Ostrov Dr. Moreau

Ostrov doktora Moreau

Island of Dr. Moreau, The

Ostrov Dr. Moreau

Horor / Sci-Fi / Thriller

USA, 1996, 96 min (Director's cut: 99 min)

S tímto filmem jsem měl opravdu neskutečné problémy. Nejprve jsem se nemohl zdržet toho, abych šmahem odsuzoval scénář, herecké výkony i film, jako takový. Po dlouhém rozvažování si myslím, že se snad jedná o složitou a nesnadno pochopitelnou filozofickou vizi, která tentokrát těží z obecně známého příběhu úplně jiným způsobem, než se o to kdy pokusil kdokoli jiný. Doktor Moreau tu poprvé není jednoznačně zápornou a odsouzeníhodnou osobou, naopak se jedná o podivně naivně-samolibého idealistu, jenž se snaží splnit lidstvu dávný, i když do podvědomí zatlačený, sen. Jeho vztah ke svým výtvorům je takřka otcovský a snaží se je chránit a pomáhat jim ve všech ožehavých situacích, které jim jejich lidskost může přinést. S povděkem kvituji neustále přiblblý obličej Davida Thewlise, který svou neschopností, nerozhodností a podivností překonává všechna známá zobrazení své postavy. Nejzajímavější osobou je tu bezesporu velice zajímavě se vyvíjející Hyena, která se mění od ustrašené oběti, přes nadšeného bojovníka za práva zrůd a až po absolutistického despotu, vědomého si své moci i její tíže. Brando mě překvapil jako výborný klavírista, ale při hře na klavír se většinou nepohybují jen ruce interpreta, nýbrž i klávesy klaviatury. Nemůžu ale odpustit urážky největšího formátu na Schönbergovu hlavu. Z geniálního Arnolda Schönberga si žádná banda mutantů p...l dělat nebude!(22.10.2004)

• heyda

Prostředí i atmosféra je ucházející, ale to ostatní je prostě otřesný. Delší komentář si tento film ani nezaslouží.(11.10.2013)

• klerik

Fakt sklamanie, ale pohľad na obedujúce "zvieratká" ma aj občas zamrazil...(15.1.2006)

• xxmartinxx

Rozhodně šíleně vymknuté, místy až zvráceně fascinující svojí vyjetostí. Podobná živočišná nekontrolovanost se k tomu na jednu stranu hodí, ztráta kontaktu se sebou samým je ale přes hranu a nakonec je to jen zmatené.(12.10.2015)

• POMO

V dobe, keď to išlo v kinách, to bol najhorší film, aký som kedy videl na filmovom plátne. Tá jedna hviezdička snáď len za masky a za to, že pri jednej scéne (pôrod mutanta) mi nabehli príjemné zimomriavky. Ale ináč po všetkých stránkach jeden veľmi zlý ftip, ktorý akoby všetci zúčastnení schválne chceli natočiť čo najhoršie, ako to len šlo. A načisto zarážajúca je prítomnosť herca formátu Marlona Branda. Ten sa tu doslova zhovadil!(25.5.2002)

• - Během filmování David Thewlis spadl s koně a zlomil si nohu. (FilmFan24)

• - Film je již třetí filmovou interpretací původního románu. (Kmotr76)

• - Ron Perlman roli ve filmu přijal poté, co se dozvěděl, že bude hrát po boku svého idolu, Marlona Branda. (FilmFan24)