Světýlka z blat (TV film)

Pohádka

Československo, 1992, 53 min

Pavlína Mourková je přesně ten typ herečky, která může bez sebemenší námahy hrát potvory a pěkně zákeřné postavy.Právě takové postavy jí vždycky zblajznu i s navijákem. Kdo s čím zachází, tím také schází. Na štěstí v pohádkách vyhrává dobro nad zlem. Zlo je samozřejmě po zásluze potrestáno. Jinak by to ani být nemohlo.(6.10.2012)

Pěkná inscenační pohádka ze začátku 90. let...Zindulka pěkně řádí! :)(8.9.2013)

• honajz

Ona je to spíš balada nebo mortyát s dobrým koncem, než pohádka. Přece jen už jako dítěti mi tady vadilo to topení lidí jak na běžícím pásu, a i když je Pavlína Mourková dokonalá zlosyně neboli zlodcera, Kuklová je až táák strašně kladná a statečná, že to celé zase potopí (vtip). Celkově poněkud rozpačitý dojem, průměrné a někdy zbytečně zdlouhavé zpracování.(1.2.2015)

Velmi příjemná, kvalitní a podařená pohádka, ve které sice záporná postava spáchá dvě čistokrevné vraždy, ale dobro se přece jen ukáže silnější než zlo a vše skončí tak, jak v pohádce má. Kuklová si zahrála tak trochu Nebojsu a trochu zcela naivní dívku. Ale jsme v pohádce a tam takové věci neřešíme. Kladně hodnotím venkovní lokace, skutečný dům i nádobí, prostě filmařsky vše výborné. Naprostá spokojenost na to, že šlo o klasickou nedělní pohádku.(15.10.2012)

Uvěřitelně zlá Markyta utopí sladkobolně hodnou Marjánku i jejího synka, což je dobrý základ jejího šťastného manželství s Marjánčiným vdovcem. Pěkně tu je do lidové povídačky zapracovaný ordál, zkouška vodou, bodejť, každý ví, že nevinného neplavce voda nepohltí, empiricky ověřeno. Okouzlujícně cynické je i prohlášení královny víl o tom, že bludičky jsou ty nevinné duše, které už neměly trpělivost čekat na vysvobození. Odvážná Hančí si z rybníka odnesla kouzelné boty, jejichž pomocí vyrazila z vražedkyně přiznání. Tohle by měl Baťa vyrábět ve velkým.(27.7.2014)