Mysterious Skin

Tajomná pokožka

(festivalový název)

Mysteriózní / Drama

USA / Nizozemsko, 2004, 99 min

Beze sporu jeden z nejlepších filmů, které kdy byly natočeny! Někdo se diví? Ale no tak. Po stránce tvůrčí tohle musela být nesmírně obrovská práce. Jak vysvětlit malým dětem, že se mají tvářit jako při orgasmu? Jak jim vysvětlit, že jsou uspokojovány? Jistě, nejspíš byla použita jiná slova a bylo jim asi mnohokrát řečeno něco jiného, ale i tak, výsledek je až mrazivý. Nikdy jsem neviděla film s pedofilní tématikou, kdy by tohle téma jelo od první minuty do té poslední! Vždy se jednalo o chození okolo nebo se něco stalo a pak se o tom mluvilo. Tady ne, tady jste v tom až po uši po celou stopáž. Režisér vás nechá máchat se v těch nejhorších zvěrstvech a obalí to do milého obalu. Je nám vyprávěn paralelně příběh dvou osmiletých chlapců. Jeden se na první pohled zamiluje do svého trenéra baseballu, je to vzájemné... trenér dítě bere na výlety, stará se o něj nejlépe jak to jde a hraje s ním hru, že cokoli se stane, je vlastně v pořádku, protože ho má moc rád. Chlapec to nevnímá jako něco špatného, protože ho platonicky miluje. A tohle ho pak provází po celý život. Stane se prostitutem... a to jaké má zákazníky, to je nutno vidět... něco tak reálného jsem si neuměla ani představit a to jsem považovala za nejrealistější Mandragoru, tohle zašlo ještě dál. Druhý chlapec byl obětí. A proto si vytvoří svůj svět....(6.9.2009)

Mysterious Skin je přesně ten styl filmu, který vám nahodí depku a budete na něj myslet ještě hodně dlouho. Je to velice citlivý a silný příběh, který se otevřeně dotýká pedofilie a homosexuality. Co se týče obsazení, tak jsem maximálně spokojená, hlavně dětští herci jsou neuvěřitelně přesvědčiví.(19.8.2010)

Atmosférou, herectvím a tématem mě Mysterious Skin naprosto dostal. Všechny role, i ty nejmenší, jsou výborně typově obsazeny. Překvapení. 90%(2.6.2009)

Výborná záležitost, se sympatickým příběhem a ještě charismatičtějšími představitely, u kterého se rozhodně nudit nebudete, dost vás zasáhne a budete na něj rádi vzpomínat.(1.4.2006)

• Morien

Tajemství by mělo být... jak bych to... tajné. Čímž si to u mě film se slovem "mysterious" v názvu docela pokazil. Já osobně prostě musím mít dojem, aspoň na chvíli, že scenárista je chytřejší než já, jinak si k němu nedokážu uchovat respekt. A tady jsem ten dojem neměla ani chvilku, protože všechno se odhalovalo prvním záběrem a zbytek filmu tedy nebyl cestou za odhalením, ale čekáním na titulky. A dále, i přes hojnost sexuálních scén jsem neměla dojem, že bych sledovala film o sexualitě.(19.10.2012)

• - Gregg Araki snímek sestříhal na svém Macintoshi, užitím programu Final Cut Pro 4. (houseofwax)

• - Gregg Araki prohlásil, že všechny scény s dětmi natáčel tak, aby nevěděli o sexuálním kontextu. (Listeroman)

• - Film, na který se Brian (George Webster) a Eric (Jeffrey Licon) dívají, než je vyruší matka, je Dead Next Door (1988). (Listeroman)