Berenika (TV film)

Československo, 1989, 49 min

Jana Pacnerová

Milan Dostál
  • choze

BERENIKA je de facto PAVOUK SE SMARAGDOVÝMA OČIMA v bledě modrém - opět mírně strašidelná studiová pohádka o krásné královně (Preissová), která se snaží chránit své děti (princeznu hraje opět Kateřina Urbancová) před dávným prokletím spojeným se smrtí jejího manžela a jejich otce, kterou po nocích návštěvuje tentokrát nevítaný návštěvník. Dalším záhadným návštěvníkem na zámku je pak půvabná dívka Berenika (Pleštilová), která roste jako z vody, umí čarovat a zjevně sem byla nasazena za nějakýám nepěkným účelem. I když se na Preissovou a Pleštilovou dobře kouká a Urbancová je roztomilá, PAVOUK se mi líbil víc.(21.12.2014)

Mně se tahle pohádka námětem a docela temným laděním hodně líbí. Je v ní láska, napětí, i velmi dobře zapracované dilema. Svatava Simonová TV pohádky docela uměla.(11.7.2013)

• blackrain

Abych řekla pravdu, tak dávám přednost raději klasickým pohádkovým příběhům. Na mě tohle bylo tak nějak moc moderní a umělecké. Nechápu, proč jsou tam užita ta zvláštní jména. U toho Arxe bych to pochopila, ale u ostatních mi přišla divná.(12.8.2012)

• Elyssea

Nejzajímavější je Arx a královna, sourozenci i s Berenikou jsou i co se hereckého projevu týče na druhé koleji.(6.8.2012)

• honajz

Přijde mi to hodně slabé už proto, že je to dramaturgicky špatně postavené - a díky tomu je konflikt představen až ve druhé třetině pohádky (!), a do té doby ono tajemno a záhadno moc nefunguje. Člověk si každou chvíli klade nějaké otázky - proč děti neposlechly maminku, a ani jeden z nich neřekl, hele,m nemáme tam chodit, tak nepůjdeme? Nebo jak se Berenika naučila mluvit? Skutečně někdo může vážně říct hlášku: „Některé děti rostou rychleji?“ (Které?) Kameny nesmějí tu na slunce, tu na měsíční světlo, ale přitom třeba Berenika svůj kámen chvilku má ve skříňce, chvilku na krku (za dne!), jen aby jej královna mohla vidět. A proč vlastně kameny reagují na světla Slunce a Měsíce? Kde se vzaly? Chování postav mi také přijde chvílemi vycucané z prstu. Nehledě na to, že za 50minutovou pohádku se vlastně odehraje jen jeden střet, konfrontace, a hned poslední. Tečka, hotovo.(4.10.2015)