Sortie des usines Lumière, La
Dokumentární / Krátkometrážní
Francie, 1895, 1 min
Režie:
Louis LumièreObsah
-
Jeden z prvních filmů bratří Lumiérů. Byla to právě továrna jejich otce, kde natáčeli. Je to krátkometrážní jednominutový snímek odchodu dělníků z fabriky. Vše v dobových kostýmech, procházejí muži i ženy. Na konci vrátný zavře za továrnou i filmem vrata. (RadimFišer)
- komentáře
- zajímavosti
- ext. recenze
- galerie
- videa
- v bazaru
- ve filmotéce
- diskuze
Komentáře uživatelů k filmu (29)
-
AngelAngie
Dělníci po šichtě odchází z továrny...(29.8.2008)
-
dwi
Jedno z prvních děl průkopníka kinematografie Louise Lumiéra dnes budí spíše naivní úsměv. Byl to ale právě on, kdo vynalezl kinematograf, jenž byl zároveň kamerou, projektorem a kopírkou (ve srovnání se zooskopem, vitaskopem a dalšími přístroji přímo revoluční vynález). Ten mu umožnil nejen zvýšit finanční kapitál (který byl už takto velký), ale umožnil mu hlavně tvořit další a další filmy. Své fotografické zkušenosti zúročoval i ve svých filmech (smysl pro kompozici...), což je vidno na některých jeho snímcích. Ve srovnání s ostatními jeho současníky působí jeho dílo vynalézavostí a inovativností. V tomto krátkometrážním filmu zachytil odchod lidí z továrny. Můžeme vidět dělnice oblečené v dobových šatech, následně vycházející muže, vše uzavřeno vrátným, který zavírá bránu. Hodnotit toto dílo z nějakého estetického či dějového hlediska vůbec nelze. Spíše můžeme být potěšeni, že takové rarity se vůbec dochovaly. I tak dávám za ***.(11.9.2003)
-
Hellboy
Zajímavý dobový dokument. Ty sukně a klobouky! A koně! A ještě dva bycikly. Ale to je také vše. Člověka na tom nakonec nejvíc udiví, že se ten film vůbec zachoval.(21.2.2009)
-
Morien
Nevím, jak hodnotit. Nepopsatelné.(1.6.2010)
-
Fabienne
Viděla jsem dvě verze tohoto filmu. Poprvé je odchod dělníků neorganizovaný, bez počátu a konce. Druhý Lumiérův pokus zachycuje otervírající se bránu, lidé odcházejí a brána se zavírá. Louis Lumiére si uvědomil moc kinematografie - ovládá "herce", čas i prostor.(18.5.2006)
-
Ony
Dost mě teda zklamalo, že ti dělníci vůbec nevypadají jako dělníci.(3.10.2007)
-
hippyman
inu, lidí prošlo za tu chvíli dost :-) každý začátek je těžký... 50%.(6.2.2008)
-
Fingon
http://www.institut-lumiere.org/english/films/1seance/accueil.html(22.9.2006)
-
Webb
Rozchod, padla, jde se domu....(14.11.2008)
-
Iggy
Tohoto filmu-záběru se dochovaly celkem tři různé a pokaždé originální verze.(1.10.2007)
-
Mononoke.
Všichni už jsou mrtví.(8.8.2010)
-
Pejpr
Nebýt tohoto filmečku, existovalo by csfd?(6.5.2009)
-
gjjm
Možná to nemá děj ani prakticky nic jiného, ale existence moušn pikčrs v této podobě je fascinující sama o sobě. Nemůžu si pomoct. P. S. Proč se nikdo nedívá do kamery ;)? Natáčeli to z okna a kamera nebyla vidět ;)(5.4.2009)
-
Zbyisek
Nejstarší film vůbec, průkopnické dílo, které položilo základy kinematografii si zaslouží určitě minimálně 4*.(15.9.2008)
-
codeas
Statická kamera na záběr vrat a dveří. Po otevření vycházejí dělníci, ačkoliv to jsou většinou ženy. Tato továrna dle mého názoru je na výrobu fotografických desek a papírů v Lyonu, protože jejich otec je majitelem. Kde jinde tedy začít a jakou jinou továrnu si vybrat, než právě tu otcovu..(19.3.2005)
-
Sfinkter
Opravdu hodně dávné začátky filmu. Lumiere natočil naprostou banalitu, jen průchod lidí bránou. Téma žádné, ale přítomnost kamery v té době je samo o sobě něco neuvěřitelného.(22.6.2008)
-
SaNcHeZ_cz
Filmové počátky v názorné ukázce(29.12.2010)
-
Charlizee
Nelze jinak hodnotit "první film". Jedná se o statický záběr bez střihu, ve kterém nešlo o umělecký přínos, ale o vědeckou hodnotu...(28.9.2010)
-
SeanLSD
Ak uznávame prvenstvo Lumiérovcov vo výrobe filmu, potom práve tento je ten úplne úplne prvý... i keď možno ťažšie určiť ktorá z viacera verzií... robotníci ešte netušia, že už zakrátko oni aj ich nespočetní potomkovia budú z továrne odchádzať s jedinou túžbou sadnúť si pred potomka tej podivnej okatej krabice, ktorou na nich mieri podivínsky šéf(2.4.2012)
-
Rabina
Neda se hodnotit, za okouzleni tim, že vidim pocatky filmu davam 4(23.7.2007)