poster

Ryba jménem Wanda

 • USA

  Fish Called Wanda, A

 • slovenský

  Ryba menom Wanda

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1988, 108 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Matty
  ****

  „You are the vulgarian, you fuck!“ Představte si úplně jednoduše geniální plán na vyloupení banky. A teď si představte, že se úplně jednoduše zvrtne. Když podrazáci podrážejí podrazáky, je třeba počítat s oběťmi. Ať už to bude koktavý milovník zvířat, narcistní americký slizoun, který je alergický na slovo „stupid“, zato má rád Nietzscheho a italskou kuchyni nebo sucharský anglický obhájce. Právě Cleesova postava zosobňuje zaprděnou normálnost, výchozí stav většiny ealingovských komedií, s nimi Wandu pojí ztřeštěná zápletka s kriminálním přesahem i jméno režiséra Charlese Crichtona (Zlaté věže). O řádné vykolejení jeho středostavovského života se postará rovnou čtveřice pošuků, které herci ztvárnili s takovou chutí, že si postavy a jejich hlášky budete pamatovat mnohem déle, než je u běžných komických figurek obvyklé. S tělem obdivuhodně pracující Jamie Lee Curtis nikdy nebyla tak sexy (i když ji rajcují slova jako Mussolini, mozzarella nebo Molotov) a životní výkon zde předvádí manický Kevin Kline, u jehož postavy neexistuje žádná jistota, zda vám v příští minutě pochválí zadek nebo strčí hranolky do nosu a sní milovanou rybičku. Karikaturu (průměrného Angličana) znamenitě hraje i Cleese, jehož Archie Leach je – nejenom jménem – holdem Carymu Grantovi a všem ňoumovitým dobrákům, které hrál v screwball komediích. A nyní něco úplně jiného! Lama je latinskoamerické zvířátko s křidýlky a velkým zobákem, kterým sbírá med... . Wanda sice není tak švihlá jako nejlepší montypythonovské skeče a zamrzí, že Cleese a Palin nemají více společných scén (protože snaha přimět Kena k vykoktání názvu hotelu je opravdu pythonovská), ale pořád jde o divoký, ale vzácně konzistentní konglomerát toho nejlepšího ze slovního a situačního humoru, s úžasným spádem (poté, co se rozeběhne zápletka a všechny running gagy), důsledným zapojením mizanscény do vytváření humorných situací, obezřetným vedením naší pozornosti (což je při množství nedorozumění, záměn a přechodů mezi různými identitami obzvlášť obdivuhodné) a dramaturgií svědomitě dotahující všechny motivy. Těšit se můžete na šampionát ve slovních inzultacích, epickou paralelní montáž dvou postelových scén, vykrádání vlastního domu, urážení britské suchopárnosti (a upjaté konzervativní politiky Margaret Thatcherové), drcení roztomilých psíků, lekce filozofie, cameo Stephena Frye nebo pomstu parním válcem. Příznivci britského humoru mají rezervovaná místa v prvních řadách. 85% Zajímavé komentáře: kleopatra, Eddard, bloom(9.1.2006)

 • Marigold
  ****

  Jakkoli na tom vliv ex-pythonovců není až tak znát, jedná se o špičkovou akčně-komickou záležitost s typicky suchým humorem a celkem slušným tempem. Prímové situační vejšplechty jsou krásně pospojovány Palinovými psobijeckými intermezzy (tady snad kus toho pythonství najdeme), Cleese coby sucharský právník naprosto báječně drhne v krku a ujetý "Ital se znalostmi z jídelního lístku" Kevin Kline prolévá anglická sousta crazy šmrncem a výbornou show. Jamie Lee Curtis zase přidá trochu toho nepostradatelného ženského šarmu a to pak člověk zkousne i fakt, že by Wanda mohla být nabitější humorem a rozverností.(26.12.2006)

 • Galadriel
  ****

  To je tak krásně... Anglické.(26.12.2006)

 • Madison
  *****

  Tvorcovia tejto hyper-mega-deštruktívnej uletenosti si asi dobre uvedomili, že tento typ komédie na čele s hereckým osadenstvom, ktorému dominujú oduševnelá vyznávačka taliančiny, Jamie Lee Curtis a zbesilý žiarlivec Kevin Kline, nemôže divákov nenadchnúť. Čierny humor, krutý a neľútostný, zasadený všade tam, kde najlepšie vynikne jeho ostrosť, morbídnosť útočiaca na mazličkárskych a nevinnných psíkov starej dámy, hrdinovia pozbavení akéhokoľvek citu pri dosahovaní svojich cieľov... kruté a zábavné, brutálne a nevinné, neznesiteľné a pôsobivé zároveň. Jedna z najlepších komédií, akú som mala česť vzhliadnuť.(1.11.2009)

 • T2
  ****

  Rozpočet $7,5miliónaTržby USA $62,493,712Tržby Celosvetovo $109,700,000║ Riadne uletená komická bláznovina, fakt taká odviazaná maškrtná delikatesa, dokonca miestami prekvapivo úchylná. /80%/(24.4.2009)

 • - Archieho dceru Portii hraje skutečná dcera Johna Cleese Cynthia Cleese. V titulcích je uvedena jako Cynthia Caylor. (Morien)

 • - Kevin Kline prosil Johna Cleese, zda by Otto při sváděcích scénách s Wandou nemohl mluvit francouzsky, protože francouzsky Kline uměl, ale Cleese trval na italštině. Jakmile potom Klinovi došla jména všech italských sýrů a dalších frází, na které si dokázal vzpomenout, začal v zoufalství zpívat "Volare". Divil se přitom, proč režisér nezavelel, aby se skončilo, protože producenti v tu chvíli ještě neměli na "Volare" práva. (Morien)

 • - Archie a jeho žena Wendy spí v oddělených postelích, stejně jako Basil a Sybil v seriálu Hotýlek (1975), což je další projekt Johna Cleese. (Morien)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace