Žít a nechat zemřít

Žiť a nechať zomrieť

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1973, 121 min

• LiVentura

Pro mne nejhorší Bondovka.!(28.11.2011)

Trošku poslabší, ale pořád dobrá bondovka, první s Moorem.(13.8.2012)

První Mooreův Bond si zaslouží tak 3,5 hvězdy. Má parádní začátek (scénku s "černošským" pohřbem miluji), ale pak začne být lehce rozvleklý. Píseň manželů McCartneyových je vážně jedna z nejlepších, ale mimo ni filmu pořádná hudba chybí. Neučarovala mi navíc ani jedna z tupých bondgirls. Proč Žít a nechat zemřít vidět? Kromě toho, že Moore vcelku profesionálně přebírá Conneryho otěže, je v téhle bondovce především dloouhá (ale určitě ne nudná) scéna, která začíná na krokodýlí farmě a pokračuje honičkou na motorových člunech, pak praktická ukázka toho, že i s dvoupatrovým autobusem jdou dělat smyky, dále trochu netradiční lekce létání a vcelku slušný závěr, který ovšem zkazí trapná "nafukovací" likvidace hlavního padoucha. P.S. Tak nějak mi tu chyběl pan Q, ačkoliv vím, že Žít a nechat zemřít není jediný Bondfilm, ve kterém se neobjevil. To, že se o něm mluvilo, mi ale tentokrát návštěvu jeho prdlého oddělení nevynahradilo.(11.4.2010)

Rozpočet $7miliónovTržby USA $35,377,836Tržby Celosvetovo $161,800,000(16.5.2009)

Po Connerym byl Moore celkem logicka volba, kdyz uz si Bonda strihnul v serialu a jeho prvni ucast v celovecerni bondovce zvladnul slusne. Jeste neni zas tak starej, vypada vcelku charismaticky, hazi hlasky na vsechny strany, bali jednu zenskou za druhou a zvladne i nejakou tu akci. To plati i o Jane "Doktorka Quinnova" Seymour, ktera je tady mlada a pekna. Jinak Hamilton docela slusne zvladnul namixovat akci (i kdyz by ji mohlo bejt vic), exoticky lokace a novy, slusny zaporaky. To vse v docela slusne napsanym pribehu, u kteryho je jedina vada to, ze to vetsinu casu vypada, jakoze o nic moc nejde a je to cely takovy lehce zmateny. Slabsi 4*.(4.11.2009)