Mysterious Skin

Tajomná pokožka

(festivalový název)

Mysteriózní / Drama

USA / Nizozemsko, 2004, 99 min

Výborná záležitost, se sympatickým příběhem a ještě charismatičtějšími představitely, u kterého se rozhodně nudit nebudete, dost vás zasáhne a budete na něj rádi vzpomínat.(1.4.2006)

Výborný soundtrack a vynikající herecký koncert Josepha Gordon-Levitta. Námět sám o sobě má také patřičnou hloubku, naráží na otázky zneužití dětí a následků. Chvílemi dost syrový film. Možná by si zasloužil i 4*, ale pocitově více jak 3* dát nemohu.(23.2.2014)

Dva chlapci byli zneužiti trenérem a každý se s tímto hrůzným zážitkem vyrovnává po svém. Zatímco Brian (Brady Corbet) ztratí paměť a myslí si, že jej unesli mimozemšťani, z Neila (Joseph Gordon-Levitt) se stává prostitut, který za peníze sexuálně uspokojuje starší pány. Snímek Mysterious Skin se věnuje většinou tabuizovanému tématu pedofilie a jejím následkům v psychosexuálním vývoji. Velmi podmanivý hudební doprovod a neuvěřitelně přesvědčivé herecké výkony Bradyho Corbeta a především Josepha Gordon-Levitta, který je jedním z nejtalentovanějších herců současné mladé generace. Nejdojemnější scéna? Když se postava JGL setká s béčkovým záporákem Billym Dragem, který má AIDS a netouží po ničem jiném než po dotyku. Tato scéna mě doslova smetla a neubránil jsem se slzám. Mysterious Skin je depresivní záležitost, kterou ne každý vydýchá nejen pro šokující scény. Závěr zvládnou jen citově otrlejší.(18.4.2010)

Ojedinělý film, který se konečně zabývá i jednou z příčin odlišné sexuální orientace. Pedofil, který je na postu nějakého vedoucího sportovního oddílu, skautů, hudebního kroužku atd. si prostě vezme co chce a pro dítě to je většinou trauma na celý život. Tady se řeší výpadek paměti jednoho z hlavních hrdinů.....Zajímavě zpracované obdobné téma je i v norském filmu http://www.csfd.cz/film/232774-sonner/. Faye skvělý komentář!!!!(18.2.2009)

Obsahuje spoilery. Uff, silné kafe. Zatímco takový Gardens Of The Night se drží dost při zemi a okolkuje jak se dá, Mysterious skin se s ničím nepáře, od začátku je jasné, o co běží a je to takové opravdovější, silnější a brutálnější. Zajímavé je sledovat, jak rozdílně se se zneužitím vyrovnávají oba kluci - jednomu se to "zalíbí" tak, že se z něj stane homosexuální prostitut, zatímco druhý to vytěsnil ze svých vzpomínek a za svými výpadky paměti hledá únos mimozemšťany. Úžasná mysteriózní atmosféra a herecké výkony vás strhnou, opravdu jsem se ani chvíli nenudila. Závěr, kdy se oba chlapci střetnou a Brian se dozví pravdu o tom, jak to skutečně bylo, mě neskutečně dostal. Celkově taková tabu témata ve filmech mají opravdu sílu. Nutno ještě říct, že trochu lituji toho, že na to ten parchant trenérská nedoplatil..A nejhorší je, že to tak bohužel v reálném světě bývá. Každopádně jasný plný počet.(1.9.2012)

• - Gregg Araki snímek sestříhal na svém Macintoshi, užitím programu Final Cut Pro 4. (houseofwax)

• - Na Erikově (Jeffrey Licon) autě lze vidět samolepku skupiny Metallica a jejich St. Anger. To však vyšlo až v roce 2003, zatímco příběh se odehrává o dvanáct let dříve. (Terva)

• - Dům, ve kterém se natáčely scény z Halloweenu, je stejnou stavbou, která byla použita ve filmu Kill Bill (2003) jako domov Vernity Green (Vivica A. Fox). (Listeroman)