugy k Visle z roku 1980, taktiež pozostáva z dvoch časti a je to vlastne zastrešenie partizánskej trilógie. Zobrazuje boje Kovpakoveho oddielu pod velením nadporučíka (generála dostal v roku 1945) Petra Petroviča Veršigoru v rokoch 1943 a 1944 na poľskom území za frontovou líniou. Kovpakovci na Ukrajine zničili 39 nemeckých posádok a významný bol aj ich podiel v boji proti Ukrajinskej povstaleckej armáde (proti Banderovcom). ()