Běžící muž

• slovenský

Muž na úteku

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA, 1987, 101 min

Arníí jak se sluší a patří, moře ironických hlášek, při každém zabití protivníka si neodpustí utrousit ještě nějakou poznámku. Trošku slabší než jeho nejlepší kousky, body získává příběh za svou nadčasovost. Arnold Schwarzenegger is The Running Man.(12.10.2011)

Je to nadpriemerný akčný sci-fi film s Arnoldom Schwarzeneggrom, ktorý patrí medzi jeho priemerné filmy. Má dosť dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti, kedy ľudia trpia nízkou životnou úrovňou a tak sa kvôli ich ťažkým životom stala mimoriadne obľúbenou televízna hra, v ktorej musia zločinci, ale aj nepohodlní ľudia bojovať o svoje životy proti najatým zabijakom. A tak keď schopný vojenský pilot odmietne pozabíjať nevinných, skončí vo väzení, z ktorého ale unikne, no čoskoro ho dostanú a je nútený sa zúčastniť týchto hier. Spracovanie nie je zlé, ale dalo sa to podať aj lepšie. Síce trvá až tretinu filmu, kým sa dej začne venovať tomu hlavnému, ale to mi vôbec neprekáža, keďže táto časť je pre potreby filmu úplne ideálna, či už zoznámenie s hlavným hrdinom a jeho novými problémami, ale aj celkovou spoločnosťou a samotnou súťažou. No práve z nej mám následne dosť rozporuplné pocity, na jednej strane mám rád tento typ súťaží, kde nevinní bojujú o svoje životy pred množstvom divákov a viacero situácií je dostatočne zábavných, ale zároveň mi to príde až moc béčkové tým horším spôsobom, či už kostými, kulisy alebo záporáci a navyše tu majú až prekvapivo veľký priestor moderátor a diváci, čo dosť narúša tempo. Ale aj tak to dokáže obstojne zabaviť a záverečná fáza je opäť v poriadku. Akcie je tu dosť a je aj pomerne slušná. Až na spomínané nedostatky sú strety so zabijakmi celkom zábavné a rozmanité, len mohli byť trochu dynamickejšie, keďže niektoré akčné scény pôsobia až príliš pomalo a hlavne mi moc nesadol zvláštny prístup k brutalite, takže krv tu síce nechýba, ale nemá to potrebný efekt. Ale aj tak mi viac sadli prestrelky, či už v úvode alebo závere, keďže Schwarzenegger so samopalom predsa len pôsobí lepšie, než keď v zvláštnom oblečení osobne bojuje s ešte zvláštnejším protivníkom. Čo sa týka hereckého obsadenia, Arnold Schwarzenegger v hlavnej úlohe je samozrejme v poriadku, ale vedľajšie a záporné postavy mi už prišli len také obyčajné, až na operného speváka mi nevadili, ale ani ma výraznejšie nebavili. Réžia a technická stránka sú zase skôr také rozporuplné, vizuálna stránka je v poriadku, ale tá béčkovitosť je tu zahnaná až do extrému, jej zmiernenie by filmu určite prospelo. Takže o výraznejšej spokojnosti sa tu hovoriť nedá, ale aj tak mi Muž na úteku príde ako celkom zábavné béčko, ktoré som si už niekoľkokrát pozrel. Ale aj tak mi príde zvláštne, že práve takýto film si Schwarzenegger vybral takmer na vrchole svojej slávy. 62%(12.5.2011)

• Renton

Scénář: Steven E. de Souza .. Ubohý film o brutální reality show. V době vzniku jen utopická myšlenka, ale počkejte .. třeba se jednou dočkáte i takových zhovadilostí na našich tv. Pokud ano, doufám, že už u toho nebudu ..(13.3.2006)

• Rob Roy

Tenhle film je spjat s mým mládím a dost jsem ho žral, ale musím uznat, že to je naprosté béčko. Výčet nelogičností by vydal na knihu. Hudba je céčková. Táhne to jedině Arnold.(31.7.2003)

• Morien

-"Panebože." -"To nebude bůh." Nesnáším, když se koukám na, sice béčkový, film, který pojednává o zmanipulovatelnosti lidí televizí, a do toho mi běhají upoutávky televizní stanice, co to vysílá, na nějakou posranou reality show, kterou začnou vysílat za šedesát hodin dvacet minut. Šedesát hodin deset minut. Šedesát hodin! Padesát devět hodin padesát minut!(27.8.2010)