Zvoník u Matky Boží

Hunchback of Notre Dame, The

Zvonár u Matky Božej

Animovaný / Drama / Rodinný / Muzikál

USA, 1996, 91 min

Zvonár síce nedosahuje kvalít Levieho kráľa, Tarzana alebo Herkula, stále je to však vynikajúca, a dovolím si povedať, že aj najdospelejšia disneyovka. Niektoré motívy (vražda, rasizmus, mučenie, sexuálna posadnutosť) by som v animovanom filme pre celú rodinu naozaj nečakal a týmto vzdávam hold tvorcom, že mali odvahu niečo takéto do filmu zakomponovať.(23.3.2011)

Ale kdepak, ani náhodou se film nepřiblížil ke své předcházející verzi z roku 1956. Demi Moore prostě není ten typ cigánečky, jaký famózně ztělesnila Gina LOLOBRIGIDA. Jojo, když dva dělají totéž, není to vždy totéž, že ?(4.10.2007)

Tenhle animovaný muzikál mě moc neuchvátil. Animace dobrá, ale příběh nic moc. Z postav jsou zajímaví Esmeralda, Phoebus a Frolo, ale titulní Quasimodo jakoby hrál jen druhé housle. Pro děti pouze tři chrliče a jedno kůzle. Ani písně tentokrát nejsou bůhvíjak vydařené, a že jich tam je.(2.2.2008)

Přiznám se hned z kraje, že Disneyovky až na výjimky (Kráska a zvíře, Lví král) vůbec nemusím a hlavním problémem u mě jsou ty jejich strašný písničky, co ve většině případů někdo napsal na koleni během přestávky v natáčení a ony pak tyhle "skvosty" zabírají půlku filmu. Ovšem tady, nechápu jak je to možný, mi některý přišly i docela snesitelný (ta úplně první například). Ty nesnesitelný prostě přetáčím, jedině tak se to dá vydržet. Kupodivu mi ani nevadilo, že z celýho Zvoníka zbyl příběh - "jsem škaredý/divný, proč mě lidi nemají rádi?" - s vývojem - "hlavní je, že máš dobré srdce, hurá, tak už mě mají rádi!". Prakticky každá Disneyovka stojí na podobně primitivní premise. Co mě tu hodně příjemně překvapilo bylo omezení stupidních roztomilých zvířátek na jednu kozu, která sice přeprala pár vojáků, ale jinak jí zas tak nevyužívali. Pak taky trojička chrličů mi přišla poměrně zábavná a postavy jsou tady celkem dobře ztvárněný (mnohem líp, než v nedomrlý Pocahontas), například hlavní Krasoň je sice blonďák, ale není tak ostřesnej a párkrát má vtipnou repliku. Takže u mě spokojenost. A ještě něco. Štěbetající ptáček je tu jenom jeden, a to ještě odletí hned v úvodu! Za to tu čtvrtou *!(3.4.2012)

Tento animovaný film ničím neprekvapí, je poňatý ako rozprávka, ničím extra ani nezaujme, pre deti možno celkom fajn, ale inak ozaj kvalitnú rozprávku si predstavujem inak. Samotný príbeh možno nie je predurčený k sláve, spadá do priemeru, ale má mnoho psychologických bodov, pre ktoré stojí za to si to aspoň raz pozrieť a podľa ľubovôle usúdiť, či to dať aj deťom.(8.5.2013)