Francouzský polibek

French Kiss

Francúzsky bozk

Komedie / Romantický

Velká Británie / USA, 1995, 104 min

„Bob, veď vieš, ako to chodí: ak malá ryba rybárovi povie o veľkej rybe, rybár ju pustí.“ – „Na to zabudnite, ja nie som krysa.“ – „Bob, tuším máš zmätok vo zvieratách.“ Za romantickou komédiou FRANCÚZSKY BOZK stojí skúsený americký scenárista (HVIEZDNE VOJNY: EPIZÓDA V - IMPÉRIUM VRACIA ÚDER, OSOBNÝ STRÁŽCA), producent (western SILVERADO) a režisér (film noir ŽIAR TELA, čierna komédia MILUJEM ŤA NA SMRŤ ) Lawrence Kasdan a je to vidieť – hoci snímka kvôli žánru mnohých odpudí, bola by škoda nedať jej šancu. Meg Ryanová (JOE VERZUS SOPKA) a Kevin Kline (RYBA ZVANÁ WANDA) sú výborný kontrastný pár, ktorý si po väčšinu minutáže vyká a strávia ho v permanentnom liehu hádok, francúzskych syrov a rozkolov nielen medzi mužom a ženou, ale i medzi americkou (kanadskou?) a francúzskou (európskou) mentalitou. Filmu dominuje nádherná výprava Paríža a priľahlého malebného vidieka, kde sa tempo upokojí. Pomôžu tiež milé podporné roličky (recepčný, ktorý vás uráža s úsmevom na perách tak rafinovane, až si nie ste istí, či vás vôbec ešte uráža) a nad všetkým sa pôvabne vznáša príjemná atmosféra nekonečných viníc a uvoľnených dialógov. P.S. Samozrejme Jean Reno.(1.11.2004)

Meg Ryan klasicky vyborna v pohodovej romantickej komedii a z K.Klinea sa pomaly stava jeden z mojich oblubencov.Po Laske cez internet a Posadnuti laskou treti najlepsi film s Meg.(9.4.2007)

Vynikající romantická komedie, která vám vždy zaručeně zvedne náladu. Ostatně jako každá romatika s Meg Ryan.(26.5.2002)

Príjemná romantická komédia ktorá nám v plnej kráse servíruje nalinkované klišé so sentimentálnym záverom. Ale funguje to. Aj keď som sa chvíľami celkom nudil, tým koncom to film ufinišoval na slušné tri hviezdy.(29.8.2005)

Příjemný film s dobrými výkony a hlavně sympatickou Meg Ryan.(31.3.2003)

• - Scenárista Adam Brooks má ve filmu cameo roli; hraje pasažéra letadla, který si během letu sundá boty. (StarsFan)

• - Italští distributoři měli problém s názvem filmu, protože "francouzský polibek" znamená v italštině "orální sex" (StarsFan)

• - Ihned na začátku, když Kate (Meg Ryan) vypadne ze simulátoru, tak má obě ruce u pravé nohy, ihned po střihu má však každou na jiné noze. Taktéž žena za ní drží desky nejprve v pravé ruce a levou chce Kate pomoct, ale po střihu má desky v levé. Muž doběhne až k jejímu chodidlu, ale v příštím záběru stojí o mnoho dál. A sama Kate ještě v první záběru padá mnohem dál od vystupovací rampy, než když pak sedí v detailním záběru. (johnnymay)