Ryba jménem Wanda

• slovenský

Ryba menom Wanda

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1988, 108 min

(1001) To je strašné, nikdo nemládne. Ale roztomilí jsou lidé pořád stejně, tak aspoň něco. A tenhle film je zhruba takový. Roztomilý. Prostě šla bych s ním na zmrzlinu, hodně se na něj usmívala, pěkně si to odpoledne užila, ale potom bych šla umírat touhou kvůli citově chladným, krutým, egoistickým vrstevníkům. A budou to oni, koho si budu pamatovat, ne nějakýho zmrzliňáka.(5.11.2009)

Je všechno takové, jakým se zdá být?(27.1.2006)

Krásný lidský příběh. Film, který tak nějak příjemně odcejpá, že se skvělé na něj dívá i třebas po několikáté. Nakonec, nejde si neoblíbit hlavní postavy. Suchopárného Angličana, úspěšného žalobce, domácí puťku a chlapa za zenitem v podání Johna Cleese, který vše nakonec hodí za hlavu a vyjde vstříc své lásce. Prohnaná a smyslná a přeci s dobrým srdcem Jamie Lee Curtis, miloučký kokta Michael Palin nebo prvotřídní blb Kevin Kline. Partička, která mi přirostla k srdci jako dobře přidělaný bypass. Cleesův humor kouká z každé věty, hudba decentní a atmosféra pro staromilský Londýn na konci 80 let prostě ideální.(26.4.2011)

Zdá se, že tohle je jen ojedinělý názor mé osoby, ale Divoká stvoření, která jsem viděla dřív než Rybu jménem Wanda považuji za mnohem zábavnější. Tenhle film má možná propracovanější zápletku tad., ale taky spoustu hluchých míst. Na skutečně bláznivé scény tu přijde až úplně ke konci.(26.1.2004)

Tvorcovia tejto hyper-mega-deštruktívnej uletenosti si asi dobre uvedomili, že tento typ komédie na čele s hereckým osadenstvom, ktorému dominujú oduševnelá vyznávačka taliančiny, Jamie Lee Curtis a zbesilý žiarlivec Kevin Kline, nemôže divákov nenadchnúť. Čierny humor, krutý a neľútostný, zasadený všade tam, kde najlepšie vynikne jeho ostrosť, morbídnosť útočiaca na mazličkárskych a nevinnných psíkov starej dámy, hrdinovia pozbavení akéhokoľvek citu pri dosahovaní svojich cieľov... kruté a zábavné, brutálne a nevinné, neznesiteľné a pôsobivé zároveň. Jedna z najlepších komédií, akú som mala česť vzhliadnuť.(1.11.2009)

• - Otto (Kevin Kline) si v úvodu čte knihu "Beyond Good and Evil", kterou v roce 1886 publikoval Friedrich Nietzsche. (Terva)

• - Jamie Lee Curtis byla na všech materiálech spojených s filmem uváděna jako "Jamie Lee Schwartz", protože Johnu Cleesovi připadalo zábavné, že pravé jméno jejího otce Tonyho Curtise bylo "Bernard Schwartz". (Morien)

• - Natáčelo se v Londýně v lokacích Bermondsey, Myddlesex, Wandsworth, Clekenwell, Paddington nebo Oxford. (Terva)