Chlapci a chlapi (TV seriál)

Československo, 1988, 11x60 min

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka, Ladislav Županič, Kateřina Lojdová, Jiří Krampol, Ivana Andrlová, Jiří Štěpnička, Roman Hájek, Jaroslava Adamová, Václav Mareš, Vladimír Javorský, Jiří Kopta, Mário Kubec, Boris Slivka, Peter Pilz, Antonín Hardt, Marcel Rošetzký, Petr Rychlý, Petra Vančíková, Libuše Havelková, Michaela Dolinová, Ivan Vyskočil, Michal Dočolomanský, Monika Žáková, David Prachař, Tomáš Juřička, Mirko Musil, Josef Bláha, Zdeněk Podhůrský, Jitka Asterová, Vladimír Salač, Ludmila Roubíková, Jana Drbohlavová, Klára Jandová, Rudolf Jelínek, Josef Langmiler, Sabina Laurinová, Jan Teplý st., Vladimír Hrabánek, Jan Faltýnek, Roman Hemala, Ivo Niederle, Zdeněk Ornest, Simona Postlerová, Peter Rúfus, Petr Skarke, Hana Militká, Věra Tichánková, Bohumil Švarc st., Věra Uzelacová, Jana Vychodilová, Miloš Zavřel, Vlastimil Zavřel, František Kreuzmann ml., Peter Marcin, Viktor Maurer, Slávka Hozová, Marta Richterová, Svatopluk Schuller, František Švihlík, Tomáš Vacek, Jiří Valšuba, Eva Čížkovská, Ingrid Timková, Miroslav Zounar, Jiří Rumpík, Dana Bartůňková, Monika Schullerová, Ondřej Malý, Věra Koktová, Ján Gubala, Vlastimil Čaněk, Tomáš Sedláček, Veronika Borovcová, Jindřich Hrdý, Stanislava Jachnická, Milan Duchek, Jakub Špalek, Bohumil Švarc ml., Markéta Valentová, Alena Kreuzmannová, Viktor Vrabec, Svatopluk Mikeska, Antonín Molčík, Antonie Valentová, Jana Vaňková, Silvia Petöová, Richard Genzer, Tomáš Borůvka, Katarína Brychtová, Luděk Čtvrtlík, Bohdan Tůma
  • Omnibus

Základní vojenská služba nebyla nic jiného, než státem posvěcený morální teror, organizovaný komunistickou stranou. Šlo o to zlomit celé generace mladých kluků. Naučit je držet hubu a krok a poslechnout bez přemýšlení i sebedebilnější rozkaz, aby pak tu hubu drželi i v dospělosti (případně i na stranických schůzích), nelezli demonstrovat na náměstí a zanadávali si na režim tak nanejvýš v hospodě. Naopak vypustit páru a aspoň na někom se pomstít za ty dva roky mládí v hajzlu umožňoval propracovaný mazácký systém, který zároveň šetřil práci neschopným důstojníkům (čest vyjímkám, ale těch moc nebylo), kteří by často v civilním životě nemohli pro svou tupost šéfovat ani partě kopáčů. Mazácký systém ovšem taky znamenal peklo, fyzické, ale zejména psychické, dokud byl člověk pouhý "zobák". Kdo to nezažil, nepochopí. To jsou nesdělitelné a nepřenosné zkušenosti. Bohužel spoustě původně normálních kluků toto ponižování a šikana (většinou samoúčelná, nezřídka až sadistická) naprosto zkurvilo povahu a oni se jen těšili, až budou mazáci, jak si taky zařádí na nováčcích. I díky povinné vojně se tak komunistům úspěšně dařilo zlomit morálku národa a připravit o ideály velkou část populace hned na prahu dospělosti (samozřejmě nejen vojnou, také využitím demagogické propagandy na všech stupních školství již od základky a dalšími pákami).             K samotnému seriálu: Pro mě je to propagandistický škvár nejhrubšího zrna a hodnocení odpad! je naprosto na místě. Bez ohledu na to, kolik lidí, co to nezažili, se u toho dnes třeba i baví a směje. Ovšem těmto mladým lidem (Malarkey, Djkoma a další) to nezazlívám. Holt nepřenosnost zkušeností. Naopak jim to přeju a jsem rád za ně, že nezažili dospívání za totality. Netušíte, jak šťastní jste lidé! Ovšem z pamětníků, kteří v těch dobách naší socialistickou armádou prošli a přesto tento propagandistický seriál vychvalují, mě mrazí. (12.8.2013)

• petaspur

Nikdo nechtěl v mladém věku odcházet na vojnu a málokdo dnes lituje toho, že tam tenkrát byl. Ve výcvikových prostorech se získávali přátelé na celý život, neboť jen nenávist ke společnému nepříteli, což byly samozřejmě GUMY (čti důstojníci Československé lidové armády), dokázala doživotně stmelit partu neznámých lidí. O tom však tato propagace kasáren, jako "svatého" místa, kde se z kluka stává muž, skutečně nebyla.(16.8.2009)

Musím souhlasit s názorem mého bratra (zbysik), který říká, že je jedno, jestli tento seriál je nějaká propaganda, nebo ne. Mě Chlapci a chlapi hodně bavili. Propracovaný děj k tomuto seriálu přímo pasuje. Herecké výkony se mi též líbily. Vyzdvihuji také úvodní znělku, která mě dojímá. Mám ji i v telefonu:)(10.1.2012)

• Crocuta

Komedie největší! Herecké výkony k popukání, obvzlášť nadporučík Baláž je výživný, celý důstojnický sbor je samý otcovský typ se srdcem na dlani. Je zábavné pozorovat herecké začátky Javorského, Rychlého nebo Laurinové, dost se přitom nasměju, takže za 2. JÁ JSEM KLUKUM SLÍBIL, ŽE BUDOU NA ZNAČKÁCH!!!(24.6.2007)

• Oktavianus

Tohle bylo ale blbé... katastrofální herecké výkony snad všech zúčastněných, správňák Zounar a padouch Krampol (a přitom už v té době mohli vědět, že právě tihle dva prostě nejsou herci), schematičnost jako kráva a poznání, že v socialistické armádě je vlastně fajn, tak proč utíkat za kopečky. Slátanina jaké není rovno.(22.8.2012)

• - Ve scéně, kdy odjíždí na vojnu Vlado Rutkaj (Boris Slivka), po nastoupení do autobusu nepředloží řidiči ani povolávací rozkaz, ani neplatí za cestu. (rakovnik)

• - Scény z dediny a družstva, kde býva a pracuje Slovák Vlado (Boris Slivka), boli natáčané v obci Doľany a z nádvoria, kde majú vojaci rozcvičku a nacvičujú spartakiádu, boli filmované v obci Lešany. Taktiež sa nakrúcalo v Květušíne, Dobříši, Příbrame a Prahe. (Raccoon.city)

• - V současné době již prachatický areál neslouží jako kasárny, ale jsou zde obytné domy. Stále stojící bývalá vrátnice se nachází na křižovatce ulic Na Sadech a Rožmberská. (San Miguel)