Kruh 2

Kruh 2

Horor / Thriller / Drama / Mysteriózní

USA, 2005, 105 min

• castor

No, tak kde začít. Japonský režisér si odkroutil dva Kruhy už doma, volba tak padla na něj – jako kdyby na tom záleželo.. Prostě a jednoduše: logických děr má celý film požehnaně, podceňuje inteligenci diváka, snaží se zaujmout digitálními jeleny, disponuje proměnlivým tempem, mezi vatou jsou jen směšné pokusy o navázání atmosféry a Naomi Watts ze srdce přejme, aby si tak špatné projekty už nikdy nevybírala. Ať už je to remake, sequel nebo bůhví co ještě, efekty přeplácaný výsledek je JEN rezignujícím útokem na divácké peněženky; nic víc, nic míň!!(12.6.2008)

• S.Quentin QUALE

Jo, dodíval jsem se na to bez větší úhony. Je to sice střelnej prach prochcanej durch na durch, ale něco hodně málo se tam najde, takže za mě dva kusy. 40%(19.7.2013)

• LiVentura

...nadbytečné pokračování.(15.11.2009)

Příliš děravé, příliš poslepované, příliš křečovité, příliš dělané pro peníze... Úspěchu jedničky však tento slabý odvar dosáhnout nemůže. Samara vzbuzuje spíše lítost než strach, Rachel a Aidan mi byli celkem ukradení (jako všechny vystupující postavy), chybí cokoliv překvapivého, chvilkama zavládne vyloženě nuda. Trikově je to místy odfláknuté (co ta animace jelenů, WTF, to by stačilo možná před 10 lety). Celkový dojem je tedy veskrze průměrný - není nijak zvlášť co chválit, ovšem existuje i spousta mnohem horších hororů. 60%(2.3.2009)

• kiddo

Koho napadlo tohle cpát do škatulky horor? Velkou vadou druhého dílu je, že první film těžil velkou část kouzla z toho, že fungoval jako detektivka, a teď už není co objevovat. Nakata zahodil samotný motiv videokazety (který nadále není podstatný ani při vysvětlování celého incidentu) a vrhl se na sociální drama, navenek prodávané jako horor. Mrazivá atmosféra chladného neosobního města je v tahu a na slunném a hřejivém venkově plném hraček, stánků a přátelských obyvatel by to možná slušelo Freddymu, ale rozhodně ne Samaře. Ta už není tou trpělivě číhající neodvratnou hrozbou, která čeká, protože ví, že přijde její čas, teď se snižuje k tomu, že za svými oběťmi leze až do koupelny. Jestli je pro film něco charakteristické, tak je to plýtvání. Film se urval ze svého zakotvení v realitě, sází se na přímé zobrazování; místo nejasné hrozby je teď nutno bojovat s dokonale viditelným monstrem, voda už neteče po kapkách, ne promyšleně a v klíčových okamžicích, ale po hektolitrech a při každé příležitosti, Samara nevylézá ve chvílích, kdy na to jako součást již neaktuálního imaginárního světa má právo, ale jen tak se potuluje venku, jak se jí zlíbí (uznávám, že tohle se objevovalo i v prvním filmu, nicméně tam to aspoň sloužilo atmosféře), její závěrečná image Gluma jí na hrozivosti taky nepřidá, zvířat jsou celá stáda a nadto ještě digitální. Napětí, natož strach se nevyskytují, lekačky a nefungující „hrůza“ jsou těženy z provařených hororových rekvizit (temný dům, koupelny, stříkačka, vana snímaná tak, že i retardovaný pochopí, že z ní za pár vteřin něco vyskočí,..). Vzhledem k tomu, že to hlavní hororové bylo již zřejmě odvyprávěno, mohlo být docela zajímavé sledovat, jak se Samara pomalu prolíná do živých osob. Leč ani tohle se nepovedlo a místo abychom aspoň sledovali přesvědčivou „schizofrenii“, budeme spíš uvažovat, proč by Samara vůbec měla toužit se mstít, natožpak najít novou rodinu, když stejně nemá mít schopnost fungovat a reagovat jako potencionálně živý člověk. Dále je pak přinejmenším divné, že Samara se s Rachel chová jako vzorné užvatlané děvčátko, což, jak víme, s jejím charakterem moc nesedí (že si vševědoucí děvče, které nikdy nespí, ani nevšimne, když mu někdo nasype do jídla prášek na spaní, který na ni ke všemu účinkuje, je už jen unaveným povzdychnutím). Prolínání dvou identit není uděláno nijak uvěřitelně a problém komunikace je řešen rozhovory ve snech, zakončené vyděšeným posazením hrdiny na posteli. Nakata nic nevytěží ani z „remaků“ osvědčených scén“, viz. setkání v nemocnici, střet se zvířetem, Co se týče herců, Naomi Watts zůstala dobrá, nicméně David Dorfman ztratil punc svého protipólu Samary a změnil se v nechutně slaďounké dítko. Řemeslně to rozhodně není špatný film, při srovnání s Kruhem Verbinského by ale měl Nakata radši hanbou zalézt do studny. Ale stejně musím přiznat, že mě Kruh 2 nakonec přece jen rozpálil. Na konci jeho sledování jsem měla horečku osmatřicet.(26.10.2005)