Žít a nechat zemřít

• slovenský

Žiť a nechať zomrieť

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1973, 121 min

8. Bond - Na stříbrném plátně už nastupuje nový James Bond a musím potvrdit, že na nový post nastoupil vynikající Roger Moore, kterého jsem si zamiloval (šarmantní, akčnější). Naprosto převažující pozitiva a superlativy pro Hamiltonovu režii.(16.6.2012)

Tak Connery byl nahrazen proto ze byl starej a misto nej prisel Moore kterej je jeste starsi od chvile kdy se tenhle predstavitel objevil bylo jasny kam se Bondovky vydaji nicmene tem jeho hlaskam se nejde nesmat co nezvladne akci a pestma to dozene kecama a to jeste tenhle film neni zdaleka takova taskarice jako nektery co prisli po nem kazdopadne pribeh je velmi originalni titulni pisnicka je taky v poho akorat na co sem cumel jak puk byl Bond coby kurak doutniku to by asi Flemming cumel tak jako tak nova dejova linie urcite potesi s tim Blofeldem uz to preci jenom bylo kapko ohrany(3.3.2012)

Oscar 1 nominace: Píseň - "Live and Let Die"(8.3.2004)

Po Connerym byl Moore celkem logicka volba, kdyz uz si Bonda strihnul v serialu a jeho prvni ucast v celovecerni bondovce zvladnul slusne. Jeste neni zas tak starej, vypada vcelku charismaticky, hazi hlasky na vsechny strany, bali jednu zenskou za druhou a zvladne i nejakou tu akci. To plati i o Jane "Doktorka Quinnova" Seymour, ktera je tady mlada a pekna. Jinak Hamilton docela slusne zvladnul namixovat akci (i kdyz by ji mohlo bejt vic), exoticky lokace a novy, slusny zaporaky. To vse v docela slusne napsanym pribehu, u kteryho je jedina vada to, ze to vetsinu casu vypada, jakoze o nic moc nejde a je to cely takovy lehce zmateny. Slabsi 4*.(4.11.2009)

• Vitason

Jedna z nejslabších a nejnudnějších bondovek a navíc velké zklamání od Guye Hamiltona, jehož ultra-stylového Goldfingera jsem si nedávno zopakoval. Problém rozhodně není v Moorovi, který zde oproti pozdějším bondovkám vypadá opravdu mladě. Moorův Bond je šarmantní, vtipný a umí zahrát i na ostřejší strunu. Hlavním problémem filmu je černošský ,,vůdů" kabátek, který skopičinám britského fešáka moc nesluší a druhý problém je dost nudná akce, kdy třeba honička člunů je chvílemi až ubíjející. Za pochvalu snad stojí jen běh přes aligátory. Mimochodem se nejedná o žádný trik. Při jednom pokusu dokonce přerostlá ještěrka chytla kaskadéra za nohavici. Z nudného oparu film nevytáhne ani otravný (Navíc v české verzi příšerně nadabovaný) seržant Pepper. Na atmosféře se tak podílí jen hudba, která ale na druhou stranu vaří prakticky celou dobu z main theme. Jediné štěstí je, že se jedná o hodně kvalitní theme. Ale já se prostě nebavil.(2.10.2008)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 11. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Úvodní píseň s názvem Live and Let Die zpívá Paul McCartney a Wings. (Benjamin-L)

• - 70. léta, kdy osmá bondovka vznikla, byla dobou tzv. blaxpoitation, ve které se výrazně prosazovala afroamerická kultura. Vliv na Žít a nechat zemřít je evidentní. (hippyman)