Piano

Scénografie:

Andrew McAlpine

Kostýmy:

Janet Patterson

Kdybych hodnotil pouze hlavní hudební motiv od Michaela Nymana dal bych jednoznačných 5*. Bohužel dokonalosti této hudby film nedostál tak jak bych si představoval. Obsahuje pár slabších okamžiků, které se vzhledem k celku jen těžko odpouští i přes krásnou kameru, výpravu, a jak jsem již řekl, hudbu. Herecké výkony jsou úžasné a hlavně Holly Hunter své němé postavě dává život svým talentem. Hned za ní je její dcera Anna Paquien, která hraje přesně pro akademii. Harvey Keitel ve své nové póze je přesvědčivý. Jane Campion točí film o ženě, co dělá věci po svém a podle toho, jak to cítí. Piano není dokonalý snímek, ale obsahuje několik myšlenek a je působivě natočen.(2.9.2007)

Koukat se na holou prdel Harvey Keitela je přesně to, co po náročném pracovním dni potřebuji. Ne, samořejmě film není jen o jeho prdeli, například Stuart Dryburgh za kamerou doslova kouzlí a Oscarek je ve správných pacičkách. Ani oscar na kostýmy nejsou střelou vedle, zajímalo by mě jak pohodlné muselo být pro ženy nošení těch klobouků, vždyt si je nandavaly na zadní část hlavy, o sukních nemluvě, než by se dotyčná žena slíkla, mohl bych si jít na poštu pro první důchod. Herecky září Holly Hunter, ale měla to trošku ulehčený, protože mužský postavy byli psaný čístě pro její postavu, takhle jednoduchý mužský charaktery napíšou studenti v prvním ročníku famu od čehož se odvíjela zápletka příběhu, která díky tomu dostávala hodně amatérskou příchuť.(12.5.2016)

Netřeba komentáře. To je prostě krása úchvatná... Přemýšlel jsem dlouho, kterou ženu režisérku zařadit mezi své NEJ režiséry... (proč tu dámy a pánové na ČSFD vlastně není kolonka pro NEJ režisérky? :-) ...a už to vím!... Pět hvězdiček (s hvězdičkou :-) i pro Michaela Nymana. Dle mého subjektivního názoru jeden z nejlepších filmových soundtracků.(4.9.2005)

Ústřední čtveřice postav rozehrála velmi působivé drama, v němž nemůže být zřejmých vítězů ani poražených. Zápletka, rozehraná kolem piana, je opravdu velmi pečlivě zpracovaná a jedinečně zahraná. Kromě dramatického dopadu diváka možná zaujmou i odvážné milostné scény mezi Harvey Keitelem a Holly Hunterovou, které rozhodně nemají za účel navodit nějaké pohoršení, ale přesně koncipují vztah mezi oběma zúčastněnými. Jane Campionová si tímto filmem nasadila laťku dost vysoko.(15.12.2002)

(1001) Také se občas probouzím a mám pocit, že mě nějaká kotva táhne ke dnu oceánu a já se nemůžu vyprostit, protože už jsem vlastně mrtvá. Hudba. ♥♥♥(22.8.2010)

• - Než do role Ady obsadila Holly Hunter, uvažovala Jane Campion také o Sigourney Weaver, Anjelice Huston, Jennifer Jason Leigh, Isabelle Huppert, Juliette Binoche a Madeleine Stowe. (džanik)

• - Anna Paquin se dostala k filmové roli, kterou se proslavila, paradoxně náhodou. Původně se totiž o roli Adiny dcery ucházela její starší sestra, kterou Anna s rodiči pouze doprovázela na casting. Filmaři si však všimli i Anny a půjčili jí scénář, aby se do příště naučila několik replik a pak jim je předvedla. Anna se pak učila doma společně s její starší sestrou a při dalším castingovém řízení si nakonec filmaři vybrali Annu. (Lynette)

• - Scény, v ktorých Ada (Holly Hunter) stojí s dcérou pri jej milovanom klavíri na pláži, boli natočené na Karekare Beach v oblasti Auckland, Nový Zéland. (ludovit14)