Ruiny

• Německo

Ruinen

Ruiny

Horor / Thriller

USA / Německo / Austrálie, 2008, 90 min (Director's cut: 93 min)

Carter Smith

Scénografie:

Grant Major

Kostýmy:

Lizzy Gardiner

Pár let zpátky jsem četla knižní předlohu a vztekla jsem se na autora anotace, protože celý děj vyžvanil dopředu - včetně pořadí odkapávajících turistů. Co mělo být objeveno postupně, odhalila jsem pouhým letmým nahlédnutím na přebal - to fakt nasere a zkazí zážitek z četby! S filmem je to do jisté míry podobné: holt jsem věděla dopředu, co se bude dít a scénář mě překvapil jen několika změnami, málokdy pozitivními. Řecký turista se moc nehodil do krámu a německý musel převzít osud řeckého, aby oba američtí zástupci mužského pohlaví mohli být ti kůůl gájs s nervy jako ocelová lana. US holčiny byly správné hysterky a kupodivu jedna z nich měla i trochu špeků a brejle! Závěr se od románu lišil, spisovatel byl příjemně nekompromisní a taky více vysvětloval - film má v tomto ohledu vážné trhliny, např. neříká, proč vlastně domorodci odmítali turisty pustit. Pochválit je nutno výpravu, flórou zarostlá pagoda v džungli vypadala lépe než v mých představách. Nejspíš bych hodnotila výše, nečíst knihu, takhle se můj dojem pohybuje okolo slušných 70%.(27.9.2010)

Výborné prekvapenie nielen film samotný, ale aj prevažne komediálny herec Ben Stiller ako producent. Úvod filmu je podobný ako u väčšiny hororov, kde je partia mladých ľudí, čiže dovolenka a pohoda. Našťastie nie je to dlhé a už o pár minút sme v džungli a o pár sekúnd nato máme aj mladíka s prestrelenou hlavou. Dedinčanmi sú zahnaní na vrhchol posvätnej pyramídy. Sú obkľúčení, prakticky bez jedla a vody a zdá sa, že tam nie sú sami. Veľmi vydarený horor s originálnym príbehom a dobrou bezvýchodiskovou atmosférou. Krvi a brutality si tiež trochu užijeme, určite nezabudnuteľná je amputácia nôh pomocou kameňa a noža. Nejde o žiadny prelomový horor, ale je to minimálne dosť originálne dielko, ktoré pôsobí ako svieži vietor v tomto žánri. 80%.(30.1.2009)

Originálně vystavěná zápletka, neotřelé prostředí, uvěřitelné charaktery a nezanedbatelný kus fungujícího napětí. Proč nějak takhle nevypadá alespoň třetina současné hororové produkce?(16.7.2008)

Že prý ženu ani květinou neuhodíš.. Originální nápad vraždící révy na otevřeném prostranství a přitom bez možnosti úniku, nějaké ty operační zákroky v nesterilním prostředí a čtveřice amerických živin pro mayskou pyramidu, která ještě nevečeřela. Krvavě prosté, v žánru mírně nadstandardní.(27.9.2010)

• Wacoslav1

Naprosto nic neříkající film. Žádná hrůza ani atmosféra, mizerní herci. 1* asi za nápad jinak nic moc.20%(16.1.2015)