Chlapci a chlapi (TV seriál)

Československo, 1988, 11x60 min

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka, Ladislav Županič, Kateřina Lojdová, Jiří Krampol, Ivana Andrlová, Jiří Štěpnička, Roman Hájek, Jaroslava Adamová, Václav Mareš, Vladimír Javorský, Jiří Kopta, Mário Kubec, Boris Slivka, Peter Pilz, Antonín Hardt, Marcel Rošetzký, Petr Rychlý, Petra Vančíková, Libuše Havelková, Michaela Dolinová, Ivan Vyskočil, Michal Dočolomanský, Monika Žáková, David Prachař, Tomáš Juřička, Mirko Musil, Josef Bláha, Zdeněk Podhůrský, Jitka Asterová, Vladimír Salač, Ludmila Roubíková, Jana Drbohlavová, Klára Jandová, Rudolf Jelínek, Josef Langmiler, Sabina Laurinová, Jan Teplý st., Vladimír Hrabánek, Jan Faltýnek, Roman Hemala, Ivo Niederle, Zdeněk Ornest, Simona Postlerová, Peter Rúfus, Petr Skarke, Hana Militká, Věra Tichánková, Bohumil Švarc st., Věra Uzelacová, Jana Vychodilová, Miloš Zavřel, Vlastimil Zavřel, František Kreuzmann ml., Peter Marcin, Viktor Maurer, Slávka Hozová, Marta Richterová, Svatopluk Schuller, František Švihlík, Tomáš Vacek, Jiří Valšuba, Eva Čížkovská, Ingrid Timková, Miroslav Zounar, Jiří Rumpík, Dana Bartůňková, Monika Schullerová, Ondřej Malý, Věra Koktová, Ján Gubala, Vlastimil Čaněk, Tomáš Sedláček, Veronika Borovcová, Jindřich Hrdý, Stanislava Jachnická, Milan Duchek, Jakub Špalek, Bohumil Švarc ml., Markéta Valentová, Alena Kreuzmannová, Viktor Vrabec, Svatopluk Mikeska, Antonín Molčík, Antonie Valentová, Jana Vaňková, Silvia Petöová, Richard Genzer, Tomáš Borůvka, Katarína Brychtová, Luděk Čtvrtlík
  • woody

Milá televize Prima nám opět naservívovala takový pěkný český seriál.Žena za pultem byla známá takže si moji rodiče zavzpomínali jaké to tehdá bylo(spíše nebylo) ale nad tímhle výtvorem který má v sobě víc propagandy než kterýkoli americký snímek jsem si nevěřícně ukroutil krk.Vidět totiž cvičení pana Zounara spolu s ostatními "herci" na spartakiádu a Krampola jako drsňáka s drsnými hláškami typu Je mi to u prdele, chlapečku! je -považte sami- silná káva.(2.11.2003)

Jak moc realistický je tento seriál nedokážu, kvůli svému věku a nezkušenostem s komunistickou vojenskou službou, posoudit. Přesto se mi líbí a je na něm trocha nostalgie z doby, která je dávno pryč, mnoho mladých hereckých tváří hned vedle těch zkušených, kteří se zde objevují opravdu po desítkách. Martin Zounar si touto rolí získal jistě mnoho diváků, včetně mě. Většina postav je trefně zahraných a nechybí ani jistý nádech snahy kritizovat nedokonalosti, které v armádě byly. Nebo alespoň mě to tak přijde a nějakou propagandu v tom vážně nevidím.(30.3.2008)

• dobytek

Jestli to soudruzi zamýšleli jako reklamu, aby se chudáci odvedenci těšili, že budou sloužit v ČSLA, tak za prvé s tim přišli asi tak 5 minut po dvanáctý a za druhý se jim to moc nepovedlo. Opravdu si nedokážu představit, že se v roce 1988 dokázal nějakej třeba 18-ti letej kluk ztotožnit s některym z hlavních hrdinů. Vezmem to popřadě... Tomáš Soukup (Martin Zounar): Takovej ublíženej, sebestřednej chudáček, kterej se zmůže akorát na to, že hystericky ječí na svou starou, aby se jí v další scéně s plačtivym hlasem dožadoval, jestli se jí může hrabat v pohlavnim orgánu. Jeho proměna za celej seriál je prakticky nulová. Je to pořád stejnej debil, akorát se navíc rozhodne stát se vojákem z povolání. Dost tragickej osud. Kyslík (Vladimír Javorský): Reklama na hlad a připosranej maminčin mazánek. V průběhu seriálu dostane do držky od jednoho mazáka, kterej vypadá taky jako reklama na hlad, a pořád doufá, že se nějak dostane z vojny. Nakonec se mu snad na vojně zalíbí, trochu se vyvlíkne z dohledu svojí maminky a nabrnkne si Dolinovou, která má dítě a neuvěřitelný jogurtovky přes celej xicht. Další tragickej osud. Majkl (Mário Kubec): Bejvalej kriminálník, nyní úspěšnej alkoholik, kterej má v plánu hned po přijímači zdrhnout do SRN. Tento plán mu nevyjde, takže si bude muset pěkně odkroutit zbytek vojny. Navíc vošuká 14-ti letou buchtu, takže je posranej, aby ho znovu nezavřeli. Opět žádný veselý vyhlídky na budoucnost. Vlado Rutkaj (Boris Slivka): Traktorista a vidlák z nějaký prdele kdesi na Slovensku, kterýmu během jeho pobytu na vojně začne zahejbat manželka. Sice se pak nakonec spolu nějak usmířej, ale po návratu z vojny ho bude mít každej za paroháče... Tak teda nevim, jestli tohle někoho přesvědčilo, že je vojna skvělá. Jinak herci v hlavních rolích jsou naprosto tragický. Stačí si jen přečíst ty jména - Zounar, Rychlý, Dolinová, Asterová... Jedinej sympaťák byl Rosťa Kuba z čundrcountry show, kterej v tomhle seriálu hraje největšího frajera široko daleko a balí Vejmělkovou na Escorta, a za něho dávám tu 1 hvězdičku. Jinak režisér Evžen Sokolovský začíná u mě získávat téměř kultovní status a Vejmělková by měla otvírat hubu jedině při felaci, protože ta její ostravština se fakt nedá poslouchat. Ani se nedivim, že v Básníkách jí předabovala Zlata Adamovská.(5.7.2008)

Tenhle seriál si zaslouží maličko delší pojednání. Co se týče scénáře, režie, hudby a hereckých výkonů, bylo by to bez debaty na odpad. Tak proč potom tři hvězdičky? Protože je to tak mile blbé, že se na to musím koukat znovu a znovu.... Asi jsem divnej, ale jak jsem v končícím socialismu prožil prakticky celé dětství, mám pro tyhle výtvory slabost. Pro mladší generaci je to navíc dobrá sonda do tehdejší kultury, mluvy, sociálních vztahů a institucí (namátkou, kolik lidí pod 18 dokáže dešifrovat zkratky ČSLA, ÚVKSČ, OPBH?)(7.4.2008)

• Bart

Já myslel, že se hodnotí seriál a ne současná tloušťka M. Zounara. Nebo je to jinak Dr. film? Ale co říct? Martin Zounar byl na svůj věk a malé zkušenosti skoro jediným nosným pilířem seriálu. Snad on jediný měl po celou dobu vyrovnaný, téměr civilní výkon. Naopak zkušení filmaři jako Milena Dvorská nebo Míla Myslíková zklamali. Od angažovaného filmaře, jako byl Evžen Sokolovský se nemůže přece nic lepšího čekat. Takže průměr.(1.2.2004)