Zvoník u Matky Boží

The Hunchback of Notre Dame

Animovaný / Drama / Rodinný / Muzikál

USA, 1996, 91 min

• kinej

Zvoník mohl být pěkaná gotická pohádka, kdyby film tvůrci stále neprokládali špatnou hudbou. s ještě horším "libretem". Když jsem film viděl coby kluk, celkem mě bavil, je ty muzikálové složky mě nudili a vystříhal bych je. Hudba tohoto filmu je ztělesněním, nebo spíš sezvučením toho špatného a kýčovitého na muzikálech. Navíc jsem viděl bohužel pouze zjizvenou českou verzi, která úplně zapadá do české muzikálové bažiny(5.1.2009)

• Kass

Chtěl bych upozornit všechny, kdo nečetli knihu "Chrám Matky boží v Paříži" od V.Huga, že film "Zvoník u Matky boží" s ní nemá, kromě několika jmen postav a místa kde se odehrává, zhola nic společného. Proto se radší vyhnu jakémukoliv kritickému srovnávání, jelikož bych se asi neudržel na uzdě. Výsledné 2* nedávám z důvodu, že "předlohu" znám, ale protože mi tahle pohádka, ve srovnání s jinými Disneyho animovanými projekty, přišla poměrně nudná a nezábavná. Pouze pro informaci těm, které zajímá originál: Nemilosrdný soudce K.Frollo byl ve skutečnosti učeným Arcijáhnem, který zachránil nalezence Quasimoda před pověrčivými babkami jež ho chtěly jako "ďáblova syna" upálit. Tou osobou, ke které hluchý Quasimodo cítil úctu a lásku byl právě K.Frollo, protože se o něho celý život staral a byl jediným kdo o něho kdy vůbec projevil sebemenší zájem. Quasimodo se taky mohl volně pohybovat po Paříži! Celý jeho příběh je ale pouze jednou z mnoha vedlejších linií, které rozsáhlý román obsahuje. Arcijáhen se bláznivě zamiluje do Esmeraldy, kterou ale děsí a ta ho odmítá. Je totiž poblázněná do (ve filmu čestného a statečného ... chacha) přelétavého kapitána Phoeba, který ji ale bere jen jako příležitostné povyražení před plánovanou svatbou s bohatou měšťankou. Její fanatická láska k idealizovanému Phoebusovi a zároveň neopětovaná přízeň čím dál víc šílenství propadajícímu Arcijáhnovi ji nakonec dožene až ... . Co se týče profláknutého vztahu mezi Esmeraldou a Quasimodem - žádný pořádný vlastně ani nebyl - Quasimodo se Esmeraldě, i přes její dobrotu, stále hnusí. Cikánka bude ovšem jedinou osobou, která k němu kdy pocítí nějakou lítost, a za to se jí Quasimodo odmění svou neskonalou vděčností, oddaností a svým způsobem láskou.(25.10.2004)

Místy kouzelně poetický, místy zbytečně zamerikazovaný příběh o tom, že nejostřejší zub je za sladkých hlasem. Je škoda, že je animovaný v typickém disneyovském duchu a tvůrci se rozhodli zaoblit některé hrany - například ze školy snad víte, že chudák Quasimodo ohluchl ze své práce zvoníka, o jeho konci nemluvě. Snad nejvíc divákům v paměti ulpí možná nejhezčí písnička od Leony Machálkové - Chraň Bůh ty bídné.(27.12.2008)

Nářez!(6.8.2007)

Je vidět, že i tak drastická předloha jako je Hugův román se dá upravit pro děti.(19.11.2007)

• - Snímek obdržel nominaci na Zlatou malinu v kategorii Nejhůře napsaný film s výdělkem přesahujícím 100 milionů amerických dolarů. (Coldrex)

• - Autor knižnej predlohy sa volá Victor Hugo, rovnaké mená nesú aj dva kamenné chrliče, s ktorými sa Quasimodo zhovára. (slavo_held)