Ryba jménem Wanda

• slovenský

Ryba menom Wanda

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1988, 108 min

Než se tenhle film rozjel, považoval jsem ho jen za další a to spíš podprůměrnou nepříliš směšnou komedii o tom, jak jedna banda ukradne diamanty a potom se nedokáže podělit. No, naštěstí jsem vydržel přes úvodních patnáct minut, než se do příběhu zapojí i právník Archie Leach. Musím říct, že hlas Viktora Preisse sedí Johnu Cleesovi jak šitej na míru. Preiss přesně dokonale vystihl tu jeho tunajší odměřenost. No a jakmile se tam objeví Archie, stane se z filmu zábavný gejzír vtípků, při kterém jsem dostával skutečné záchvaty smíchu, což bych zezačátku vůbec nečekal. Jen mi vadila Jamie-Lee jako Wanda, možná proto, že tenhle typ ženskejch nemusím (tedy ten typ vypočítavých všeho schopných žraloků). Jak se kaněc filma blíží, tempo narůstá a počet vtípků se násobí každou sekundou. Nezapomenutelný je pro mě Kevin Kline požírající osazenstvo akvária nebo svádějící chudáka Kena. Závěr je rychlý, ne sice příliš novátorský, ale přesto dobrý. A poučení? Když se dva hádají, třetí profituje.(12.1.2007)

Vynikající post-pythonovský projekt.Skvělý scénář a naprosto vynikající John Cleese, Michael Palin a především pak Kevin Kline!(17.8.2002)

Jamie Lee Curtis má slabost pro cizí řeči a líbá každého chlapa, který má ve filmu víc jak dvě scény, Kevin Kline vyskakuje zpoza každého rohu a bilancuje na hraně naprostého idiota a geniálního zloděje, Michael Palin je ten nejpomalejší řečník a vrah v dějinách a John Cleese je tak spořádaný a anglický, že do téhle bizardní partičky skvěle zapadá. A Fish Called Wanda možná nejsou tradiční Monty Python, ale já tu jejich odkaz a styl vidím stejně. A zatímco tu umírají pejsci, důchodci a akvarijní rybičky, skvěle se u nich bavím.(29.2.2016)

• novoten

Ať se na Wandu dívám kolikrát chci, je pořád stejně předvídatelná a hloupá. John Cleese sice dělá, co může, ale většina herců kolem (bohužel včetně jeho cirkusového kolegy Michaela Palina) nehraje jinak než na hranici trapnosti. Asi za to může prostý scénář, opakované vtipy a Kevin Kline, neuspěšně se snažící o humor podobný právě Pythonům.(8.1.2006)

Bizarní partička - vyčuraná krásná baba, žárlivej filosofující vůl, koktavej akvarista a naivně nedůvěřivej George - provedou loupež a protože to s jejich vzájemnou důvěrou není žádná sláva, nastane sled konspirací, svádění, mučení, honiček, likvidace svědků a rybiček.........a to v ultravtipném balení. Nevím, jak mi tahle komedie mohla uniknout a jsem za to strašně ráda, že jsem k ní byla připostrčena, protože scénář, kde se dva lidi rozhicovávají slovy "Gorbačov, glasnost, Molotov......." to se opravdu často nevidí a nakonec tomu odpovídá i Oscarová nominace.(5.6.2005)