Koloběžka první (TV film)

Pohádka

Československo, 1984, 70 min

Průměrná pohádka, která si i za ty krásné písničky zaslouží 3 hezké hvězdičky.(15.9.2009)

Pohádka s pohužel místy odbytými papírovými interiéry; příjemně schematická, jednoduchá a pro nejmenší děti dobře pochopitelná. Přitom bez příliš křečovitého ponaučení, které děti stejně prokouknou a bývá odporné. ...a navíc paní rytířka z Trychtýřovic v podobě Jitky Molavcové co nabízí svou škatulku s bonbóny (pistáciové, cotrónové, cukrkandlové...) nemá chybu! :-)(1.12.2003)

Werichův humor jr mi blízký, možná proto má u mě koloběžka o hvězdičku na víc(10.10.2012)

A nečti pořád, nebo ti to zůstane! (3,5*)(20.12.2009)

Nejenom čtenáři Fimfára si asi vybaví pohádku, která už nesla různé názvy, ale vždy v ní byla hrdinkou chytrá tu horákyně, tu rybářská dcerka, která byla učesaná-neučesaná, oblečená-neoblečená atd. atd. Tato televizní pohádka opět zavedla do studia Jaroslava Uhlíře, který nemalou měrou přispěl k legendárnímu statutu příběhu královny Koloběžky první alias Dády Patrasové (v roce 1984, kdy představovala ikonu české krásy). Podíl na tomto úspěchu samozřejmě mají i vtipní herci v ostatních rolích - třeba na Jitku Molavcovou a jejího střízlivého střízlíka se taky houfně vzpomíná. Je to prostě jedna z těch lépe zvládnutých televizních pohádek, kde se navíc narozdíl od ostatních - považte - objevují i nějaké ty exteriéry:) A nevadí, že je to vlastně vždycky jen kus louky a pár stromů;) Proč vlastně nedat 80%, když na rozdíl od mnoha podobných počinů obvykle při střetu končím přepínací proces?(25.12.2012)

• - Televize vyhlásila zvláštní výzvu. V určitý den se měly dostavit do Průhonic děti se svojí koloběžkou. Sjely se jich stovky! (Karlos80)

• - Natáčelo se v Průhonickém parku. (M.B)

• - Texty piesní napísal Zdeněk Svěrák. (J.J.1972)