Ryba jménem Wanda

• slovenský

Ryba menom Wanda

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1988, 108 min

Zdá se, že tohle je jen ojedinělý názor mé osoby, ale Divoká stvoření, která jsem viděla dřív než Rybu jménem Wanda považuji za mnohem zábavnější. Tenhle film má možná propracovanější zápletku tad., ale taky spoustu hluchých míst. Na skutečně bláznivé scény tu přijde až úplně ke konci.(26.1.2004)

O filmu Ryba jménem Wanda bych nemohl s čistým svědomím napsat, že je dokonalý. Přesto je to jedna z mých nejoblíbenějších komedií. Pokud máte láskyplně a pečlivě vystavěný scénář (nominace na Oscara pro Cleese) a herce, kteří hrají s tak evidentní účastí, je nesmyslné řešit banální kosmetické vady. Wanda je ten nejkrásnější film o druhé míze, ženské rafinovanosti a velkohubé americké blbosti, jaký znám. Škoda, že Divoká stvoření už nehrála s tak vysokými kartami. Ale to sem nepatří. Pro mě 100 %(19.4.2005)

Bizarní partička - vyčuraná krásná baba, žárlivej filosofující vůl, koktavej akvarista a naivně nedůvěřivej George - provedou loupež a protože to s jejich vzájemnou důvěrou není žádná sláva, nastane sled konspirací, svádění, mučení, honiček, likvidace svědků a rybiček.........a to v ultravtipném balení. Nevím, jak mi tahle komedie mohla uniknout a jsem za to strašně ráda, že jsem k ní byla připostrčena, protože scénář, kde se dva lidi rozhicovávají slovy "Gorbačov, glasnost, Molotov......." to se opravdu často nevidí a nakonec tomu odpovídá i Oscarová nominace.(5.6.2005)

Jakkoli na tom vliv ex-pythonovců není až tak znát, jedná se o špičkovou akčně-komickou záležitost s typicky suchým humorem a celkem slušným tempem. Prímové situační vejšplechty jsou krásně pospojovány Palinovými psobijeckými intermezzy (tady snad kus toho pythonství najdeme), Cleese coby sucharský právník naprosto báječně drhne v krku a ujetý "Ital se znalostmi z jídelního lístku" Kevin Kline prolévá anglická sousta crazy šmrncem a výbornou show. Jamie Lee Curtis zase přidá trochu toho nepostradatelného ženského šarmu a to pak člověk zkousne i fakt, že by Wanda mohla být nabitější humorem a rozverností.(26.12.2006)

(1001) To je strašné, nikdo nemládne. Ale roztomilí jsou lidé pořád stejně, tak aspoň něco. A tenhle film je zhruba takový. Roztomilý. Prostě šla bych s ním na zmrzlinu, hodně se na něj usmívala, pěkně si to odpoledne užila, ale potom bych šla umírat touhou kvůli citově chladným, krutým, egoistickým vrstevníkům. A budou to oni, koho si budu pamatovat, ne nějakýho zmrzliňáka.(5.11.2009)