Piano

Scénografie:

Andrew McAlpine

Kostýmy:

Janet Patterson

Rozpočet $7miliónovTržby USA $40,157,856Tržby Celosvetovo $62,200,000║ čudný film, kde ma najviac zaujala kamera a hudba, ináč toto nebolo moc pre mňa, absolútne nezaujímavý dej /40%/(24.1.2010)

Tak nějak nevím. Piano jsem chtěla zhlédnout již dlouho a nakonec to vypadá, že to bohužel bude jeden z těch filmů, od nichž jsem očekávala asi něco jiného. Obsazení je výborné, zejména Holly Hunter a Harvey Keitel excelují. O úžasné hudbě Michaela Nymana snad ani nemá smysl se více rozepisovat. Anna Paquin mě však nijak neuchvátila. Zřejmě je docela obtížné vyjadřovat se o hereckých schopnostech malého dítěte, ale musím říct, že výkon Anny mi na Oscara nepřišel. Zejména čin, jehož se dopustí v závěru filmu a zapříčiní tak, sice nevědomky, ale přece jen, sled docela krutých událostí, které následují, mi zajistil to, že její postavu, která mi už tak během celého filmu přišla jaksi nepříjemná, jsem v tu chvíli opravdu hodně neměla ráda. "Děcko blbé", pomyslila jsem si:) Přišlo mi, že se celý příběh v podstatě nikam příliš nevyvíjel, a až na klavírní scény a nahé scény Holly a Harveyho (mmm... dobré tělo má:), se tam toho příliš moc nedělo. Piano je vysoce kvalitním filmem, ale obsahově i emočně jsem toho čekala více.(12.6.2013)

Hluboký zážitek. Drsný romantický film, perfektní hudba, výborní herci. Piano se povedlo. Divím se, že tenhle film neprorazil víc... Tohle měl být film, za který dostane první žena Oscara...(15.8.2010)

Soundtrack je bez jakýchkoliv pochyb za plný počet. Herecké výkony Anny Paquin a Holly Hunter taky. Bohužel mi přišlo, že příběh je… jednoduchý a prostě nestačí na vyplnění téměř dvou hodin. Protože už po hodině je vám jasné, co bude dál, kdo co udělá a vy jen na to čekáte. A to je důvod, proč prostě tomuto (jinak krásnému) filmu nemůžu dát plný počet - to bych totiž šel proti většině plných počtů, které jsem zde udělil a proti filmům, u kterých jsem se nenudil. 80 %.(30.4.2011)

V životě každého z nás je kus prázdnoty. Někteří lidé ji vyplňují uměním, jiní se o to snaží Bohem a další třeba studiem. Pro mě to byly vždycky drogy. Pro Jane Campion to byla hudba. Navzdory přemlouvání mě ale film nepřemluvil, což může značit dvojí – film je špatně zhotovený (přece jen Campion od té doby nic kloudného nenatočila), nebo mi něco uniklo a uniká.(8.6.2008)

• - Divadlo, které vidíme v průběhu filmu, zobrazuje příběh Modrovouse, který vraždil svoje ženy a jejich těla schovával v malé komnatě ve svém zámku, a pomocí klíče od této komnaty zkoušel svoje následující ženy. Poslední Modrovousově manželce se podaří uprchnout a najít štěstí jinde. (Morien)

• - Režisérka Jane Campionová byla v historii teprve druhou ženou, která získala nominaci na Oscara v kategorii nejlepší režie za tento film. (zdeny99)

• - Piano je poslední film, který viděl Kurt Cobain předtím, než spáchal sebevraždu. (Pluhy)