Světýlka z blat (TV film)

Pohádka

Československo, 1992, 53 min

Překvapivě povedená televizní pohádka s vcelku hutným hororovým příběhem. Do jednoho výborní herci a jeden unikát - záporná role Stanislava Zindulky. To se opravdu jen tak nevidí.(31.1.2015)

Velmi příjemná, kvalitní a podařená pohádka, ve které sice záporná postava spáchá dvě čistokrevné vraždy, ale dobro se přece jen ukáže silnější než zlo a vše skončí tak, jak v pohádce má. Kuklová si zahrála tak trochu Nebojsu a trochu zcela naivní dívku. Ale jsme v pohádce a tam takové věci neřešíme. Kladně hodnotím venkovní lokace, skutečný dům i nádobí, prostě filmařsky vše výborné. Naprostá spokojenost na to, že šlo o klasickou nedělní pohádku.(15.10.2012)

Pěkná inscenační pohádka ze začátku 90. let...Zindulka pěkně řádí! :)(8.9.2013)

Uvěřitelně zlá Markyta utopí sladkobolně hodnou Marjánku i jejího synka, což je dobrý základ jejího šťastného manželství s Marjánčiným vdovcem. Pěkně tu je do lidové povídačky zapracovaný ordál, zkouška vodou, bodejť, každý ví, že nevinného neplavce voda nepohltí, empiricky ověřeno. Okouzlujícně cynické je i prohlášení královny víl o tom, že bludičky jsou ty nevinné duše, které už neměly trpělivost čekat na vysvobození. Odvážná Hančí si z rybníka odnesla kouzelné boty, jejichž pomocí vyrazila z vražedkyně přiznání. Tohle by měl Baťa vyrábět ve velkým.(27.7.2014)

Viděl jsem ji před lety, ale až nyní mohu ocenit, že kvalita pohádky u mě stoupla. Ty nové splácaniny, už nemají s pohádkou pramálo společného. 80%(8.9.2013)