Ruiny

Ruinen

Ruiny

The Ruins

Horor / Thriller

USA / Německo / Austrálie, 2008, 90 min (Director's cut: 93 min)

Carter Smith

Scénografie:

Grant Major

Kostýmy:

Lizzy Gardiner

No, i když se přiznám, že mám v hororovém žánru raději hmatatelnější látky a nejsem typ, co z jedněch uřezaných končetin skáče radostí, tentokrát jsem se příjemně tetelil. Dávám přednost hutné atmosféře (té se mi dostalo vrchovatě), NEsamoúčelnému násilí a když už žánrová klišé, tak alespoň řádně zakamuflovaná. Ruiny se nestydí za to, čím jsou. Béčkovým thrillerem, u kterého budete místy přivírat oči, bát se poskrovnu a brzy na to celé zapomenete. Navíc relativně často překvapí (což debutující režisér korunuje několika dobrými nápady ve vývoji děje) a slušně odsýpají. No, takže.. je jenom dobře, že čtveřici mladých přátel na dovolené popíjení koktejlů nebude bavit věčně, proto se rozhodne k malému dobrodružství v podobě mayského pahorku kdesi v lesích, který nyní slouží jako archeologické naleziště zahalené tajemstvím. Naštěstí nezůstaneme jen u propocených triček dvojice slečen, ale netradiční námět nás s nutnou pomocí ozbrojených a nesmlouvavých „domorodců“ vystřelí nahoru na pahorek naleziště. Tam mj. vegetuje slušné množství popínavých rostlin (Adéla ještě nevečeřela po americku) a můžeme tak směle zatleskat úspěšnému pokusu o nastupující špinavost a brutalitu. Nervozita přibývá, obviňování se hromadí, klišé kupí - a neokoukaní herci odvádí překvapivý nadstandard. Přiznejme si ale, že se divák musí HODNĚ povznést nad faktem, že zabijáky jsou logicky uvažující rostlinky (které navíc kapánek fušují do mobilů). Takový sympatický, krvavý průměr.. jen tak dál!!(30.7.2008)

Zapomenutý mayský chrám skýtá více než jen trochu kultury… Začíná to jako obyčejný horor. 4+2 mladí lidé vyráží na neznámé místo. Zde je to ,,vyšperkováno“ Mexikem, Mayi , pralesem a že mládeže nebude přibývat je jasný i těm, kteří v Mexiku nikdy nebyli. Pak se z toho vyklube více než obyčejný horor, ve kterém se místo vražd dost operuje, což mi připadá smysluplnější. A hlavně je tu minimum nelogického chování! Sice se nejedná o nic extra strašidelnýho, ale je to zase něco jinýho a s příjemnou stopáží. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *** Co uvidíme (možná) příště? (p)RUJMY! Tentokrát se z toho posereme!!(5.5.2009)

„Štyria Američania na prázdninách sa nemôžu len tak stratiť.“ Celkom dravé, človeče. Nie je to tretí PÁD DO TMY, ale ani druhá JASKYŇA. Miestami to siaha skôr až kamsi ku KANIBALOM a VRAŽDÁM VO WOLF CREEK, čo je myslím pochvala. Lenže všetko je akési polovičaté: herecké obsadenie je rovnakou mierou sympatické ako nevýrazné, výprava solídna no čoskoro prejde do stereotypu, scenár prekvapivo kombinuje šialených domorodcov s ekologickým zabijakom no taktiež mu začne čoskoro dochádzať dych... hoci nás vždy z driemot vyšklbne šokujúce gore, z ktorého lezie realita (dá sa u človeka, ktorému robíte amputáciu končatín kameňom, pokladať za plus, že je od pása dole ochrnutý a tak to necíti?). Palec hore, alternatívny záver na DVD však približne rovnako priemerný. Produkcia: Ben Stiller (!). Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/186516/Ruiny-60.html(22.11.2008)

Originální námět Ruinám jistě nelze upřít a i když to asi není zrovna o strachu, je to alespoň dostatečně krvavé a myslím, že i dost zábavné. Oproti knize je tam pár úprav, ale celkem zajímavých a kompletně předělaný konec.(2.7.2008)

Výborné prekvapenie nielen film samotný, ale aj prevažne komediálny herec Ben Stiller ako producent. Úvod filmu je podobný ako u väčšiny hororov, kde je partia mladých ľudí, čiže dovolenka a pohoda. Našťastie nie je to dlhé a už o pár minút sme v džungli a o pár sekúnd nato máme aj mladíka s prestrelenou hlavou. Dedinčanmi sú zahnaní na vrhchol posvätnej pyramídy. Sú obkľúčení, prakticky bez jedla a vody a zdá sa, že tam nie sú sami. Veľmi vydarený horor s originálnym príbehom a dobrou bezvýchodiskovou atmosférou. Krvi a brutality si tiež trochu užijeme, určite nezabudnuteľná je amputácia nôh pomocou kameňa a noža. Nejde o žiadny prelomový horor, ale je to minimálne dosť originálne dielko, ktoré pôsobí ako svieži vietor v tomto žánri. 80%.(30.1.2009)