V Montreale žije Marcel Talon, zlodej v strednom veku, ktorý väčšiu časť svojho života strávil za mrežami. Keď ho prepustia na podmienku, sľúbi priateľke Maggy, že si nájde poctivé zamestnanie a budú spolu žiť počestným životom. V skutočnosti však Marcel plánuje najväčšiu bankovú lúpež, akú Kanada ešte nezažila, a až potom chce odísť na zlodejský odpočinok. (as-minor)

Tommassi3

"Maggie, ke zločinu století nemám důvod, když v mém životě nejsi ty !!" Poslední loupež kanadského režiséra Erica Canuela, který pochází z filmové rodiny a původně se věnoval převážně videoklipům, což je ostatně na většině jeho filmů jasně patrné, divákovi předkládá existencionálně dramatický příběh založený na skutečných událostech, poznáváme starého mukla Marcela Talona zvaného Coco, který ihned po propuštění z vězení se svými kumpány začne připravovat loupež století, no, v Kanadě se zřejmě banky příliš nevykrádají..;) Coco je donucen zvažovat, zda se pokusit vymanit ze svých zvyklostí a začít nový život se svojí přítelkyní, což se mu však shodou různých okolností nedaří, a tak je vlastně celou dobu prakticky jasné, že ať už poslední loupež vyjde či ne, vše vyeskaluje k fatálnímu rozuzlení, které opravdu maximálně oceňuji, protože jinak bych na tenhle filmeček nejspíš taky hodil coco !! ;) Velmi mile mě překvapil soundtrack Michela Corriveaua, stejně tak i Michel Côté, odehrál si totiž velmi slušný part, dál už je to však co do hereckého obsazení značně rozporuplné, scénář kupí nezměrnou spoustu klišé na hromadu často opravdu pitomých dialogů, film je většinou průhledný jako zlehka ušmudlané sklo, z bahna podprůměrnosti kanadské tvorby jej však táhne naprosto parádní práce střihače i zajímavá kamera Bernarda Coutureho, které Le Dernier tunnel poskytují v rámci žánru s přehledem příjemně jedinečný vizuál !! Zde u mě inovátor Canuel naplno boduje, a tak se nemůžu smát jeho velkohubým prohlášením o snaze posouvat žánrové hranice..;) ()