Mysterious Skin

Tajomná pokožka

(festivalový název)

Mysteriózní / Drama

USA / Nizozemsko, 2004, 99 min

Beze sporu jeden z nejlepších filmů, které kdy byly natočeny! Někdo se diví? Ale no tak. Po stránce tvůrčí tohle musela být nesmírně obrovská práce. Jak vysvětlit malým dětem, že se mají tvářit jako při orgasmu? Jak jim vysvětlit, že jsou uspokojovány? Jistě, nejspíš byla použita jiná slova a bylo jim asi mnohokrát řečeno něco jiného, ale i tak, výsledek je až mrazivý. Nikdy jsem neviděla film s pedofilní tématikou, kdy by tohle téma jelo od první minuty do té poslední! Vždy se jednalo o chození okolo nebo se něco stalo a pak se o tom mluvilo. Tady ne, tady jste v tom až po uši po celou stopáž. Režisér vás nechá máchat se v těch nejhorších zvěrstvech a obalí to do milého obalu. Je nám vyprávěn paralelně příběh dvou osmiletých chlapců. Jeden se na první pohled zamiluje do svého trenéra baseballu, je to vzájemné... trenér dítě bere na výlety, stará se o něj nejlépe jak to jde a hraje s ním hru, že cokoli se stane, je vlastně v pořádku, protože ho má moc rád. Chlapec to nevnímá jako něco špatného, protože ho platonicky miluje. A tohle ho pak provází po celý život. Stane se prostitutem... a to jaké má zákazníky, to je nutno vidět... něco tak reálného jsem si neuměla ani představit a to jsem považovala za nejrealistější Mandragoru, tohle zašlo ještě dál. Druhý chlapec byl obětí. A proto si vytvoří svůj svět....(6.9.2009)

Jakožto věrný fanoušek knih mistra Burroughse jsem byl vždy přesvědčen, že jsem divák otrlý vůči všem homo výjevům, jaké mi může film naservírovat, ale jako obvykle jsem byl zbaven iluzí perverzností mnohonásobného kalibru. Už samotná myšlenka, že si osmiletý klučina může pedofilní hrátky užívat, je natolik pokroucená, že musela vykvasit v mozkovně přihřátější než tekuté olovo. Na druhou stranu ale věřím, že ten prdelomilný požírač jezevčíků, který to má na svědomí, ví, o čem mluví. A na třetí stranu je vlastně chvályhodné, že má někdo koule překročit hranice o dobré světelné roky a ukázat obskakování předškolních řiťáků ve zcela jiném světle, tedy obohacené o šťavňaťoučké detaily, nad kterými si zdravý člověk pohoršeně zacpává uši a pedofilovi rupá poklopec. Ale co, Mysterious skin je brilantní exhibice zvrácenosti, přesných hereckých výkonů a všeho ostatního z dob, kdy nezávisláky nebyly snůška vykalkulovaných slzopudných sraček. Má heterosexualita každopádně utržila pár dalších šrámů, aspoň houževnatí.(16.4.2013)

|| Scenár: Gregg Araki | Hudba: Harold Budd, Robin Guthrie | Distribúcia: Tartan Films | Rozpočet: ? | Tržby: 1,524,966 $ || Nevďačné téma, ktoré sa spracováva len občas. Ťažký film s depresívnou atmosférou a skvelými hereckými výkonmy. U niektorých scén človek stráca dych, no v tom najťažšiom slova zmysle, a práve preto jedno zhliadnutie stačí na celý život. Gordon-Levitt len potvrdzuje, že sa stal hollywoodskou hviezdou oprávnene. Podobne, ako Mark Wahlberg, i on si najprv zahral nepríjemné postavy v nízkorozpočtových, divácky nevďačných projektoch. 76% | 1080p, THX, EN DTS |(10.1.2015)

Hudba - Harold Budd a Robin Guthrie. Natočeno podle románu Scotta Heima. CITÁT - Toto léto mi zmizelo pět hodin. Zmizelo. Pět hodin!........... Hezký příběh ale celkem nudně zpracovaný. Dlouhé pasáže a z počátku i celkem zmatek. 50%(25.6.2014)

• Ridick

po osobnej stranke je to odpad. s velkou nechutou som sa dival na vsetky tie pedo-homo-sadofilne hry a prislo mi aj zle. ale po vypovednej stranke je to za 4*. cize takych 40%(7.8.2007)