Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pohádky Boženy Němcové si dávno získaly srdce čtenářů všech generací. Jejich televizní adaptace jsou stálicemi na televizním nebi. Jednou z nich je i pohádka "Čertův švagr". Zlá a vypočítavá macecha v ní vyžene nevlastního syna z domu. Petr se marně snaží najít práci, všude ho ale posílají k čertu. A tak jde sloužit do pekla. Jak uvidíte, nic lepšího nemohl udělat. (Česká televize)

(více)

Recenze (87)

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Zlá macecha, hodný nevlastní syn, kterého po smrti otce vyžene. Na zámku dvě holky na vdávání, jedna hodná až z toho brní stoličky, druhá pochopitelně potvora (jako mladší ze dvou sester vždycky oceňuji, že ta hodná, na kterou čeká růžová budoucnost, je zásadně ta mladší). Okouzlující galantní Lucifer. Úžasná letecká scéna, když Petr nese knížecí dcerku v náruči a...... no víte, proč letecká, že? Tak tahle scéna mě na tom fascinovala vždycky nejvíc. ()

Chrysopras 

všechny recenze uživatele

Zajímavé, že přímo ve stejný rok vznikly dvě pohádky na motivy této látky od B. Němcové. S čerty nejsou žerty jsou dnes jistě právem mnohem známější a oblíbenější. Ale ani tato komornější a rozpočtově mnohem chudší verze není vůbec marná. Například Jana Březinová v roli komorné alias 'Dorotky' je skvělá! ()

Reklama

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

"Od té černoty si nepomůžeš, kdyby se tě ale lidé ptali, řekni, že jsi čertův švagr !! A nebudeš lhát !!" Musím bez ostychu říct, že klasické pohádky Boženy Němcové patří k mým jasně nejoblíbenějším a právě Čertova švagra bych v tom svém pomyslném žebříčku zařadil úplně nejvýš !! Režisérka Vlasta Janečková si tentokrát vzala na paškál báchorku, která byla použita již mnohokrát, a Hynkem Bočanem dovedena téměř k dokonalosti v rámci jedné z našich nejoblíbenějších filmových pohádek S Čerty nejsou žerty !! Naprosto dokonale fascinujícím faktem pro mě tak zůstává, že obě záležitosti spatřily světlo filmového světa v tentýž rok, verze Janečkové o pár měsíců dříve, a ačkoliv by bylo naprosto zcestné se pokoušet je srovnávat, protože verze Janečkové, to je úplně jiná liga, zřejmě se tomu nevyhnu ani já !! Právě Čertův švagr naší pohádkové rutinérky coby zástupce nenáročných, byť to není žádné výsostně striktní pravidlo, papundeklových pohádek staví zejména na hereckých výkonech, přičemž v tomto ohledu nemám příliš co vytýkat, ačkoliv Ondřej Havelka nikdy nepatřil k mým favoritům, zde působí nezvykle snesitelně, nicméně lídry jsou tu úplně jiná jména.. Jana Březinová vždy dokonale ovládala tyhle vypočítavé mrchy, krásná Veronika Freimanová nikdy nezklame, Dagmar Patrasová si očividně s chutí zavzpomínala na roli Xenie, další jména jako Jiří Zahajský či Lubomír Lipský nutí k zamyšlení, protože tak značný výskyt hereckých legend se často nevidí !! Ale nad všemi ostatními ční fantastický Vladimír Ráž v roli Lucifera se svým charakterním herectvím a magickým hlasem, jistě, stejná postava Karla Heřmánka je o něčem jiném, ale před oběma musím smeknout.. Parádní temná hudba Vadima Petrova a všudypřítomný padající sníh, který mě prostě vždycky dostane, dodávají snímku naprosto neopakovatelnou atmosféru, a tak prostě jen zamrzí scénář Janečkové, který pomocí motivů dalších notoricky známých pohádek, jmenovitě loupežníky, čapkou neviditelnosti či ježibabou rozvíjí další naprosto zbytečné linky, nikterak propracované, a vlastně tak úplně zbytečné a rušivé, jako by se Janečková nedokázala oprostit těch svých typických ozvláštění osvědčených klasik, díky čemuž její pohádky často hraničí s bizarností, ačkoli zde šlo o změny naprosto divácky cílené vzhledem k ohlášenému natáčení nepoměrně většího projektu Hynka Bočana !! ()

Danulinda 

všechny recenze uživatele

Ačkoliv mám velmi rád (především starší) výpravné pohádky, kde se kromě interiérů hraje i v přírodě, tak mám i velkou slabost pro některé tzv. Hodinové pohádky (jak se jim říkalo), pokud mají dobrou úroveň. Je v nich totiž určité obrovské a neopakovatelné kouzlo, ať už v podobě jemné hudby či nádherně uklidňující a příjemné atmosféry, kterou právě tyto Hodinové pohádky měly. A právě Čertův švagr je jedním z typických příkladů, jak i z hodně mála (rozpočtem myšleno) se dá udělat velmi hodně. Výborný námět, perfektně zpracovaný scénář a herecké výkony na vysoké úrovni. Ať už skvěle zahraná hlavní role Ondřejem Havelkou či ostatní výtečně "přihrávající" herci, které bych musel vyjmenovat a pochválit snad všechny. Své neopakovatelné kouzlo v Hodinových pohádkách také mají situace, kdy herci jdou "přírodou", kolem klidně může poletovat (umělý) sníh (jako právě v této pohádce) či pršet (z kropáčů), ale hlavně - vše je doprovázeno nádhernými kulisami a velmi jemnou hudbou třeba v podobě větru. A právě v těchto chvílích nastává neuvěřitelné ticho, klid a pohodová atmosféra, tak typická pro většinu těchto "Hodinovek". To jsou ty okamžiky, kdy spokojeností vrním jak ta kočka. Pan Herec Vladimír Ráž zde předvádí jednoho z nejpřesvědčivějších Luciferů, které jsem kdy měl možnost zahlédnout a ačkoliv nikdo z nás neví, jak by pravý "šéf" čertů měl vypadat, tak jemu bych to uvěřil, kdyby si pro mě přišel :-) . Konkurovat by mu mohl snad jedině stejně skvostný Belzebub Karel Heřmánek (taktéž role Lucifera v pohádce S čerty nejsou žerty). Ve srovnání s dnešními neporovnatelně nákladnějšími pohádkami, a přitom většinou nevalné kvality, si tato těch 5 hvězdiček rozhodně zaslouží. ()

duddek 

všechny recenze uživatele

S řadou spoluhodnotitelů se shodnu, že ten "umělý" sníh je vyloženě rušivý. Vůbec se nepovedl ani výbuch u loupežníků. A to navíc nemám rád intriky, kterými se děj, zvlášť v první půli, jenom hemží. Přes tyto výtky toho ovšem pohádka nabízí docela dost, vlastně pořád se něco děje. A švihácký Lucifer Ráž vše pozvedá o třídu výš. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (1)

  • Když Petr (Ondřej Havelka) vysvobodí Julinku (Veronika Freimanová) od loupežníků, tak ho Julinka prosí, aby se jí ukázal. Petrovi nečekaně uvízne kouzelná čepice s pírkem na větvi stromu, v tu chvíli je vidilený a Julinka omdlí. Petr vezme zlostně čepici a je vidět, jak mu z ní přitom spadne pírko, díky kterému je neviditelný. Čepici si nasadí a přesto zase zmizí, což by se mu ale bez pírka nemělo podařit. (Sansnom70)

Reklama

Reklama