Ryba jménem Wanda

• slovenský

Ryba menom Wanda

Komedie / Krimi

USA / Velká Británie, 1988, 108 min

Luxusná porcia zábavy a absolútne špičkovo prepracovaného scenára. Unikátni herci v unikátnych situáciách, nie je čo dodať, jedna z komédií, ktorá ma v poslednej dobe naozaj dostala. 90%.(8.12.2009)

Scénář plný komplikovaných intrik a podrazů je sice režijně ukočírován v přehledném i vtipném stylu zároveň, přesně podle původního záměru. Jenomže to už se nedá bohužel říci o tempu, jenž hlavně zpočátku silně zaostává. Naštěstí fantastická herecká sestava pozvedává shozenou laťku na její původní místo a tak je téměř až čistým filmovým požitkem užívat si geniálního Kevina Klinea, jemuž Oscar náleží plným právem. Na druhé straně však John Cleese bez svého typického kníru nezaostává ani o kousek. Příjemná lupičská podívaná, jenž je právem hrdá na svou propracovanost a stylovost, která v hlavě nějakou tu chvíli zůstane.(8.1.2006)

Jamie Lee Curtis má slabost pro cizí řeči a líbá každého chlapa, který má ve filmu víc jak dvě scény, Kevin Kline vyskakuje zpoza každého rohu a bilancuje na hraně naprostého idiota a geniálního zloděje, Michael Palin je ten nejpomalejší řečník a vrah v dějinách a John Cleese je tak spořádaný a anglický, že do téhle bizardní partičky skvěle zapadá. A Fish Called Wanda možná nejsou tradiční Monty Python, ale já tu jejich odkaz a styl vidím stejně. A zatímco tu umírají pejsci, důchodci a akvarijní rybičky, skvěle se u nich bavím.(29.2.2016)

• novoten

Ať se na Wandu dívám kolikrát chci, je pořád stejně předvídatelná a hloupá. John Cleese sice dělá, co může, ale většina herců kolem (bohužel včetně jeho cirkusového kolegy Michaela Palina) nehraje jinak než na hranici trapnosti. Asi za to může prostý scénář, opakované vtipy a Kevin Kline, neuspěšně se snažící o humor podobný právě Pythonům.(8.1.2006)

Dobrá komedie. Sice to vůbec není ten intelektuální humor, na který jsme zvyklí z Monty Pythonu, ale proč ne? Ani nevím, kdo je lepší, jestli Palin nebo Kline. Na to, že je to komedie, tak jsou tady opravdu skvělé herecké výkony. Jediné co mi trošku kazí dojem, ale to je můj subjektivní strašák, je příšerná móda 80. let. To co lidi v té době nosili na sobě je katastrofa. Jamie Lee Curtis zde nosí jeden ohyzdnější kostýmek za druhým.(18.11.2004)

• - Časopis Premiere film v roce 2006 zvolil za jednu z padesáti nejlepších komedií všech dob. (Morien)

• - John Cleese kromě herecké a režijní účasti spolupracoval také na námětu, scénáři (oscarová nominace) a produkci filmu. (5150)

• - Archie a jeho žena Wendy spí v oddělených postelích, stejně jako Basil a Sybil v seriálu Hotýlek (1975), což je další projekt Johna Cleese. (Morien)