Koloběžka první (TV film)

Pohádka

Československo, 1984, 70 min

Skvěle vtipná, neřku-li důvtipná pohádka s Dádou a Jenem. :D(1.5.2014)

Nejenom čtenáři Fimfára si asi vybaví pohádku, která už nesla různé názvy, ale vždy v ní byla hrdinkou chytrá tu horákyně, tu rybářská dcerka, která byla učesaná-neučesaná, oblečená-neoblečená atd. atd. Tato televizní pohádka opět zavedla do studia Jaroslava Uhlíře, který nemalou měrou přispěl k legendárnímu statutu příběhu královny Koloběžky první alias Dády Patrasové (v roce 1984, kdy představovala ikonu české krásy). Podíl na tomto úspěchu samozřejmě mají i vtipní herci v ostatních rolích - třeba na Jitku Molavcovou a jejího střízlivého střízlíka se taky houfně vzpomíná. Je to prostě jedna z těch lépe zvládnutých televizních pohádek, kde se navíc narozdíl od ostatních - považte - objevují i nějaké ty exteriéry:) A nevadí, že je to vlastně vždycky jen kus louky a pár stromů;) Proč vlastně nedat 80%, když na rozdíl od mnoha podobných počinů obvykle při střetu končím přepínací proces?(25.12.2012)

Některé komentáře ke KOLOBĚŽCE jsou obtížně srozumitelné. To krásné werichovské převyprávění pohádky Němcové - srovnání s nimi snese snad jen Erben nebo bratři Čapkové - je zde umocněno velmi dobrým scénářem H. Sýkorové a tradičně výbornou režií Ludvíka Ráži. Rybářská dcerka Dagmar Patrasové má všechny vlastnosti Němcové hrdinky a nadto vlastní půvab a šarm. Závěr, že soudnost je více než byť i sebeosvícenější sebestřednost, jde nad rámec pohádkové předlohy v duchu své neopakovatelné werichovské modernizace. Přehlídka jiskřivého vtipu, nečekaných zvratů, invence, založená na dodržení - nikoliv znásilnění - původní předlohy, to všechno jsou v kostce hlavní znaky, jimiž tato pohádka vítězí naprosto jednoznačně ve srovnáních s většinou polistopadové produkce pro děti a mládež. Typické je v této souvislosti ještě něco: ač barevná a skvělá, dodnes na DVD neuvedená. Není to můj ani první a určitě ani poslední povzdech tohoto druhu.(30.12.2007)

Tak on mě úzkostlivě spravedlivý Čenda nikdy kdovíjak cool nepřišel. Avšak Dáda na kolobrndě, oděna toliko pouze v pochybnou síťovinu a háv břitkých bonmotů, to už je jiné kafe... Ač je to jinak rozprávka poměrně tendenční a (na svou dobu!) genderově snad až přespříliš hyperkorektní, má své nezapomenutelné momentky. Za všechny uveďme ustřižený knír, soudek s nejsladším medem na světě a glamrockovou kapacitu v oboru logopedie Jitku "střízlivý střízlík stříbro střádá" Molavcovou. To je skutečně úkaz z jiné galaxie. Nicméně, ta ústřední Dádina pjosenka, to je vskutku těžce progresivní popík, co se dokáže vrýt pod kůži. Takže i česká justice už dávno ví, že "setkáme-li se s bahnem, okamžitě zahnem!"(26.3.2012)

Klasická pohádka na motiv Chytré horákyně.. obutá neobutá.. dar nedar..(20.11.2006)

• - Televize vyhlásila zvláštní výzvu. V určitý den se měly dostavit do Průhonic děti se svojí koloběžkou. Sjely se jich stovky! (Karlos80)

• - Texty piesní napísal Zdeněk Svěrák. (J.J.1972)

• - Natáčelo se v Průhonickém parku. (M.B)