Pohádka to byla suprová. Hlavně díky ději, jenomže převzatá od Němcový a studiová a to nikdy nemůžu překousnout.(24.12.2008)

Jedna z těch kvalitnějších televizních pohádek, která ale celovečernímu "Máchalovi" nesahá ani po kotníky. Ondřej Havelka v hlavní roli mi byl prostě vrcholně nesympatický. Musím ale uznat, že pan Ráž ztvárnil Lucifera více než solidně.(9.8.2015)

"Od té černoty si nepomůžeš, kdyby se tě ale lidé ptali, řekni, že jsi čertův švagr !! A nebudeš lhát !!" Musím bez ostychu říct, že klasické pohádky Boženy Němcové patří k mým jasně nejoblíbenějším a právě Čertova švagra bych v tom svém pomyslném žebříčku zařadil úplně nejvýš !! Režisérka Vlasta Janečková si tentokrát vzala na paškál báchorku, která byla použita již mnohokrát, a Hynkem Bočanem dovedena téměř k dokonalosti v rámci jedné z našich nejoblíbenějších filmových pohádek S Čerty nejsou žerty !! Naprosto dokonale fascinujícím faktem pro mě tak zůstává, že obě záležitosti spatřily světlo filmového světa v tentýž rok, verze Janečkové o pár měsíců dříve, a ačkoliv by bylo naprosto zcestné se pokoušet je srovnávat, protože verze Janečkové, to je úplně jiná liga, zřejmě se tomu nevyhnu ani já !! Právě Čertův švagr naší pohádkové rutinérky coby zástupce nenáročných, byť to není žádné výsostně striktní pravidlo, papundeklových pohádek staví zejména na hereckých výkonech, přičemž v tomto ohledu nemám příliš co vytýkat, ačkoliv Ondřej Havelka nikdy nepatřil k mým favoritům, zde působí nezvykle snesitelně, nicméně lídry jsou tu úplně jiná jména.. Jana Březinová vždy dokonale ovládala tyhle vypočítavé mrchy, krásná Veronika Freimanová nikdy nezklame, Dagmar Patrasová si očividně s chutí zavzpomínala na roli Xenie, další jména jako Jiří Zahajský či Lubomír Lipský nutí k zamyšlení, protože tak značný výskyt hereckých legend se často nevidí !! Ale nad všemi ostatními ční fantastický Vladimír Ráž v roli Lucifera se svým charakterním herectvím a magickým hlasem, jistě, stejná postava Karla Heřmánka je o něčem jiném, ale před oběma musím smeknout.. Parádní temná hudba Vadima Petrova a všudypřítomný padající sníh, který mě prostě vždycky dostane, dodávají snímku naprosto neopakovatelnou atmosféru, a tak prostě jen zamrzí scénář Janečkové, který pomocí motivů dalších notoricky známých pohádek, jmenovitě loupežníky, čapkou neviditelnosti či ježibabou rozvíjí další naprosto zbytečné linky, nikterak propracované, a vlastně tak úplně zbytečné a rušivé, jako by se Janečková nedokázala oprostit těch svých typických ozvláštění osvědčených klasik, díky čemuž její pohádky často hraničí s bizarností, ačkoli zde šlo o změny naprosto divácky cílené vzhledem k ohlášenému natáčení nepoměrně většího projektu Hynka Bočana !!(29.10.2013)

Miluju, když v pohádkách padá sníh. Jenže tady podkresluje velmi smutnou událost. Ovšem, bez té by tenhle příběh nemohl vůbec vzniknout. Pohádka v mnohém připomíná slavnější S čerty nejsou žerty, však obě mají stejné kořeny a taky se obě hlavní postavy jmenují Petr. Akorát, že jeden je Kuranda a ten druhý Máchal. Vladimír Ráž byl velmi příjemný, i když hrál samotného knížete pekel Lucifera. Peklo je spravedlivé a měří každému stejně.(29.9.2011)

Moc příjemná TV pohádka od TV klasičky Vlasty Janečkové...Na motivy od spisovatelky Němcové. V pohádce se poukazuje především na chamtivost, kam až s ní jde zajít. Vyzdvihl bych určitě herecké výkony (kterým dominuje Lucifer v podání pana Ráže) dále pak kostýmy a celkem i povedené kulisy.(21.12.2008)