Temné lesy

Horor / Mysteriózní / Thriller / Dobrodružný

Norsko, 2003, 85 min

Pål Øie

Tore Vollan

No, koukám, že norský les dokáže udělat pořádně výživnou atmosféru, to teda. Nicméně film trpím jedním zásadním neduhem, tam kde já bych strachy porodil trpaslíka se hlavní hrdinové chovají jak na matějský pouti.(30.11.2009)

Je to celkom dobrý horor, z nórskej produkcie. Má zaujímavý príbeh, ktorý síce nedokáže zaujať až tak ako by mohol, ale bez problémov sa nań pozerá, takže ani nuda tu nehrozí. Nie je to film typu akcia od začiatku do konca, ale skôr sa snaží vyvolať pocit, že niečo nie je v poriadku. A tiež tu dobre funguje to, že divák nevie, kto je zabijakom, či niekto z hlavných hrdinov alebo niekto úplne iný. Veľkou nevýhodou filmu je podľa mńa neprítomnosť hororovej atmosféry, ktorá pritom najlepšie funguje práve v lese, tak aj preto si myslím, že režisér neodviedol moc dobrú prácu. A tiež mi tu chýba ten pocit, ked´ sú hlavní hrdinovia daleko od civilizácie a chcú sa vrátiť späť, ale niekto alebo niečo im v tom chce zabrániť, tak v tomto filme som to vôbec necítil. Ale musím pochváliť poslednú tretinu, ktorá je dobre napínavá. Koniec síce nie je šokujúci, ale je aspoń zaujímavý. Tak ako som už spomínal, na tento film sa úplne bez problémov pozerá, takže neurazí, ale podľa mńa sa z tohto námetu dalo získať podstatne viac. Objektívna kvalita filmu-65%, film sa páči mne na 60%.(4.3.2009)

Jak říka Ruut. Atmosféra vynikající po celou stopáž, což je v dnešní hororové tvorbě malý zázrak, ale chování postav je debilní. Temné lesy je další důkaz, že k natoční slušného hororu nepotřebujete moc peněz a ani žádné megalománské efekty. Stačí atraktivní prostředí, slušné herce a hlavně dobrý scénař a to Temné lesy mají.(12.5.2012)

Představte si nekonečně rozlehlé temné norské lesy v neosídlené hornaté krajině daleko od civilizace. Nádherné atmosférické prostředí pro zasazení horroru. Sem se dostává skupinka navzájem cizích lidí, kteří nevědi co čekat od okolí ani sami od sebe. Povedená atmosféra na sebe tak nenechá dlouho čekat. Režie diváka pěkně napíná a jen tak mu v tomto nepředvídatelném snímku neodhalí tajemství, která les skrývá. Sem tam se najde nějaká ta logická díra, ale kvůli těm se na filmy nedívám. Režisér s nečitelným jménem tak vytvořil podívanou, která mi utkvěla v paměti a mohu doporučit. Alternativou je podobný režisérův počin Skjult. Alternativa: Skjult, Blair Witch Project, Rovdyr.(6.11.2009)

Tak trochu neobvyklý horor, u kterého se vše vysvětlí, což je málokdy podmínka hororu, ale až na konci, a to je trošku špatně. Ne, že bych se u tohohle filmu nebavil, jenom jediné co mě do něj dokázalo vsát byla jeho atmosféra, která byla až dokonaly Blairwitchovská, každopádně samotný příběh mi přesprsty moc nešel, protože jsem vlastně nevěděl v čem je zakopáno jádro pudla, ale to ani herci, kteří se potáceli na plátně se mnou. Možná snaha o rozvětvení příběhu by přinesla uplně jiné východisko, takhle to bylo od ničeho k ničemu a nakonec na mě vyhrkli bezpočet informací a já vlastně nevěděl co si o tom všem vlastně vůbec myslet. Přišlo mi to hodně zmatené, ale se svojí originální atmosférou to na mě rozhodně alespoň částečně zapůsobilo.(14.9.2008)