Chlapci a chlapi (TV seriál)

Československo, 1988, 11x60 min

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka, Ladislav Županič, Kateřina Lojdová, Jiří Krampol, Ivana Andrlová, Jiří Štěpnička, Roman Hájek, Jaroslava Adamová, Václav Mareš, Vladimír Javorský, Jiří Kopta, Mário Kubec, Boris Slivka, Peter Pilz, Antonín Hardt, Marcel Rošetzký, Petr Rychlý, Petra Vančíková, Libuše Havelková, Michaela Dolinová, Ivan Vyskočil, Michal Dočolomanský, Monika Žáková, David Prachař, Tomáš Juřička, Mirko Musil, Josef Bláha, Zdeněk Podhůrský, Jitka Asterová, Vladimír Salač, Ludmila Roubíková, Jana Drbohlavová, Klára Jandová, Rudolf Jelínek, Josef Langmiler, Sabina Laurinová, Jan Teplý st., Vladimír Hrabánek, Jan Faltýnek, Roman Hemala, Ivo Niederle, Zdeněk Ornest, Simona Postlerová, Peter Rúfus, Petr Skarke, Hana Militká, Věra Tichánková, Bohumil Švarc st., Věra Uzelacová, Jana Vychodilová, Miloš Zavřel, Vlastimil Zavřel, František Kreuzmann ml., Peter Marcin, Viktor Maurer, Slávka Hozová, Marta Richterová, Svatopluk Schuller, František Švihlík, Tomáš Vacek, Jiří Valšuba, Eva Čížkovská, Ingrid Timková, Miroslav Zounar, Jiří Rumpík, Dana Bartůňková, Monika Schullerová, Ondřej Malý, Věra Koktová, Ján Gubala, Vlastimil Čaněk, Tomáš Sedláček, Veronika Borovcová, Jindřich Hrdý, Stanislava Jachnická, Milan Duchek, Jakub Špalek, Bohumil Švarc ml., Markéta Valentová, Alena Kreuzmannová, Viktor Vrabec, Svatopluk Mikeska, Antonín Molčík, Antonie Valentová, Jana Vaňková, Silvia Petöová, Richard Genzer, Tomáš Borůvka, Katarína Brychtová, Luděk Čtvrtlík

Vojenská služba v 80tých letech se vším všudy aneb stovky let stará tradice pro každého mladého hocha, je už jen a jen na plátně. Taktéž i plačící matky na Hlavním nádraží, ale také veškeré těžkosti vojenské služby, které jsou zde krásně naivně znázorněny, v postupně se rozvíjejících individuálních příbězích. Zmíněná naivita celého seriálu mně prostě baví, snaha vychovávat, směšná, politická angažovanost, která na tuto mládež popíjející coca-colu už stejně nemohla zabírat, naivní podivování se nad početím děcka :) i nekompromisní způsob natáčení. Vypadá to, jako by se všechno točilo na jednu dobrou. Ovšem je zde také skutečný obraz toho, co k vojně patřilo, a jestliže je to jediný seriál z podobného prostředí, které si dnešní mládež umí asi stěží představit, chce to přece jen dost zamhouřit oči. V dnešním pojetí by byl seriál ještě směšnější. Tohle mam prostě rád a nedám na to dopustit. Líbí se mi scénář i celkový, umělý projev herců, nebo spíše v tomto případě dabérů, kteří zde převážně hrají. I když to někomu může připadat primitivní hlavní síla tohoto seriálu je v neuvěřitelné přirozenosti.(6.11.2011)

• paascha

Ne odpad! ale MEGAGIGASRAČKA!!! Tímhle paskvilem nás krmili na vojně a koukat se v přijímači na to, jak ten vytlemenej Zounar zmoudří a stane se z něj guma, co chápe svou odpovědnost k vlasti bylo fakt na blití. Ale to pochopí jen ten, kdo měl někdy za 730 a odečítal každým dnem:-/ Každopádně, za tohle veledílo bych normálně střílel! Každý, kdo tomu dá jiné hodnocení, než ODPAD je duševně nemocný, nebo komouš, což je totéž!!!(26.6.2007)

• Kothy

Drsný seriál z prostředí socialistické vojny. Šikana byla na denním pořádku. Nejlepší je ale Kyslík.(9.2.2013)

• Tosim

Tohle je docela hustý. Seriál se snaží navodit atmosféru filmu "Copak je to za vojáka," (té lehkosti a popisu socialistické vojny, jako nečeho smysluplného), ale dost drsně mu to nejde. Hlavně kvůli chabým a trapným hereckým výkonům. Propaganda to už vlastně taky není, protože co byste chtěli v osmdesátým osmým propagovat, že. 30%.(25.9.2003)

• petaspur

Nikdo nechtěl v mladém věku odcházet na vojnu a málokdo dnes lituje toho, že tam tenkrát byl. Ve výcvikových prostorech se získávali přátelé na celý život, neboť jen nenávist ke společnému nepříteli, což byly samozřejmě GUMY (čti důstojníci Československé lidové armády), dokázala doživotně stmelit partu neznámých lidí. O tom však tato propagace kasáren, jako "svatého" místa, kde se z kluka stává muž, skutečně nebyla.(16.8.2009)