Príbeh dvoch detí, ktoré našli v lese dvoch Američanov, utekajúcich z nemeckého zajateckého tábora. Najskôr im tajne donášali jedlo a oblečenie, ktoré však museli zobrať obyvateľom dediny. Nakoniec zranených vojakov - černocha a novinára - schovajú v dedine a ich pobyt tu sa stáva verejným tajomstvom. Keď sa však do tohto domu dostane aj nemecký vojak, celá situácia sa začne zamotávať... (Volodimir2)

Volodimir2

Tento film je príbehom osôb, ktorí skutočne žili a prebiehal v dedinke Rocca Ripesena, ktorá existuje. Každodenný život na tomto vidieku prechádza bez zmeny v období prebiehajúcej a pomaly sa končiacej 2. svetovej vojny, ktorú zatiaľ pripomína len vzdialené bombardovanie. V skutočnosti tento príbeh je reakciou niektorých talianskych dedinčanov na svoju morálnu zodpovednosť, keď sa v ich blízkosti objaví zranený americký vojak černoch a americký novinár, ktorí utiekli zo zajateckého nemeckého tábora. ()

fragre

To městečko je zde zřejmě vykresleno náramně idylicky, jako by ani válka nebyla. I ten místní německý voják, strážíci telefonní linku, je dobromyslný obtloustlý Hans, který rád jí a pije a je s domorodci sžitý. Občas děj filmu přechází až do grotesky, jako když se opilý Hans bratří s opilým uprchlým černošským vojenským zajatcem. Jistě je ta idylka budována záměrně, aby byla v kontrastu s koncem, kdy městečkem protáhne ustupující jednotka Wehrmachtu. Vzhledem k době vzniku je konec trochu patetický, ale ani to nevadí. ()

Martin741

Na druhu svetovu je ta realita moc idylicka, este aj ten Nemec /Nemecko suverenne na strane zla a ne ze ne/ bol najradsej len ked sa najedol a napil. cele mi to pripadalo nie moc uveritelne : 60 % ()