poster

Moebius

 • Argentina

  Moebius

Sci-Fi

Argentina, 1996, 88 min

 • Dudek
  ****

  Sakra, tak to bylo zase jednou velice příjemné překvapení. Moebius je šokujícím studentským filmem se zajímavým příběhem, skvělým scénářem a dobrými hereckými výkony. Nejvíce se mi však líbila brilantně zvládnutá práce s kamerou a perfektně zvolené prostředí. Režisérův nápad promítat více filmových políček než je zvykem vedlo k přesvědčivému zrychlení metra, které spolu s nádherně osvětlenými tunely tvoří příjemný klaustrofobický pocit. Jediný problém, který jsem ''objevil'' je poněkud překombinovaná pointa a určité nastavování příběhu, aby tvůrci dosáhli požadované délky. Abych se vrátil ještě k té pointě, přišla mi poněkud nepochopitelná, ale jak píše Eodeon, nemá cenu hledat v ní nějaký širší smysl. Vlastně nedoporučuji o ní vůbec nějak více přemýšlet. Stejně tak si nijak nevšímejte vzorečků, o jejichž existenci mám jistou pochybnost. Moebius je ale každopádně skvělým důkazem, že i studenti dokáží natočit opravdu velice dobrý film.(5.2.2006)

 • igi B.
  ****

  Lehce filosofující >vědecko-fikktivní< film jako úkaz, jak za málo peněz lze vytvořit poutavé dílko s přesahem až k přemýšlení... :-) Ano - "žijeme ve světě, kde nikdo nenaslouchá..." Docela zajímavý film. - - - P.S. ...Uvedeno na ČéTé a opět škoda, že nám nebylo dáno vidět v původním znění, ten český dabing... Bůh ví, proč to ti mudrlanti televizní dělají, když pořád jim někdo říká - jsou filmy, které není třeba (vhodno) dabovat... Ano, nikdo nám veřejnoprávně nenaslouchá. Ale třeba ta parta kazisvětů jednou zmizí jako ten tajemný vlak...(5.2.2006)

 • d-corso
  ****

  Zcela se ztotožňuji s Altamir(zvláště bublifuk mi připadá případný). Navíc film je skvěle natočený a když se podívám na žebříček údajně nejlepších filmu v CSFD, najdu tam (pochopitelněš čistě subjektivní názor) takové množství snímků, které tomuto nesahají ani po srulované ponožky...(1.8.2006)

 • YURAyura
  *

  2/10 Prostředí metra si kupodivu za levné exteriéry moc filmů nevolí - co mě napadá tak leda britské Tube Tales, Creep nebo maďarské Kontroll. Jako studentské cvičení na 20 minut proč ne, ale jako celovečerní snímek mi to opravdu nesedlo. Po technické stránce bych rozhodne neměl co vytknout ba právě naopak, ale spád, hluchá místa a přemíra teoretizování, kterému ani herci ve filmu nedokázali dát dostatečný důraz způsobilo, že jsem se musel dost přemáhat, abych při jízdě z konečné na konečnou neprohlížel víčka zevnitř. Přestože se film snaží být za každou cenu jiný než severoamerický, stejně tomuto osudu neujde. Jediné, co jsem si z filmu odnesl bylo nové cizí slovo, které se budu snažit v nějaké diskuzi jistě použít, abych okolním akademicky diskutujícím dokázal, že nejsou dostatečně na výši, a proto nikdy nedokážou pochopit Lynchova "génia".(8.12.2008)

 • Eodeon
  ***

  pokud nahlížím na Moebia jako na "pouhý" studentský film, shledávám ho lehce nadprůměrným. kamerové zpracování není špatné, ačkoliv jistá syrovost záběrů může být dost dobře záměrná, interiéry jsem povětšinou pociťoval nepříjemně tísnivé a klaustrofobické (což je zřejmě důsledek proslulého tunelového efektu), nicméně v jistých mezích realistické, herecké výkony kolísaly a dějová linie byla natahovaná jak žvýkačka a obsahovala mnoho pro film zcela irelevantních scén. ale abych jen nekritizoval, chválím, že se tvůrcům podařilo vnést do Moebia alespoň ten prchavý výtažek záhadami prosycené atmosféry. dále oceňuji, že film nutí diváka přemýšlet o všedních věcech z úplně nových perspektiv a o světě s trochou vyumělkované moudrosti vypovídá jako o "místě, kde nikdo nenaslouchá druhým". přesto rozhodně nedoporučuji brát "vědeckou stránku filmu" vážně. odsoudit matematické zdůvodnění zmizení vlaku, připodobňované k zakřivení Moebiovy smyčky, by mohlo poukazovat na "přidanou tématickou hodnotu filmu" - na to, že ani já, tak, jako zbytek světa, nenaslouchám, nejsem otevřený novým možnostem. a přeci to je mimo jiné účelem vědecko-fantastických filmů - otevírat mysli diváků zobrazováním nových možností existence. poukazu se opatrně vyhnu a jen doporučím nehledat v pointě filmu Moebius logiku. je pravda, že není vůbec snadné natočit dobrý vědecko-fantastický film a že s tímto žánrem se v latinskoamerických kinematografiích takřka nepotkáme. bohužel ani Moebius pravidla žánru dokonale nesplňuje. je v něm trocha vybájené fantazie i trocha v uvozovkách "vědy" a dokonce i pokus spojit ony dva prvky do jediné skutečnosti, doplněno malou, zanedbatelnou troškou hororové atmosféry, ale to je vše. v porovnání s vrcholem žánru pouhý průměr, na poměry studentského filmu si však Moebius zasluhuje větší uznání.(5.2.2006)

 • - Snímek byl natočen na motivy povídky „Podzemní dráha Möbius“ od Armina Josehpa Deutsch, která vyšla v roce 1950. (m.xFuck)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace